Συγκατοίκηση και Γονεις..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    7

    Συγκατοίκηση και Γονεις..

    Καλησπέρα,ειμαι φοιτήτρια και μου πρότεινε το αγορι Μου να συγκατοικησουμε όμως οι γονείς μου είναι πολύ προστατευτικοί..δεν τους έχω πει κάτι αλλά είμαι σίγουρη πως θέλω να γίνει αυτή η αλλαγή.Πως να τους μιλησω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Να τους γνωρίσεις τον φίλο σου και αν εγκρίνουν να το κάνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να τους μιλήσεις φυσικά. Υπερπροστατευτικοί είναι, δεν θα σε δαγκώσουν. Άλλωστε αν το θες πολύ, και να μη συμφωνούν τι θα κάνουν, θα σε δέσουν χειροπόδαρα ή θα αρχίσεις να λες ψέματα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    καμία φορά σχηματίζουμε διαστρεβλωμένη άποψη για τους γονείς. Γνώρισε τους τον, μίλησε τους ότι θέλετε να μείνετε μαζί και μετά βλέπεις. Μπορεί να σου δώσουν το οκ αν το συζητήσετε πολύ πιο εύκολα από όσο το φαντάζεσαι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    7
    Απλώς φοβαμαι γιατι σκέφτονται τα πάντα,ας πούμε μπορεί να σκέφτονται ότι αν χωρίσουμε θα πρέπει να ψάχνω αλλο σπίτι και ολα τς σχετικά θα προσπαθήσω να τους μιλήσω..Βέβαια το πρώτο βήμα είναι να τον γνωρίσουν..απο κοντά..

  6. #6
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Sporaki View Post
    Καλησπέρα,ειμαι φοιτήτρια και μου πρότεινε το αγορι Μου να συγκατοικησουμε όμως οι γονείς μου είναι πολύ προστατευτικοί..δεν τους έχω πει κάτι αλλά είμαι σίγουρη πως θέλω να γίνει αυτή η αλλαγή.Πως να τους μιλησω;
    Να τους μηλησεις και Ν τους πεις ακριβώς ότι αισθάνεσαι ειμαι σίγουρη πως αν εσύ είσαι ευτυχισμένη
    και περνάς καλά θα είναι και αυτοί.
    Άλλωστε μιλας για συγκατοίκηση και όχι γάμο....
    Είναι καλό πάντως οι γονείς να ξέρουν τις σχέσεις των παιδιών γιατί κάποια πράγματα τα βλέπουν Πιο καθαρά και φυσικά με περισσότερες εμπειρίες !

    Εμένα πάντως μια τέτοια κίνηση με είχε σώσει από μια σχέση που σίγουρα δεν θα είχε καλή κατάληξη αν η μητέρα μου δεν είχε παρατηρήσει κάποια πράγματα στον χαρακτήρα του άλλου μια και εγώ τότε ήμουν μικρή και τελείως αγαθή σε κάποια ζητήματα....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Sporaki View Post
    Καλησπέρα,ειμαι φοιτήτρια και μου πρότεινε το αγορι Μου να συγκατοικησουμε όμως οι γονείς μου είναι πολύ προστατευτικοί..δεν τους έχω πει κάτι αλλά είμαι σίγουρη πως θέλω να γίνει αυτή η αλλαγή.Πως να τους μιλησω;
    οπως λεει και ο συμφορμιτης homebod να τον γνωρησεις στους δικου σου.Εννοειτε οτι πρεπει να ντυθει και να φερθει οπως εσυ ξερεις οτι θα θελουν οι δικο σου, οχι ομως υπερβολικα υποκριτικα και το παρουν χαμπαρι ετσι.
    Μετα, θα πρεπει να παρουσιασεις στους δικους σου ενα πλανο, οτι οικονομικα θα τα καταφερετε ,ωστε να μην εχουν αγχος η δικαιολογια .Δεν γνωριζω αν εχετε ειδη βρει σπιτι, αλλα νομιζω οτι αν ηταν καπως κοντα στο πατρικο σου θα σας εδινε ενα ακομα ατου στο να παρεις την εγκριση. Ενα αλλο που θα πρεπει να κανετε κατα την γνωμη μου ειναι να αναφερθεις στο ποσο καλος ειναι ο δικος σου και στο οτι εχεις σοβαρα συναισθηματα απεναντι του ακομα και ας μην ειναι αληθεια. Το ιδιο θα πρεπει να παρουσιασεις και απο την πλευρα του, διοτις μπορει εσεις να μην εχετε σκοπο τον γαμο αλλα το να το εχει στην ακρη του μυαλου της η μαμα δεν ειναι κακο! και οχι μονο θα σας βοηθησει στο να παρετε την εγκριση αλλα και στο να μην σας ενοχλουν συνεχως!!!
    Οτι και να ειναι η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να συγκατικισετε με το αγορι σου. Θα σου κανει πολυ καλο , θα ωριμασεις πολυ και ομορφα, θα βρεις τον εαυτο σου και θα γινεις πληρεις αυτονομ ατομο! Αλλα και θα περνας υπεροχα , δεν θα εχεις ορεξη να βγενετε βολτα!! θα σου αρεσει να καθεσαι σπιτι, ,ειναι πολυ καλη εμπειρια πιστεψεμε θα με θυμηθεις! Και τελος, οσο αφορα την σχεση σου θα ειναι ενα πολυ δυνατο τεστ να δειτε ποσο πολυ τεροιαζετε μαζι, διοτις αλλιως ειναι να βλεπεις τον αλλον μονο οταν ειναι προετοιμασμενος να σε συναντησει, η οταν πατε σε ξενδοχειο κσι σλλη φαση το να κοιμαστε και να ξυπνατε μαζι, να τον βλεπεις σε στιγμες του αφθορμιτες και πως ειναι πραγματικα απεναντι σου! Καντω!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    ΚΙ εδώ ο πάνου δίνει συμβουλές για το πώς να γίνεις υποκριτής και ψεύτης!!! Έλεος!

    Θεματοθέτρια, το βασικό είναι να είσαι ο εαυτός σου και συ και ο σύντροφος σου και να μπορέσεις να μιλήσεις με τους δικούς σου για να δεις τι έχουν να σου πουν πριν βγάλεις δικά σου συμπεράσματα. Γονείς είναι, λογικό να ανησυχούν και να αγχώνονται αλλά η ζωή είναι δικιά σου και συ θα την ζήσεις όπως θες.

    Θέματα όπως το αν γνωρίζεστε αρκετά ώστε να πάρετε την απόφαση να συζήσετε, πως θα μοιράζεστε τα έξοδα , τι θα γίνει αν χρειαστεί να ψάξεις σπίτι στη μέση της χρονιάς ( σε πολλές πόλεις με αρκετούς φοιτήτες είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί σπίτι ενδιαμέσα του ακαδημαικού έτους) είναι όντως θέματα που πρέπει να σκεφτείς καλά και να ξεκαθαρίσεις με τον σύντροφο σου πριν αποφασίσετε να ζήσετε μαζί.

Similar Threads

  1. ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ
    By Chaos60 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 56
    Last Post: 04-01-2015, 17:33
  2. Συγκατοίκηση με γονείς VS Συγκατοίκηση με συνομηλίκους
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-04-2012, 20:59
  3. Συγκατοίκηση...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 09-01-2012, 21:53
  4. Συγκατοίκηση...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 18-05-2011, 11:53
  5. Συγκατοικηση
    By nebula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2009, 15:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •