Θολούρα και αίσθημα αποστασιοποίησης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Panos8 View Post
    Τώρα είναι η κατάλληλη περίοδος για να τα δώσω όλα.
    Άρχισε να δοκιμάζεις όλες τις μεθόδους μέχρι να βρεις ποια σου ταιριάζει.
    1.να διαβάζεις δυνατά και να τα ακούς.
    2. Να γράφεις αυτά που καταλαβαίνεις.
    3. Να γράφεις πιθανές ερωτήσεις και από κάτω τις απαντήσεις.
    4. Να διαβάζεις και μετά να λες με δικά σου λόγια αυτά που διαβάζεις.
    5. Να διαβάζεις με ένα φίλο σου (έχει άτομα που τους βολεύει).

    Έχει κι άλλους τρόπους αλλα δεν μου έρχονται.. Βρες ποιος είναι ο καλύτερος για σένα. Φτιάξε το πρόγραμμα σου όσο αφορά το διάβασμα. Βάλε στόχο να τα πας καλά στις εξετάσεις αλλά πάντα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μια αποτυχία σε μια εξέταση δεν είναι το τέλος του κόσμου!! Θα πάνε όλα καλά..

    Πες τον ψυχολόγο να σου πει ασκήσεις για το άγχος.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Άρχισε να δοκιμάζεις όλες τις μεθόδους μέχρι να βρεις ποια σου ταιριάζει.
    1.να διαβάζεις δυνατά και να τα ακούς.
    2. Να γράφεις αυτά που καταλαβαίνεις.
    3. Να γράφεις πιθανές ερωτήσεις και από κάτω τις απαντήσεις.
    4. Να διαβάζεις και μετά να λες με δικά σου λόγια αυτά που διαβάζεις.
    5. Να διαβάζεις με ένα φίλο σου (έχει άτομα που τους βολεύει).

    Έχει κι άλλους τρόπους αλλα δεν μου έρχονται.. Βρες ποιος είναι ο καλύτερος για σένα. Φτιάξε το πρόγραμμα σου όσο αφορά το διάβασμα. Βάλε στόχο να τα πας καλά στις εξετάσεις αλλά πάντα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μια αποτυχία σε μια εξέταση δεν είναι το τέλος του κόσμου!! Θα πάνε όλα καλά..

    Πες τον ψυχολόγο να σου πει ασκήσεις για το άγχος.
    Οκκ ευχαριστώ πολύ φίλε που ασχολήθηκες. Θα τα δοκιμάσω και θα δω τι με βοηθάει περισσότερο.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14
    Ακριβως παρομοια περίπτωση εδω κι εγω 17 χρονων εδω και κατι μηνες αισθάνομαι τη σκεψη μου θολη σαν να μη μπορω να σκεφτώ τιποτα με διαύγεια. Ξεκινήσε επειτα απο εντονο αγχος για κατι και δεν εφυγε .Κι εμενα με δυσκολεύει στο διαβασμα ιδιαίτερα στο να λυνω ασκήσεις και να θυμάμαι πράγματα .Απλα θελω να φυγει και να παρω τη σκεψη μου πισω.Ειναι σαν να ζω τις στιγμές λιγότερο και να μην νιωθω σχεδόν τίποτα .Εχω σκεφτεί τη βοήθεια των φαρμακων μηπως με βοηθήσουν αλλα καθε φορα που το λεω στους γονείς μου ειναι τελειως αρνητικοί. Δεν ξεω τι να κανω..

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Pako23 View Post
    Ακριβως παρομοια περίπτωση εδω κι εγω 17 χρονων εδω και κατι μηνες αισθάνομαι τη σκεψη μου θολη σαν να μη μπορω να σκεφτώ τιποτα με διαύγεια. Ξεκινήσε επειτα απο εντονο αγχος για κατι και δεν εφυγε .Κι εμενα με δυσκολεύει στο διαβασμα ιδιαίτερα στο να λυνω ασκήσεις και να θυμάμαι πράγματα .Απλα θελω να φυγει και να παρω τη σκεψη μου πισω.Ειναι σαν να ζω τις στιγμές λιγότερο και να μην νιωθω σχεδόν τίποτα .Εχω σκεφτεί τη βοήθεια των φαρμακων μηπως με βοηθήσουν αλλα καθε φορα που το λεω στους γονείς μου ειναι τελειως αρνητικοί. Δεν ξεω τι να κανω..
    Τι να κάνουμε ρε φίλε. Υπομονή να περάσει οτι μας αγχώνει. Ελπίζω μετά τις πανελλήνιες να επανέλθει το κεφάλι μου. Έτσι ακριβώς νιώθω και εγω. Δεν νιώθω τις στιγμές τόσο πολυ αλλα εχω καταλαβει οτι οσο το σκέφτεσαι επιδεινώνεται. Αρα μην το σκέφτεσαι και αποδεξου το. Κάποια στιγμή θα φύγει.

  5. #20
    ntinti
    Guest
    Παιδιά υπομονή και ηρεμία.
    Έχω και εγώ μια κόρη στην ηληκια σας και όσο πλησιάζει ο καιρός για τις εξετάσεις κάθε μέρα βγάζει και κάτι....
    Εκείνη την έχει χτυπήσει στο στομάχι ....
    Μέχρι να ξεκινήσει θεραπεία με τα κάτι φυτικά χαπάκια από μαστίχα Χίου και ηρεμήσει δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί στο διάβασμα ....
    Και μόνο στην ιδέα Ότι θα φάει και θα ξεκινήσει ο πόνος και η ζάλη χειροτέρευε ακόμα περισσότερα τα συμπτώματα..

    Εξοπλιστειται με πολύ υπομονή ,να τρώτε σωστές τροφές που βοηθούν στη μνήμη ,εγώ τις δίνω και μουρουνελαιο,και πειτε στο ευατο σας ότι αυτοί οι 3 μηνες που έμειναν το μόνο που πρέπει να είναι στο μυαλό σας είναι τα μαθήματα ,οτιδήποτε άλλο ψυχωσωμστικο διώξτε το....

    Εύχομαι να έχετε μια πολύ καλή απόδοση και πάνω απ'όλα ηρεμία!!!!!

  6. #21
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Pako23 View Post
    Ακριβως παρομοια περίπτωση εδω κι εγω 17 χρονων εδω και κατι μηνες αισθάνομαι τη σκεψη μου θολη σαν να μη μπορω να σκεφτώ τιποτα με διαύγεια. Ξεκινήσε επειτα απο εντονο αγχος για κατι και δεν εφυγε .Κι εμενα με δυσκολεύει στο διαβασμα ιδιαίτερα στο να λυνω ασκήσεις και να θυμάμαι πράγματα .Απλα θελω να φυγει και να παρω τη σκεψη μου πισω.Ειναι σαν να ζω τις στιγμές λιγότερο και να μην νιωθω σχεδόν τίποτα .Εχω σκεφτεί τη βοήθεια των φαρμακων μηπως με βοηθήσουν αλλα καθε φορα που το λεω στους γονείς μου ειναι τελειως αρνητικοί. Δεν ξεω τι να κανω..
    Πρώτα από όλα να μη φοβασε τόσο τις εξετάσεις... (Κόλαση για όλα τα παιδιά αυτή η διαδικασία.. Κρίνεται το μέλλον τους σε ερωτήσεις που μπορεί να μη ξέρουν και μπορεί να ξέρουν όλα τα άλλα..
    Πάρε μια βιταμίνη να πίνεις και διάβαζε μεθοδικά.. Βάλε στο πρόγραμμα σου μικρά διαλείμματα για να ξεκουραζεις το μυαλό σου.. Πάρε το όλο θέμα πιο χαλαρά. Καλό είναι το άγχος σε αυτές τις περιπτώσεις για να μη φεύγουμε από το στόχο μας.. Αλλά όταν το άγχος μας καταπίνει είναι ότι χειρότερο..
    διάβασε τους τρόπους που προτεινα πιο πανω και εφάρμοσε τους.. Δες ποιος σου ταιριάζει.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μονιμη ζαλαδα, βαρος στο κεφαλι και θολουρα στο μυαλο.
    By walkinline in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 52
    Last Post: 09-03-2024, 20:27
  2. Ζαλη και θολουρα στο μυαλο
    By Pako23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 03-09-2019, 21:00
  3. Αισθημα ανοικειωσης
    By Myra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2018, 12:30
  4. Αισθημα παλμων
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-2017, 04:01
  5. Αίσθημα κούρασης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2013, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •