Έντερο/βλέννα/φούσκωμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40

    Έντερο/βλέννα/φούσκωμα

    Hello ppl. Ελπιζω να στε δυνατοι. Εγω μπα. Εδω και 15 μερες με ταλαιπωρει ενα φουσκωμα που συνοδευει δυσκοιλιοτητα (μονο 3 φορες μεσα σε 15 μερες κ κεινο με απειρη προσπαθεια) και ειχα και μια πολυ μικρη περιοδο (2 μερες αιμα-συνηθως εχω 4). Ανησυχω πολυ ξανα, γιατι το χω αφησει στη μοιρα του το εντερο μου, καθως ξερω οτι προκειται λογω εσωτερικου αγχους. Τις τελευταιες δυο φορες ειχα λιγη βλεννα στις κεννωσεις μου και προσπαθησα να μην φρικαρω και να τρεξω σε γιατρους once again. Χωρις αιμα ωστοσο. Αξιζει να παω σε εναν γαστρεντερολογο; ή παλι θα φαω χρονο και λεφτα; Πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο. Το φουσκωμα εχει υποχωρησει σε ενα 70% αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη.
    Εχετε παρομοια συμπτωματα; κ αν ναι, τι κανατε; αιματολογικες κατευθειαν ή πρωτα γαστρεντερολογο; Κοριτσια που θα το διαβασετε, πειτε μου μια γνωμη για το θεμα περιοδος γιατι και κει φρικαρω οσο δε παει. Σορρυ για την εκταση, ελπιζω να μην εγινα κουραστικη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,768
    καφεσ τσιγαρο εχεισ ακουσει τιποτα παρε ενα φραπε κ κανε 3 τσιγαρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Εχεις κανει κολονοσκοπηση?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Όχι, γιατί δεν είχα αίμα ποτέ. Και επίσης, φοβάμαι. :S

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Δεν έχει να κάνει μόνο με αίμα η κολονοσκόπηση. Είναι αρκετά καλο να γίνεται κάθε πέντε χρόνια, προληπτικά. Συζήτησε το με το γιατρό σου ωστόσο και θα σου πει εκείνος αν πρέπει ή όχι να κάνεις. Πονάει βέβαια και η προετοιμασία είναι δύσκολη. Εγώ την έκανα χωρίς αναισθητικό και υπέφερα και μετά την εξέταση έκανα μια περίεργη αλλεργική αντίδραση και έβγαλα εξανθήματα παντού και έπρεπε να παίρνω κορτιζόνη και αντιισταμινικά για κάποιο διάστημα.

    Εγώ δεν είχα αίμα στην συμπτωματολογία, αλλά τους τελευταίες πέντε μήνες είχα εναλλαγή διάρροιας και δυσκοιλιότητας και πόνο. Το έντερο μου ήταν οκ, δεν βρέθηκε κάτι, αλλά τώρα έχω και βλέννη και κάποιες φορές λίγο αίμα και έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι έχω κάποια φλεγμονώδη νόσο που έρχεται και φεύγει Έχω κάνει πάρα πολλές καλλιέργειες κοπράνων βέβαια, δεν έχει βρεθεί κάτι ακόμα. Σήμερα ήμουν πάλι στον γαστρεντερολόγο μου γιατί έχω σκούρα βλέννη και λίγο αίμα. Μου είπε ότι το φρέσκο αίμα δεν είναι λόγος ανησυχίας αν είναι λίγο και η βλέννη ίσως είναι λόγω ευερέθιστου ή κάποιας φλεγμονώδης νόσου και στηνγαστροσκόπηση που θα κάνω σε δυο μήνες, θα πάρει και βιοψια από το λεπτό έντερο για να δούμε τι παίζει.

    Αν δεν θες να κάνεις κολονοσκόπηση υπάρχει και η εναλλακτική να δει μόνο κάποια εκατοστά από το παχύ έντερο, αλλά αυτό διαγιγνώσκει μόνο αιμορροΐδες κλπ.

    Εγώ έχω θέμα και με το στομάχι, έχω κάνει ήδη δύο γαστροσκοπήσεις, παίρνω αγωγή, αλλά εξακολουθώ να έχω θέμα και θα δούμε για τροφικές αλλεργίες στην τρίτη γαστροσκόπηση γιατί θα πάρει παραπάνω βιοψίες.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Περαστικά εύχομαι και υπομονή. Εγώ πέραν από ευερέθιστο έντερο λόγω άγχους, δεν έχω κάτι άλλο. Πέρυσι ασχολήθηκα λίγο με το θέμα έντερο/στομάχι και δεν βρέθηκε κάτι. Η δυσκοιλιότητα δυστυχώς είναι μέρος της ζωής μου από πολύ μικρή. Ωστόσο, θεωρείς να πάω για μία εξέταση και ενημέρωση; Με φρικάρουν διάφορα αυτές τις μέρες και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω ή να μην ξεκινήσω καθόλου.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Ευχαριστω. Κι εγώ με ευερέθιστο διαγνώστηκα αλλά φοβάμαι ότι έχω κάποια φλεγμονώδη νόσο ή κάποιο αυτοάνοσο γιατί έχω γενικά περίεργα συμπτώματα.

    Δεν είμαι γιατρός για να στο πω αυτό. Αν θεωρείς ότι κάτι συμβαίνει, πήγαινε σε έναν γαστρεντερολόγο. Εσύ ξέρεις το σώμα σου και μόνο εσύ μπορείς να αξιολογήσεις αν κάτι δεν πάει καλά και ο γιατρός θα κρίνει με βάση το ιστορικό σου και τα συμπτώματά σου αν πρέπει ή όχι να κάνεις κάποια ενδοσκόπηση.

    Από κει και πέρα, για τη δυσκοιλιότητα παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα, όπως η ενυδάτωση, η διατροφή κλπ. Πώς είναι η διατροφή σου; Εγώ σπάνια έχω κι αν έχω είναι για μια δυο μέρες το πολύ. Κυρίως έχω μαλακά κόπρανα τελευταίως. Μέχρι πριν πέντε μήνες εντωμεταξύ δεν είχα κανένα θέμα με το έντερο, ούτε πόνο ούτε τίποτα. Ξαφνικά προέκυψαν όλα μαζί με την ορθοστατική ταχυκαρδία που έπαθα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    40
    Με ανησύχησε η βλέννα, αν και ξαναείχα στο παρελθόν και τότε δεν με επηρέασε. Θεωρώ πως πρώτα θα τσεκάρω το γυναικολογικό κομμάτι που σίγουρα με ανησυχεί παραπάνω. Την άλλαξα ριζικά την διατροφή αυτές τις μέρες και έκοψα και τον καφέ, πίνω μόνο μαύρο τσάι και τρώω πολλές φυτικές ίνες. Ξαφνικά και μένα προέκυψαν όλα, πέρυσι σχεδόν τέτοιο καιρό. Πολύ πίεση και άγχος από το πουθενά κυριολεκτικά.

Similar Threads

  1. Το έντερο μου δεν την παλεύει
    By enya12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2020, 09:55
  2. Ευερεσθητο εντερο
    By Spirosss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2017, 01:42
  3. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 16:36
  4. Πρηξιμο -φουσκωμα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2012, 14:02
  5. φούσκωμα
    By maria_17 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2008, 18:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •