Καλησπερα/ πρωτο post
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5

    Unhappy Καλησπερα/ πρωτο post

    Γεια σε ολους.. Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο thread, εννοειται πως μπορει να μετακινηθει, απλως ειναι πολλα αυτα που θελω να γραψω και δεν ξερω σε ποια απ ολες τις κατηγοριες θα μπει..

    Δεν ξερω απο που να ξεκινησω, 35, με πολλα συμπτωματα. Εντονο συνεχες αγχος, ισως καταθλιψη καποιες φορες, προβλημα με στομαχι/εντερο, καποτε κρισεις πανικου.. Πιστευα οτι ειχα και δεπυ/μεθοριακη, ξεκινησα να με παρακολουθουν αλλα λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας των γιατρων σταματησα. Επαιρνα για πολλα χρονια αντικαταθλιπτικα χωρις κανενα αποτελεσμα (παντα πιστευα οτι δεν εχω καταθλιψη αλλα κατι αλλο), τωρα εχω μεινει μονο με ενα αγχολυτικο το οποιο σπανια με πιανει. Γενικοτερα δε με πιανουν πλεον τα φαρμακα. Εχω θεματα με τον υπνο, αυπνιες, φοβιες κτλ.. Σε ψυχολογους/ψυχιατρους πηγαινα και παω απλως αλλαζα συνεχως η σταματουσα λογω των πολλων ταξιδιων και μετακομισεων σε εξωτερικο/ελλαδα. Δε μπορω να πω πως με βοηθησε καποιος. Ειδικα με τους ψυχιατρους εχω σταματησει πλεον, αφου απλως με φορτωναν με αντικαταθλιπτικα.

    Θα ξεκινησω απ τις τελευταιες μερες οπου γνωρισα μια κοπελα.. Συνεβη κατι που δεν εχει ξανασυμβει και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. Δε μπορω να λειτουργησω καθολου σεξουαλικα. Δεν πηγε απ την αρχη καλα, με επηρεασε με αποτελεσμα καθε φορα που βρισκομαστε εγω να εχω εντονο αγχος και πιεση ωστε να προσπαθω να την ικανοποιησω. Αλλα τιποτα. Δεν εχω καν στυση. Δεν ειναι οτι δε μ αρεσει, το αντιθετο. Ισως ειναι η πρωτη φορα που νιωθω τοσο εντονα συναισθηματα, σε αντιθεση με τα προηγουμενα χρονια της ζωης μου οπου δεν ενιωθα ποτε κατι για καποια κοπελα, γι αυτο αλλωστε εχω χρονια να κανω και σχεση. Η κοπελα αυτη προκειται να φυγει σε λιγους μηνες, ισως νιωθω πιεσμενος και μ αυτο. Επιλεξαμε να το συνεχισουμε κι απλως να το ζησουμε. Ομως δεν παει καλα. Κι ενω απ τη μια νιωθω οτι πρεπει να σταματησει, απ την αλλη ο εγωισμος μου δε μ αφηνει, καθως δε θελω να το διακοψω και να νιωθω αχρηστος. Δε μπορω να το δω λογικα, παντα με κυριευει το αγχος. Και νιωθω οτι το στηθος μου παει να σπασει απ το αγχος, χωρις να υποχωρει καθολου μεσα στη μερα..

    Σορυ αν κουρασα, οποιαδηποτε γνωμη/συμβουλη ευπροσδεκτη.
    Ευχαριστω
    Last edited by jason_; 17-02-2020 at 15:44.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Ίσως αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει να είναι ένας σταθερός γιατρός.. Εσύ λες αλλαξες πολλούς..
    Τι συζητούσαμε με τον ψυχολόγο?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Η κοπέλα πως αντιδράει; Δείχνει κατανόηση; Της έχεις μιλήσει αναλυτικά για σένα;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ίσως αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει να είναι ένας σταθερός γιατρός.. Εσύ λες αλλαξες πολλούς..
    Τι συζητούσαμε με τον ψυχολόγο?
    Το γνωριζω οτι θελει χρονια κι οσο το σταματας δε βοηθαει.. Με τους ψυχολογους εννοειται οτι συζηταω τα παντα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Faros View Post
    Η κοπέλα πως αντιδράει; Δείχνει κατανόηση; Της έχεις μιλήσει αναλυτικά για σένα;
    Κατανοηση δειχνει πανω σ αυτο το κομματι. Βεβαια ειναι κατι που δεν εχει μελλον, ουτε η ιδια δεν ξερει τι θελει απο μενα και τη ζωη της.. Οσο συμπεριφερεται ετσι, νομιζω το μονο που υπαρχει ειναι μια αρρωστημενη κατασταση που μονο σε μενα κανει κακο

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Δεν έχεις να χάσεις τίποτα όμως αν της μιλήσεις ανοιχτά. Προσπάθησε το γιατί όπως λες αν φύγεις απλά θα μείνει αγκάθι μέσα σου. Αν θέλει κάτι γίνει θα σε ακούσει και μπορεί να σε βοηθήσει. Το θέμα σου είναι πως δεν έχεις εμπιστοσύνη από τον εαυτό σου. Θα πάρεις βοήθεια αν της μιλήσεις..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Faros View Post
    Δεν έχεις να χάσεις τίποτα όμως αν της μιλήσεις ανοιχτά. Προσπάθησε το γιατί όπως λες αν φύγεις απλά θα μείνει αγκάθι μέσα σου. Αν θέλει κάτι γίνει θα σε ακούσει και μπορεί να σε βοηθήσει. Το θέμα σου είναι πως δεν έχεις εμπιστοσύνη από τον εαυτό σου. Θα πάρεις βοήθεια αν της μιλήσεις..
    Πάντα είμαι ειλικρινής. Έχω ξεκαθαρίσει τι θέλω, σε αντίθεση με εκείνη. Και το άλλο που κάνει και δεν ξέρω αν είναι παιχνίδι η όχι, είναι που ενώ σήμερα της ξεκαθάρισα να τελειώσει το θέμα, εκείνη συνεχίζει να μου στέλνει συνεχώς μηνύματα. Σε στυλ να προσέχεις, να είσαι καλά κτλ. Είμαι σκληρός μέχρι και ειρωνικός απεναντι της αφού έχω πληγωθεί, εκείνη όμως το συνεχίζει.. παίζει; Δεν ξέρει τι θέλει; γουστάρει που της απαντάω έτσι; Δε μπορώ να καταλάβω..

Similar Threads

  1. Complex Post Traumatic Stress Disorder
    By carrie in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-2020, 19:36
  2. αναζήτηση post σχετικό με ψυχολόγο
    By amelia1996 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 24-08-2019, 13:22
  3. The miseducation of cameron post
    By iwannaaa in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 130
    Last Post: 07-12-2018, 14:33
  4. post ssri sexual synrome
    By Nihil in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2011, 00:12
  5. ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ POST ΤΗΣ FEMALE23 ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΕΛΗ
    By ΣΟΦΗ_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2010, 01:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •