Ξαφνικά νιώθω πως θα καταρρευσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33

    Ξαφνικά νιώθω πως θα καταρρευσω

    Πολύ συχνά εκεί που είμαι μια χαρά νιώθω μεγάλη αδυναμία σαν να μου κόβεται η ανάσα και έναν.κομπο στο στομάχι που μου φέρνει έντονη ταχυπαλμία. Έχω μετρήσει πίεση εκείνη την ώρα και έχω συνήθως 16 με 9.5. Έχω κάνει όλες τις αιματολογικές και Καρδιολογικής εξετάσεις οι οποίες είναι οκ. Εκτός από την θυρεοειδή που έχω χασιμοτο. Οι τιμές όμως με θεραπεία που κάνω είναι πλέον εντός ορίων. Το έχει πάθει κάποιος άλλος αυτο; Το είχα όλο αυτό περίπου 2 χρόνια πριν κάνω εξετάσεις και βρεθεί το πρόβλημα του θυρεοειδή. Τους τελευταίους 2 μήνες όμως είναι ακόμα πιο έντονο. Με πιάνει εντελώς ξαφνικά. Φοβάμαι να βγω από το σπίτι μήπως με πιάσει. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχη εμπειρια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Θεραπεία του θυρεοειδή πότε ξεκίνησες?Τι εξετάσεις έκανες?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Τέλη Αυγούστου ξεκίνησα με T4 των 62. Και σε επανεξέταση τον Γενάρη οι τιμές TSH και ελεύθερης θιροξίνης ήταν πλέον σε φυσιολογικά όρια. Η βιταμίνη D ήταν χαμηλή στο 15 και ξεκίνησα θεραπεία με βιταμίνη D. Συνεχίζω φυσικά και το T4 των 62.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Faros View Post
    Τέλη Αυγούστου ξεκίνησα με T4 των 62. Και σε επανεξέταση τον Γενάρη οι τιμές TSH και ελεύθερης θιροξίνης ήταν πλέον σε φυσιολογικά όρια. Η βιταμίνη D ήταν χαμηλή στο 15 και ξεκίνησα θεραπεία με βιταμίνη D. Συνεχίζω φυσικά και το T4 των 62.
    Ο θυρεοειδης δημιουργεί άγχος ακόμα και όταν το ρυθμίσεις..Αν και είναι πολύ δύσκολο να ρυθμιστεί. Εγώ πχ δεν μπορώ να το ρυθμίσω εδώ και 8 χρόνια..
    Από την άλλη μπορεί το δικό σου να είναι απλά άγχος χωρίς να έχει σχέση με αυτό..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ο θυρεοειδης ρυθμίζεται πιο ευκολα στο χάσιμοτο παρα στο graves..υπερθυρεοειδισμο δλδ.
    Έχω βγάλει ολο τον αδενα κ εχω ρυθμιστεί πολυ καλα.
    Παίζει μεγάλο ρόλο κ η λήψη του τ4 απ τον ασθενή.. Αν πχ ξεχνάει να το παιρνει η τρωει πριν την μιση ωρα..
    Η έλλειψη της d κανει οσα περιγράφεις κ καταθλιψη επισης.. κανε υπομονη να ανέβει η d Κ θ νιωσεις πολυ καλυτερα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Κάνω υπομονή και ελπίζω πως θα περάσει κάποια στιγμή.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Faros View Post
    Πολύ συχνά εκεί που είμαι μια χαρά νιώθω μεγάλη αδυναμία σαν να μου κόβεται η ανάσα και έναν.κομπο στο στομάχι που μου φέρνει έντονη ταχυπαλμία. Έχω μετρήσει πίεση εκείνη την ώρα και έχω συνήθως 16 με 9.5. Έχω κάνει όλες τις αιματολογικές και Καρδιολογικής εξετάσεις οι οποίες είναι οκ. Εκτός από την θυρεοειδή που έχω χασιμοτο. Οι τιμές όμως με θεραπεία που κάνω είναι πλέον εντός ορίων. Το έχει πάθει κάποιος άλλος αυτο; Το είχα όλο αυτό περίπου 2 χρόνια πριν κάνω εξετάσεις και βρεθεί το πρόβλημα του θυρεοειδή. Τους τελευταίους 2 μήνες όμως είναι ακόμα πιο έντονο. Με πιάνει εντελώς ξαφνικά. Φοβάμαι να βγω από το σπίτι μήπως με πιάσει. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχη εμπειρια.
    Καλησπέρα και καλή σαρακοστή. Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρα λόγω άγχους. Όταν το σκέφτεσαι το παθαίνεις γτ απλά ανεβάζεις απότομα πίεση 16 με 9μιση που είναι ικανή να σε κάνει να ζαλίζεσαι. Πρέπει να μάθεις να το διαχειρίζεσαι και να νιώθεις κουλ με αυτή την αίσθηση ώστε να γίνεις ένα ..κάποια στιγμή δεν θα του δίνεις σημασία και θα το ξεσυνηθισει το μυαλό. Εγώ το έχω πάθει αυτό ακριβώς που αναφέρεις..γι'αυτό στο λέω.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Ευχαριστώ πολύ. Προσπαθώ να το παλέψω όσο μπορώ.

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 01:23
  2. Ξαφνικά
    By Fad in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2018, 16:06
  3. νιωθω ξαφνικα μεγαλη..
    By viva in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-03-2013, 15:02
  4. K ξαφνικα νιωθω τοσο μονη......
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 06-04-2011, 21:54
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •