Φιλία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Φιλία?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    21

    Φιλία?

    Δεν γράφω συχνά εδώ... αλλά για πρώτη φορά στην ζωή μου έχω βρεθεί απέναντι απο ένα τεράστιο δίλλημα... το μόνο που θέλω να αναφέρω για την ώρα είναι μια απλή αλλά ταυτόχρονα σύνθετη ερώτηση...
    Μπορεί να σταθεί φιλία μετά απο μια σχέση? Μπορείς να γίνεις φίλος με κάποιον που πριν λίγο καιρό είχες ερωτική σχέση μαζί του? Μπορείς να νιώσεις καλά όταν τον βλέπεις να είναι ευτηχησμένος ενδεχομένος με μια άλλη γυναίκα και αυτός φισικά το αντίστοιχο?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    60
    εξαρτάται... το θέμα είναι ότι συνήθως ο χωρισμός πληγώνει κάποιον από τους δυο... αν όχι και τους δυο...
    και φυσικά αυτός που πληγώθηκε θα αποφεύγει τον/την πρώην του

    αλλά υπάρχουν περιπτώσεις και μάλιστα ξέρω πολλές όταν η ίδια η σχέση ήταν τόσο φιλική παρ\' όλο τον έρωτα που ο χωρισμός δεν χάλασε την επιθυμία των ανθρώπων να βλέπονται τακτικά... το θέμα είναι δλδ πόσο σημαντική είναι για σένα και για τον φίλο σου η ιδια η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ σας, χωρίς υποχρεώσεις, χωρίς ερωτικές επαφές, χωρίς σκέψεις για τη σχέση που δεν υπάρχει πλέον...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Εξαρτάται από το πώς νιώθεις. Δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας για τις ανθρώπινες σχέσεις. Το ότι δεν ταίριαξες με κάποιον σε ερωτική σχέση δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ταιριάξεις μαζί του σε ένα άλλο είδος σχέσης, π.χ. φιλία, συνεργασία. Επιπλέον αν εσύ είσαι καλά με τον εαυτό σου, τη ζωή σου, τις ερωτικές σου σχέσεις, δεν έχεις λόγο να ενοχλείσαι με τη δική του ευτυχία και τις δικές του σχέσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    nelli,

    ο χρονος, οι συνθηκες κατω απο τις οποιες χωρισατε κ η ποιοτητα της σχεσης που αναπτύξατε νομιζω πώς θα σου δωσουν την απαντηση.

    Ειχα κ εγω αυτη την απορια καποτε θεωρητικα στο κεφαλι μου. Βιωματικα αποδειχθηκε πώς μπορεσα να το κανω μονο με εναν ανθρωπο, με αυτον που ενιωσα αληθινη αγαπη κ εμπιστοσυνη.

    Εχε επισης στο νου πώς εξισου σημαντικο ρολο με το τί θες εσυ μετα την ερωτικη σχεση, εχει κ το τί θελει ο πρωην συντροφος σου.Κ πώς βλεπει κ εκεινος μια τετοια προοπτικη.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    21
    Δυστηχώς ταιριάξαμε και μάλιστα πάρα πολύ εγώ όχι δεν μπορώ να τον δω με άλλη γυναίκα μόνο που το φαντάζομαι μου βγαίνουν πολύ άσχημα συναισθήματα περισσότερο για τιν κατάσταση της φιλίας επειμένει εκείνος και οχι εγώ, εμένα μου φένεται λιγότερο ψυχοφθόρο απλώς να φύγω παρά να κρατήσω φιλική επαφή μαζί του αυτός επιμένει να δημιουργηθεί μια φιλική κατάσταση που σε μένα φαντάζει αρρωστημένη..... και επιμένει λέγοντας πως δεν αντέχει να με χάσει πως μ\'αγαπάει τόσο που προτιμά να με βλέπει ως φίλη του... Δημιουργώ αποροίες σίγουρα... καλός ή κακός δεν μπορούμε να συνηπάρξουμε διαφορετικά δυστηχώς το δοκιμάσαμε και ήταν απελπιστικά απαίσιο και πάρα πολύ επώδυνο για άλλους λόγους συγκεκριμένα για \"τρίτους\" λόγους...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Athens, Xanthi
    Posts
    77
    Στην αρχή πίστευα ότι δεν υπάρχει λόγος να μην συμβαίνει αυτό.
    Όταν ο πρώην μου, ο οποίος μου είχε κανει πρόταση γάμου, με χώρισε με παρακάλεσε να μείνουμε φίλοι, πολύ απλά γιατί δεν ήθελε να με χάσει απλά δεν μπορούσε να μείνει στη σχέση. Στην αρχή ήταν περίεργα τα πράγματα. Μετά από λίγο καιρό που διακόψαμε και κάθε σεξουαλική επαφή ήταν ακόμα πιο δύσκολο. Όταν, μετά από 6 μήνες, έμαθα ότι υπάρχει νέα σχέση, κόντεψα να τρελαθώ. Βέβαια πλέον, είμαστε καλοί φίλοι, έχουμε την ιστορία μας, κάνουμε παρέα και με τον φίλο μου μαζί, μιλάμε συχνά, λέμε τα προβληματά μας... Υπάρχει μια \"κτητικότητα\" απέναντι στις σχέσεις του άλλου, μας βγαίνει αυθόρμητα, αλλά κατά τ\'άλλα πιστεύω ότι όλα είναι θέμα χρόνου και χαρακτήρα....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ίσως εκείνος προτιμά να μεταλλαχθεί η μεταξύ σας σχέση σε φιλία για να μην έχει την αίσθηση της \'αποτυχίας\'. Ίσως κι εσύ δεν θέλεις ούτε να θυμάσαι τα δυσάρεστα βλέποντας τα μάλιστα συνέχεια μπροστά σου. \'Οπως και να έχει, δεν βλέπω γιατί να μην απομακρυνθείς από κάτι που τώρα σου φαίνεται ψυχοφθόρο. Το τι μπορεί να γίνει στο μέλλον θα δείξει.

    Αν όντως σ\' αγαπάει τόσο, θα σεβαστεί την ανάγκη σου να απομακρυνθείς. Ξέρεις ποτέ δεν μου άρεσε σαν κίνητρο το \'δεν αντέχω να σε χάσω\', είναι και σαν να μην υπολογίζει ο άλλος τι αντέχω εγώ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Nelli30,
    πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο στην φαση που βρισκεσαι να κρατησει η φιλια,εφοσον νιωθεις ακομα πραγματα ερωτικου περιεχομενου.Πιστευω ομως οτι αν περασει λιγος χρονος και δεν εχεις αλλο τοσο δυνατα ερωτικα συναισθηματα γιαυτον να μπορεσεις να αναπτυξεις φιλια μαζι του.Απλα κοιταξε τον εαυτο σου τωρα, κοιταξε να ξαναβρεις τις δυναμεις σου και υστερα αποφασιζεις τι θα γινει τελικα.Το πιο σημαντικο πιστευω οτι ειναι να νιωσεις εσυ καλα και να μην νιωθεις αλλο για κεινον ερωτα.Οταν το πετυχεις αυτο θεωρω οτι εισαι ετοιμη για την νεα σχεση σας την φιλια.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    στα υψήπεδα του Κατμαντού...
    Posts
    52
    Εγώ δεν μπόρεσα φίλος ποτέ να γίνω με κοπέλα... Δυστυχώ ς ή ευτυχώς.
    Με την πρώτη κοπέλα που το προσπάθησα και το θέλησα... Την έχω παντρευτεί!
    Με τη δεύτερη κοπέλα που θέλησα μια φιλική επαφή να κρατήσω... απλά δε θέλει πλέον να μου μιλάει...
    Τι να πω...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •