Έχει κάνει κάποιος αυτήν την εξέταση για οισοφάγο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Έχει κάνει κάποιος αυτήν την εξέταση για οισοφάγο;

    Καλησπέρα, μου συνέστησαν να κάνω βαριουχο γεύμα, για να δω αν έχω αχαλασια οισοφάγου η διαφραγματοκήλη, έχει κάνει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει λεπτομέρειες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Την εχω κανει προσφατα γιατι νομιζω οτι μου( στεκεται) το φαγητο στο λαιμο .....ειναι ευκολη πινεις ενα παχυρευστο ασπρο βαριο και κανου ακτινογραφιες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Την εχω κανει προσφατα γιατι νομιζω οτι μου( στεκεται) το φαγητο στο λαιμο .....ειναι ευκολη πινεις ενα παχυρευστο ασπρο βαριο και κανου ακτινογραφιες
    Και τι σου βρήκαν; έκανες και γαστροσκοπηση;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Εχω παει σε 7 διαφορετικους ΩΡΛ με εχουν δει με καμερες απο μυτη και στομα ....τιποτα εκανα οισοφαγογραφιμα ...στομαχι ....αξονικη τραχηλου....τιποτα τωρα εχω κλεισει στις 19 Μαρτιου και γαστροσκοπιση ...εσυ γιατι το κανεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Αισθανομαι παντα στο τελος της γλασσας και πισω οτι εχω τροφη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Έχω έχω ένα αίσθημα ότι κάτι μου έχει σταθεί στο λαιμό και κάτι να κυλάει σαν παχυρευστο υγρό. Δεν ξέρω αν είναι από το στομάχι η τη μύτη. Πρέπει να κάνω γαστροσκοπηση αλλά φοβάμαι τη ναρκωση. Εσύ έχεις ξανακάνει;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Καλημερα σου οχι δεν εχω ξανακανει την εχω ακυρωσει ηδη 2 φορες θα σφιξω τα δοντια και θα παω ...πρεπει να μου φυγει απο το μυαλο γιατι εχω βαρεθει να πηγαινω σε ωρλ .Ετσι αισθσνομουν στην αρχη τον οκτωβριο και για αυτο πηγα στον ωρλ οτι εχω κατι παχυρευστο πισω στην γλωσσα και προσπαθω να το καταπιω....τις τελευταιες μερες παρατηρησα το εξης.....και παω καλυτερα υπαρχουν πολοι τροποι να καταπιεις οπως φαινετσι αυτο το παρατηρησα ξαφνικα ....οταν προσπαθεις να καταπεις κατι που εχεις πισω απο την μυτη σου πιεζεις αλλους μυες και οταν δεν προσπαθεις (ακουσια )καταπινεις το σαλιο σου π.χ η την μπουκια ....εγω μου ειχε κολλησει η προσπαθεια και στην μπουκια και στο σαλιο και σε ολα .Ερεθιζα λοιπον ολους τους μυες στην περιοχη απο την προσπαθεια να ξεροκαταπινω συνεχεια συνεχεια ετσι γινταν φαυλος κυκλος αισθανομουν την γλωσσα το λαιμο κ.τ.λ.π σαν πρισμενα ερεθισμενη ολη η περιοχη και αυτο με τρελενε περισσοτερο .Δεν ξερω αν μπορεις να το καταλαβεις .....κανε δοκιμες πως καταπινεις .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Θα παρατηρησεις οτι με καποιον απο τους τροπους καταπωσεις δεν θα αισθανεσε οτι καταπινεις *αυτο* .πιστευω οτι *αυτο*που καταπινουμε ηταν παντα εκει ....εμεις δεν το προσεχαμε

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Έχω έχω ένα αίσθημα ότι κάτι μου έχει σταθεί στο λαιμό και κάτι να κυλάει σαν παχυρευστο υγρό. Δεν ξέρω αν είναι από το στομάχι η τη μύτη. Πρέπει να κάνω γαστροσκοπηση αλλά φοβάμαι τη ναρκωση. Εσύ έχεις ξανακάνει;
    Καντην χωρίς νάρκωση,δεν διαρκεί πολυ. Αλλα αφού ο ωρλ δεν είδε διαβρώσεις παλινδρόμησης γιατί θέλεις να κάνεις και γαστροσκόπηση; Τι περιμένεις ότι θα δείξει δηλαδή; Και να είναι παλινδρόμηση, αφού δεν έχεις διαβρώσεις,παίρνε αντιοξινα τύπου γαβισκον για να δεις αν σου περνάει. Δεν είναι ανάγκη να νιώθεις καούρα για να τα πάρεις.

    Το ότι σου στέκρται κάτι το νιωθεις όταν τρως, έχεις δηλαδή δυσφαγία/δυσκατσποσία, ή και σε άσχετες στιγμές νιώθεις ότι κάτι σου στέκεται;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Καντην χωρίς νάρκωση,δεν διαρκεί πολυ. Αλλα αφού ο ωρλ δεν είδε διαβρώσεις παλινδρόμησης γιατί θέλεις να κάνεις και γαστροσκόπηση; Τι περιμένεις ότι θα δείξει δηλαδή; Και να είναι παλινδρόμηση, αφού δεν έχεις διαβρώσεις,παίρνε αντιοξινα τύπου γαβισκον για να δεις αν σου περνάει. Δεν είναι ανάγκη να νιώθεις καούρα για να τα πάρεις.

    Το ότι σου στέκρται κάτι το νιωθεις όταν τρως, έχεις δηλαδή δυσφαγία/δυσκατσποσία, ή και σε άσχετες στιγμές νιώθεις ότι κάτι σου στέκεται;
    Όχι είναι συνεχόμενο, όταν καταπίνω νιώθω το φαγητό να κατεβαίνει όχι να κολλάει απλά νιώθω ότι κατεβαίνει με δυσκολία. Μετά νιώθω ότι κάτι έχει κολλήσει σαν παχυρευστο υγρό και με πνιγει.φοβαμαι για αχαλασια οισοφάγου η καρκίνο γενικά για τον οισοφάγο όχι για το στομάχι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εισαι χωρις θεραπεια τοσα χρονια........

    το ανχος σε εχει καταστρέψει........

    και παρολαυτα τι κανεις γιαυτο? θα το ξεπερασω μονη μου λες συνεχεια τοσα χρονια και το αποτελεσμα ποιο ειναι?

    ο/η ψυχολογος σου αραγε μονο τα λευτα ξερει να περνει? γιατι εγω απο αυτα που λες βλεπω οτι εχεις τρομερο ανχος που λογικο να σου κανει διαφορα τετοια οπως αυτο που επαθες τωρα..... και οχι μονο αυτο........

    Βικυ σοβαρα τωρα τι θα κανεις γιαυτο το ανχος???????

    σου εχει πει γιατρος να παρεις μια αγωγη........ μα εσυ κανεις σεναρια οτι το φαρμακο θα σε κανει χειροτερα........... ενω το ανχος σε κανει πολυ χειροτερα........

Similar Threads

  1. εχει κανει κανεις εξετασεις dna?
    By joanna22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2019, 20:30
  2. Τι έπρεπε να κάνει η κόρη της σ'αυτήν την ιστορία;
    By rolen in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 14-04-2017, 23:51
  3. Replies: 108
    Last Post: 11-10-2015, 07:49
  4. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΧΟΣ ΠΟΛΥ?
    By anxious4ever in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2015, 02:30
  5. Replies: 8
    Last Post: 05-10-2009, 02:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •