Τρίτη φορά κρίση πανικού...έχω κουραστεί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    12

    Τρίτη φορά κρίση πανικού...έχω κουραστεί

    Καλησπέρα σε οποίον / οποία διαβάζει αυτό το νήμα.
    Είμαι 23 ετων και εδώ και 1 χρόνο έχει μπει στη ζωή μου αυτός ο διάβολος που λέγεται κρίση πανικού. Όλα ξεκίνησαν τον Σεπτέμβριο του 2018 που αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό σε άλλη πόλη, μακρια από τους δικούς μου και με αρκετά οικονομικά προβλήματα. Τότε ήταν η πρώτη κρίση, η οποία θεωρήθηκε απλά "κρίση άγχους". Για να μην τα πολυλογω, για 6 μήνες οσο σπούδαζα δεν είχα κανένα πρόβλημα, καμία άλλη κρίση. Όταν επέστρεψα στο πατρικό μου για τις διακοπές του Πάσχα, τον Απρίλιο του 19 πάλι όλα ήταν καλά αλλά την μέρα που θα έφευγα με έπιασε ξανά η κρίση. Πολύ δυνατή, σε σημείο που πήγα στο νοσοκομείο. Η ιστορία γνωστή για πολλούς... διάγνωση: κρίση πανικού θεραπεία: αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικά. Οκ λεω, αφού δεν έχω τη δύναμη να το παλέψω μόνη μου ας ακολουθήσω την αγωγή. Που πραγματικά με βοήθησε. Στο τρίμηνο σταμάτησα τα ηρεμιστικά με ελάχιστες παρενέργειες και μέχρι σήμερα παίρνω μόνο το αντικαταθλιπτικό.
    Αυτή την εβδομάδα πήρα άδεια από η δουλειά για να ολοκληρώσω την διπλωματική μου. Ένιωθα ότι θα ερχόταν ξανά η κρίση και πράγματι ήρθε προχθές. Πιο ήπια μεν, με τα ίδια συμπτώματα δε.
    Εννοείται πήγα αμέσως σε ψυχίατρο και ψυχολόγο και μου έδωσαν την κατάλληλη αγωγή και τον τρόπο σκέψης.
    Από την δική μου αυτοκριτική καταλαβαίνω πως η κρίση ξεκίνησε και συνεχίζει να έρχεται λόγω του μεταπτυχιακού. Κατάλαβα από πολύ νωρίς ότι δεν με εξέφραζε, αλλά φοβόμουν να το πω στους δικούς μου. Τόσα έξοδα έκαναν..
    Και όπως λέει η ψυχολόγος μου, είμαι αυστηρός και τελειομανής χαρακτήρας οπότε για να ηρεμήσω εντελώς πρέπει να τελειώσω την εργασία. Αλλά που μυαλό και ψυχραιμία τέτοια ώρα.;
    Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Υπάρχει κάποιος με παρόμοια περίπτωση που μπορεί να βοηθήσει;;
    Last edited by eleni96feel; 21-02-2020 at 17:29.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Αρα κάνεις μεταπτυχιακό ενώ δεν θες και το θέλουν οι γονείς σου?
    Καλημέρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    σε δικηγορο τη πηγες να κανεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    12
    Στην αρχή ήταν αντίθετοι για το μεταπτυχιακό λόγω απόστασης. Τώρα κατανοούν με την κατάσταση, αλλά βλέπουν ότι είναι στην κυριολεξία στο τέλος και είναι κρίμα να το παρατήσω

  5. #5
    george1520
    Guest
    Τι σου πρότεινε η ψυχολόγος να κάνεις οταν έχεις έντονο άγχος?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι σου πρότεινε η ψυχολόγος να κάνεις οταν έχεις έντονο άγχος?
    Τα γνωστά..ασκήσεις αναπνοής, καλή διατροφή (εδώ και τρεις μέρες τρώω μόνο ρύζι) και θετικές σκέψεις. Αλλά όταν έρχεται η δυνατή κρίση, αν ξέρεις, αυτή με το τρέμουλο και το κλάμα δεν μπορώ να κάνω και πολλά

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by eleni96feel View Post
    Τα γνωστά..ασκήσεις αναπνοής, καλή διατροφή (εδώ και τρεις μέρες τρώω μόνο ρύζι) και θετικές σκέψεις. Αλλά όταν έρχεται η δυνατή κρίση, αν ξέρεις, αυτή με το τρέμουλο και το κλάμα δεν μπορώ να κάνω και πολλά
    Ρύζι? Βοηθάει το ρύζι?

    Τι συζητάτε? Για την σχέση που έχεις με τους γονείς σου έχετε μιλήσει?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    σε δικηγορο τη πηγες να κανεις?
    Τυπογραφικό λάθος.. ψυχολόγο ήθελα να γράψω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ρύζι? Βοηθάει το ρύζι?

    Τι συζητάτε? Για την σχέση που έχεις με τους γονείς σου έχετε μιλήσει?
    Κοίτα παρά τίποτα καλύτερα να τρώω έστω υδατάνθρακα μέχρι να έρθω στα καλά μου. Ναι βέβαια και μιλάμε για την οικογένεια. Αναγνωρίζω πως υπάρχουν κάποια κουτάκια οικογενειακής φύσης που πρέπει κάποτε να λυθούν, απλά δεν πιστεύω πως η κρίση ήρθε εξαιτίας τους. Ήταν ξεκάθαρα λάθος δικό μου να προχωρήσω σε μεταπτυχιακό, το αναγνωριζω.
    Α. Να σημειώσω πως πριν 9 μήνες έχασα τον πατέρα μου σε τροχαίο οπότε η όλη φάση χειροτέρευσε

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by eleni96feel View Post
    Κοίτα παρά τίποτα καλύτερα να τρώω έστω υδατάνθρακα μέχρι να έρθω στα καλά μου. Ναι βέβαια και μιλάμε για την οικογένεια. Αναγνωρίζω πως υπάρχουν κάποια κουτάκια οικογενειακής φύσης που πρέπει κάποτε να λυθούν, απλά δεν πιστεύω πως η κρίση ήρθε εξαιτίας τους. Ήταν ξεκάθαρα λάθος δικό μου να προχωρήσω σε μεταπτυχιακό, το αναγνωριζω.
    Α. Να σημειώσω πως πριν 9 μήνες έχασα τον πατέρα μου σε τροχαίο οπότε η όλη φάση χειροτέρευσε
    Μα οι κρίσεις πανικού δεν είναι ένα πράγμα.. Είναι πολλά που μαζεύονται και ξεσπάει το σώμα.. Μιλάει η ψυχή μέσα από το σώμα..
    Οπότε και ο θάνατος του πατέρα σου είναι ένα συν σε όλα αυτά..

    Ποτέ τελειώνεις το μεταπτυχιακό?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μα οι κρίσεις πανικού δεν είναι ένα πράγμα.. Είναι πολλά που μαζεύονται και ξεσπάει το σώμα.. Μιλάει η ψυχή μέσα από το σώμα..
    Οπότε και ο θάνατος του πατέρα σου είναι ένα συν σε όλα αυτά..

    Ποτέ τελειώνεις το μεταπτυχιακό?
    Συμφωνώ μαζί σου. Απλά πιστεύω (και συμφωνεί και η ψυχολόγος) πως ο λόγος που εμφανίστηκε τον τελευταίο 1.5 χρόνο είναι κυρίως το μεταπτυχιακό. Βγήκαν βέβαια και άλλα θέματα, κυρίως οικογενειακά, δικές μου αντιλήψεις που τελικά είναι λανθασμένες αλλά όπως σου είπα η βάση είναι οι σπουδές. Μέχρι την Δευτέρα έχω να παραδώσω την διπλωματική μου και μέχρι τώρα είμαι σε πάρα πολύ καλό στάδιο. Ωστόσο χρειάζεται να την υποστηρίξω μπροστά στους καθηγητές μου, πράγμα που είναι αδύνατον. Εννοώ να μπω στο αεροπλάνο, να πάω και να την παρουσιάσω. Με λίγα λόγια θέλω και πιστεύω πως στέλνοντας την, θα σταματήσει αυτό το μαρτύριο και θα αφήσω πίσω μου αυτή την εμπειρία.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by eleni96feel View Post
    Συμφωνώ μαζί σου. Απλά πιστεύω (και συμφωνεί και η ψυχολόγος) πως ο λόγος που εμφανίστηκε τον τελευταίο 1.5 χρόνο είναι κυρίως το μεταπτυχιακό. Βγήκαν βέβαια και άλλα θέματα, κυρίως οικογενειακά, δικές μου αντιλήψεις που τελικά είναι λανθασμένες αλλά όπως σου είπα η βάση είναι οι σπουδές. Μέχρι την Δευτέρα έχω να παραδώσω την διπλωματική μου και μέχρι τώρα είμαι σε πάρα πολύ καλό στάδιο. Ωστόσο χρειάζεται να την υποστηρίξω μπροστά στους καθηγητές μου, πράγμα που είναι αδύνατον. Εννοώ να μπω στο αεροπλάνο, να πάω και να την παρουσιάσω. Με λίγα λόγια θέλω και πιστεύω πως στέλνοντας την, θα σταματήσει αυτό το μαρτύριο και θα αφήσω πίσω μου αυτή την εμπειρία.
    Εγώ πιστεύω πως το μεταπτυχιακό είναι το κερασάκι στην τούρτα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγώ πιστεύω πως το μεταπτυχιακό είναι το κερασάκι στην τούρτα.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Γιώργο. Ελπίζω βέβαια να λανθανεσαι με το τελευταίο μήνυμα :)

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by eleni96feel View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Γιώργο. Ελπίζω βέβαια να λανθανεσαι με το τελευταίο μήνυμα :)
    Χαχαχα..
    Εμμ μακάρι.. Μπορώ να συνεχίσω την συζήτηση αλλά είσαι αρνητική στο να ακούσεις κάτι άλλο.. Οπότε σου εύχομαι μόλις τελειώσεις να φυγει από πάνω σου όλο αυτό

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    12
    Καλησπέρα Γιώργο. Δεν είμαι καθόλου αρνητική. Αν ήμουνα πιστέυω δε θα εμπαινα στον κόπο να αναρτήσω σε αυτό το φόρουμ. Πάντως, έχω να σου πω πως από χθες που τελείωσα την διπλωματική είμαι πραγματικά άλλος άνθρωπος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κρίση πανικού
    By smaropap in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2019, 13:57
  2. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  3. Αυτη τη φορα φοβος για θρομβοση. Κατασταση πανικου
    By Άρια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 01-12-2015, 10:29
  4. κριση πανικου
    By Ακροβατης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 10:32
  5. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •