Πως να διαχειριστω την αδιαφορια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 113
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    23

    Πως να διαχειριστω την αδιαφορια

    Καλησπερα
    Ειμαι 63 ετων κ εχω ενα γιο.Παντρευτηκε πριν 2 χρονια μετα απο σχεση 6 ετων
    Την κοπελα την γνωρισα οταν ηταν μονο 18.5 ετων κ η αληθεια ειναι πως τρομαξα λιγακι.Θελοντας να της δειξω πως δεν ειμαι η παραδοσιακα κακη πεθερα της ειπα πως μια γυναικα αναλογει στο γιο μου κι εγω θα την κανω κορη μου.Μονο ενα πραγμα θελω,ο γιος μου να ερχεται να βλεπει τους γονεις του.
    Α, μου απανταει κ βεβαια θα ερχομαστε αλλα οχι κ πολυ πολυ ,συνοδευοντας τα λογια της με την αναλογη χειρονομια που δηλωνει πνιγμο
    Το δευτερο που με εβαλε σε σκεψεις ηταν οταν της ειπα πως ο γιος ειναι κομματι αναποδος θετοντας το ως αστειο κ μου απαντησε,ξερω εγω,γλυκα,γλυκα.
    Αρραβωνιαστηκαν κ εζησαν μαζι 2 χρονια.Μετα παντρευτηκαν.
    Ο γιος τα ανελαβε ολα,δεν ζητησε βοηθεια,επιπλωσε το σπιτι του ,ξοδεψε για το γαμο του,με λιγα λογια ,η νυφη μου αν κ δεν ειχε την οικονομικη ανεση,απολαυσε τη μεγιστη δοτικοτητα.
    Αν κι ο γιος ζητησε τη βοηθεια μου στην οργανωση του σπιτιου,ειπα παρουσια της νυφης,πως δεν θελω να επεμβω σε ενα νοικοκυριο οπου υπαρχει αλλη νοικοκυρα.Σαφως εδειξα πως δεν εχω σκοπο να ανακατευτω στη νεα τους ζωη.Εφτασα στο σημειο να ζητω την αδεια να επισκεθτω την τουαλετα τους.
    Οποτε με καλεσαν πηγα φορτωμενη.Της εκανα πολλα δωρα,την αγαπησα,την αγκαλιασα.
    Μαλωσε με τους γονεις της κι εκανε 1 χρονο να τους μιλησει.Την παροτρυνα να σεβαστει τους γονεις της κ να τους παρει τηλεφωνο.Ηταν ανενδοτη.Απαρνηθηκε τους παντες μα παντα εισεπραττε οσα της προσφεραν.
    Αλλαξε η συμπεριφορα του γιου μας.Αν κι ο πατερας του εχει προβληματα σοβαροτατα υγεις δεν ανταποκρινοταν αναλογα.Τα τηλεφωνα περιοριστηκαν,η νυφη δεν παιρνει ποτε κι οταν τη ρωτησα τι συμβαινει μου ειπε πως κρατα αμυνα.
    Δεν μας καλουν στο σπιτι τους ποτε.Εχουμε να παμε 1.5 χρονο.Οταν θελω να παω,βρισκουν προφασεις.Οταν ζητω να ερθουν να τους δω ο γιος μου τσιριζει οτι δεν προλαβαινουν.
    Εβγαλα τον αντρα μου απο την εντατικη ,γυρισαμε σπιτι κ αμεσως η νυφη διευθετησε πως πρεπει να μεταφερθουμε στο κατω πατωμα που το νοικιαζουμε,να τους δωσουμε το μεγαλο μας αυτοκινητο κ να παρουμε το δικο τους που ειναι μικροτερο,το οποιο εμεις αγορασαμε δωρο στο γιο.Εν ολιγοις απηυδησα,απογοητευτηκα,κλα ιω κ αναρωτιεμαι που εφταιξα.
    Εδω κ 20 χρονια υποφερω απο διαγνωσμενη κλινικη καταθλιψη κι αυτο το γεγονος δινει δικαιωμα στο γιο μου να λεει πως χαιδευομαι κ πως εχω προβλημα.
    Απο την αλλη βλεπω τη νυφη που εγινε 100 κιλα κι εγω ειμαι 50 κ αισθανομαι ασχημα.
    Εχω καταληξει στο συμπερασμα πως η κοπελα ειναι κενη συναισθηματων.Αυτο ενταξει,να το προσπερασω με λιγο κοπο.Αλλα το να μη βλεπω το παιδι μου,ποναει πολυ,παρα πολυ.
    Και φυσικα ουτε λογος να μας προσφωνησει με καποιο ονομα.Ουτε ψιτ,κι αυτο πολυ της πεφτει.
    Ζητω να μου πειτε τη γνωμη σας.Τι θα κανατε εσεις.σε αναλογη περιπτωση.
    Ευχαριστω για την οποια απαντηση.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Αβ-ω View Post
    Καλησπερα
    Ειμαι 63 ετων κ εχω ενα γιο.Παντρευτηκε πριν 2 χρονια μετα απο σχεση 6 ετων
    Την κοπελα την γνωρισα οταν ηταν μονο 18.5 ετων κ η αληθεια ειναι πως τρομαξα λιγακι.Θελοντας να της δειξω πως δεν ειμαι η παραδοσιακα κακη πεθερα της ειπα πως μια γυναικα αναλογει στο γιο μου κι εγω θα την κανω κορη μου.Μονο ενα πραγμα θελω,ο γιος μου να ερχεται να βλεπει τους γονεις του.
    Α, μου απανταει κ βεβαια θα ερχομαστε αλλα οχι κ πολυ πολυ ,συνοδευοντας τα λογια της με την αναλογη χειρονομια που δηλωνει πνιγμο
    Το δευτερο που με εβαλε σε σκεψεις ηταν οταν της ειπα πως ο γιος ειναι κομματι αναποδος θετοντας το ως αστειο κ μου απαντησε,ξερω εγω,γλυκα,γλυκα.
    Αρραβωνιαστηκαν κ εζησαν μαζι 2 χρονια.Μετα παντρευτηκαν.
    Ο γιος τα ανελαβε ολα,δεν ζητησε βοηθεια,επιπλωσε το σπιτι του ,ξοδεψε για το γαμο του,με λιγα λογια ,η νυφη μου αν κ δεν ειχε την οικονομικη ανεση,απολαυσε τη μεγιστη δοτικοτητα.
    Αν κι ο γιος ζητησε τη βοηθεια μου στην οργανωση του σπιτιου,ειπα παρουσια της νυφης,πως δεν θελω να επεμβω σε ενα νοικοκυριο οπου υπαρχει αλλη νοικοκυρα.Σαφως εδειξα πως δεν εχω σκοπο να ανακατευτω στη νεα τους ζωη.Εφτασα στο σημειο να ζητω την αδεια να επισκεθτω την τουαλετα τους.
    Οποτε με καλεσαν πηγα φορτωμενη.Της εκανα πολλα δωρα,την αγαπησα,την αγκαλιασα.
    Μαλωσε με τους γονεις της κι εκανε 1 χρονο να τους μιλησει.Την παροτρυνα να σεβαστει τους γονεις της κ να τους παρει τηλεφωνο.Ηταν ανενδοτη.Απαρνηθηκε τους παντες μα παντα εισεπραττε οσα της προσφεραν.
    Αλλαξε η συμπεριφορα του γιου μας.Αν κι ο πατερας του εχει προβληματα σοβαροτατα υγεις δεν ανταποκρινοταν αναλογα.Τα τηλεφωνα περιοριστηκαν,η νυφη δεν παιρνει ποτε κι οταν τη ρωτησα τι συμβαινει μου ειπε πως κρατα αμυνα.
    Δεν μας καλουν στο σπιτι τους ποτε.Εχουμε να παμε 1.5 χρονο.Οταν θελω να παω,βρισκουν προφασεις.Οταν ζητω να ερθουν να τους δω ο γιος μου τσιριζει οτι δεν προλαβαινουν.
    Εβγαλα τον αντρα μου απο την εντατικη ,γυρισαμε σπιτι κ αμεσως η νυφη διευθετησε πως πρεπει να μεταφερθουμε στο κατω πατωμα που το νοικιαζουμε,να τους δωσουμε το μεγαλο μας αυτοκινητο κ να παρουμε το δικο τους που ειναι μικροτερο,το οποιο εμεις αγορασαμε δωρο στο γιο.Εν ολιγοις απηυδησα,απογοητευτηκα,κλα ιω κ αναρωτιεμαι που εφταιξα.
    Εδω κ 20 χρονια υποφερω απο διαγνωσμενη κλινικη καταθλιψη κι αυτο το γεγονος δινει δικαιωμα στο γιο μου να λεει πως χαιδευομαι κ πως εχω προβλημα.
    Απο την αλλη βλεπω τη νυφη που εγινε 100 κιλα κι εγω ειμαι 50 κ αισθανομαι ασχημα.
    Εχω καταληξει στο συμπερασμα πως η κοπελα ειναι κενη συναισθηματων.Αυτο ενταξει,να το προσπερασω με λιγο κοπο.Αλλα το να μη βλεπω το παιδι μου,ποναει πολυ,παρα πολυ.
    Και φυσικα ουτε λογος να μας προσφωνησει με καποιο ονομα.Ουτε ψιτ,κι αυτο πολυ της πεφτει.
    Ζητω να μου πειτε τη γνωμη σας.Τι θα κανατε εσεις.σε αναλογη περιπτωση.
    Ευχαριστω για την οποια απαντηση.
    Καλησπέρα.. Πρώτα από όλα θεωρώ λάθος από μερια σου να πιεσεις την νύφη σου να μιλήσει με τους γονείς της.. Είναι κάτι που αφορά την ίδια κι αυτούς. Εκτός κι αν γνωρίζεις τι παίχτηκε...

    Διαβάζοντας το θέμα σου προσπαθούσα να βρω κάπου που να ριχνεις μερίδιο ευθύνης του γιου σου για την δική ΤΟΥ συμπεριφορά αλλά δεν το είδα. Ο γιος σου δεν είναι ανήλικος και θα έπρεπε να έχεις παράπονο από αυτόν για την δική του συμπεριφορά και παράπονο από την νύφη σου για την δική της (μόνο!!!!!!!!!).
    Τι μπορείς να κάνεις? Πρώτα από όλα να αποδεχτείς ότι ο γιος σου φέρεται έτσι και να κάνεις μια συζήτηση μαζί τους για να ακούσουν τις σκέψεις σου αλλά και να ακούσεις τις δικές τους..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Καλησπέρα..
    Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γράψω εδώ..
    Αγαπάω και σέβομαι την πεθερά μου, οπότε δεν μπορώ να μπω στη θέση της νύφης σας..
    Από την άλλη, είναι πολύ νωρίς για μένα για να μπω στη δική σας θέση..
    Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ο γιος σας έπρεπε να επιδιώκει να έρθει να σας δει και όχι εκείνη.. Και πιστεύω ότι όλα είναι στον άνθρωπο. Δηλαδή είναι θέμα χαρακτήρα..Δεν μπορούμε να επιβάλουμε στους άλλους να μας θέλουν..Ίσως θα σας βοηθούσε να κάνατε μια ήρεμη κουβέντα με τον γιό σας για να τα βρείτε ΜΑΖΊ ΤΟΥ..

    Για την κατάθλιψη έχετε πάει σε κάποιον ειδικό? Κάνετε ψυχοθεραπεία?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Πρώτα απ'όλα να πω μακάρι να είχα και εγώ μια τέτοια πεθερά! είναι ο καημός μου μιας και εγώ όταν γνώρισα τα πεθερικά μου ήταν μεγάλοι και άρρωστοι με Αλτσχάιμερ ......
    Τώρα στο θέμα μας !
    Καλώς ή κακός ή νύφη σας είναι αυτή που είναι ,ίσως επειδή είναι μικρή ,ίσως επειδή βλέπει αλλά πράγματα από την μεριά της αλλά αυτό που είναι αδικαιολόγητο ειναι η αντιδραση του γιου σας.....
    Μπορεί η γυναίκα του να μην θέλει να έχει επαφές μαζί σας για τους Χ,Ψ λόγους όμως δεν έχει κανένα δικαίωμα να μην αφεινει τον άντρα της να επισκέπτεται τους γονείς του.
    Γιατί είμαι σίγουρη πως για να μην θέλει ο γιος σας να έρχεται μάλλον θα έχει πολλά θέματα μετάξυ τους....
    Έπρεπε να είχε βάλει ένα όριο στην γυναίκα του .....
    Προσπαθήστε να κάνετε μια ήρεμη κουβέντα με τον γιο σας και να καταλάβετε ακριβώς τι συμβαίνει...
    Μπορεί άθελά σας να κάνατε κάτι το οποίο να τους θύμωσε και να μην το καταλάβατε.....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    23
    Εχω στειλει 2 μηνυματα αλλα δεν δημοσιευονται,γιατι?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    23
    Απαντω για τριτη φορα.Κατι δεν κανω σωστα
    Η νυφη μαλωσε με τη μαμα της γιατι ενω εκανε μια σοβαρη εγχειρηση δεν πηγε να τη δει.Η μαμα θυμωσε κ απαιτησε να παει η κορη κι εκει μαλωσαν ασχημα.Η κοπελα ειπε πως με το ζορι δεν κανει τιποτα.
    Ο γιος ειπα πως ειναι αναποδος εξ αρχης,δεν ριχνω το φταιξιμο μονο σε αυτην.
    Το κοριτσι ολο παχαινει κ μαλωνουν με το γιο,ο οποιος την τρεχει σε διαιτολογους αλλα αυτη συνεχιζει να τρωει.
    Ισως ολα αυτα να τον εχουν αποπροσανατολισει ,τι να πω...
    Οσο για την καταθλιψη κ ψυχιατρο βλεπω κ αγωγη κανω.
    Ολα τα προσπερνω αλλα την αγνωμοσυνη δεν μπορω να την καταπιω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Αβ-ω View Post
    Απαντω για τριτη φορα.Κατι δεν κανω σωστα
    Η νυφη μαλωσε με τη μαμα της γιατι ενω εκανε μια σοβαρη εγχειρηση δεν πηγε να τη δει.Η μαμα θυμωσε κ απαιτησε να παει η κορη κι εκει μαλωσαν ασχημα.Η κοπελα ειπε πως με το ζορι δεν κανει τιποτα.
    Ο γιος ειπα πως ειναι αναποδος εξ αρχης,δεν ριχνω το φταιξιμο μονο σε αυτην.
    Το κοριτσι ολο παχαινει κ μαλωνουν με το γιο,ο οποιος την τρεχει σε διαιτολογους αλλα αυτη συνεχιζει να τρωει.
    Ισως ολα αυτα να τον εχουν αποπροσανατολισει ,τι να πω...
    Οσο για την καταθλιψη κ ψυχιατρο βλεπω κ αγωγη κανω.
    Ολα τα προσπερνω αλλα την αγνωμοσυνη δεν μπορω να την καταπιω.
    Το θέμα χαρακτήρα που λέγαμε..Δεν το είπα τυχαία..Δεν πήγε να δει ούτε την μάνα της.. Οπότε μην περιμένετε και εσείς πολλά..Το θέμα με εσας το έχει ο γιος σας και όχι η ξένη κοπέλα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ βλέπω ανθρώπους με ψυχολογικά που έχουν κάποια θέματα με τους γονείς τους και οι γονείς τους με εκείνα. Νομίζω ότι έχουν χαθεί τα όρια λίγο και ότι με το να μένετε στα υλικά αγαθά και να τους κάνετε τα χατήρια και να λέτε σε όλα ναι, προσπαθείτε να κερδίσετε εκτίμηση και επικοινωνία που δεν υπάρχει. Όσο και να τον επηρεάζει η γυναίκα του, ο γιός δεν θα έφτανε σε τέτοια ακραία αδιαφορία αν δεν κρυβόταν κάτι άλλο από πίσω. (Συμφωνώ με τους από πάνω, δεν σας αφορά ούτε η νύφη, ούτε τι κάνει με τους γονείς της, το θέμα σας πρέπει να είναι ο γιός σας).

    Ας πάμε λίγο πίσω στον χρόνο εδώ... Τι πάει να πει ο γιός ήταν/είναι ανάποδος; Πως ήταν οι σχέσεις σας πριν γνωρίσει την κοπέλα;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    23
    Οι σχεση μας ηταν καλη εως οτου εγινε 17 κ πηγε σε φροντιστηριο.Εκει εμπλεξε με παρεες .Αλλαξε ο χαρακτηρας του,επεδιωξε με λαθος τροπο την ανεξαρτησια του
    Θυμωνε επειδη μολις εβλεπα τα ματια του καταλαβαινα τα παντα.Παντοτε ηταν ευγενικος κ πολυ δοτικος μαζι μας.Οταν η παρεα καταλαβε πως ηταν το 'καλο' παιδι ισως τον αμφισβητησαν.Θελησε να ενσωματωθει μαζι τους.
    Εφερε παρεα στο σπιτι οταν λειπαμε κ χωρις να το παρει ειδηση εκλεψαν ολα μου τα χρυσαφικα.Κατερρευσα,νοσηλ ευτηκα,επανηλθα.Ζητουσε συγγνωμη.
    Παντοτε ελεγε πως ειμαστε οι καλυτεροι γονεις.
    Ναι,του δωσαμε πολλα αλλα τα αξιζε.
    Πηρε υποτροφια,τελειωσε τη σχολη του με αριστα σε 3 χρονια.Βρηκε δουλεια καλοαμοιβομενη,γιατι να μη του παρω δωρο ενα αυτοκινητο;
    Γιατι να μη κανω δωρα στη γυναικα του?
    Δεν εγινε κορη μου?
    Γιατι να κλεισω την καρδια μου?
    Καταληγω στο ιδιο με σας,χαρακτηρες...
    Ποτε δεν θα παρουμε πισω αυτο που δωσαμε...κ δεν εννοω τα υλικα.
    Αγαπη ,ναι,μονο αγαπη θελω να δινω κ να ζητω,τον τελειο δεσμο ενοτητας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εβγαλα τον αντρα μου απο την εντατικη ,γυρισαμε σπιτι κ αμεσως η νυφη διευθετησε πως πρεπει να μεταφερθουμε στο κατω πατωμα που το νοικιαζουμε,να τους δωσουμε το μεγαλο μας αυτοκινητο κ να παρουμε το δικο τους που ειναι μικροτερο,το οποιο εμεις αγορασαμε δωρο στο γιο.Εν ολιγοις απηυδησα,απογοητευτηκα,κλα ιω κ αναρωτιεμαι που εφταιξα.
    Νομίζω ότι με την συμπεριφορά που έχουν επιδείξει, εδώ έπρεπε να μπει ένα πολύ μεγάλο στοπ και να κάνετε μία συζήτηση με τον γιό σας σοβαρή.

    Φυσικά και οι γονείς θέλουν να βοηθήσουν τα παιδιά τους και θεωρητικά χωρίς να περιμένουν τίποτα πίσω, αλλά πάντως πρέπει να υπάρχει αν όχι κάποια ανταπόκριση, τουλάχιστον μία ανθρώπινη αντιμετώπιση. Εδώ φαίνεται να τους δίνετε το δάχτυλο, να σας παίρνουν το χέρι και να μην τους είναι και αρκετό από πάνω.

    Ο γιός είναι ίδια ηλικία με την κοπέλα; Παντρεύτηκαν στα 25; Πόσο είναι τώρα, στα 27; Μετά από αυτό με τα χρυσαφικά, έκοψε από εκείνες τις παρέες; Είχε κοινωνικό κύκλο; Είχε καλές σχέσεις με εσάς τους γονείς του; Αν με ρωτάτε, το να είναι καλός στη σχολή και στη δουλειά του και γάιδαρος μαζί σας π.χ. , δεν μου λέει κάτι για να του πάρετε και αυτοκίνητο. Δεν ξέρω, λέω μήπως υπήρχε πρόβλημα στις σχέσεις σας εδώ και χρόνια και δεν το έχετε εντοπίσει...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    23
    Ο γιος ειναι 32 κ η νυφη 27.
    Εκοψε απο κεινες τις παρεες,βρηκε αυτη την κοπελα,ολα καλα κ ωραια.
    Χαιρομουν μεχρις οτου μετα την εντατικη εγινε αυτο με τη νυφη.
    Οταν του ειπα να του δινω το ενοικιο που εισπραττω μου ειπε,τι λες που θα το παρω?αυτη ειναι η συνταξη σου.Ποσο συγκινηθηκα...
    Τι συνεβη μετα?γιατι σταματησε να μας φερνει αναμνηστικα απο τα ταξιδια του?γιατι σταματησε να ερχεται?γιατι δεν πανε στα πεθερικα του ουτε κ στους παππουδες της?
    Γιατι δεν παταει κανεις σπιτι τους?
    Γιατι οταν ο γιος ενω τρωγαμε ειπε την ταδε μερα θα ερθετε στο σπτι ,γυρισε αυτη κ ειπε με θυμο,εμενα με ρωτησες?
    Κι αντι αυτος να την αποστομωσει,το βουλωσε?
    Αβυσσος η ψυχη της νυφης κ ανεπαρκης ο γιος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, αλλά το συζητήσατε μαζί του και τι είπε;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    23
    Κατεβασε το κεφαλι,με ειδε με θλιψη κ εφυγε.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Αβ-ω View Post
    Ο γιος ειναι 32 κ η νυφη 27.
    Εκοψε απο κεινες τις παρεες,βρηκε αυτη την κοπελα,ολα καλα κ ωραια.
    Χαιρομουν μεχρις οτου μετα την εντατικη εγινε αυτο με τη νυφη.
    Οταν του ειπα να του δινω το ενοικιο που εισπραττω μου ειπε,τι λες που θα το παρω?αυτη ειναι η συνταξη σου.Ποσο συγκινηθηκα...
    Τι συνεβη μετα?γιατι σταματησε να μας φερνει αναμνηστικα απο τα ταξιδια του?γιατι σταματησε να ερχεται?γιατι δεν πανε στα πεθερικα του ουτε κ στους παππουδες της?
    Γιατι δεν παταει κανεις σπιτι τους?
    Γιατι οταν ο γιος ενω τρωγαμε ειπε την ταδε μερα θα ερθετε στο σπτι ,γυρισε αυτη κ ειπε με θυμο,εμενα με ρωτησες?
    Κι αντι αυτος να την αποστομωσει,το βουλωσε?
    Αβυσσος η ψυχη της νυφης κ ανεπαρκης ο γιος.
    Καλησπέρα! Αυτά τα ερωτήματα τα έχετε κάνει στον γιο σας; Τον έχετε ρωτήσει γι αυτά;
    Σίγουρα η νύφη έχει κάποια θέματα με τους δικούς της και ίσως γι αυτό δεν επισκέπτεται και εσάς(νιώθει ίσως μειονεξία ή αμηχανία). Όμως ανεξαρτήτως αυτού, ο γιος έχει την ατομική του ευθύνη να σας επισκέπτεται και να σας βλέπει. Ό,τι και να συμβαίνει με την νύφη, αυτός είναι το παιδί σας, αυτός έχει πρώτ απ όλα την ευθύνη των πράξεών του απέναντί σας.
    Αυτό που δεν πρέπει όμως σε καμία περίπτωση να δεχθείτε είναι να σας κανονίζουν πού θα μείνετε και να απαιτούν να τους δώσετε το αυτοκίνητό σας. Αυτό είναι ανεπίτρεπτο και απορώ με το θράσος που το ζητάει η νύφη όταν δεν έχετε σχεδόν καμία επαφή..
    Υποψιάζομαι τέλος, οτι μπορεί η νύφη σας να νιώθει οτι την απορρίπτετε. Όταν λέτε "βλέπω την νύφη να είναι 100 κιλά κι εγώ 50", "το κορίτσι όλο παχαίνει... συνεχίζει να τρώει", ή όταν λέτε οτι όταν την γνωρίσατε "η αλήθεια είναι πως τρόμαξα λιγάκι" και είπατε: "μια γυναίκα αναλογεί στον γιο μου"...καταλαβαίνω οτι ίσως να βλέπει κάποια απόρριψη εξαρχής και ας της κάνατε δώρα μετά και ας προσπαθήσατε να την προσεγγίσετε για να μην χάσετε τον γιο σας.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    23
    Οταν την ειδα πρωτη φορα τρομαξα με αυτα που ειπε,οχι με την εμφανηση της.Ηταν κ ειναι πανεμορφη.Τοτε δεν ηταν χοντρη.Μετα το γαμο εγινε.Ειναι πανεξυπνη,μορφωμενη αλλα οπως λετε θα εχει κομπλεξ κατωτεροτητας.Ποτε δεν την απερριψα κι οταν ειπα μια γυναικα θα παρει ο γιος μου ,ηθελα να της δειξω πως την αποδεχομαι.Αλλιως θα της φερομουν ψυχρα μη κανοντας καμια συζητηση μαζι της.
    Ο γιος τοτε με ρωτησε πως μοθ φανηκε η κοπελα κ του ειπα πως αν αυτος ειναι ευχαριστημενος μαζι της κ την αγαπα ,θα την αγαπαμε κι εμεις.Ομως η αποφαση του ειπαμε ειναι δικη του.Οποιος πεσει μονος του δεν κλαιει,αμα τον σπρωξουν κλαιει.Αυτο το θυμαται κ ισως γι αυτο δεν μου λεει τι αντιμετωπιζει.
    Τον ρωτησαμε πολλες φορες,γιατι παιδι μου δεν ερχεσαι να σε δουμε?δεν προλαβαινω μας απαντα.
    Απο τη στιγμη που καποιος παντρευεται οι γονεις ερχονται σε δευτερη θεση.Δεν ζηλεψα ποτε τη νυφη μου,ουτε την προσεγγισα με δολο μηπως κ χασω το γιο.Κι εγω νυφη υπηρξα κ η πεθερα μου αν κ αγραμματη κ αναλφαβητη με αγαπουσε κ την σεβομουν.
    Δεν με ζηλευε κι εγω εκτιμουσα που εκανε ενα τοσο καλο γιο που μεχρι σημερα ειναι διπλα μου ακοιμητος φρουρος.
    Δυστυχως τοτε ηταν αλλοι καιροι.
    Αλλη συζητηση δεν προκειται να κανω μαζι τους.Το πηρα το μαθημα μου,η νυφη οπως ειπε κρατα αμυνα κι ο γιος ντρεπεται επειδη ανακαλυψα οτι ειναι ερμαιο στις ορεξεις κ αποφασεις της γυναικας του.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αδιαφορια
    By Snowball99 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-2019, 17:07
  2. Aπαθεια,αδιαφορια για τη ζωη
    By tamally maak in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 21-12-2017, 02:10
  3. Πως θα το διαχειριστώ;
    By Stive in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2015, 14:54
  4. ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ VS ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 27-05-2011, 11:17
  5. ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ
    By energia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 12-11-2008, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •