Κορονοιος -Ψυχραιμια.... - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 196 to 210 of 216
  1. #196
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    Κοροναϊός – Ινστιτούτο Κοχ : Η πανδημία θα διαρκέσει δύο χρόνια – Αυξάνεται σε υψηλό το επίπεδο κινδύνου στη Γερμανία


    https://www.in.gr/2020/03/17/world/k...-sti-germania/
    δυο χρονια?????καλα πως το γνωριζουν απο τωρα? μπορει το καλοκαιρι να εξαφανηστει ρεσυ Ακι μου. Εσυ, για παραδγμα θα αποκτησεις ανοσια, αρα δεν θα ξανα κανει κυκλο ο ιος.

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    711
    εγώ παιδιά κλειδώθηκα 48 ώρες μέσα στο σπίτι και δεν βγήκα καθόλου. Μετά από χρόνια κάπνισα μέσα στο σπίτι, στο κουζινάκι. Το αποτέλεσμα ήταν να προκληθεί μια αποπνικτική ατμόσφαιρα που χθες νωρίς το βράδυ μου προκάλεσε δυσφορία / πίεση στο θώρακα και βήχα. Τρόμαξα πάρα πολύ και βγήκα βόλτα και περπάτησα 2 χιλιόμετρα περίπου αφού ήπια ένα ζεστό χαμομήλι με μέλι. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα κοιμήθηκα και μετά από τρεις ώρες ξύπνησα επειδή είχα βήχα. Σηκώθηκα και προσπάθησα να ηρεμήσω. Ήπια πάλι χαμομήλι με μέλι και ξάπλωσα κατά τις 5μιση και σηκώθηκα κατά τις 10.
    Έπλυνα όλες τις επιφάνειες στην κουζίνα για να φύγει η μπόχα αλλά συνέχιζα να νιώθω το πλάκωμα στο στήθος. Είχα ξεμείνει από κρέας αλλά φοβάμαι να μπω σε σουπερ μάρκετ, οπότε περπάτησα άλλα 4 χιλιόμετρα και ψώνισα σε κρεοπωλείο 3 κιλά κρέας, μόνος μου είμαι, θα μου φτάσουν για κανένα δεκαπενθήμερο. Γύρισα σπίτι, είχα βάλει πλυντήριο όπου πέταξα και τις κουρτίνες της κουζίνας λόγω τσιγαρίλας, ανέβηκα στην ταράτσα, άπλωσα μπουγάδα, έβαλα να μαγειρέψω, αλλά το πλάκωμα δεν έφευγε. Οπότε έκανα την υπέρβαση και πήγα σούπερ μάρκετ ίσα για να πάρω ερυθρό ημίγλυκο κρασί.
    Ε παιδιά, με το που ήρθα αγκαλιά με το 1,5 λίτρο μπουκάλι στο σπίτι, μου πέρασε το όποιο πλάκωμα (νόμιζα ότι είχα πνευμονία, μέτραγα θερμοκρασία με 3 διαφορετικά θερμόμετρα).
    Αυτή η υποβολή λόγω του γενικευμένου πανικού παγκοσμίως είναι εντυπωσιακή και τρομακτική.

  3. #198
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    εγώ παιδιά κλειδώθηκα 48 ώρες μέσα στο σπίτι και δεν βγήκα καθόλου. Μετά από χρόνια κάπνισα μέσα στο σπίτι, στο κουζινάκι. Το αποτέλεσμα ήταν να προκληθεί μια αποπνικτική ατμόσφαιρα που χθες νωρίς το βράδυ μου προκάλεσε δυσφορία / πίεση στο θώρακα και βήχα. Τρόμαξα πάρα πολύ και βγήκα βόλτα και περπάτησα 2 χιλιόμετρα περίπου αφού ήπια ένα ζεστό χαμομήλι με μέλι. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα κοιμήθηκα και μετά από τρεις ώρες ξύπνησα επειδή είχα βήχα. Σηκώθηκα και προσπάθησα να ηρεμήσω. Ήπια πάλι χαμομήλι με μέλι και ξάπλωσα κατά τις 5μιση και σηκώθηκα κατά τις 10.
    Έπλυνα όλες τις επιφάνειες στην κουζίνα για να φύγει η μπόχα αλλά συνέχιζα να νιώθω το πλάκωμα στο στήθος. Είχα ξεμείνει από κρέας αλλά φοβάμαι να μπω σε σουπερ μάρκετ, οπότε περπάτησα άλλα 4 χιλιόμετρα και ψώνισα σε κρεοπωλείο 3 κιλά κρέας, μόνος μου είμαι, θα μου φτάσουν για κανένα δεκαπενθήμερο. Γύρισα σπίτι, είχα βάλει πλυντήριο όπου πέταξα και τις κουρτίνες της κουζίνας λόγω τσιγαρίλας, ανέβηκα στην ταράτσα, άπλωσα μπουγάδα, έβαλα να μαγειρέψω, αλλά το πλάκωμα δεν έφευγε. Οπότε έκανα την υπέρβαση και πήγα σούπερ μάρκετ ίσα για να πάρω ερυθρό ημίγλυκο κρασί.
    Ε παιδιά, με το που ήρθα αγκαλιά με το 1,5 λίτρο μπουκάλι στο σπίτι, μου πέρασε το όποιο πλάκωμα (νόμιζα ότι είχα πνευμονία, μέτραγα θερμοκρασία με 3 διαφορετικά θερμόμετρα).
    Αυτή η υποβολή λόγω του γενικευμένου πανικού παγκοσμίως είναι εντυπωσιακή και τρομακτική.
    Tελικα ο οίνος κανει θαυματα!!!

  4. #199
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    εγώ παιδιά κλειδώθηκα 48 ώρες μέσα στο σπίτι και δεν βγήκα καθόλου. Μετά από χρόνια κάπνισα μέσα στο σπίτι, στο κουζινάκι. Το αποτέλεσμα ήταν να προκληθεί μια αποπνικτική ατμόσφαιρα που χθες νωρίς το βράδυ μου προκάλεσε δυσφορία / πίεση στο θώρακα και βήχα. Τρόμαξα πάρα πολύ και βγήκα βόλτα και περπάτησα 2 χιλιόμετρα περίπου αφού ήπια ένα ζεστό χαμομήλι με μέλι. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα κοιμήθηκα και μετά από τρεις ώρες ξύπνησα επειδή είχα βήχα. Σηκώθηκα και προσπάθησα να ηρεμήσω. Ήπια πάλι χαμομήλι με μέλι και ξάπλωσα κατά τις 5μιση και σηκώθηκα κατά τις 10.
    Έπλυνα όλες τις επιφάνειες στην κουζίνα για να φύγει η μπόχα αλλά συνέχιζα να νιώθω το πλάκωμα στο στήθος. Είχα ξεμείνει από κρέας αλλά φοβάμαι να μπω σε σουπερ μάρκετ, οπότε περπάτησα άλλα 4 χιλιόμετρα και ψώνισα σε κρεοπωλείο 3 κιλά κρέας, μόνος μου είμαι, θα μου φτάσουν για κανένα δεκαπενθήμερο. Γύρισα σπίτι, είχα βάλει πλυντήριο όπου πέταξα και τις κουρτίνες της κουζίνας λόγω τσιγαρίλας, ανέβηκα στην ταράτσα, άπλωσα μπουγάδα, έβαλα να μαγειρέψω, αλλά το πλάκωμα δεν έφευγε. Οπότε έκανα την υπέρβαση και πήγα σούπερ μάρκετ ίσα για να πάρω ερυθρό ημίγλυκο κρασί.
    Ε παιδιά, με το που ήρθα αγκαλιά με το 1,5 λίτρο μπουκάλι στο σπίτι, μου πέρασε το όποιο πλάκωμα (νόμιζα ότι είχα πνευμονία, μέτραγα θερμοκρασία με 3 διαφορετικά θερμόμετρα).
    Αυτή η υποβολή λόγω του γενικευμένου πανικού παγκοσμίως είναι εντυπωσιακή και τρομακτική.
    Tελικα ο οίνος κανει θαυματα!!!

  5. #200
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Λυπουμαι που θας τρομαξω λιγακι οσον αφορα τα του ιου, ομως νομιζω οτι πρεπει να ξερουμετην αληθεια σαν ωριμοι ανθρωποι, και απο εκει και περα εκαστος να την διαχηρηστουμε οσο πιο σωστα..
    Ετσι λοιπον εμαθα απο σοβαρη πυγη, οτι ο πραγματικος αριθμος νοσουντων στην χωρα μας ειναι αρκετα μεγαλητερος.Ειναι ομως τα πολυ ηπια ΄περιστατικα,αυτο συμβαινει λογο του οτι στα στατιστικα οπου μας αναφερουν, δεν συμπεριλαμβανωντε οσοι νοσουν αλλα δεν εχουν κανει την επανεξεταση για τον ιο.

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εκατσα να ακουσω τα νεα μετρα, δε μου επετρεψε η μανα μου. Καβαλησε τη φωνη της τηλεορασης και εκανε δικη της εκπομπη. Θα ξεκλειδωσω την πορτα και θα την αμολησω στις εκκλησιες, αι σιχτιρ!

  7. #202
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εκατσα να ακουσω τα νεα μετρα, δε μου επετρεψε η μανα μου. Καβαλησε τη φωνη της τηλεορασης και εκανε δικη της εκπομπη. Θα ξεκλειδωσω την πορτα και θα την αμολησω στις εκκλησιες, αι σιχτιρ!
    καλοοοο, χαχαχα,Ορεστ ξες τι παει να πει το "αι σιχτιρ" στα τουρκικα ε? Εσυ δεν εχεις παει πωτες μαζιτης?
    Αληθεια τωρα που οι εκκλησειες ειναι κλειστες τι τους πρωτειναν οι παπαδες? Λες να γινοντε λειτουργιες, οπως επι τουρκοκρτιας ,κι επαναστασης του 1821, μαζι με τα κρυφα σχλεια? ε? το φανταζεσαι να ξανα γινουμαι κρυπτοχριστιανοι? χαχαχα

  8. #203
    Να πω λιγο κατι...κατανοω οτι το μενουμε σπιτι ειναι δυσκολο για ολους ΑΛΛΑ αυτο γινεται για να περιοριστει οσο γινεται η διασπορα του Ιου.Ναι ακομη κι οσοι θελετε να περπατησετε να μεινετε απλα σπιτι.Τα πραγματικα κρουσματα δεν μπορουν να μετρηθουν και αυτο που ανησυχει ειναι τα ορφανα κρουσματα.Ανθρωποι που νοσησαν ενω δεν ηρθαν σε επαφη με ατομα που ταξιδεψαν σε χωρες με κρουσματα.Υπενθυμιζω οτι οποιος νοσει δεν ειναι συμπτωματικος απαραιτητα.Η επιβραδυνση της διασπορας ειναι πολυ σημαντικη και αυτη την στιγμη γινεται για προστατευτουν οι ευπαθεις ομαδες.Ενας υγιης ανθρωπος μπορει να περασει τον ιο σαν ελαφρια γριπη αλλα για εναν μη υγειη βλεπε καρκινοπαθη με χαμηλο ανοσοποιητικο μπορει να αποβει μοιραιο.Αν δεν αποτραπει η διασπορα οταν θα νοσησει πλεον το 60% του πληθυσμου μας ,δεν θα εχουν προβλημα μονο οι ευπαθεις ομαδες αλλα και ανθρωποι που θα εχουν ενα απλο ατυχημα,θα βρισκονται στο ελεος του Θεου γιατι δεν θα υπαρχει κρεββατι η προσωπικο να εξυπηρετησει.Το καλοκαιρι και η υψηλη θερμοκρασια ζεν μπορουν να σκοτωσουν τον ιο αλλα να επιβραδυνουν την διασπορα.Ο οργανισμος μας το καλοκαιρι ειναι "ας πουμε" πιο θωρακισμενος γιατι λογω του Ηλιου παραγουμε βιταμινη d.Στις πανδημιες μετα το καλοκαιρι ακολουθει δευτερο κυμα.Ο ιος θα επιστρεψει δλδ.Το εμβολιο δεν μπορει να βγει νωριτερα απο δωδεκα με δεκαοχτω μηνες.Οσο επιβραδυνουμε την διασπορα του ιου τοσο βοηθαμε τους γιατρους,τους επιστημονες και τους συμπολιτες μας.

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλοοοο, χαχαχα,Ορεστ ξες τι παει να πει το "αι σιχτιρ" στα τουρκικα ε? Εσυ δεν εχεις παει πωτες μαζιτης?
    Αληθεια τωρα που οι εκκλησειες ειναι κλειστες τι τους πρωτειναν οι παπαδες? Λες να γινοντε λειτουργιες, οπως επι τουρκοκρτιας ,κι επαναστασης του 1821, μαζι με τα κρυφα σχλεια? ε? το φανταζεσαι να ξανα γινουμαι κρυπτοχριστιανοι? χαχαχα
    Ειμαι αθεος.

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εκατσα να ακουσω τα νεα μετρα, δε μου επετρεψε η μανα μου. Καβαλησε τη φωνη της τηλεορασης και εκανε δικη της εκπομπη. Θα ξεκλειδωσω την πορτα και θα την αμολησω στις εκκλησιες, αι σιχτιρ!
    κλειστες ειναι..... χαχαχα

  11. #206
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παιδια μεσα στα νευρα ειμαι πηγα να παρω ενα οινοπνευμα δεν ειχε, νομιζα πλακα μου εκανε. Αυτο που γινεται με τους ανθρωπους ειναι απαραδεκτο μονο τον εαυτο τους σκέφτονται και υστερα σου λεει να σκεφτομαστε την κοινωνια. Το αντισυπτικο να παει στα 50 ευρω αφου εξαιτιας μας αυξηθηκαν οι τιμες και υστερα παραπονιουνται οτι ειναι ακριβο. Συγχύστηκα παλι παντα μιλαει το χρημα και το κακο ειναι στην Ελλαδα οι περισσοτεροι δουλευουν για το προς το ζην. Τα ειπα και ξαλαφρωσα....

  12. #207
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Θα πω και κατι αστειο. Σημερα που οδηγουσα σκεφτηκα αν πρεπει να κραταμε αποσταση ασφαλειας με τα αυτοκινητα μπροστά μας μην ριξει καμια ρεχα απο το παραθυρο ο μπροστινός μας χαχα

  13. #208
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Συναντησα εναν παιδικο μου φιλο - γειτωναοπου ειναι γιατρος ,νευρολογος βεβαια αλλα ανηκει στο ΕΣΥ.,μου ειπε οτι τα νουμερα οπου καθε απογευμα αναγγελουν σε διεθνη εμβελια ειναι αυτα που εχουν καταγραφει απο τ νοσοκομεια, το ΕΣΥ και το ΕΚΑΒ.,δυστυχως υπσρχουν αρκετα ακομα κρουσματα οπου δεν καταγραφοντε οχι γιασυνομοτικους λογους , οχι γιαναμαςτακριψουν αλλα επειδη δεν μπορουν να τα επιβεβεοσουν.Ο αριθμος αυτος κιμεετε στο 20 με 30 /100 και με πολυ φτωχο υπολογισμο μου ειπε.Επισης μου ειπε οτι ακομα και πριν το ξεσπασμα του ιου το ΕΣΥ χρωσταγε στους γιτρους πολλες υπερωριες και οτι ειδη δουλευαν απιστευτες ωρες , οτι ειδη εχαν υπερευβει εαυτον!!! και τωρα ηρθε και ο ιος αυτος και τους ζηταει το υπουργειο να πιεστουν ακομα πιο πολυ! , μου ελεγε οτι δεν αντεχουν, οτι κανουν 48ωρες υπερεσιες οταν εχουν βαρδια επιφιλακη γιατροι! οτι κοιμουντε στις καρεκλες!! οτι τρωνε εκει μεσα!! ,οτι εχουν να δουνε τα παιδια τους πισες μερες μερικες φορες!Μαλιστα μου ειπε οτι ο ιδος επασχε πριν μια εβδομαδα απο υπερκοποση!Τελος μου ελεγε οτι εχουν ξεπερασει τα ορια τους και πως να μην μας κανει εντυπωση εαν παρατηρηον περιστατικα οπου δουμε γιατρους να παρατανε τα πραματα στην μεση! η να τους δουμε να λυποθυμουν! Τρομακτικες οι συνθηκες οπου εργαζωντε, οπως μου τις περιεγραψε! συν το οτι τα μετρα ασφαλειας στα 4 νοσοκομεια για τον κορονοιοο δεν ειναι οτι καλητςρο υπαρχει! Οπως μου τα περιεγραψε ηταν πολυ δραματικα! Τελος μου ειπε οτι ολο αυτο θα εχει αντικρισμα σε εμας, τους ασθενεις!

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ελπιζω να καταργηθει και αυτη η ηλιθιοτητα με τις πλαστικες σακουλες

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δυο χρονια?????καλα πως το γνωριζουν απο τωρα? μπορει το καλοκαιρι να εξαφανηστει ρεσυ Ακι μου. Εσυ, για παραδγμα θα αποκτησεις ανοσια, αρα δεν θα ξανα κανει κυκλο ο ιος.
    δεν ξερω ρε συ παντως εκανα ξανα τεστ και βγηκα θετικος και 2φορα........... στον συγκεκριμενο ιο μεχρι στιγμης δεν ξερουμε αν υπαρχει ανοσια.... τωρα περνω κατι φαρμακα που μου εστειλαν απο το νοσοκομειο...... και νιοθω πολυ καλα...! ξαφνικα εφυγε ο πονολαιμος και επεσε ο πυρετος που εδω και 3 εβδομαδες δεν ελεγε να παει κατω απο 37.6 ......

    οπως και να εχει θελει ψυχραιμια τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα........ και μενουμε σπιτι...!!!

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •