Ελευθερος συμπτωματων και ιστορια μιας ομοιοπαθους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Ελευθερος συμπτωματων και ιστορια μιας ομοιοπαθους

    https://www.psychologytoday.com/za/b...-schizophrenia


    Η κοπελα στο σαιτ λεει οτι μετα απο δυο δεκαετιες μαχης με την σχιζοφρενεια ειναι ελευθερη συμπτωματων λογω της αντιψυχωτικης αγωγης που τηρει ευβλαβικα και απο τρεις ειδικους ψυχικης υγειας που επισκεφτηκε της αρνηθηκαν οτι εχει διαγνωση σχιζοφρενειας παρολο που τα πρωτα χρονια περασε δυσκολα μεχρι να συνελθει απο την ψυχωση που εμφανισε.τι θελω να πω με αυτο οτι τυχαινει να βιωνω το ιδιο με την συγγραφεα αυτου του αρθρου ακομα και απο ψυχιατρους υστερα απο 15 χρονια μαχης με την σχιζοφρενεια παρολο που εχω παρει χιλιαδες αντιψυχωτικα ολα αυτα τα 15 χρονια πιστης αγωγης ο ψυχιατρος του δημοσιου νοσοκομειου που με βλεπει τωρα του ειχα πει μια ψιλουποτροπη με διαφορα ψυχωτικα στοιχεια και επειδη οπτικα φαινομαι καλα με αμφισβητουσε οτι τα εχω και μου αλλαζε αυθαιρετα την διαγνωση απο σχιζοφρενεια σε διπολικη διαταραχη χωρις ποτε να εχω εμφανισει μανιακο ή υπομανιακο ή ακομα και καταθλιπτικο επεισοδιο αυτο που ειχα παντοτε ηταν δυο ψυχωτικα επεισοδια που περασα αρκετα μικρος σε ηλικια απουσια χρησης ουσιων ή αλλων εξαρτησεων.

    το ειχα βιωσει και με μια υπαλληλο ιατρειου για καρδιολογικα θεματα που ηθελα να ελεγξω κατι ειδε την διαγνωση οτι εχω ψυχωση απο το αμκα(κατι πρεπει να γινει επιτελους απο το κρατος να μην τα βλεπουν ιατροι αλλων ειδικοτητων επιτελους προσωπικο απορρητο) και αυτη με τη συμπεριφορα της εδειξε οτι εβγαλα τρελοχαρτο για την πλακα μου.

    δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια απο την μια μας λετε αρρωστους οποτε σας συμφερει και εχουμε δικιο σε καποια πραγματα και απο την αλλη μας κρινετε αυστηρα οτι παιζουμε θεατρο μονο οταν εισαι μεσα στο χορο καταλαβαινεις πως εισαι και οχι με 10 λεπτα που μας βλεπετε εξω.οταν ειχα το συνδρομο καταδιωξης με καταλαβαν και οι φιλοι μου πηρα δευτερο αντιψυχωτικο το σολιαν και μου φυγε παει να πει οτι τωρα που δεν εχω συμπτωματα δεν εχω ψυχωση.δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτονται οι ανθρωποι αφου γι αυτο βγηκαν τα φαρμακα για να καταπολεμουν τα συμπτωματα αμα ειναι να τα παιρναμε και να ειμαστε οπως οι ψυχωτικοι στο μεσαιωνα που δεν υπηρχαν θεραπειες φυσικα και δεν θα παιρναμε τα φαρμακα αυτα αν ειναι μηδεν στο πηλικο γιατι εχουν και αυτα ποσες παρενεργειες απο γυναικομαστια παρκινσονισμο προβληση διαβητη και χοληστερινης καρδιολογικα προβληματα οπως το συνδρομο qt που μπορει να οδηγησει σε αιφνιδια ανακοπη απωλεια ή μειωση λιμπιντο καθυστερημενη εκσπερματιση παχυσαρκια ειναι λιγες απο τις πολλες παρενεργειες που εχουν στον καθενα μας τα αντιψυχωτικα γι αυτο αλλωστε ζουμε και 20 χρονια λιγοτερο απο το γενικο πληθυσμο.


    ειχα διαβασει ενα αρθρο απο την αυστραλια που ελεγε οτι ενω το ποσοστο των ατομων με σχιζοφρενεια ειναι 1% στην Αυστραλια το ποσοστο αιφνιδιων θανατων σε καρδια σε ηλικιες κατω των 50 ετων κατα 10% αφορα ατομα με σχιζοφρενεια που σημανει οτι πολλα αντιψυχωτικα κανουν παραταση qt στην καρδια και οδηγει το ατομο στην ανακοπη.οπως ειχα δει ενα θεμα που ειχε ανοιξει καποιο μελος στην ενοτητα νομιζω τους αγχους και ελεγε για την παραταση qt στην καρδια και του απαντησαν οτι ειναι κληρονομικο μεγα λαθος ειναι και κληρονομικο και επικτητο και μπορει να το κανουν αντιψυχωτικα φαρμακα οπως και αντικαταθλιπτικα γι αυτο χρονιοι χρηστες αυτων των φαρμακων αμα τα παιρνουν απο μικρη ηλικια δεν ξεπερνανε τα 60 ετη αλλα στην ψυχωση ειναι απαραιτητα και χωρις αυτα θα ειμαστε κουδουνια και το σολια που παιρνω κανει παραταση qt οπως και τοσα αλλα φαρμακα ψυχοτροπα διαβαστε το φυλλων οδηγιων των φαρμακων που παιρνετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Εσύ θέλεις να είσαι σε μία κατηγορία από τις παραπάνω ισοβίως δηλαδή;
    Πιστεύεις ότι η διάγνωσή σου αμφισβητείται από γιατρούς ή άλλο προσωπικό; Προσπαθώ να καταλάβω τι σε απασχολεί περισσότερο για να μπορέσουν και τα μέλη να σου απαντήσουν.

  3. #3
    δεν ξερω αν διαβασες το αρθρο το αμερικανικο που παρεθεσα απλα επειδη επαθα δυο ψυχωτικα επεισοδια και εχω θετικο ιστορικο στην αμεση οικογενεια με ατομα που επισης νοσουν απο ψυχωση θεωρω παρακινδυνεμενο να λες σε εναν ψυχωτικο ασθενη οτι ειναι μια χαρα οταν δεν τον ειχες δει απο την αρχη και εισαι ψυχιατρος οποτε κατα καποιο τροπο ο γιατρος εχει μια εξουσια πανω σου να ωραιοποιει τα πραγματα και οταν βασανιζεσαι απο καποια συμπτωματα και θελεις καποια εξτρα βοηθεια να σε βγαζει ψευτη γιατι οπτικα μοιαζεις φυσιολογικος.

    μπορει αλλος στην θεση μου να του εδινε τυφλη εμπιστοσυνη να του εκοβε τα φαρμακα και να υποτροπιαζε και μπορει πανω στην υποτροπη ο ασθενης να σκοτωνε την μανα του ή κανα γειτονα ή να αυτοκτοσουσε οποτε εχει μεγαλη ευθυνη ο γιατρος που σε βλεπει να κοιταει το ιστορικο σου καλα και οχι να αμφισβητει γιατρους που σου εδωσαν τετοια διαγνωση στη διαρκεια νοσηλειας σε αλλο νοσοκομειο.αν διαβασεις και το κειμενο που παρεθεσα αστην αρχη αυτο λεει και η συμπασχων οτι επειδη ειναι απουσια συμπτωματων οι ειδικοι αμφισβητουν την παθηση της και αν ηταν καμια ευκολοπιστη και εκοβε τα φαρμακα θα κατεληγε ξανα απο την αρχη μεχρι να ξαναναρρωσει αν αποκτησει ξανα λειτουργικοτητα και ουτω καθ εξης.


    εφοσον εχω διαγνωση απο δημοσιο ψυχιατρειο οτι εχω σχιζοφρενεια μετα απο ενα οξυ ψυχωτικο επεισοδιο δεν μπορει να βγαινει ενας γιατρος μετα απο 15 χρονια να αμφισβητει την διαγνωση και να μην δινει την πρεπουσα σημασια οταν εχω καποια υπολειμματα της παθησης και να φτασω στο σημειο να του πω μετα απο 5 χρονια που ειχα συνδρομο καταδιωξης να δου δωσει και αλλο φαρμακο γιατι δεν με καλυπτει πλεον το πρωτο και τοτεμε τα χιλια ζορια να μου δινει αλλο και να μου φευγει το συνδρομο καταδιωξης σε διαρκεια λιγων ημερων αυτα πρεπει να τα κανει μονος του και οχι 5 χρονια να του λεω βασανιζομαι και να μην κανει τιποτα γι αυτο παρα μοναχα με λογικα επιχειρηματα να μου αλλαξει γνωμη.του ελεγα πχ οτ φοβαμαι οτι με παρακολουθει η κυβερνηση με τις υποκλοπες που γινονται και εκανε λες και υπερεβαλλα και ουτε μου εδωσε κατι να με βοηθησει για να μου φυγει.


    τι θελω να πω οταν βλεπετε ψυχικα ασθενεις να σκοτωνουν γονεις ή ασχετους μην εκπλησεστε που συμβαινουν αμα επι 5 χρονια που ειχα συνδρομο καταδιωξης εφτασα στο σημειο να του ζητησω να μου δωσει εξτρα φαρμακο ενω επρεπε να το ειχε κανει απο την πρωτη στιγμη εχουν μεριδιο ευθυνης και οι ψυχιατροι για τα εγκληματα που γινονται.η ψυχωση ειναι χρονια οπως χρονια την εχουν και τοσοι συγγενεις που και τα ιδια νοσουσαν με ψυχωση ή νοσουν οσοι ζουν γιατι εχω πολλους συγγενεις με σχιζοφρενεια οποτε και το οικογενειακο ιστορικο μαρτυρα και απο μονο του οτι δεν ειναι παροδικο η ψυχικη σου παθηση αλλα μονιμο.

    δεν θελω να ανηκω σε καμια κατηγορια αλλα οταν γιατροι που σε βλεπουν 10 λεπτα αλλοι σε βαπτιζουν λαμογιο η αμφισβητουν την διαγνωση σου εκει μου την δινει γιατι τωρα 15 χρονια θεραπειας εχω παρει χιλιαδες αντιψυχωτικα χαπια δεν εχει περασει ουτε μια μερα που να μην εχω παρω τα χαπια το τοι ειμαι σχετικα καλα γιατι οπως ειπα απο το 2018 που σταματησα την δουλεια μεχρι και το 2023με μικρα διαστηματα και το 2024 ειχα συνδρμο καταδιωξης κυκλοφορουσα και πιστευα οτι θα πεσω θυμα δολοφονιας και αυτο ειχε αποτελεσμα το υπερδραστηριο ανοσοποιητικο μου συστημα λογω του στρες να παθω δυο πνευμονιες και να μπω σε νοσοκομειο γι αυτο και μια κυρια αιτια θανατου των ψυχωτικων ειναι και οι πνευμονιες και οι γριπες

  4. #4
    θελω να προσθεσω οτι επειδη εχω υψηλο iq απο οτι μου ειχε πει ο πρωτος ψυχιατρος και ειχα κυριως θετικα συμπτωματα οπως ψευδαισθησεις και παραληρημα εχουν εντυπωση οι σημερινοι ψυχιατροι οτι οι ασθενεις με σχιζοφρενεια ειναι με νοητικη στερηση και εχουν τρελοφατσες κατι που δεν ισχυει γιατι μου κοβει το μυαλο οπως και η μνημη αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω περασει σχιζοφρενεια. η σχιζοφρενεια πρεπει να γνωριζουν οι γιατροι δεν κανει διακρισεις μπορει να πληξει απο τον πολυ εξυπνο μεχρι τον θεοχαζο οπως και ο john nash ειχε σχζοφρενεια αλλα ηταν επιστημονας με πολυ υψηλο iq μαλιστα ηταν και παντρεμενος κατι που εγω δεν θα το πετυχω ποτε γιατι με απορριπτουν λογω της παθησης.

    επισης μου παει στο μυαλο οτι ο γιατρος μου γραφε διπολικη διαταραχη τον πρωτο καιρο χωρις να εχει μελετησει την περιπτωση μου καλα για δυο λογους πρωτον γιατι ειμαι εξυπνος φερομαι ωριμα και εχω νορμαλ φατσα και δευτερον φοβουμενος μην ειμαι μαιμου ασθενης γιατι υπαρχουν και αυτοι οι μαιμου ασθενεις μην εκμεταλλευομαι τα επιδοματα του κρατους κατι που με την διπολικη διαταραχη παει και 50% το ποσοστο αναπηριας και καταληγεις να μην παιρνεις το επιδομα ενω με την σχιζοφρενεια εχεις το λιγοτερο 67% και το παιρνεις σιγουρα γιατι μια φορα ο γιατρος μου φωναξε εντονα να δουλεψω.

    λυπαμαι γι αυτον αλλα εχω επιδομα εφο ρου ζωης οποτε οτι και να γραφει δεν επηρεαζει πουθενα γιατι το μονιμο δεν αλλαζει ποσοστα απλα θελω να ειμαι σωστος και να αναγραφει την σωστη διαγνωση δεν μου αρεσει να βαζω ψευτικες ταμπελες και να ωραιοποιουμε τα πραγματα ενω δε ειναι ετσι.το ιδιο εκανε και ο πατερας μου λεγοντας οτι ειναι υγιής και δεν εχει τιποτα ενω ειχε ζαχαρο και πιεση και δεν επαιρνε φαρμακα γιατι θεωρουσε τον εαυτο του υγιη να μην παιρνει χαπια και τα ωραιοποιουσε και το αποτελεσμα εδω και πανω απο 8 ετια κατεληξε στο χωμα νεκρος.γι αυτο θελω να ειμαι δικαιος και με τον εαυτο μου και με τους αλλους.τοι πρωτοδιαγνωστηκα αυτο θελω να γραφει γιατι ειχα ολα τα συμπτωματα της ψυχωσης ασχετα που τηρουσα την αγωγη και δεν φαινεται στην εμφανιση μου γιατι οπως ειπα ειχα κυριως θετικα συμπτωματα και απο αρνητικα εχω ελλειψη κινητρων και καμια φορα απομονωση τα θετικα τα αντιμετωπιζω με φαρμακα που ειναι γι αυτο τον σκοπο και σχεδον εχουν εκλειψει τα θετικα και φερομαι απολυτα λογικα και λογω υψηλου iq φαινομαι και εξυπνος αλλα οπως ειπαμε δεν κανει διακρισεις η ψυχωση πλήττει και εξυπνους και χαζους οπως και ολες τις φυλες του κοσμου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    το ίδιο προβλημα εχω και εγω, ο κοσμος θεωρει τους ψυχικα ασθενεις ηλιθιους και ανικανους αν δουν καποιον νορμαλ δεν το πιστευουν οτι εχει ψυχικη ασθενεια.... σχιζοφρενεις ισοδηναμη με ανικονο καθυστερημενο τρελο επικυνδυνο, οχι επιστημονας μεταπτυχιακος εργαζομενος κοινωνικος νορμαλ.......

Similar Threads

  1. Μια προσωπική ιστορία περι ονείρων και μιας κοπέλας
    By Ο Σελτζούκος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2015, 22:05
  2. Αλλη μια ιστορια μιας ψυχωσικης..
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 06-05-2012, 21:58
  3. ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ......ΛΗΣΤΕΙΑ ΜΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ........
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2012, 21:58
  4. ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ
    By Ελινα_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 43
    Last Post: 03-01-2008, 16:04
  5. Ιστορία της μιας σειράς
    By eatdis-admin in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 70
    Last Post: 02-08-2003, 22:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •