Σας αγχώνει ο κορωνοιος;; - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast
Results 211 to 225 of 251
  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τζωρτζ, δεν ξερω , δεν ειμαι γιατρος , αλλα ματα αππο τοσο καλα διακειμενη συμπεριφορα μου απεναντι σου , φιλκη θαλεγα , εσυ με ειρωνευεσαι ? το βρισκεις ηθικο ?
    Last edited by Macgyver; 01-04-2020 at 05:58.

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι θέμα θυμού αποκλειστικά, είναι η αδικία που μου έγινε. Την αποκάλεσα βλήμα, αλλά απάντησα σε μία ειρωνεία της για την υγεία μου πάλι, και είναι υποτίθεται η ίδια η διαχειρίστρια. Και εκείνη μου απάντησε "είσαι ηλίθιος" άρα με έβρισε και αυτή κι όμως μου επέβαλε ποινή. Είμαστε φόρουμ λίγων ατόμων, δεν είχαμε καν κανόνες, γράφουμε 15 άτομα συνολικά. Και με τη συγκεκριμένη είχαμε υποτίθεται "φιλική σχέση" της είχα στείλει δώρα, έχει διαβάσει το βιβλίο μου κλπ. Και αντέρασε έτσι λόγω θυμού και τώρα συνεχίζει να με σχολιάζει από ότι μαθαίνω και δεν έχει αναγνωρίσει το λάθος της. Εγώ δεν είμαι άνθρωπος που βρίζει, είμαι ανθρωπος που προβάλει επιχειρήματα. Αλλά είμαι σίγουρος πως στα επιχείρηματά μου θα απαντήσουν με ειρωνείες.
    Αυτό που λες όντως ισχύει, οι περισσότεροι έχουν πιο ευρύ κοινωνικό κύκλο, αλλά στο εκεί φόρουμ, όλοι φερόμασταν σαν μια παρέα, με δυο μέλη είχα γνωριστεί από κοντά, υπήρχε ένα πιο "οικογενειακό" κλίμα. Και μόλις έπαθα ορισμένες δυσκολίες στη ζωή μου με τις κρίσεις πανικού και επειδή δεν ήθελα να πάρω αντικαταθλιπτικά με τη μία, άρχισαν τις ειρωνείες. Και πλέον έφτασα σε ένα σημείο που ο γιατρός μου υποπτευεται αιματολογική κακοήθεια, μιλάμε δηλαδή για κάτι που δεν είναι ψυχοσωματικό και ακόμα με χλευάζουν με την παραμικρή ευκαιρία.

    Εγώ δεν τους βλέπω ως φίλους, μόνο με δυο τρία μέλη με συνδέει συμπάθεια, μου άρεσε να συζητάω, να εκθέτω απόψεις, αλλά οι περισσότεροι χρήστες καταφεύγουν σε ειρωνείες.

    Και μόνο τρία άτομα είπαν ότι δεν συμφωνούν με το μπαν, οι υπόλοιποι δεν το σχολίασαν, ενώ πρώτη φορά εφαρμόζεται τέτοια ποινή στο φόρουμ μιας και δεν είχαμε βάλει ποτέ κανόνες. Αλλά μάλλον έχεις δίκιο, θα απέχω γενικα, δεν ξερω αν έχω τη διάθεση να ξαναγράψω. Σκέφτομαι μήπως εντέλει δρα όντως ως υποκατάστατο. Δεν είμαι άτομο που ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για φιλίες, αλλά μήπως το να γράφω στο εκεί φόρουμ παίρνει κάπως την ενέργεια που θα έβαζα για να κάνω νέους φίλους; Και αν τα μέλη (πχ με τη μία κοπέλα έχουμε μεγάλη ιστορία, της έχω στείλει ένα σωρό δώρα, είχα ταξιδέψει για να βρεθούμε, έπαιζε ένα φλερτ κλπ) δεν είπαν πόσο άδικο ήταν όλο αυτό, μήπως εντέλει η σύνδεση που θεωρούσα πως είχαμε ήταν μόνο στο μυαλό μου; Άρα τι ωφελεί να ξαναμπώ αφού όλο αυτό ήταν άκρως επιφανειακό;

    Αν δεν είχα την ορθοστατική θα μου ήταν πιο εύκολο να πάω πχ σε καμιά θεατρική ομάδα που μου αρέσει, αλλά με την ορθοστατική δεν μπορώ. Και τώρα με τον ιό δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα.
    Κι εγω εχω μπει απειρες φορες στη διαδικασια να απαντησω επειδη αισθανομουν αδικημενος, αλλα ποια η ουσια; Στο τελος ισχυει αυτο που δειχνει το γνωστο σκιτσο "someone is wrong on the internet". Και η κοπελα δεν ειναι ουσιαστικα διαχειριστρια αφου ειστε μια παρεα 15 ατομων και οχι κανονικο φορουμ. Δεν ενεργει αντικειμενικα.

    Τα φορουμ ειναι περιεργη πλατφορμα. Ακομα και αυτοι που γνωριζονται δρουν σαν ανωνυμοι. Ισως δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι χρηστες τα εγκατελειψαν για το facebook και αλλα social media. Ισως ειναι καλυτερα να κανετε το ιδιο κι εσεις, δεν ξερω. Ισως εχετε κολλησει σε μια συνηθεια.

    Για το προβλημα της υγειας σου να ξερεις οτι ειναι δυσκολο να βρεις υποστηριξη απο τον οποιονδηποτε. Και τους κοντινους σου φιλους ακομα, θα τους ειχες κουρασει. Δε φταις εσυ, αυτη ειναι η φυση του προβληματος. Καθε μερα σε πιανει ανησυχια, ακομη και πανικος. Ειναι δυσκολο για τους αλλους να ασχολουνται με κατι τετοιο συνεχεια. Αν ηταν καθαρα οργανικα τα προβληματα σου, μπορει να ειχες ακομα χειροτερη αντιμετωπιση. Να απομακρυνονταν τελειως για να μην επιβαρυνονται ψυχολογικα. Σκεψου τι περνανε οι συγγενεις ανθρωπων με βαριες ασθενειες.

    Γενικα στη ζωη ειναι καλο οταν μπαινεις σε εναν χωρο να αφηνεις τα προβληματα σου εξω απο την πορτα. Απο την αλλη, ολοι εχουμε αναγκη υποστηριξης, και με αυτους που συμπαθουμε, θελουμε να μοιραστουμε ο, τι μας πληγωνει βαθυτερα. Εγω με μια κοπελα που γνωρισα ηθελα να της μιλησω για το σκυλο μου σε μια βολτα που βγηκαμε. Εκεινη ηθελε το γελιο και τη χαρα.

    «Σκέφτομαι μήπως εντέλει δρα όντως ως υποκατάστατο. Δεν είμαι άτομο που ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για φιλίες, αλλά μήπως το να γράφω στο εκεί φόρουμ παίρνει κάπως την ενέργεια που θα έβαζα για να κάνω νέους φίλους;»

    Ισχυει απολυτα αυτο! Το εχω διαπιστωσει κι εγω.
    Και το προβλημα με αυτο, ασχετως του ποιες ειναι οι σχεσεις καποιου με τα αλλα μελη ενος φορουμ, ειναι οτι σαν ανθρωποι εχουμε την αναγκη απο πραγματικες IRL ανθρωπινες σχεσεις. Δεν ειναι επαρκες υποκαταστατο το ιντερνετ, ακομα και για εμας τους πιο ανεξαρτητους ή κυνικους χαρακτηρες.

    Εισαι 30 νομιζω. Φαντασου τον εαυτο σου 40, 50 χρονων, και να μην εχεις δημιουργησει αλλες γνωριμιες, περα απο καποιους στο ιντερνετ. Κατι θα εχεις χασει απο τη ζωη.

    Απο την αλλη ουτε οι πραγματικες ανθρωπινες σχεσεις ειναι ευκολες. Η αποσταση δημιουργει ασφαλεια. Πιο λιγο κακο μπορουν να σου κανουν απο μακρια και πιο ευκολα τους αποφευγεις αν αποδειχτουν μαλακες. Χρειαζονται κοινωνικα skills οχι μονο για να κανεις νεες φιλιες αλλα και για να τις διαχειριστεις.

    Θυμαμαι παλια που ειχα φιλους οτι καποιες φορες ενιωθα να χανω τον εαυτο μου. Υιοθετουσα ακομα και τον τροπο ομιλιας τους. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι συνεβαινε αυτο, μαλλον γιατι ειμασταν μια παρεα απο 4 μπακουρια χωρις ευρυτερο κοινωνικο κυκλο.

    Δεν ξερω πως καταφερνουν αλλοι να ξερουν πολυ κοσμο και να παιρνουν απο τον καθενα αυτο που τους ταιριαζει, χωρις να αλλοιωνονται, και χωρις να κουραζονται απο τη συναναστροφη.

    Υπαρχουν δυο-τρια ατομα εδω μεσα νομιζω που εχουν αποψη επ' αυτου. Σονια;

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τοσο η ορθοστατικη οσο και ο ιος ειναι προσωρινα.

  4. #214
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τζωρτζ, δεν ξερω , δεν ειμαι γιατρος , αλλα ματα αππο τοσο καλα διακειμενη συμπεριφορα μου απεναντι σου , φιλκη θαλεγα , εσυ με ειρωνευεσαι ? το βρισκεις ηθικο ?
    Καλημερα. Κοιτούσα συνέχεια το σχόλιο σου μέχρι να αποφασίσεις τι θα αφήσεις από αυτά που γράφεις για να απαντήσω.

    Είσαι από τα άτομα που συμπαθώ και έχουμε κάνει καλές συζητήσεις αλλά βλέπω μια άλλη συμπεριφορά από την μέρα που ήρθε ο ιός στην Ελλάδα..
    Δεν ειρωνευτηκα αλλά θεωρώ λάθος το πως αντιμετωπίζεις αυτό συμβαίνει με τον ιό. Το να προστατεύεις τον εαυτό σου αλλά και τους γύρω σου δεν σε κάνει νοσοφοβικο αλλά υπευθυνο άτομο. Με αυτο το τρόπο βάζεις και εσύ το λιθαράκι σου για να τελειώσει όσο πιο σύντομα γίνεται και να ξαναβγουμε από το σπίτι μας χωρίς να φοβόμαστε.

    Καλο μήνα.

  5. #215
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν με αποσχολει διολου ο κορονοιος , οχι επειδη ειμαι μαγκας , αλλα οι πιθανοτητες να παθω κορονοιο, ειναι λιγοτερες απ το να πιασω το λαικο Λαχειο, 1ος αριθμος ........οπποτε θεωρω τον εαυτο μου λογικο ανθρωπο, και οχι νοσοφοβικο .......ουτε μασκα φοραω ,. ουτε τιποτα , εχει αποδειχθει οτι αν εισαι σε αποσταση 2 μετρων , απο νοσουντα απο κορονοιο, δεν σε προστατευει ουτε μασκα , ουτε τιποτα , τα ΜΜΕ εχουν κανει την ζημια , αφου επιδιδωνται αφειδως σε τρομαλαγνεια ......μα αυτη πουλαει .....
    Για εσένα Μακ που είσαι μέσα στο σπίτι είναι φυσιολογικό να μην σε απασχολεί...
    Ρώτα και εμάς που είμαστε αναγκασμένοι να είμαστε στην δουλειά γιατί κάποιο ανεγκεφαλοι δεν λένε να βάλουν τον μώλο τους κάτω και γυρνάνε αριστερά και δεξιά ....
    Γυρνάμε στο σπίτι μας στα παιδιά μας και τρέμουμε μήπως έχουμε κολλήσει κάτι και ας περνούμε όλα τα ασφαλή μέτρα γιατί κάποιο από τους δικούς μας ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες....
    Δεν είναι όλα τα θέματα αστεία και ειλικρινά λυπάμαι όταν διαβάζω τέτοια μυνήματα από νοήμων ανθρώπους....

  6. #216
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Κι εγω εχω μπει απειρες φορες στη διαδικασια να απαντησω επειδη αισθανομουν αδικημενος, αλλα ποια η ουσια; Στο τελος ισχυει αυτο που δειχνει το γνωστο σκιτσο "someone is wrong on the internet". Και η κοπελα δεν ειναι ουσιαστικα διαχειριστρια αφου ειστε μια παρεα 15 ατομων και οχι κανονικο φορουμ. Δεν ενεργει αντικειμενικα.

    Τα φορουμ ειναι περιεργη πλατφορμα. Ακομα και αυτοι που γνωριζονται δρουν σαν ανωνυμοι. Ισως δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι χρηστες τα εγκατελειψαν για το facebook και αλλα social media. Ισως ειναι καλυτερα να κανετε το ιδιο κι εσεις, δεν ξερω. Ισως εχετε κολλησει σε μια συνηθεια.

    Για το προβλημα της υγειας σου να ξερεις οτι ειναι δυσκολο να βρεις υποστηριξη απο τον οποιονδηποτε. Και τους κοντινους σου φιλους ακομα, θα τους ειχες κουρασει. Δε φταις εσυ, αυτη ειναι η φυση του προβληματος. Καθε μερα σε πιανει ανησυχια, ακομη και πανικος. Ειναι δυσκολο για τους αλλους να ασχολουνται με κατι τετοιο συνεχεια. Αν ηταν καθαρα οργανικα τα προβληματα σου, μπορει να ειχες ακομα χειροτερη αντιμετωπιση. Να απομακρυνονταν τελειως για να μην επιβαρυνονται ψυχολογικα. Σκεψου τι περνανε οι συγγενεις ανθρωπων με βαριες ασθενειες.

    Γενικα στη ζωη ειναι καλο οταν μπαινεις σε εναν χωρο να αφηνεις τα προβληματα σου εξω απο την πορτα. Απο την αλλη, ολοι εχουμε αναγκη υποστηριξης, και με αυτους που συμπαθουμε, θελουμε να μοιραστουμε ο, τι μας πληγωνει βαθυτερα. Εγω με μια κοπελα που γνωρισα ηθελα να της μιλησω για το σκυλο μου σε μια βολτα που βγηκαμε. Εκεινη ηθελε το γελιο και τη χαρα.

    «Σκέφτομαι μήπως εντέλει δρα όντως ως υποκατάστατο. Δεν είμαι άτομο που ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για φιλίες, αλλά μήπως το να γράφω στο εκεί φόρουμ παίρνει κάπως την ενέργεια που θα έβαζα για να κάνω νέους φίλους;»

    Ισχυει απολυτα αυτο! Το εχω διαπιστωσει κι εγω.
    Και το προβλημα με αυτο, ασχετως του ποιες ειναι οι σχεσεις καποιου με τα αλλα μελη ενος φορουμ, ειναι οτι σαν ανθρωποι εχουμε την αναγκη απο πραγματικες IRL ανθρωπινες σχεσεις. Δεν ειναι επαρκες υποκαταστατο το ιντερνετ, ακομα και για εμας τους πιο ανεξαρτητους ή κυνικους χαρακτηρες.

    Εισαι 30 νομιζω. Φαντασου τον εαυτο σου 40, 50 χρονων, και να μην εχεις δημιουργησει αλλες γνωριμιες, περα απο καποιους στο ιντερνετ. Κατι θα εχεις χασει απο τη ζωη.

    Απο την αλλη ουτε οι πραγματικες ανθρωπινες σχεσεις ειναι ευκολες. Η αποσταση δημιουργει ασφαλεια. Πιο λιγο κακο μπορουν να σου κανουν απο μακρια και πιο ευκολα τους αποφευγεις αν αποδειχτουν μαλακες. Χρειαζονται κοινωνικα skills οχι μονο για να κανεις νεες φιλιες αλλα και για να τις διαχειριστεις.

    Θυμαμαι παλια που ειχα φιλους οτι καποιες φορες ενιωθα να χανω τον εαυτο μου. Υιοθετουσα ακομα και τον τροπο ομιλιας τους. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι συνεβαινε αυτο, μαλλον γιατι ειμασταν μια παρεα απο 4 μπακουρια χωρις ευρυτερο κοινωνικο κυκλο.

    Δεν ξερω πως καταφερνουν αλλοι να ξερουν πολυ κοσμο και να παιρνουν απο τον καθενα αυτο που τους ταιριαζει, χωρις να αλλοιωνονται, και χωρις να κουραζονται απο τη συναναστροφη.

    Υπαρχουν δυο-τρια ατομα εδω μεσα νομιζω που εχουν αποψη επ' αυτου. Σονια;


    Παλιά κι εγώ ήμουν πιο κοινωνικός, είχα φίλους και παρέες. Μετά όλα άλλαξαν σιγά σιγά, μπορεί και από επιλογή μου, γιατί δεν είμαι άτομο που επενδύει εύκολα σε φιλίες, από μια ηλικία και μετά έβλεπα ότι είχα περισσότερο άλλες προτεραιότητες από φιλίες. Αλλα ίσως τελικά έκανα λάθος και όντως αφέθηκα σε ένα υποκατάστατο. Τελικά χθες έληγε το μπαν και μου έστειλε μέιλ η διαχειρίστρια ότι έκανε μία ψηφοφορία (που από ότι έμαθα απο αλλα μέλη μετείχαν μόνο τέσσερα μέλη με τα οποία είχα πρόσφατα διένεξη) ότι λέει έχω ξεσπάσματα θυμού και είμαι τοιξκός και το μπαν θα είναι μόνιμο και αν ποτέ της ζητήσω συγνώμη θα το σκεφτεί να με ξαναβάλει στο φόρουμ. Έχω απογοητευτεί πολύ γιατί μεταξύ των τεσσάρων (που δεν είναι καν η πλειοψηφια βέβαια) ήταν και η κοπέλα με το φλερτ. Δεν το περίμενα. Έχω στεναχωρηθεί και τώρα πια δεν θα έχω την ευκαιρία να εκθέσω τη δική μου άποψη. Χουντική κατάσταση μου θυμίζει όλο αυτό. Αλλά προτιμώ να μην αναλωθώ άλλο, μου έχει κοστίσει συναισθηματικά αυτή τη ιστορία, χθες δεν κοιμήθηκα από το άγχος μου ότι με σχολιάζουν χωρίς να μπορώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.


    Εχεις απολύτο δίκιο σε αυτό που λες για την υγεία. Τότε άρχισε να αλλάζει η συμπεριφορά τους απέναντι μου, όταν σταμάτησα να είμαι ο ίδιος χαρούμενος κλόουν που ήθελαν. Αλλά περίμενα μία στήριξη και δεν την έχω από κανέναν έτσι κι αλλιώς, ούτε από την οικογένεια μου.
    Παλιά το θέμα του φόρουμ το είχα συζητήσει και τη ψυχολόγο. Φυσικά μου έδωσε δίκιο, αλλά πόσο αντικειμενική μπορεί να είναι; Μου είπε όμως να μην αναλώνομαι άλλο σε αυτό εφόσον βλέπω ότι έχουν αυτή τη συμπεριφορά. Ότι αξίζω καλύτερα. Τα αξίζω όντως όμως; Και τελικά η ζωή θα είναι καλή μαζί μου όταν σταματήσω να ενδιαφέρομαι για το τι αδικίες συμβαίνουν; Όταν θα σκύβω το κεφάλι; Όταν θα αποκτήσω διπλωματία; Δεν ξέρω τι σημαίνει το "κοίτα τον εαυτο σου" Δεν ξέρω τι να κάνω για τον εαυτό μου, το κεφάλι μου βράζει από όλα αυτά που μου συμβαίνουν, περνάω πολύ δύσκολα σε όλους τους τομείς της ζωής μου.
    Δεν είμαι τοξικός άνθρωπος όπως με κατηγορεί, αντιθέτως πάντα απαντούσα με υπομονή σε όλες τις επιθέσεις που δεχόμουν. Και έχω αυτογνωσία, αν κάνω ένα λάθος το αναγνωρίζω. Οι άλλοι σχεδόν ποτέ. Σαν να είμαι ένας σάκος του μποξ και να πρέπει να δέχομαι τις δικές τους ειρωνείες αγόγγυστα. Εχω απλώς απόψεις που δεν αρέσουν, είμαι ισχυρή προσωπικότητα και αυτό ενοχλεί. Ενοχλεί όταν ο τρελός έχει δίκιο, ενοχλεί που δεν πέφτω στο επίπεδο τους. Ακόμα μία απογοητευση να προστεθεί σε όλα τα άλλα.
    Θα προσπαθήσω να επικεντρωθώ σε κάτι άλλο.

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τελικά χθες έληγε το μπαν και μου έστειλε μέιλ η διαχειρίστρια ότι έκανε μία ψηφοφορία (που από ότι έμαθα απο αλλα μέλη μετείχαν μόνο τέσσερα μέλη με τα οποία είχα πρόσφατα διένεξη) ότι λέει έχω ξεσπάσματα θυμού και είμαι τοιξκός και το μπαν θα είναι μόνιμο και αν ποτέ της ζητήσω συγνώμη θα το σκεφτεί να με ξαναβάλει στο φόρουμ. Έχω απογοητευτεί πολύ γιατί μεταξύ των τεσσάρων (που δεν είναι καν η πλειοψηφια βέβαια) ήταν και η κοπέλα με το φλερτ. Δεν το περίμενα. Έχω στεναχωρηθεί και τώρα πια δεν θα έχω την ευκαιρία να εκθέσω τη δική μου άποψη. Χουντική κατάσταση μου θυμίζει όλο αυτό. Αλλά προτιμώ να μην αναλωθώ άλλο, μου έχει κοστίσει συναισθηματικά αυτή τη ιστορία, χθες δεν κοιμήθηκα από το άγχος μου ότι με σχολιάζουν χωρίς να μπορώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
    Εδώ εγώ που δεν έχω σχέση με την υπόθεση, δε βολεύομαι στην καρέκλα μου μετά απ' αυτά που διάβασα. Είναι μια ιδιότυπη μορφή ασφυκτικής βίας αυτό που έζησες. Το εν λόγω φόρουμ νομίζω ότι το έχω δει να αναφέρεται αλλού ως «βόθρουμ». Η εμπειρία σου ευθυγραμμίζεται με το χαρακτηρισμό. Προφανώς είχες επενδύσει συναισθηματικά και αυτό πονάει τώρα.

    Πρέπει να βρεις τρόπο να αποσυνδεθείς και να γυρίσεις σελίδα. Εγώ βλέπω ότι είσαι ένας λογικός άνθρωπος, ικανότατος να συμμετάσχει σε συζήτηση με τρόπο μεθοδικό και διεξοδικό, παρά το πρόβλημα που έχεις. Μετά από όσα έγιναν πιστεύω ότι συνειδητοποίησες τι γίνεται στο ... ας μην επαναλάβω τη λέξη, και ότι δεν αξίζει όχι μόνο τη στενοχώρια που τράβηξες, αλλά ούτε λεπτό από το χρόνο σου.

  8. #218
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Για εσένα Μακ που είσαι μέσα στο σπίτι είναι φυσιολογικό να μην σε απασχολεί...
    Ρώτα και εμάς που είμαστε αναγκασμένοι να είμαστε στην δουλειά γιατί κάποιο ανεγκεφαλοι δεν λένε να βάλουν τον μώλο τους κάτω και γυρνάνε αριστερά και δεξιά ....
    ....
    Αυτο ειναι σωστο , ntinti .......και θα συμφωνησω με τον Τζωρτζ 1520 , καμιια παρεξηγηση , τωρα που καταλαβα το σκεπτικο σου .....ατυχως δεν ξερω πως να κανω σε 2 ποστ παραθεση .....ουτε κι μενδιαφερει βεβαια , αμα μενδιεφερε , θα τοχα μαθει, αλλα εχω αναπτυξει μια αντιπαθεια στους η/υ και τα συναφη.....
    αλλα κι εγω μην νομιζεις , εχω τους δυο γονεις μου , υπερηλικες , απλα δεν ειναι στον χαρκτηρα να φοβαμαι, αφου παρω μετρα φυσικα ............τωρα διαβαζα ενα αρθρο , Αμερικης , που ανακαλυψαν , λεει, οτι ο ιος ειναι 3 φορες πιο μεταδοτικος , και μεταδιδεται και μεχρι 8 μετρα , οχι τα 2 που ελεγαν .......βεβαια πολλα θα ειπωθουν , παντως ειναι να φοβασαι .....
    ο Θεος να βαλει το χερι του .......
    οντως , Τζωρτζ , αλλαξα πολλακις το ποστ μου , αλλαζω γνωμες ευκολα !

  9. #219
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο ειναι σωστο , ntinti .......και θα συμφωνησω με τον Τζωρτζ 1520 , καμιια παρεξηγηση , τωρα που καταλαβα το σκεπτικο σου .....ατυχως δεν ξερω πως να κανω σε 2 ποστ παραθεση .....ουτε κι μενδιαφερει βεβαια , αμα μενδιεφερε , θα τοχα μαθει, αλλα εχω αναπτυξει μια αντιπαθεια στους η/υ και τα συναφη.....
    αλλα κι εγω μην νομιζεις , εχω τους δυο γονεις μου , υπερηλικες , απλα δεν ειναι στον χαρκτηρα να φοβαμαι, αφου παρω μετρα φυσικα ............τωρα διαβαζα ενα αρθρο , Αμερικης , που ανακαλυψαν , λεει, οτι ο ιος ειναι 3 φορες πιο μεταδοτικος , και μεταδιδεται και μεχρι 8 μετρα , οχι τα 2 που ελεγαν .......βεβαια πολλα θα ειπωθουν , παντως ειναι να φοβασαι .....
    ο Θεος να βαλει το χερι του .......
    οντως , Τζωρτζ , αλλαξα πολλακις το ποστ μου , αλλαζω γνωμες ευκολα !
    Γειά σου φίλε μου. Να γράφεις αυτά που σκέφτεσαι και νιώθεις..
    Είμαστε σε μια κατάσταση που δεν έχουμε πολλές επιλογές. Πρέπει να προστστευτουμε και να προστατεψουμε τους γύρω μας. Είτε κολλάμε στα 2 μέτρα, είτε στα 8..

  10. #220
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Εδώ εγώ που δεν έχω σχέση με την υπόθεση, δε βολεύομαι στην καρέκλα μου μετά απ' αυτά που διάβασα. Είναι μια ιδιότυπη μορφή ασφυκτικής βίας αυτό που έζησες. Το εν λόγω φόρουμ νομίζω ότι το έχω δει να αναφέρεται αλλού ως «βόθρουμ». Η εμπειρία σου ευθυγραμμίζεται με το χαρακτηρισμό. Προφανώς είχες επενδύσει συναισθηματικά και αυτό πονάει τώρα.

    Πρέπει να βρεις τρόπο να αποσυνδεθείς και να γυρίσεις σελίδα. Εγώ βλέπω ότι είσαι ένας λογικός άνθρωπος, ικανότατος να συμμετάσχει σε συζήτηση με τρόπο μεθοδικό και διεξοδικό, παρά το πρόβλημα που έχεις. Μετά από όσα έγιναν πιστεύω ότι συνειδητοποίησες τι γίνεται στο ... ας μην επαναλάβω τη λέξη, και ότι δεν αξίζει όχι μόνο τη στενοχώρια που τράβηξες, αλλά ούτε λεπτό από το χρόνο σου.


    Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Ναι, είναι καιρός να προχωρήσω από αυτή τη συνήθεια. Δεν αξίζει άλλο. Όντως είχα επενδύσει συναισθηματικά και δεν περίμενα αυτή την κατάληξη, αλλά θα το ξεπεράσω.

  11. #221
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Παλιά κι εγώ ήμουν πιο κοινωνικός, είχα φίλους και παρέες. Μετά όλα άλλαξαν σιγά σιγά, μπορεί και από επιλογή μου, γιατί δεν είμαι άτομο που επενδύει εύκολα σε φιλίες, από μια ηλικία και μετά έβλεπα ότι είχα περισσότερο άλλες προτεραιότητες από φιλίες. Αλλα ίσως τελικά έκανα λάθος και όντως αφέθηκα σε ένα υποκατάστατο. Τελικά χθες έληγε το μπαν και μου έστειλε μέιλ η διαχειρίστρια ότι έκανε μία ψηφοφορία (που από ότι έμαθα απο αλλα μέλη μετείχαν μόνο τέσσερα μέλη με τα οποία είχα πρόσφατα διένεξη) ότι λέει έχω ξεσπάσματα θυμού και είμαι τοιξκός και το μπαν θα είναι μόνιμο και αν ποτέ της ζητήσω συγνώμη θα το σκεφτεί να με ξαναβάλει στο φόρουμ. Έχω απογοητευτεί πολύ γιατί μεταξύ των τεσσάρων (που δεν είναι καν η πλειοψηφια βέβαια) ήταν και η κοπέλα με το φλερτ. Δεν το περίμενα. Έχω στεναχωρηθεί και τώρα πια δεν θα έχω την ευκαιρία να εκθέσω τη δική μου άποψη. Χουντική κατάσταση μου θυμίζει όλο αυτό. Αλλά προτιμώ να μην αναλωθώ άλλο, μου έχει κοστίσει συναισθηματικά αυτή τη ιστορία, χθες δεν κοιμήθηκα από το άγχος μου ότι με σχολιάζουν χωρίς να μπορώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
    Εχω περασει κι εγω τετοια φαση. Εισαι πολυ εθισμενος στο διαδικτυο. Θα σου κανει πολυ καλο να ξεκοψεις απο το συγκεκριμενο φορουμ. Κρατα μια επαφη με email ή social media με μερικα ατομα, και ανοιξε τα φτερα σου προς αλλους οριζοντες. Να επιστρεψεις μονο οταν δεν θα τους εχεις αναγκη.




    Εχεις απολύτο δίκιο σε αυτό που λες για την υγεία. Τότε άρχισε να αλλάζει η συμπεριφορά τους απέναντι μου, όταν σταμάτησα να είμαι ο ίδιος χαρούμενος κλόουν που ήθελαν. Αλλά περίμενα μία στήριξη και δεν την έχω από κανέναν έτσι κι αλλιώς, ούτε από την οικογένεια μου.
    Παλιά το θέμα του φόρουμ το είχα συζητήσει και τη ψυχολόγο. Φυσικά μου έδωσε δίκιο, αλλά πόσο αντικειμενική μπορεί να είναι; Μου είπε όμως να μην αναλώνομαι άλλο σε αυτό εφόσον βλέπω ότι έχουν αυτή τη συμπεριφορά. Ότι αξίζω καλύτερα. Τα αξίζω όντως όμως; Και τελικά η ζωή θα είναι καλή μαζί μου όταν σταματήσω να ενδιαφέρομαι για το τι αδικίες συμβαίνουν; Όταν θα σκύβω το κεφάλι; Όταν θα αποκτήσω διπλωματία; Δεν ξέρω τι σημαίνει το "κοίτα τον εαυτο σου" Δεν ξέρω τι να κάνω για τον εαυτό μου, το κεφάλι μου βράζει από όλα αυτά που μου συμβαίνουν, περνάω πολύ δύσκολα σε όλους τους τομείς της ζωής μου.
    Δεν είμαι τοξικός άνθρωπος όπως με κατηγορεί, αντιθέτως πάντα απαντούσα με υπομονή σε όλες τις επιθέσεις που δεχόμουν. Και έχω αυτογνωσία, αν κάνω ένα λάθος το αναγνωρίζω. Οι άλλοι σχεδόν ποτέ. Σαν να είμαι ένας σάκος του μποξ και να πρέπει να δέχομαι τις δικές τους ειρωνείες αγόγγυστα. Εχω απλώς απόψεις που δεν αρέσουν, είμαι ισχυρή προσωπικότητα και αυτό ενοχλεί. Ενοχλεί όταν ο τρελός έχει δίκιο, ενοχλεί που δεν πέφτω στο επίπεδο τους. Ακόμα μία απογοητευση να προστεθεί σε όλα τα άλλα.
    Θα προσπαθήσω να επικεντρωθώ σε κάτι άλλο.
    Δεν εχεις απολυτο δικιο. Κανει λαθος η ψυχολογος. Σε αυτες τις περιπτωσεις επικεντρωνομαστε στα κακα και δεν βλεπουμε τα καλα. Αντιστοιχα μια αλλη εποχη μπορει να μην εβλεπες τα κακα.

    Το βασικο τωρα ειναι να ξεπερασεις τον εθισμο. Θα δεις μετα που θα σκεφτεσαι "μα για τι χαζομαρες ενιωθα αδικημενος!". Ριαλιτυ παιχνιδια εχεις δει. Ολοι εκει μεσα τσακωνονται, γιατι αποκομενοι απο την υπολοιπη κοινωνια, δινουν τεραστια βαρυτητα στα οσα συμβαινουν και στη γνωμη των αλλων. Σαν ειδος εχουμε στο dna μας κωδικοποιημενη την ανασφαλεια και την επιθυμια να εχουμε καλη θεση μεσα στην αγελη που ανηκουμε. Αν μας περιθωριοποιησει η αγελη θα πεθανουμε. Αυτα τα ενστικτα ομως μπορει να οδηγησουν τον ανθρωπο σε μια συνεχη φαγωμαρα, σε κουτσομπολιο, σε καννιβαλισμο. Στα χωρια υπαρχουν ανθρωποι που αφιερωνουν ολη τους τη σκεψη ολη τους τη ζωη σε μικροτητες. Σκεψου σε μια ακομα μικροτερη ομαδα εθισμενων στο διαδικτυο τι μπορει να γινεται.

    Η συμβουλη μου ειναι να ξανακουσεις τον τραγουδιστη των δρομων. Εφτιαξα και δευτερη playlist με τραγουδια απο την οδο Θεμιστοκλεους οπου τον ξαναπετυχα λιγο πριν την καραντινα. Καθε τραγουδι του αφορα μια περισταση.

    Λεει για παραδειγμα καπου "για το ψευτικο το ευχαριστω, που σε κανει να ξεσπας σε οτι αγαπας". Εγω ειμαι χαρακτηρας που αποφευγει τις συγκρουσεις (σε αντιθεση με αλλους που παιρνουν ευχαριστηση οταν εκτονωνονυαι σε καποιον υπαλληλο ή σε καποιον ασχετο). Οταν μια γιατρος στο νοσοκομειο μου φερθηκε ασχημα και μου τραυματισε τη γλωσσα, δεν την ξεχεσα. Της ειπα ευχαριστω. Πραγματικα αισθανθηκα τοσο ασχημα, που εκτροχιαστηκε ολος ο συναισθηματικος μου κοσμος. Ηταν σαν αυτο που ζουσα να ηταν ψευτικο και να γυρισα σε μια πραγματικοτητα χωρις ελπιδα. (Abandon every hope, ye who enter)
    Και καθε φορα που ποναει η γλωσσα μου, το μυαλο μου γυρναει στο περιστατικο και νευριαζω,. Αν ομως ειχα παρει μια ικανοποιηση ξεσπωντας, αυτη η ικανοποιηση θα λειτουργουσε ως αντιδοτο. "Το ψευτικο το ευχαριστω λοιπον".

    Εχει ενα αλλο που λεει "Συμβαινουσι, ξεκολλα, προχωρα". Ολα συμβαινουν. Αλλον κακομοιρη τον παταει αυτοκινητο...

    Αλλο ωραιο τραγουδι λεει "Ειμαστε περιεργα οντα, του μυαλου μας προιοντα". Προσφατα συνειδητοποιησα οτι ειμαι καχυποπτος και οτι αυτο δηλητηριαζει τις σχεσεις μου με τους αλλους. Υποψιαζομαι οτι με κοροιδευουν, οτι με χρησιμοποιουν, σχεδον καραδοκω οποιον μού φερεται καλα, να κανει ενα στραβοπατημα.

    Προσπαθω τωρα να αποκωδικοποιησω τον στιχο "μπες σε συνδεση ροης...". Ψαχνω κανα καλο στριμ να δω. Μου αρεσε ο Αρχηγος με το Σολωμονιδη και τα γκομενακια, αλλα φωναζει πολυ ο μαλακας οταν παιζει γκεημς.

    Καποια στιγμη θα βρεις τι πρεπει να κανεις για τον εαυτο σου. Θα σου ερθει σαν οραμα. Μια μερα περνουσα εξω απο τη νομικη και ειδα ενα ποταμι απο πανεμορφα κοριτσια να κατηφοριζουν λαμποντας στον ηλιο. Το φως που αντανακλουσε το λευκο τους δερμα ηταν σχεδον εκτυφλωτικο, θεϊκο. Ενιωσα σχεδον να ποναω απο την πολυ ομορφια που εμπαινε στα ματια μου. Ηταν οραμα τωρα αναγνωριζω, που μου εδειξε το δρομο.

  12. #222
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο ειναι σωστο , ntinti .......και θα συμφωνησω με τον Τζωρτζ 1520 , καμιια παρεξηγηση , τωρα που καταλαβα το σκεπτικο σου .....ατυχως δεν ξερω πως να κανω σε 2 ποστ παραθεση .....ουτε κι μενδιαφερει βεβαια , αμα μενδιεφερε , θα τοχα μαθει, αλλα εχω αναπτυξει μια αντιπαθεια στους η/υ και τα συναφη.....
    αλλα κι εγω μην νομιζεις , εχω τους δυο γονεις μου , υπερηλικες , απλα δεν ειναι στον χαρκτηρα να φοβαμαι, αφου παρω μετρα φυσικα ............τωρα διαβαζα ενα αρθρο , Αμερικης , που ανακαλυψαν , λεει, οτι ο ιος ειναι 3 φορες πιο μεταδοτικος , και μεταδιδεται και μεχρι 8 μετρα , οχι τα 2 που ελεγαν .......βεβαια πολλα θα ειπωθουν , παντως ειναι να φοβασαι .....
    ο Θεος να βαλει το χερι του .......
    οντως , Τζωρτζ , αλλαξα πολλακις το ποστ μου , αλλαζω γνωμες ευκολα !
    Παν μέτρων αρίστων δεν έλεγαν ???
    Όλοι πρέπει να φοβόμαστε και να περνούμε μέτρα προφύλαξης τόσο όσο ,ωστε να μην βάζουμε σε κίνδυνο ούτε τον ευατο μας ούτε τους γύρω μας !
    Και όπως είπες και εσύ μόνο ο Θεός θα μας προστατεύσει απ'όλο αυτό !

  13. #223
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γειά σου φίλε μου. Να γράφεις αυτά που σκέφτεσαι και νιώθεις..
    Είμαστε σε μια κατάσταση που δεν έχουμε πολλές επιλογές. Πρέπει να προστστευτουμε και να προστατεψουμε τους γύρω μας. Είτε κολλάμε στα 2 μέτρα, είτε στα 8..
    Θα συμφωνησω με σενα , για μενα δεν μενοιαζει, αλλα για τους δυο υπερηλικες γονεις μου , με νοιαζει ....αν κι ειναι υγιεστατοι .......με mentally και phusically .......αν μη τι αλλο θα μου κληροδοτησουν καλα γονιδια .....

  14. #224
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Παν μέτρων αρίστων δεν έλεγαν ???
    Όλοι πρέπει να φοβόμαστε και να περνούμε μέτρα προφύλαξης τόσο όσο ,ωστε να μην βάζουμε σε κίνδυνο ούτε τον ευατο μας ούτε τους γύρω μας !
    Και όπως είπες και εσύ μόνο ο Θεός θα μας προστατεύσει απ'όλο αυτό !
    Πολυ μαρεσεις ntinti .........εχεις μια σφαιρικη αποψη των πραματων ......σε βρισκω πολυ σωστη ......

  15. #225
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εχω περασει κι εγω τετοια φαση. Εισαι πολυ εθισμενος στο διαδικτυο. Θα σου κανει πολυ καλο να ξεκοψεις απο το συγκεκριμενο φορουμ. Κρατα μια επαφη με email ή social media με μερικα ατομα, και ανοιξε τα φτερα σου προς αλλους οριζοντες. Να επιστρεψεις μονο οταν δεν θα τους εχεις αναγκη.




    Έστειλα στην κοπέλα (με το φλερτ) μέιλ που εξηγώ τη θέση μου και γιατί όλο αυτό ήταν άδικο και δεν μου απάντησε. Στο μέσιντζερ δεν δέχτηκε το αίτημα μου. Και το κακό είναι ότι όλα τα μέλη σχεδόν έχουν το μέιλ μου που δεν μπορώ να το διαγράψω δυστυχώς γιατί το χρειάζομαι γιατί είναι συνδεδεμένο με το one drive και είμαι σίγουρος ότι σε καμιά πενταριά μήνες που θα έχουν βαρέσει μύγες μέσα εκεί , θα μου στείλει κάποιο μέλος "έλα, η διαχειρίστρια σε συγχωρεί αν θες μπορείς να μπεις" Δεν θέλω να έχουν αυτή τη δύναμη στις προσπωικές μου πληροφορίες, θέλω να αποκοπώ εντελώς.

    Έστειλα και σε ένα μέλος που ξέρω ότι ψήφισε κατά μου, γιατί όσο ήμουν μέσα τα πηγαίναμε μια χαρά, αλλά ακολούθησε την αγέλη, και της είπα ευχαριστώ που όσο ήμουν μεσα ποτέ δεν με ειρωνεύτηκες για την υγεία μου μπλα μπλα μπλα και της εξήγησα και αυτής την αδικία που μου έγινε και μου απάντησε απλώς "να είσαι καλά και να προσεχεις τον εαυτό σου" επί της ουσίας σαν να μου λέει "ναι ψήφισα να πάρεις πόδι, deal with it, να είσαι καλά"

    Με κάποια από τα μέλη, έχουμε ομάδα στο φβ, μαζί και με άλλα μέλη από το παλιό φόρουμ που έκλεισε και δεν γράφουν στο φόρουμ, μόνο στην ομάδα του φβ, και εκεί δεν ξέρω τι να κάνω, σε όσους είπα τι έγινε με υπερασπίστηκαν, αλλά παράλληλα δεν θέλω να βλέπω τους υπόλοιπους που είναι και στο φόρουμ, γιατί μου χαλάνε την ψυχολογία, άρα θα βγω και από κει. Και το μπλοκ δεν είναι επιλογή γιατί η μία είναι διαχειρίστρια στην ομάδα στο φβ. Η διαχειρίστρια του φόρουμ ήταν στην ομάδα του φβ, αλλά τσακώθηκε άγρια πριν δυο χρόνια και βγήκε.

    Δεν είναι τόσο ο εθισμός και η συνήθεια. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα κάποιες φορές έχω πάει να ανοίξει μηχανικά την καρτέλα. Αλλά περισσότερο με πειράζει ο τρόπος. Ήθελα εδώ και καιρό να ξεκόψω, αλλά γιατί έπρεπε να γίνει τόσο άσχημα; Να με διώξει; Και η διαχειρίστρια είναι γενικά ένα πολύ άχρωμο άτομο, μου το έπαιζε φίλη και ξαφνικά μου πετάει όλες αυτές τις χοντράδες. Και δεν θέλω μελλοντικά, όταν εμένα θα μου έχει περάσει ο θυμός, γιατί είμαι άνθρωπος που δεν κρατάει μνησικακία, να έχουν το θράσος να με ξανακαλέσουν. Φοβάμαι ότι θα δεχτώ και δεν θέλω να έχουν αυτή τη δύναμη πάνω μου.

    Με έκαναν να φαίνομαι σαν ένας τρελός παρίας. Και όλοι ξέρουν πόσο δύσκολα περνάω. Και ειδικά αυτή την περίοδο με τον ιό, πρέπει να είναι κάποιος πολύ αδίστακτος για να φερθεί έτσι.

    Για την κοπέλα με το φλερτ που σου λέω, έχω κάνει πολλά, είχαμε μαλώσει κάποιες φορές, και εκείνη και εγώ έχω φερθεί κι εγώ άσχημα απέναντι της, πάντα όμως τα βρίσκαμε και την έχω στηρίξει και πολύ. Μένει εξωτερικό και της έστελνα συνέχεια πακέτα με δώρα, με ντεπόν, δεν περίμενα ποτέ ότι θα ψήφιζε να φύγω για πάντα.

    Και δεν έχουν καμία αυτογνωσία. Ένα άτομο μίλησε και είπε τα πράγματα όπως έχουν (ότι δηλαδή αυτοί είχαν την άσχημη συμπεριφορά) και φυσικά το αγνόησαν.

Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast

Similar Threads

  1. Με αγχώνει πολύ κάτι που είχε γίνει παλιότερα, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας?
    By Stavrosbmw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-07-2017, 17:32
  2. με αγχωνει η πραγματικοτητα
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2016, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •