ψύχωση και μίσος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Όσο αφορά το μίσος με την ψύχωση, μην το συγχέετε, και ο απλός ο άνθρωπος που δεν πέρασε ψύχωση μπορεί να εμφανίσει μεγάλο μίσος, σε αντίθεση με μας που έχουμε περάσει ψυχωση, νομίζω είμαστε πιο ευσθητοποιημενοι απέναντι στον συνάνθρωπο μας.
    Φίλε Σάκη ναι έχεις δίκιο, εγώ στη ψύχωση δεν είχα δικαίωμα να ανεβάσω ντεσιμπέλ, να θυμώσω ή ακόμη και να βρίσω υπήρχε ο έλεγχος απο τις φωνές που μου υπαγόρευε να κάθομαι σαν τον Γκάντι. Για παράδειγμα ακόμη και στο δρόμο ως οδηγός μου ήταν αδύνατο να θυμώσω ακόμη και όταν οι άλλοι έκαναν μεγάλες βλακείες. Τώρα όμως που παίρνω φάρμακα και έχω βγει απο τη ψύχωση, ε δεν είναι το ίδιο, σιγά σιγά επιστρέφει ο παλιός εαυτός και πιανω τον εαυτό μου να μην εχει ανεκτικότητα σε πολλά θεματάκια.

    όσο για την εξουσία και για το πως εργαλοποιεί τα κοινωνικά μίση προς όφελός της έχεις απόλυτο δίκιο. Συνηθίζεται μάλιστα να σιγοντάρει και να πυροδοτεί της ενέργειες της μια πλευρά έναντι της άλλης ανάλογα με το ποιος είναι πιο επικίνδυνος σε εκείνη τη περίσταση. Έπειτα όταν υπάρχει αντίδραση από τους πιο επικίνδυνους για την εξουσία αυτό είναι μια πολύ ωραία ευκαιρία με την κατάλληλη προπαγάνδα να τους εξουδετερώσουν.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συμφορμιτη Πετρο, δεν ειναι ιδεολογικη η δικη μου φραση ,ειναι απολιτικ, ο ρατσισμος και ο φασισμσος ειναι καθαρα πολιτη ιδεολογικη σταση ,μπορει να ειμαι καθετος απεναντι της αλλα ειναι ιδεολογια! ο αντιρατσισμος δεν ειναι ιδεολογια! ,δεν εχει δλδ καποια δικαιολογια υπαρξης.Ιδεολογια ειναι κατις το οποιο θετει εναν τροπο κοινωνικοπολιτικης δομης υπαρξης μιας κοινωπολιτιας αναμεταξυ ανθοπων ,κι ο ρατσισμος για παραδηγμα πιστευει στην απολυτη ομοιομορφια και στην ταξη πραγματων οπου θα υπαρχει ιεραρχια και σειρα απο και προς τον δυνατοτεροΑλλα ας μην το αναλισουμε ειναι τεραστιο θεμα και δεν ειναι το φορουμ τετοιου περιεχομενου εξαλου.
    Το ζητημα ειναι εαν εσυ καταφερες να ξεμπερδεψεις με αυτο το προβλημα! διοτις μονο προβλημα ειναι κατις που σε ξοργιζει! ανεξαρτιτου του αντικειμενου που σου το προκαλει αυτο , το θεμα ειναι η οργη! η αναθεματισμενη ψυχωση και το μισος! συναισθηματα οπου σου φερνουν αγχος! στρες! σου δημιουργουν καρκινο, σου προκαλουν αρυθμια στην καρδια! ακομη και εγκεφαλικο επησοδιο μπορουν να προκαλεσουν εαν ειναι εντονο.
    Φιλε Π ετρο συγνωμη, και περνω το θαρρος να σε ερωτησω εαν προσπαθησες να βρεις βοηθεια μεσα απο την πιστη στην θρησκεια της απολυτης αγαπης , μεσα απο την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη δλδ απο το αντιθετο συναισθημα απο αυτο που ειχες?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Και επειδή πολιτικοποίησες κάπως τη συζήτηση οφείλω μια απάντηση στο τελευταίο που είπες
    Για μένα ο αντιρατσισμός είναι ο πιο σκοτεινός φασισμός και επιβάλλεται στις μάζες με πακτωλό χρημάτων, με χρηματισμούς, με fake news, με πλύση εγκεφάλου στα ΜΜΕ, στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, στα πανεπιστήμια και παντού . Είναι κάτι που παράγεται απο τις εξουσιαστικές δυνάμεις της παγκοσμιοποίησης, άρα για την ψύχωση αυτοί είναι υπεύθυνοι, ούτε ο φασισμός, ούτε ο ρατσισμός, ούτε η μισαλλοδοξία
    Επειδη δεν το διευκρινησες απο οσο ειδα... Οι αποψεις σου για τους Εβραιους ηταν λογω της ψυχωσης ή ειναι αποψεις που εχεις και τωρα; Επισης πιστευεις οτι ευθυνονται ολικως η εν μερει για αυτες τις εξουσιαστικες δυναμεις της παγκοσμιοποιησης;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Επειδη δεν το διευκρινησες απο οσο ειδα... Οι αποψεις σου για τους Εβραιους ηταν λογω της ψυχωσης ή ειναι αποψεις που εχεις και τωρα; Επισης πιστευεις οτι ευθυνονται ολικως η εν μερει για αυτες τις εξουσιαστικες δυναμεις της παγκοσμιοποιησης;
    Το διευκρίνησα, στη ψύχωση οι εβραίοι είχαν κυρίαρχο ρόλο, πριν τη ψύχωση είχα προσωπικές εμπειρίες ενοχοποιητικές γιαυτούς.

    Μετά τη ψύχωση με τον καιρό αναβιώνει ο θυμός μου γι' αυτούς κάθε φορά που αντιλαμβάνομαι το ρόλο τους πίσω απο τρέχοντα γεγονότα. Με λίγα λόγια δεν στέκομαι στο τι έγινε πριν τη ψύχωση και κατα τη διάρκεια, εξοργίζομαι όμως με τις πολιτικές ως κράτος του Ισραήλ που εφαρμόζουν σήμερα σε διάφορα θέματα, π.χ Παλαιστινιακό, επιρροή τους στην όξυνση των σχεσεων ΗΠΑ-Ιραν, που κάνουν τεστ dna για την φυλετική τους καθαρότητα όταν θέλουν να αποδώσουν την ιδιότητα τους πολίτη σε νεοεισερχόμενους ενώ την ίδια ώρα στέλνουν ΜΚΟ στα δικά μας νησιά για τη φροντίδα των μεταναστών. Και άλλα πολλά

    όσο για το δεύτερο ερώτημά σου, είναι πολυσύνθετο, δεν έχω απάντηση

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    συμφορμιτη Πετρο, δεν ειναι ιδεολογικη η δικη μου φραση ,ειναι απολιτικ, ο ρατσισμος και ο φασισμσος ειναι καθαρα πολιτη ιδεολογικη σταση ,μπορει να ειμαι καθετος απεναντι της αλλα ειναι ιδεολογια! ο αντιρατσισμος δεν ειναι ιδεολογια! ,δεν εχει δλδ καποια δικαιολογια υπαρξης.Ιδεολογια ειναι κατις το οποιο θετει εναν τροπο κοινωνικοπολιτικης δομης υπαρξης μιας κοινωπολιτιας αναμεταξυ ανθοπων ,κι ο ρατσισμος για παραδηγμα πιστευει στην απολυτη ομοιομορφια και στην ταξη πραγματων οπου θα υπαρχει ιεραρχια και σειρα απο και προς τον δυνατοτεροΑλλα ας μην το αναλισουμε ειναι τεραστιο θεμα και δεν ειναι το φορουμ τετοιου περιεχομενου εξαλου.
    Το ζητημα ειναι εαν εσυ καταφερες να ξεμπερδεψεις με αυτο το προβλημα! διοτις μονο προβλημα ειναι κατις που σε ξοργιζει! ανεξαρτιτου του αντικειμενου που σου το προκαλει αυτο , το θεμα ειναι η οργη! η αναθεματισμενη ψυχωση και το μισος! συναισθηματα οπου σου φερνουν αγχος! στρες! σου δημιουργουν καρκινο, σου προκαλουν αρυθμια στην καρδια! ακομη και εγκεφαλικο επησοδιο μπορουν να προκαλεσουν εαν ειναι εντονο.
    Φιλε Π ετρο συγνωμη, και περνω το θαρρος να σε ερωτησω εαν προσπαθησες να βρεις βοηθεια μεσα απο την πιστη στην θρησκεια της απολυτης αγαπης , μεσα απο την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη δλδ απο το αντιθετο συναισθημα απο αυτο που ειχες?

    Ναι το είπα πιο πάνω η θρησκεία άμβλυνε τις αντιθέσεις, τον θυμό και τις εσωτερικές συγκρούσεις. Ένιωθα ότι συμμετείχα στη χριστιανική ζωή βιωματικά, ότι π.χ αντιλαμβανόμουν το βαθύτερο νόημα του αναστάσιμου μηνύματος αλλά είχα παρενοχλήσεις από δαιμονικές φωνές. Δεν με άφηναν να προσευχηθώ, όταν πήγαινα στην εκκλησία έβριζαν τα θεία. όταν πλησίαζα στο ιερό με απαίσια φωνή μου έλεγαν ότι τους καίω. Ε δεν άντεξα έτσι, πήρα φάρμακο για να σταματήσει όλο αυτό και να συνεχίσω τη λειτουργική ζωή απερίσπαστος. Αλλά μετά απομακρύνθηκα απο τον Θεό, δεν ξέρω αν ένιωσα ποτέ στα αλήθεια ότι ανήκω εκεί ή αν με έσμπρωξε η ανάγκη

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Mια και αναφερθήκατε στους Εβραίους τι γίνεται όταν μια αόρατη παρουσία, χωρίς φωνή, όπως οι φωνές της ψύχωσης, αλλά μιλώντας σιωπηρά αν θα μπορούσα να το πω έτσι, σε πληροφορεί ότι αυτοί που κάνουν τα έργα του Σατανά (δεν αναφέρεται στους Εβραίους, δεν υπάρχει η λέξη Εβραίος, αν και ο καθένας μπορεί να την συνάγει, πράγμα που δεν ισχύει όμως, αφού δεν είναι οι μόνοι που κάνουν τα έργα του Σατανά), έχουν κάνει πολλά εις βάρος της οικογένειάς σου, τελετουργικό φόνο σε μωρό, αδερφό, αλλά και σε σένα και σε άλλα μέλη της οικογένειας. Όλα αυτά με λεπτομέρειες και έτσι να εξηγείται το παζλ της ζωής σου. Να ταιριάζουν όλα τα κομμάτια.
    Επίσης όσον αφορά τις τεχνολογικές ανακαλύψεις, υπάρχουν ήδη, εμφυτεύματα εγκεφάλου ή εμφυτεύματα στο αυτί. Ποιος μας λέει ότι δεν διεξάγονται παράνομα πειράματα πάνω μας;
    Να πω ότι ασθένησα με καρκίνο μαστού εξαιτίας του Solian. Επίσης ότι έχω υποστεί αρκετά που δεν ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας μου. Σαν να έχουν συμφέρον να με βάλουν στο ψυχιατρείο. Γενικά είμαι άτομο χαμηλών τόνων και ενδιαφέρομαι για την επιστήμη που με χίλια ζόρια κατάφερα να σπουδάσω, την φυσική. Αλλά συνέχεια αντιμετωπίζω μια νοοτροπία υποβιβασμού, έχω ακούσει επίσης ότι με έχουν βγάλει αγράμματη (εργάζομαι στο ευρύτερο δημόσιο).

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Mια και αναφερθήκατε στους Εβραίους τι γίνεται όταν μια αόρατη παρουσία, χωρίς φωνή, όπως οι φωνές της ψύχωσης, αλλά μιλώντας σιωπηρά αν θα μπορούσα να το πω έτσι, σε πληροφορεί ότι αυτοί που κάνουν τα έργα του Σατανά (δεν αναφέρεται στους Εβραίους, δεν υπάρχει η λέξη Εβραίος, αν και ο καθένας μπορεί να την συνάγει, πράγμα που δεν ισχύει όμως, αφού δεν είναι οι μόνοι που κάνουν τα έργα του Σατανά), έχουν κάνει πολλά εις βάρος της οικογένειάς σου, τελετουργικό φόνο σε μωρό, αδερφό, αλλά και σε σένα και σε άλλα μέλη της οικογένειας. Όλα αυτά με λεπτομέρειες και έτσι να εξηγείται το παζλ της ζωής σου. Να ταιριάζουν όλα τα κομμάτια.
    Επίσης όσον αφορά τις τεχνολογικές ανακαλύψεις, υπάρχουν ήδη, εμφυτεύματα εγκεφάλου ή εμφυτεύματα στο αυτί. Ποιος μας λέει ότι δεν διεξάγονται παράνομα πειράματα πάνω μας;
    Να πω ότι ασθένησα με καρκίνο μαστού εξαιτίας του Solian. Επίσης ότι έχω υποστεί αρκετά που δεν ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας μου. Σαν να έχουν συμφέρον να με βάλουν στο ψυχιατρείο. Γενικά είμαι άτομο χαμηλών τόνων και ενδιαφέρομαι για την επιστήμη που με χίλια ζόρια κατάφερα να σπουδάσω, την φυσική. Αλλά συνέχεια αντιμετωπίζω μια νοοτροπία υποβιβασμού, έχω ακούσει επίσης ότι με έχουν βγάλει αγράμματη (εργάζομαι στο ευρύτερο δημόσιο).
    χαίρομαι που ανταποκριθήκατε στο θέμα μου.

    Η αλήθεια είναι ότι όταν ήμουν σε αυτή τη κατάσταση αισθανόμουν ότι ήμουν θύμα μαύρης μαγείας και ναι ένιωθα οτι μια δύναμη παντοδύναμη απειλεί τόσο εμένα όσο και την οικογένεια μου. Θα σας περιγράψω ένα περιστατικό, ήμουν στον χώρο εργασίας και ένιωθα κλειδωμένος, κουμπωμένος απο μια απροσδιόριστη δύναμη, σαν να μην είχα φωνή, σαν να μην επιτρέπονταν να μιλήσω γιατί εάν το έκανα θα γίνονταν κακό. Ε λοιπόν όταν έσπασα τα δεσμά και μίλησα στο περιβάλλον της εργασίας μου έγινε κάτι ασύλληπτο, απελευθερώθηκα απο τα δεσμά και ένιωσα ανάλαφρος, ενώ οι άλλοι γύρω μου άρχισαν να έχουν πονοκέφαλο και να αρρωσταίνουν. Δεν ήταν ιδέα μου, μου το είπαν κιόλας, "έγινες καλά εσύ και χάλια εμείς". Τότε σκέφτηκα μήπως μου κάνανε Σολωμονική γιατι εκείνη τη περίοδο είχα κάνει μαι ερευνητική εργασία και είχα θίξει κάποια εβραικά συμφέροντα.

    Άλλη στιγμή άκουγα φωνές απο μασονικές στοές και το αισθανόμουν ως φωνές που προέρχονται απο δαίμονες που βρίσκονται στην υπηρεσία των μασονικών στοών. Με διεκδικούσαν και ήθελαν να με ελέγξουν με βασάνιζαν ανελέητα και με έκαναν να αισθάνομαι ότι ο εγκέφαλός μου είναι καταγραφέας λόγων πράξεων σκέψεων επιθυμιών άλλων ανθρώπων που ανήκουν στις στοές αυτές, απλά ελέγχονταν μέσω του δικού μου συστήματος. Άκουγα επίσης και δαιμονικά ηχογραφημένα μηνύματα απο τέτοια κυκλώματα.

    Περαστικά σας, υπομονή και κουράγιο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Tι εννοείς μίλησες στο περιβάλλον εργασίας σου;
    Εγώ παρασύρομαι και βρίζω μόνη μου, είμαι μόνη μου μέσα στο γραφείο ή στο σπίτι ή και έξω, αλλά πολύ περιορισμένα και προσέχω να μην μιλάω δυνατά και να μην είναι κανείς κοντά. Αλλά ω τι θαύμα, το ακούνε και με παρέπεμψαν στον ιατρό εργασίας.
    Κατά την δειάρκεια και μετά των θεραπειών για καρκίνο κατάλαβα ότι με ήθελαν νεκρή. Αφού επιβίωσα με ήθελαν στο ψυχιατρείο. Πρέπει να ζήσεις αρκετά ή να επιβιώσεις από κάτι για να καταλάβεις ότι δεν είναι όλα καλά και άγια, ότι ίσως δεν έχεις εσύ το πρόβλημα.
    Πολύ θα το ήθελα να γίνονται χάλια. Πάντως και σε μένα συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αν κρατήσω την οργή μέσα μου και εξωτερικά έχω κάποιο ευγενικό προσωπείο αυτή διοχετεύεται καλύτερα στο κάνει χάλια αυτούς που απεχθάνομαι. Προσπαθώ να το εφαρμόζω.
    Επίσης δεν αξίζει να μείνω εκεί για δουλειά αν είναι να πεθάνω, τι να το κάνω ειλικρινά.
    Έχω και άλλες επιλογές, ίσως ξεβολευτώ και δεν είμαι νεαρή, αλλά με την βοήθεια του Θεού όλα γίνονται.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μίσος
    By kat7 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 17-07-2019, 01:16
  2. τετοιο μισος?
    By melinakii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 19-02-2017, 12:47
  3. ασβεστο μισος..
    By ντολορ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2014, 17:17
  4. ΜΙΣΟΣ
    By lavie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 29-02-2012, 21:46
  5. Μίσος ή αδιαφορία;
    By Scorpina90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 27-05-2010, 01:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •