ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 116
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 116 of 258 FirstFirst ... 1666106114115116117118126166216 ... LastLast
Results 1,726 to 1,740 of 3862
  1. #1726
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Οταν πεθανω εσεις που με διαβαζετε μαζεψτε τα καλυτερα ποστ μου και καντε μου εναν επικηδειο
    Όπως ο μπατίρης ο Λουκάς που είπε τούτη την κουβέντα τη μεγάλη,

    https://www.youtube.com/watch?v=h8zj1mizGrk
    γιάννης

  2. #1727
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Έχω χάσει τον ενθουσιασμό μου και μαζί μ' αυτόν το νόημα. Βγήκαν οι βαθμοί, η δυσκολότερη χρονιά φέτος. Πήρα την υποτροφία, τα πήγα καλύτερα και από πέρσυ. Χάρηκα στιγμιαία και μετά....κενό. "Ε και; Τι νόημα έχουν όλα αυτά; Τόση προσπάθεια, τόσο άγχος. Γιατί; Για να δω απλά καλούς βαθμούς σε ένα χαρτί. Τίποτα άλλο". Πέρσυ τέτοιο καιρό πανηγύριζα, είχα όρεξη για βόλτες, ταξίδια, όνειρα για το μέλλον.

    Βλέπω τι γίνεται, ξέρω τον εαυτό μου, την ηλικία μου, τον χαρακτήρα μου, και απλά...κενό. Θα συνεχίζω την προσπάθεια γιατί είναι ο μόνος τρόπος που ξέρω για να εκτιμώ τον εαυτό μου, αλλά ταυτόχρονα ξέρω και ότι δεν θα οδηγήσει πουθενά. Σε τίποτα καλό. Απλά θα ανέχομαι τον εαυτό μου χωρίς να τον μισώ.

  3. #1728
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Έχω χάσει τον ενθουσιασμό μου και μαζί μ' αυτόν το νόημα. Βγήκαν οι βαθμοί, η δυσκολότερη χρονιά φέτος. Πήρα την υποτροφία, τα πήγα καλύτερα και από πέρσυ. Χάρηκα στιγμιαία και μετά....κενό. "Ε και; Τι νόημα έχουν όλα αυτά; Τόση προσπάθεια, τόσο άγχος. Γιατί; Για να δω απλά καλούς βαθμούς σε ένα χαρτί. Τίποτα άλλο". Πέρσυ τέτοιο καιρό πανηγύριζα, είχα όρεξη για βόλτες, ταξίδια, όνειρα για το μέλλον.

    Βλέπω τι γίνεται, ξέρω τον εαυτό μου, την ηλικία μου, τον χαρακτήρα μου, και απλά...κενό. Θα συνεχίζω την προσπάθεια γιατί είναι ο μόνος τρόπος που ξέρω για να εκτιμώ τον εαυτό μου, αλλά ταυτόχρονα ξέρω και ότι δεν θα οδηγήσει πουθενά. Σε τίποτα καλό. Απλά θα ανέχομαι τον εαυτό μου χωρίς να τον μισώ.
    Πήρες το πρώτο, το πιο βασικό γι αυτό το στάδιο της ζωής σου. Αυτό είναι το υπόβαθρο, η βάση που θα σου δώσει όρεξη για να κάνεις όλα τα υπόλοιπα όπως πέρσι. Αν απλά σου λείπει κάτι κι αυτος είναι ο λόγος που δεν έχεις όρεξη, όπως πήρες το χαρτί, την υποτροφία, τους βαθμούς κλπ με την ίδια μεθοδικότητα θα το αποκτήσεις κι αυτό, υλικό ή άυλο.
    γιάννης

  4. #1729
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Σκέφτομαι πόσο δύσκολο είναι να κάνεις το σωστό μερικές φορές και τι κόστος έχει... Θυμάμαι αμυδρά ένα μύθο που είχα διαβάσει μικρή για το δρόμο της αρετής και της κακίας κι ότι αυτός της αρετής είναι δύσκολος... Το ξέρω αυτό αλλά μερικές φορές είναι πιο δύσκολος απ' όσο αντέχω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #1730
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Έχω χάσει τον ενθουσιασμό μου και μαζί μ' αυτόν το νόημα. Βγήκαν οι βαθμοί, η δυσκολότερη χρονιά φέτος. Πήρα την υποτροφία, τα πήγα καλύτερα και από πέρσυ. Χάρηκα στιγμιαία και μετά....κενό. "Ε και; Τι νόημα έχουν όλα αυτά; Τόση προσπάθεια, τόσο άγχος. Γιατί; Για να δω απλά καλούς βαθμούς σε ένα χαρτί. Τίποτα άλλο". Πέρσυ τέτοιο καιρό πανηγύριζα, είχα όρεξη για βόλτες, ταξίδια, όνειρα για το μέλλον.

    Βλέπω τι γίνεται, ξέρω τον εαυτό μου, την ηλικία μου, τον χαρακτήρα μου, και απλά...κενό. Θα συνεχίζω την προσπάθεια γιατί είναι ο μόνος τρόπος που ξέρω για να εκτιμώ τον εαυτό μου, αλλά ταυτόχρονα ξέρω και ότι δεν θα οδηγήσει πουθενά. Σε τίποτα καλό. Απλά θα ανέχομαι τον εαυτό μου χωρίς να τον μισώ.
    Παλι υποτροφια! Καλα λεω οτι εισαι πανεξυπνη! Τι αλλαξε απο περσι και νιωθεις αλλιως;

    Το πτυχιο ανοιγει πολλους δρομους, μην το υποτιμας!

  6. #1731
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    I watch you walking with your machine.
    ah, you're too stupid to be cut like grass,
    you're too stupid to let anything violate you-- the girls won't use their knives on you
    they don't want to
    their sharp edge is wasted on you,
    you are interested only in baseball games and
    western movies and grass blades.

    can't you take just one of my knives?
    here's an old one -- stuck into me in 1955,
    she's dead now, it wouldn't hurt much.
    I can't give you this last one--I can't pull it out yet,
    but here's one from 1964, how about taking
    this 1964 one from me?

    man mowing the lawn across the way from me
    don't you have a knife somewhere in your gut
    where love left?

    man mowing the lawn across the way from me
    don't you have a knife somewhere deep in your heart
    where love left?

    man mowing the lawn across the way from me
    don't you see the young girls walking down the sidewalks now
    with knives in their purses?
    don't you see their beautiful eyes and dresses and
    hair?
    don't you see their beautiful asses and knees and
    ankles?

    man mowing the lawn across the way from me
    is that all you see-- those grass blades?
    is that all you hear--the drone of the mower?

    I can see all the way to Italy
    to Japan
    to the Honduras
    I can see the young girls sharpening their knives
    in the morning and at noon and at night, and
    especially at night, oh,
    especially at night.

    Charles Bukowski

  7. #1732
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σκέφτομαι πόσο δύσκολο είναι να κάνεις το σωστό μερικές φορές και τι κόστος έχει... Θυμάμαι αμυδρά ένα μύθο που είχα διαβάσει μικρή για το δρόμο της αρετής και της κακίας κι ότι αυτός της αρετής είναι δύσκολος... Το ξέρω αυτό αλλά μερικές φορές είναι πιο δύσκολος απ' όσο αντέχω...

    Αυτο το ερωτημα με βασσανιζε πολυ καιρο Κυκνε μου μεχρι που εμαθα πως το σωστο και η ειλικρινεια εχει τεραστιο κοστος ....
    Αρκει να ειμαστε ετοιμοι να το αντιμετωπισουμε !

  8. #1733
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Αυτο το ερωτημα με βασσανιζε πολυ καιρο Κυκνε μου μεχρι που εμαθα πως το σωστο και η ειλικρινεια εχει τεραστιο κοστος ....
    Αρκει να ειμαστε ετοιμοι να το αντιμετωπισουμε !
    Η δική μου περίπτωση δεν έχει να κάνει με ειλικρίνεια αλλά με σεβασμό των επιθυμιών του άλλου, πράγμα που προσπαθώ να τηρήσω αλλά με κάνει να υποφέρω γιατί έτσι δεν ικανοποιείται η δική μου επιθυμία που είναι και μεγάλη οπότε το να την καταπιέζω και να την τιθασεύω με δυσκολεύει... Θα συνεχίσω να κάνω το σωστό αλλά τα γράφω αυτά εδώ γιατί έχω την ανάγκη να εκφραστώ χωρίς να βλάψω κανέναν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #1734
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Η δική μου περίπτωση δεν έχει να κάνει με ειλικρίνεια αλλά με σεβασμό των επιθυμιών του άλλου, πράγμα που προσπαθώ να τηρήσω αλλά με κάνει να υποφέρω γιατί έτσι δεν ικανοποιείται η δική μου επιθυμία που είναι και μεγάλη οπότε το να την καταπιέζω και να την τιθασεύω με δυσκολεύει... Θα συνεχίσω να κάνω το σωστό αλλά τα γράφω αυτά εδώ γιατί έχω την ανάγκη να εκφραστώ χωρίς να βλάψω κανέναν...
    Ετσι κοριτσι μου!
    Εχεις κανει καποιο προγραμμα για το καλοκαιρι σου ,να περασεις εστω καποιες μερες με παρεα να κυλισει ομορφα το καλοκαιρι σου και να ξεχαστεις?

  10. #1735
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Μπραβο κυκνε εχει ενα σκεπτικο αυτο που λεσ μπραβο αυτο ειναι θεμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #1736
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Η δική μου περίπτωση δεν έχει να κάνει με ειλικρίνεια αλλά με σεβασμό των επιθυμιών του άλλου, πράγμα που προσπαθώ να τηρήσω αλλά με κάνει να υποφέρω γιατί έτσι δεν ικανοποιείται η δική μου επιθυμία που είναι και μεγάλη οπότε το να την καταπιέζω και να την τιθασεύω με δυσκολεύει... Θα συνεχίσω να κάνω το σωστό αλλά τα γράφω αυτά εδώ γιατί έχω την ανάγκη να εκφραστώ χωρίς να βλάψω κανέναν...
    και εγω καθομαι και λεω τα ψυχολογικα μου στην μανα μου. αλλα ποσο να αντεξει και αυτη. και ειναι ενα τεραστιο διλλημα. μαλλον θα τα κραταω μεσα μου γιατι δεν θελω να βλαψω κανεναν.

  12. #1737
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ετσι κοριτσι μου!
    Εχεις κανει καποιο προγραμμα για το καλοκαιρι σου ,να περασεις εστω καποιες μερες με παρεα να κυλισει ομορφα το καλοκαιρι σου και να ξεχαστεις?
    το δικο μου προγραμμα ειναι παντα το ιδιο. σηκωνομαι το πρωι πηγαινω καφετερια μονος μου. πηγαινω για μπανιο μονος μου. ξανα παω βολτα στο χτυμα μονος μου. και ερχετε το απογευμα που ησυχαζω. και πεφτω νωρις για υπνο.
    εχω την οικογενεια μου αλλα οπως ειπα δεν θελω να την κουραζω. με στηριζουν οικονομικα. ασε το ψυχολογικο κομματι σε εμενα....

  13. #1738
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ετσι κοριτσι μου!
    Εχεις κανει καποιο προγραμμα για το καλοκαιρι σου ,να περασεις εστω καποιες μερες με παρεα να κυλισει ομορφα το καλοκαιρι σου και να ξεχαστεις?
    Όχι ακόμα οριστικά, είναι υπό συζήτηση αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα λείψω απ' την πόλη κάποιες μέρες... Θα πάω σε μέρος που έχει θάλασσα να κάνω τα μπανάκια μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #1739
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπραβο κυκνε εχει ενα σκεπτικο αυτο που λεσ μπραβο αυτο ειναι θεμα
    Σ' ευχαριστώ elis...

    Τι ακριβώς σου άρεσε στα λόγια μου;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #1740
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    και εγω καθομαι και λεω τα ψυχολογικα μου στην μανα μου. αλλα ποσο να αντεξει και αυτη. και ειναι ενα τεραστιο διλλημα. μαλλον θα τα κραταω μεσα μου γιατι δεν θελω να βλαψω κανεναν.
    Μπορείς να τα γράφεις εδώ... Δεν βλάπτεις κανέναν έτσι... Γι' αυτό είναι το φόρουμ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •