ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 163
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 163 of 258 FirstFirst ... 63113153161162163164165173213 ... LastLast
Results 2,431 to 2,445 of 3862
  1. #2431
    Μερικές φορές το άλλο άτομο δε θα παραδεχτεί ποτέ ότι έσφαλε, δε θα κάτσει ποτέ να συζητήσει για το τι πήγε λάθος, ακόμα κι αν βλέπει ότι εσύ έχεις όλη την καλή διάθεση. Εμένα με βοήθησαν γνώμες τρίτων και ψυχολόγου για το ότι δεν είχα εγώ το πρόβλημα ας πούμε. Σκέφτομαι να μιλήσω κάποια στιγμή και στο πρόσωπο και να του εξηγήσω από μόνος μου γιατί φέρθηκε έτσι αφού απέκτησα πια τη γνώση. Αλλά δεν περιμένω κάποια δικαίωση. Κι ούτε θα έπρεπε, γιατί έτσι θα αμφισβητούσα τον εαυτό μου και όσα έμαθα. Κι επιπλέον θα σήμαινε πως δεν αγάπησα αλλά θύμωσα γιατί δεν πήρα αυτό που ήθελα. Όταν ο άλλος δε νιώθει την ανάγκη να απολογηθεί όταν είναι μέσα ακόμα στην όλη κατάσταση, δε θα το κάνει ούτε αργότερα. Εκτός αν αποφασίσει να αλλάξει εκ βαθέων. Κι αν έχει θέμα ψυχικής υγείας είναι σχεδόν αδύνατο κάτι τέτοιο.

  2. #2432
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Μερικές φορές το άλλο άτομο δε θα παραδεχτεί ποτέ ότι έσφαλε, δε θα κάτσει ποτέ να συζητήσει για το τι πήγε λάθος, ακόμα κι αν βλέπει ότι εσύ έχεις όλη την καλή διάθεση. Εμένα με βοήθησαν γνώμες τρίτων και ψυχολόγου για το ότι δεν είχα εγώ το πρόβλημα ας πούμε. Σκέφτομαι να μιλήσω κάποια στιγμή και στο πρόσωπο και να του εξηγήσω από μόνος μου γιατί φέρθηκε έτσι αφού απέκτησα πια τη γνώση. Αλλά δεν περιμένω κάποια δικαίωση. Κι ούτε θα έπρεπε, γιατί έτσι θα αμφισβητούσα τον εαυτό μου και όσα έμαθα. Κι επιπλέον θα σήμαινε πως δεν αγάπησα αλλά θύμωσα γιατί δεν πήρα αυτό που ήθελα. Όταν ο άλλος δε νιώθει την ανάγκη να απολογηθεί όταν είναι μέσα ακόμα στην όλη κατάσταση, δε θα το κάνει ούτε αργότερα. Εκτός αν αποφασίσει να αλλάξει εκ βαθέων. Κι αν έχει θέμα ψυχικής υγείας είναι σχεδόν αδύνατο κάτι τέτοιο.
    Βλεπω δεν ειμαι η μονη λοιπόν...πολυ παρήγορο ολο αυτό ..
    Να ξέρεις ότι συμφωνώ 1000% σε αυτά που λες ..

    Και εγώ οταν η κατάσταση μου είχε αρχίζει να με προβληματιζει ,γιατι πλέον μπορώ να καταλάβω αμέσως τον ευατο μου όταν κάτι δεν πάει καλά,όταν νιώθω οτι το μυαλό ξεφεύγει και κάνω πράγματα που δεν είμαι εγώ ,εκανα μια συζήτηση με την γιατρό που έχω από τότε με το χειρουργείου μου...

    Αυτη που πλέον μετα απο τόσα χρόνια την εχω μόνο οταν κάτι καινούργιο μου εμφανίζεται και δεν μπορώ να το συζητήσω με κάποιον που πιστεύω οτι θα με βοηθήσει,αφου πλεον με ξέρει και απο την καλή και από την ανάποδη ....

    Πήγα για να μου πει το αυτονόητο βεβαία ,ότι για όλο αυτό που με ταλαιπωρεί δεν ευθύνομαι εγώ ...οτι ολα αυτά που τις ελεγα την προβληματιζαν οχι για εμένα αλλά για την ανεξήγητη συμπεριφορά που έβγαζαν οι άλλοι σε εμένα ..
    Πως πολλά ηταν κομμένα και ραμμένα για να εξυπηρετούν εκείνους και οχι εμένα ...και εγώ πολυ απλα επειδή ημουν μέσα σε αυτο δεν πολυκαταλαβαινα ...δεν μπορούσα να τα δω σαν τρίτο ατομο...
    Εγω εδινα και έδινα και εκείνοι επερναν μονο οτι ήθελαν ....
    Έφταιγα και εγω σε πολλα, αλλα ποτε δεν αποποιήθηκα των ευθυνών μου ...ισα ισα επωμίστηκα και τα δικά μου αλλα και τα δικά τους ...

    Βλεπεις εγώ δεν μπορουσα να συζητήσω τιποτα με αυτούς που ηθελα ...γιατι πολυ απλα δεν με άφηναν ...κατευθείαν λογοκρισία γιατι βλέπεις φοβόντουσαν οτι θα ανακάλυπτα αυτο που δεν είχαν τα κοτσια (για να μην πω τίποτα πιο βαρυ)να μου το πουν οι ιδιοι παρα μονο συνεχιζαν να με μειώνουν και να με καταπατούν ψυχολογικά...
    Θαρρείς και αυτό που έκαναν θα το κατέκρινα εγω ή θα το εμπόδιζα .....Αυτοι μονοι τους ας αναλογιζονταν που πάνε να μπλέξουν γιατι εγω ήξερα πολυ καλά και τους δυο....ή τουλάχιστον νομιζα οτι ηξερα....

    Ευτυχως οταν άρχισα να συζητάω τοτε πλεον ημουν σίγουρη για πολλα ....
    Ξερω πως ειναι βαλσαμο ολο αυτο που κανω και τωρα ...γι αυτό να το κάνεις και εσυ ...συζήτα το και αν δεν δέχεται ο ιδιος βρες ενα τρόπο και βγάλε τις σκέψεις σου ,τις υποθέσεις και γενικά τα πιστευω σου σε οτι σε βασανίζει...

    Σιγουρα και εγω δεν περιμένω κάποιον διάλογο ή κάποια παραδοχή ευθυνών ...ουτε φυσικά ενα συγνώμη απλά και μονο για την ψυχολογικη ταλαιπωρία μου ..
    Αλλωστε οταν δεν έχεις μαθει στη ζωη σου να μιλάς ήρεμα και πολιτισμένα οταν πλεον τα αρνητικα συναισθηματα καταλαγιαουν πως να το κάνεις οταν εισαι σε μια ηλικια που δύσκολα αλλάζεις....
    Προτιμας αυτο που εχεις μάθει απο παιδι ,να κρύβεσαι γιατι σε κυριευει ο φοβος και η ανασφάλεια...
    Ειναι τόσο λαθος ομως αυτό ....να μαζευεις ,να μαζευεις κρυμμένος στη φωλιά σου ,μέχρι που στο τέλος θα κάνει και αυτο το δικο του μπαμ ...και τότε παλι τι να πρωτο μαζεψεις ...

    Ακομα και στο τελος εγω κατηγοριες για δηδεν φαντασιώσεις μου και ψέματα εισέπραξα ....ακομα και στο τέλος τον ευατο του σκέφτηκε ,την εικόνα του και ο φόβος μην εκτεθεί και δεν γίνει αποδεκτός ...
    Ακομα και στο τέλος εμφανισε το μεγαλυτερο θεμα που τον απασχολεί και πραγματικά θα επρεπε να επικεντρωθει για το πως θα λυσει αυτο και οχι ολη αυτη η κακια που εβγαζε ....

    Στο τελος θυμήθηκε να μιλησει για αυτό?
    Γιατι τότε?Γιατι οχι τότε που του ελεγα βγαλτω απο μέσα σου ...που του έλεγα αν θέλεις να μιλήσεις είμαι εδω και εσύ το μονο που έκανες ηταν να κατηγορείς ?
    Γιατι τωρα ?Τωρα που εγω ειμαι μενομενος ταυρος .....

    Αραγε προτιμαμαι να γινόμαστε αποδεκτοί απο ένα σύνολο αγνώστων ανθρώπων ,απο μια ομάδα ή να γινόμαστε αποδεκτοί απο αυτους που κάποτε τους εμπιστετικαμε στιγμες απο την ζωη μας ,που τους βάλαμε στις καρδιες μας ,στα σπιτια μας ?
    Αραγε εχει περισσοτερο αξια ενα άγνωστο υποτιθέμενο σύνολο ή η αξία απο κάτι χειροπιαστό...από κατι που θα σε εξελίξει ...κατι που θα σε βοηθήσει να πας παρακάτω σε αυτο που πολεμάς τοσα χρονια .....
    Σε κατι που του έλεγες ευχαριστώ που με άκουσες γιατι αυτό ειχα ανάγκη.....γιατι τόσα χρόνια δεν το ειχα ....

    Ακομα και στο τελος ζήτησε εξηγήσεις απο ενα άτομο που μου επιβεβαίωσε αυτο που πλέον ειχα καταλάβει ,αλλά ήθελα απλα να το ακούσω απο το ιδιο του το στόμα .....Απο ενα ατομο που θεωρούσα υπευθυνο για πολλα ...
    Ακομα και τοτε εβγαλε απίστευτη κακια,μίσος και ζηλεια ....

    Ζηλεια για κατι που δεν θα έχει ποτέ κατι τετοιο ο ιδιος ,οχι γιατι δεν μπορει ή δεν ειναι ικανός ,ισα ισα ωρες ωρες εβγαζε τετοια τρυφερότητα ,τετοια αγάπη ,τετοια καλοσύνη που λες δεν μπορει να κρυβονται δυο τετοιοι χαρακτηρες μεσα σε ενα σώμα .....

    Εγω ομως εδωσα ,ισως και παραπανω απ οτι έπρεπε.....δεν μετανοιωνω ομως ουτε περίμενα ανταλαγμα ..Αν περιμενα ανταλαγμα γι αυτο που πραγματικα νοιωθω και γουσταρω να κανω τοτε κάηκα ...
    Δεν εχω παραπονο ομως το αντάλλαγμα μου το πήρα ...και ηταν μάλιστα αντιπροσωπευτικο του εκαστοτε ανθρωπου...

    Μου ειχε πει μια φραση ...¨Δεν θα με αντέξεις ¨
    Εγω ηξερα ομως οτι αντέχω γιατι ξέρω τι είμαι και τι δίνω ,δινω πολυ αγαπη αλλα μονο φιλική......
    Οτιδηποτε αλλο μου προκαλεί αηδια και το ξέρει πολυ καλα ....


    Μπορω να το διακιολογησω ακομα και αυτο ομως ..Γιατι ξερω πολυ καλα οτι ατομα που στην ζωη τους δεν εχουν δεχτει αγαπη ,δεν ξερουν τι παει πει νοιαζομαι ,δεν ξερουν τι θα πει μοιραζομαι δεν εχεις την απαιτησει να σε καταλαβουν ...Μια ζωη ζηλεια και καια θα βγαλουν αν δεν αποδεχτουν πως γι αυτο που ειναι τωρα εχουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης αυτοι και οχι ολοι οι αλλοι τους οποιους κατηγορουν..
    Γιατι ενταξει οταν εισαι μικρος δεν ειναι στο χερι σου να το αλλαξεις...
    Οταν ομως μεγαλωνεις και βλεπεις οτι ολο αυτο μονο δυστυχία και προβλήματα σου προσφερει πρεπει να βρεις την δυναμη να το αλλαξεις.
    Ζητας βοηθεια και εξελισεσε σαν ανθρωπος ....Τι να το κανω να ζητας βοηθεια και εσυ να μενεις ο ιδιος χαρακτηρας ..
    Και μαλιστα εχεις το θρασος να κρινεις ολους τους άλλους ακομα και τους ανθρώπους που θελουν να σου σταθουν
    Αφου αυτο προσφερεις αυτο θα λαμβανεις κιολας ..

    Ακομα και αγαπη οταν δινεις εκει που θελεις να ξερεις να την δινεις με τον σωτο τροπο ...οχι να εισαι γεματος καχυποψια ,ζηλια και να εισαι ακρως χειριστικος σε αυτο το κομματι ...


    Πραγματικα καθε φορα λεω δεν θα γραψω πολλα ,αλλα καθε φορα που πιανω αυτη την συζητηση μου βγαινουν τοσα ...
    Ενα πραγμα μου ειπε η γιατρος μου ..οτι ολο αυτο μπορει να το αφομειωσες να εφυγε η οργη γιατι οργη ειχα ...τοσο μεγαλη που τρομαξα και εγω η ιδια με εμενα ...
    αλλα αν δεν τα συζητησεις αν δεν τα πεις στα ιδια τα ατομα θα σε τρωνε ..

    τελικα για αλλη μια φορα ειχε δικιο...αφού τοσο καιρο λοιπόν σωπαινα και μαζευα ,τωρα που βγαζω και βγαζω νιωθω το παράπονο μου να λιγοστευει...

    Λιγοστεύει το δικο μου ,μπορεί να μεγαλωνεις ομως κάποιο αλλο συναίσθημα διαβαζοντας ένας τρίτος ολο αυτό ...

    Δεν με νοιαζει πλέον,,,αυτη την φορα αδειάζω εγω ...βλέπω μονο εμένα και κανεναν άλλον..
    Αυτη την φορά θα φερθώ και λιγάκι εγωιστικά ...εις γνώσιν ομως ...αφού αυτο διάλεξαν κάποιοι...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #2433
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Μαριλου προσανατολισε την ερευνα στα προσωπικα σου στο τι πιστευει ο αλλοσ για τισ γυναικεσ δε χρειαζεται να τα πεισ με κανενα εγω ασ πουμε εχω 2 κορεσ δε με παιρνει να εχω κακη αποψη για τισ γυναικεσ αν κ ξερω τα μυστικα γτ επαιζα στην αλανα οταν ημουν παιδι με τα πρεζακια μπαλλα ενω η κορη μου που με ξερει κ δουλευει εχει πολλη κακη γνωμη για τουσ αντρεσ το ηθικο διδαγμα ειναι οτι ειμαστε ισοι για καθε γυναικα που δε μπορει να σηκωθει απο τον καναπε υπαρχει ενασ αντρασ που κινειται ασκοπωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #2434
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απ τη μερα που ανακαλυψαν οτι εδειξα καποια προτημιση σε καποια ακριβα προιοντα εκαναν ολα τα προιοντα σχεδον ιδια φτηνα και ακριβα και καθε φορα που θελουν να αυξησουν τη τιμη βαζουν μεσα στις συσκευασιες προσθετα για να δικαιολογισουν τα παραπανω λεφτα αφου συμφωνα με τη λογικη τους οταν τους πεις ασπρο σου λενε μαυρο και μετα σκεφτονται γιατι νομιζουν οτι ετσι εγιναν ξεχωριστοι πανω κατω ολοι την ιδια λογικη επικαλουνται εκτος απο οσους τους εβαλαν επιτηδες να παριστανουν γνωστα μου προσωπα γιατι νομιζουν οτι ετσι θα συγκινηθω

  5. #2435
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #2436
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μακαρι να βγω ψευτης , αλλα βλεπω επαναλαμβανομενα τα lock down , με ποια εννοια ? μετα απο το λοκ νταουν , οι ' πηγμενοι' απο την κλεισουρα ανθρωποι, ιδιως οι νεοι, θα βγουν να ξεσκασουν , να λοιπον σε ενα μηνα παλι λοκ νταουν (2 μηνες απο σμρα ) , και παλι τα ιδια , η ιστορια θα επαναλαμβανεται .........το εμβολιο καθυστερει πολυ , δεν βγαινει ΄ετσι ΄ενα ασφαλες εμβολιο στην αγορα .......

  7. #2437
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μακαρι να βγω ψευτης , αλλα βλεπω επαναλαμβανομενα τα lock down , με ποια εννοια ? μετα απο το λοκ νταουν , οι ' πηγμενοι' απο την κλεισουρα ανθρωποι, ιδιως οι νεοι, θα βγουν να ξεσκασουν , να λοιπον σε ενα μηνα παλι λοκ νταουν (2 μηνες απο σμρα ) , και παλι τα ιδια , η ιστορια θα επαναλαμβανεται .........το εμβολιο καθυστερει πολυ , δεν βγαινει ΄ετσι ΄ενα ασφαλες εμβολιο στην αγορα .......
    Mac καλό είναι για να μπορέσουμε να αντέξουμε όλη αυτή την κατάσταση να αφήσουμε λιγάκι το " θα" και να δούμε το "τώρα "..
    Μην γεμίζουμε το μυαλό μας με άσχημες σκέψεις...Άσε το μέλλον και ζήσε το τώρα ..
    Έχεις το χειροπιαστό που προς το παρόν είναι διαχειρισιμο σε ότι αφορά τον ιό.

    Γεμισε τις μέρες σου με σκέψεις που αφορούν το παρόν και αν πάλι θες να αναφέρεσε στο μέλλον κάνε μόνο θετικές σκέψεις
    Θα βγούμε από όλο αυτό και θα είμαστε καλά !!!
    Θα προσέχουμε όλοι και σε λίγο καιρό θα βγαίνουμε πάλι έξω!!!!

    Εκπαίδευσε το μυαλό σου μόνο σε αισιόδοξες σκεψεις ώστε να προσελκύεις και στην ζωή σου αισιόδοξα γεγονότα .

    Μόνο έτσι μπορούμε να διαχειριστούμε όλο αυτό που μας συμβαίνει!!!

    Κάνε το "θα" αισιόδοξο για να μπορέσεις να ζήσεις το "τώρα" όσο πιο όμορφα μπορείς !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #2438
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μην γεμίζουμε το μυαλό μας με άσχημες σκέψεις...Άσε το μέλλον και ζήσε το τώρα ..
    Εκπαίδευσε το μυαλό σου μόνο σε αισιόδοξ σκεψεις ώστε να προσελκύεις και στην ζωή σου αισιόδοξα γεγονότα .
    !
    marilou , απομονωσα αυτες τις γραμμες που εγραψες , γιατι τις θεωρω πολυ σωστες και αληθινες ........

  9. #2439
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Δύο πράγματα ονειρεύονται οι μαμάδες που έχουν αυτιστικα παιδιά :
    1. Ότι τα παιδιά τους θα έχουν σωστή αντιμετώπιση.
    2. Ότι οι ίδιες θα ζήσουν 100 χρόνια.

    Χωρίς αυτά τα όνειρα δεν μπορούν να συνεχίσουν να προσπαθούν...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #2440
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νομιζω οτι οποιος χρησιμοποιει συχνοτερα την εκφραση ' δεν ξερω ' ειναι αυτος που πραματικα ξερει , μακρια απο ξερολες που ξερουν τα παντα ........... εξ ου και το γνωμικο του Σωκρατη ΄εν οιδα οτι ουδεν οιδα ' ..............................

  11. #2441
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμεις οι ανθρωποι ειμεθα αυτοκαταστροφικα οντα , χρειαζομαστε βουρδουλα για να παρουμε τα ( απαραιτητα ) μετρα προς αντιμετωπιση του ιου ....... προχθες μονο εσταλησαν 1 εκατομ. sms για αθληση ( το βραδυ ) !! τι εγινε , την ειδαμε ολοι αθλητες ? ειμαστε απειθαρχοι, και εγωιστες η ανοητοι , του στυλ, ' δεν θα συμβει σε μενα ' .....ναι, η θνησιμοτητα στους νεους πασχοντες ( κατω των 40 ετων ) απο τον ιο ειναι μονο 0,2 % , αλλα στους ανω των 80 ετων ειναι 15% ......... εδω οι νυχτεριδες βαμπιρ ( που τις εχουμε στην ' μπουκα " ) , διαβασα , μολις αρρωστησουν , τηρουν απο ενστικτο της αποστασεις ........ ας παρουμε μαθηματα απο αυτα τα 'τερατακια ' .......

  12. #2442
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δύο πράγματα ονειρεύονται οι μαμάδες που έχουν αυτιστικα παιδιά :
    1. Ότι τα παιδιά τους θα έχουν σωστή αντιμετώπιση.
    2. Ότι οι ίδιες θα ζήσουν 100 χρόνια.

    Χωρίς αυτά τα όνειρα δεν μπορούν να συνεχίσουν να προσπαθούν...
    Τα ονειρα ειναι αυτα που μας κρατουν ζωντανους , Αλεξια ..........

  13. #2443
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τα ονειρα ειναι αυτα που μας κρατουν ζωντανους , Αλεξια ..........
    Όντως.. Οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη από όνειρα...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #2444
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Την κατάντια μου!!!

  15. #2445
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Όντως.. Οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη από όνειρα...
    Τα ονειρα ......οι ελπιδες ........ειναι φτιαγμενα απ το ιδιο υλικο που ειναι φτιαγμενες οι προσευχες μου .....

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •