τι ειναι η αυτοκτονια? - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 113
  1. #76
    hlias1988
    Guest
    εγω γενικα εχω πληγωθει πολυ απο φιλους... στα δυσκολα χαθηκαν και με θλιβει πολυ αυτο.....

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    τι ειναι αυτοκτονια? το κανει καποιος επειδη δεν αντεχει η γιατι υπαρχουν λυσεις αλλα το κανει καθαρα απο εγωιστικους σκοπους?
    Ok ας υποθέσουμε πως κάποιος πολυ πλούσιος έχει βάλει σκοπό να κερδίζει στη ρουλέτα. Η ρουλέτα έχει δύο μειονεκτήματα για τον παίκτη:

    1) Έχει σταθερό ποσοστό κέρδους για το καζίνο όποιο είδος παιχνιδιού και να παίξεις
    2) Έχει μέγιστο ποσό στοιχηματισμού.

    Ο πλούσιος παρόλα αυτά αγνοεί επιδεικτικά αυτά τα δύο στοιχεία και λέει εγώ θα πηγαίνω καζίνο και στη διάρκεια του χρόνου θα το κερδίζω. Ξεκινάει λοιπόν να παίζει και στη διάρκεια του χρόνου γίνεται το αναπόφεκτο, χάνει όλα του τα υπάρχοντα και δεν του μένει τίποτα ούτε να φάει φτάνει σε σημείο απόγνωσης και αυτοκτονεί. Υπήρχε κάποια λύση όταν εκείνος έχασε όλα του τα υπάρχοντα εκτός από το να φυτοζωεί για το υπόλοιπο της ζωής του; Για κάποιους λοιπόν θεωρείται λύση. Τώρα το αν είναι λύση ή όχι αυτό το γνωρίζει η ψυχοσύνθεση του καθενός, για εμένα για παράδειγμα δεν είναι.

  3. #78
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ok ας υποθέσουμε πως κάποιος πολυ πλούσιος έχει βάλει σκοπό να κερδίζει στη ρουλέτα. Η ρουλέτα έχει δύο μειονεκτήματα για τον παίκτη:

    1) Έχει σταθερό ποσοστό κέρδους για το καζίνο όποιο είδος παιχνιδιού και να παίξεις
    2) Έχει μέγιστο ποσό στοιχηματισμού.

    Ο πλούσιος παρόλα αυτά αγνοεί επιδεικτικά αυτά τα δύο στοιχεία και λέει εγώ θα πηγαίνω καζίνο και στη διάρκεια του χρόνου θα το κερδίζω. Ξεκινάει λοιπόν να παίζει και στη διάρκεια του χρόνου γίνεται το αναπόφεκτο, χάνει όλα του τα υπάρχοντα και δεν του μένει τίποτα ούτε να φάει φτάνει σε σημείο απόγνωσης και αυτοκτονεί. Υπήρχε κάποια λύση όταν εκείνος έχασε όλα του τα υπάρχοντα εκτός από το να φυτοζωεί για το υπόλοιπο της ζωής του; Για κάποιους λοιπόν θεωρείται λύση. Τώρα το αν είναι λύση ή όχι αυτό το γνωρίζει η ψυχοσύνθεση του καθενός, για εμένα για παράδειγμα δεν είναι.
    ξερεις κατι.... νιωθω οτι δεν παιρνω βοηθεια απο κανεναν ανθρωπο...

  4. #79
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ok ας υποθέσουμε πως κάποιος πολυ πλούσιος έχει βάλει σκοπό να κερδίζει στη ρουλέτα. Η ρουλέτα έχει δύο μειονεκτήματα για τον παίκτη:

    1) Έχει σταθερό ποσοστό κέρδους για το καζίνο όποιο είδος παιχνιδιού και να παίξεις
    2) Έχει μέγιστο ποσό στοιχηματισμού.

    Ο πλούσιος παρόλα αυτά αγνοεί επιδεικτικά αυτά τα δύο στοιχεία και λέει εγώ θα πηγαίνω καζίνο και στη διάρκεια του χρόνου θα το κερδίζω. Ξεκινάει λοιπόν να παίζει και στη διάρκεια του χρόνου γίνεται το αναπόφεκτο, χάνει όλα του τα υπάρχοντα και δεν του μένει τίποτα ούτε να φάει φτάνει σε σημείο απόγνωσης και αυτοκτονεί. Υπήρχε κάποια λύση όταν εκείνος έχασε όλα του τα υπάρχοντα εκτός από το να φυτοζωεί για το υπόλοιπο της ζωής του; Για κάποιους λοιπόν θεωρείται λύση. Τώρα το αν είναι λύση ή όχι αυτό το γνωρίζει η ψυχοσύνθεση του καθενός, για εμένα για παράδειγμα δεν είναι.
    επισης αυτο ο ανθρωπος οντας φτωχος και ας πουμε οτι δεν αυτοκτονει.. θα ζει μια ζωη παμφτωχος και με την καταδικη της αφελειας του.....

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Κοίταξε να δεις οι πράξεις και οι επιλογές που κάνουμε στη ζωή μας έχουν συνέπειες, τις οποίες αλλες φορές μπορούμε να τις χειριστούμε άλλες όχι. Τη στιγμή λοιπόν που κάποιος δεν είναι σε θέση να σηκώσει το βάρος των πράξεων του σπάει και κάνει την απόπειρα. Η απόπειρα δεν είναι λύση όμως γιατί προέρχεται από μία βεβιασμένη απόφαση η οποία λαμβάνεται όταν το άτομο βρίσκεται σε κατάσταση πανικού. Πόσο σωστή λοιπόν μπορεί να είναι μία απόφαση όταν αυτή λαμβάνεται εν βρασμώ ψυχής; Γίνεται; Δεν γίνεται... Για αυτό και είναι λάθος απόφαση και σίγουρα δεν είναι λύση.
    Λύση είναι να τα βρει ο εκάστοτε με τον εαυτό του και να βελτιώσει όσο μπορεί την ποιότητα της ζωής του. Για όλα υπάρχουν λύσεις το θέμα είναι να αγωνιστούμε να τις εφαρμόσουμε για να βελτιώσουμε τη ζωή μας. Να μην κοιτάμε το που ήμασταν και το που βρεθήκαμε, αλλά να αγωνιστούμε για να φτάσουμε σε καλύτερο σημείο από εκείνο που βρισκόμασταν κάποτε και το ζηλεύουμε σήμερα γιατί δεν είμαστε εκεί.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω γενικα εχω πληγωθει πολυ απο φιλους... στα δυσκολα χαθηκαν και με θλιβει πολυ αυτο.....
    Και τι θα πει αυτό?
    1.. Ότι χεστηκες.
    2.. Ότι δεν ήταν φίλοι.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    επισης αυτο ο ανθρωπος οντας φτωχος και ας πουμε οτι δεν αυτοκτονει.. θα ζει μια ζωη παμφτωχος και με την καταδικη της αφελειας του.....
    Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να προσπαθήσει να επανέλθει εκεί που ήταν και ίσως και σε καλύτερο σημείο της ζωής του; Ήδη πέτυχε μια φορά στη ζωή του να γίνει πλούσιος γιατί να μην προσπαθήσει να το πετύχει για 2η φορά; Ποιος μπορεί να του πει όχι;

  8. #83
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κοίταξε να δεις οι πράξεις και οι επιλογές που κάνουμε στη ζωή μας έχουν συνέπειες, τις οποίες αλλες φορές μπορούμε να τις χειριστούμε άλλες όχι. Τη στιγμή λοιπόν που κάποιος δεν είναι σε θέση να σηκώσει το βάρος των πράξεων του σπάει και κάνει την απόπειρα. Η απόπειρα δεν είναι λύση όμως γιατί προέρχεται από μία βεβιασμένη απόφαση η οποία λαμβάνεται όταν το άτομο βρίσκεται σε κατάσταση πανικού. Πόσο σωστή λοιπόν μπορεί να είναι μία απόφαση όταν αυτή λαμβάνεται εν βρασμώ ψυχής; Γίνεται; Δεν γίνεται... Για αυτό και είναι λάθος απόφαση και σίγουρα δεν είναι λύση.
    Λύση είναι να τα βρει ο εκάστοτε με τον εαυτό του και να βελτιώσει όσο μπορεί την ποιότητα της ζωής του. Για όλα υπάρχουν λύσεις το θέμα είναι να αγωνιστούμε να τις εφαρμόσουμε για να βελτιώσουμε τη ζωή μας. Να μην κοιτάμε το που ήμασταν και το που βρεθήκαμε, αλλά να αγωνιστούμε για να φτάσουμε σε καλύτερο σημείο από εκείνο που βρισκόμασταν κάποτε και το ζηλεύουμε σήμερα γιατί δεν είμαστε εκεί.
    ποσο δικιο εχεις...

  9. #84
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να προσπαθήσει να επανέλθει εκεί που ήταν και ίσως και σε καλύτερο σημείο της ζωής του; Ήδη πέτυχε μια φορά στη ζωή του να γίνει πλούσιος γιατί να μην προσπαθήσει να το πετύχει για 2η φορά; Ποιος μπορεί να του πει όχι;
    εχεις δικιο.....

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Για αυτό λοιπόν και εσύ προσπάθησε σιγα σιγά να βελτιώσεις τη ζωή σου βήμα βήμα η αυτοκτονία δεν είναι λύση.Λύση είναι η προσπάθεια, η προσπάθεια είναι αυτή που σε ανταμοίβει και σου δίνει ευτυχία στη ζωή. Το να μην κάνεις και τίποτα σε αυτή τη ζωή βαρετό είναι. Η προσπάθεια είναι αυτή που γεμίζει τη ζωή

  11. #86
    hlias1988
    Guest
    mindcrime πολυ εξυπνο αυτο που ειπες κανενας δεν μπορει να τον εμποδισει να ξανα φτιαξει την ζωη του......

  12. #87
    hlias1988
    Guest
    το να κλαιγομαστε ολη την ωρα δεν ειναι και οτι το καλυτερο....
    αυτο που με δυσανασχετει ειναι οτι με οτι εχω καταπιαστει τα εχω παρατησει... ισως δεν το εκανα με απολυτη πειθαρχια...
    αλλα και απο την αλλη ειναι καταναγκαστικο το να σκεφτομαι ξερεις κανε αυτο κανε το αλλο...
    και εχω καταληξει οτι γεννηθηκα σε μια φτωχη οικογενεια και ξερεις ο φτωχος και ο αφραγκος δημιουργει στην ψυχολογια προβληματα...

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    το να κλαιγομαστε ολη την ωρα δεν ειναι και οτι το καλυτερο....
    αυτο που με δυσανασχετει ειναι οτι με οτι εχω καταπιαστει τα εχω παρατησει... ισως δεν το εκανα με απολυτη πειθαρχια...
    αλλα και απο την αλλη ειναι καταναγκαστικο το να σκεφτομαι ξερεις κανε αυτο κανε το αλλο...
    και εχω καταληξει οτι γεννηθηκα σε μια φτωχη οικογενεια και ξερεις ο φτωχος και ο αφραγκος δημιουργει στην ψυχολογια προβληματα...
    Το φτωχός και άφραγκος είναι σχετικό ότι και να έχει κάποιος υλικά στη ζωή του ποτέ δεν θα του είναι αρκετό, πάντα θα θέλει το κάτι παραπάνω. Είπαμε η ζωή θέλει προσπάθεια, μην το βλέπεις και το αντιμετωπίζεις ως καταναγκασμό, δεν είσαι ούτε σε στρατό ούτε στη φυλακή. Δες το όπως πραγματικά είναι δηλαδή ως τη παραγωγή έργου για τη βελτίωση της ζωής σου. Όλοι αυτό κάνουμε, όλοι προσπαθούμε για κάτι καλύτερο, όλοι κουραζόμαστε και όλοι συνεχίζουμε και όλοι με τη προσπάθεια κάτι παίρνουμε και ανακτάμε δυνάμεις για να συνεχίσουμε

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πιο μεγαλη ηιλιθιουτητα ,εκτος του πολεμου , δεν υπαρχει , εθιναι απιστρυ η αγριοτητα του πολεμου , κι ομως μεσουρανησε ανα τους αιωνας , ατυχως .......

  15. #90
    hlias1988
    Guest
    ρε παιδια νιωθω στιγματισμενος γιατι ζω σε μια μικρη κοινωνια και ξερουν οτι παιρνω ψυχοφαρμακα και πλεον εχουν αλλαξει σταση απεναντη μου. και το νιωθω αυτο... και ειναι πολυ ασχημο συναισθημα αυτο... πρεπει να μαθω να ζω με αυτο πλεον?............

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 07-03-2019, 18:29
  2. αυτοκτονια... δεν ειναι λυση, ε;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 06-12-2011, 03:55
  3. Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!
    By ola_maura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-10-2011, 01:10
  4. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 11-06-2011, 23:18
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •