Ψυχωση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Ψυχωση?

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242

    Ψυχωση?

    Καλησπέρα Θέλω να μιλήσω για μία περίπτωση και να μου πείτε τη γνώμη σας η κολλητή μου μου είχε γνωρίσει μία φίλη της με την οποία αρχήσαμε μετά και κάναμε πολύ παρέα ήταν πολύ καλή κοπέλα Όμορφη έξυπνη μιλούσε όμορφα φιλοσοφικά μία μέρα λοιπόν πήγε η κολλητή μου στο σπίτι της να φάνε Σηκώθηκε η άλλη απο το τραπέζι και μπήκε στο δωμάτιό της πήρε ένα ξυραφάκι και άρχισε να κόβεται σε όλο της το πόδι και Να τρέχουν αίματα τότε φώναξε η κολλητή μου την μαμά της και η μαμά της είπε να την πάνε στον ψυχίατρο της. την πήγανε Λοιπόν με χίλια ζόρια αυτή μπήκε μέσα και άρχισε να λέει Στον ψυχίατρο ότι εγώ είμαι ο Θεός ότι μόνο εγώ μπορώ να τους κάνω καλά όλους μετά έτρεξε και μπήκε μέσα στο Ναό της εκκλησίας και άρχισε να λέει εγώ είμαι ο Θεός πρέπει να με ακούσετε και άρχισε να φωνάζει στην κολλητή μου : μια μέρα θα μου το πληρώσεις αυτό που έκανες θα δεις τι θα σου κάνω .επειδή και καλά η κολλητή μου δέχτηκε να την πάνε στον ψυχίατρο μετά αυτή άρχισε να τρέχει την ψάχνανε η κολλητή μου μαζί με τη μαμά της κοπέλας και τι βρήκαν στο λιμάνι με τα αίματα στα πόδια. Η κοπελα αρχισε να φωνάζει στους περαστικούς βοήθεια θέλουν να μου κάνουν κακό ύστερα την πήρανε και την πήγανε στην ψυχιατρική κλινική στο Δαφνί εκεί έμαθα ότι είχε νοσηλευτεί άλλες τρεις φορές και έπαθε όλο αυτό το επεισόδιο επειδή δεν έπαιρνε τα φάρμακά της όταν βγήκε από την ψυχιατρική κλινική όλοι μας λέγανε πως η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή και να προσέχουμε . .τι είχε αυτή η κοπέλα είχε ψύχωση γιατί ποτέ δεν τις άνοιξα αυτό το θέμα και τώρα έχει εξαφανιστεί ξανά τον τελευταίο χρόνο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τηλεδιαγνωσεις εδω δεν επιτρεπονται, ακομα και αν ειχες την πιο αναλυτικη περιγραφη των συμπτωματων της. Υπαρχουν πολλα ενδεχομενα, το σημαντικο ομως ειναι οτι ολα αυτα συνεβησαν επειδη η κοπελα δεν επαιρνε την αγωγη της. Που σε ορισμενες ασθενειες η περιοδους που ειναι κανεις ασθενης ψυχικα, μπορει να οδηγησει σε τραγικες καταστασεις. Οταν ξαναειδωθειτε παντως αν θες τη γνωμη μου το πιο σημαντικο ειναι να την αντιμετωπισεις οπως και πριν το περιστατικο, και να μην εστιασεις σ' αυτο. Αν θελει εκεινη θα σου ανοιχτει.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τηλεδιαγνωσεις εδω δεν επιτρεπονται, ακομα και αν ειχες την πιο αναλυτικη περιγραφη των συμπτωματων της. Υπαρχουν πολλα ενδεχομενα, το σημαντικο ομως ειναι οτι ολα αυτα συνεβησαν επειδη η κοπελα δεν επαιρνε την αγωγη της. Που σε ορισμενες ασθενειες η περιοδους που ειναι κανεις ασθενης ψυχικα, μπορει να οδηγησει σε τραγικες καταστασεις. Οταν ξαναειδωθειτε παντως αν θες τη γνωμη μου το πιο σημαντικο ειναι να την αντιμετωπισεις οπως και πριν το περιστατικο, και να μην εστιασεις σ' αυτο. Αν θελει εκεινη θα σου ανοιχτει.
    Μα και όταν είχε μπει της είχα στείλει μηνύματα και της έλεγα ότι θα είμαι πάντα δίπλα της ότι την αγαπώ πάρα πολύ και δεν με ενδιαφέρει τι έχει επειδή κάτι άλλες φίλες της είχαν τρομάξει Εγώ δεν είμαι όμως έτσι Δεν φοβάμαι κάποιον που έχει κάποιο πρόβλημα αντιθέτως τον εκτιμώ πολύ και έχει σημαντική θέση στη ζωή μου και όταν έπαιρνε τα φάρμακα πάντα έλεγε ότι είναι ο Θεός και κάποιες φορές που της έλεγα ότι δεν νιώθω καλά μου έλεγε να της δώσω το χέρι μου και μετά με ρώταγε αν νιώθω καλύτερα επειδή και καλά νόμιζε ότι είναι ο Θεός και μπορεί να κάνει τα πάντα. Όταν βγήκε και την είδα δεν της ανέφερα τίποτα για να μην τη φέρω σε δύσκολη θέση. Κι όμως τώρα έχω να τη δω έναν χρόνο γιατί παράτησε το σχολείο και δεν έχει κινητό γιατί το είχε χάσει μία μέρα που είχαμε βγει μαζί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Επίσης είχε τη συνήθεια και σε ότι έλεγε το επαναλάμβανε πολλές φορές δηλαδή μου έλεγε σε αγαπάω πάρα πολύ Μην το ξεχάσεις αυτό και της απαντούσα και της έλεγα και εγώ σε αγαπάω μετά από δύο λεπτά το ξαναέλεγε και το ξαναέλεγε συνέχεια Μπορεί μέσα σε μισή ώρα να μου το είχε πει και 20 φορές

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩς , ΑΦΟΥ ΔΕΝ θΕΣ , να ρωτησεις καπποιον ασχετο εδω μεσα , kai κακως κανεις τετοια ερωτηση , η καθε περιπτωση διαφερει .......υπαρχουν πολλοι, ρωτα τον serios ......

Similar Threads

  1. Ψυχωση
    By Gtyos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 03-03-2020, 20:35
  2. Ψύχωση.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 02-01-2018, 22:50
  3. Ψύχωση
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 04-10-2017, 18:45
  4. Ψύχωση
    By ElChar in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2013, 09:51
  5. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •