Το υπερβολικό γελιο ειναι προάγγελος κάποιας επερχόμενης Νόσου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Το υπερβολικό γελιο ειναι προάγγελος κάποιας επερχόμενης Νόσου?

    Παιδια επειδη πολλες φορες σκεφτομαι κατι αστειο και γελαω μονη μου μηπως ειναι προβλημα? νομιζω καμια φορα οτι το παρατραβαω. Να σημειωσω ομως οτι οταν τα λεω στους αλλους γελανε, ειμαι και επηρεασμένη κι απο τα αστεια που διαβαζω και ανεβαζω στο fb με κολλησε. Σε καθε βιντεο που βλεπω και εντοπίζω κατι αστειο το δημοσιευω και γελανε οι αλλοι. Τωρα, επειδη γνωριζω οτι το γελιο ειναι υποπτο σημαδι ψυχολογικης παθησης παω προς το χειροτερο? Τι ηθελα και ειδα προσφατα την ταινια με τον joker? (αστειευομενη παντα)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Το γέλιο λογικά δεν είναι ύποπτο σημάδι όταν γελάς με κάτι αστείο..Εκτός και αν δεν υπάρχει τίποτα αστείο και γελάς χωρίς λόγο..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Αχαχ-

    Συγγνωμη. Βασικα το ειχα προσεξει οτι το κανεις αυτο στο φορουμ σε καποιες απαντησεις και προσωπικα χαριτωμενο το ειχα βρει... Δε μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι παθολογικο η καν παραταιρο. Περισσοτερο μου φανηκε οτι με αυτον τον τροπο καταπραϋνεις τα αγχη σου για θεματα κατα γενικη ομολογια σοβαρα. Και οπως ειπες τα εβρισκα και χιουμοριστικα ανεξαρτητα. Ξερω γω μηπως παει το μυαλο σου στο παθολογικο χωρις να ισχυει; Θα ελεγες οτι το κανεις αυτο γενικα; Με τις αρρωστιες γενικα εχεις θεμα;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αχαχ-

    Συγγνωμη. Βασικα το ειχα προσεξει οτι το κανεις αυτο στο φορουμ σε καποιες απαντησεις και προσωπικα χαριτωμενο το ειχα βρει... Δε μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι παθολογικο η καν παραταιρο. Περισσοτερο μου φανηκε οτι με αυτον τον τροπο καταπραϋνεις τα αγχη σου για θεματα κατα γενικη ομολογια σοβαρα. Και οπως ειπες τα εβρισκα και χιουμοριστικα ανεξαρτητα. Ξερω γω μηπως παει το μυαλο σου στο παθολογικο χωρις να ισχυει; Θα ελεγες οτι το κανεις αυτο γενικα; Με τις αρρωστιες γενικα εχεις θεμα;
    Αν περπαταω στο δρομο και σκεφτω κατι αστειο δεν θα με παρασουν και λογικη. Και η μαμα μου φοβαται μην εχω τιποτα ολο μου λεει πες μου να γελασω κι γω

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ενταξει το εχω και σαν αμυνα στην στεναχώρια. Αλλα επειδη εχω γνωρισει ατομα με σοβαρες ψυχιατρικες παθησεις και γελουσαν μονοι τους λεω μηπως ειναι κανενα καμπανακι......Oπως εχεις πει και συ στο τελος γινεται και black

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Οboro οταν διαβασες τον τιτλο ετσι επιστημονικα που το εθεσα. Περιμενες να συνεχισω ετσι και μετα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οχι δεν περιμενα κατι συγκεκριμενο, βασικα καταλαβα περιπου τι εννοουσες, αλλα δεν ηξερα και οτι σε πιανει στο δρομο πχ. Παντως ισως δεν ειμαι ο πιο αντικειμενικος, γιατι κι εγω αν σκεφτω κατι αστειο βασικα γελαω επι τοπου κι αν με ρωτησουν γιατι τους λεω. Αν αρχισω να τους λεω με δικη μου πρωτοβουλεια προκειμενου να εξηγηθω, ας καταλαβουν η και οχι, ας γελασουν η και οχι (επισης αν δε γελασουν ειναι κρυοι τελος συζητησης.)

    Δεν ξερω αν θα αυξανοταν η συχνοτητα του δημοσιου αυθορμητου γελωτα γιατι οταν εχω σκοτουρες περισσοτερο κατεβαζω μουτρα αν και γενικα εχω κανει προοδο σ' αυτον τον τομεα χαχαχ-
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #8
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Παιδια επειδη πολλες φορες σκεφτομαι κατι αστειο και γελαω μονη μου μηπως ειναι προβλημα? νομιζω καμια φορα οτι το παρατραβαω. Να σημειωσω ομως οτι οταν τα λεω στους αλλους γελανε, ειμαι και επηρεασμένη κι απο τα αστεια που διαβαζω και ανεβαζω στο fb με κολλησε. Σε καθε βιντεο που βλεπω και εντοπίζω κατι αστειο το δημοσιευω και γελανε οι αλλοι. Τωρα, επειδη γνωριζω οτι το γελιο ειναι υποπτο σημαδι ψυχολογικης παθησης παω προς το χειροτερο? Τι ηθελα και ειδα προσφατα την ταινια με τον joker? (αστειευομενη παντα)

    Καμια σχεση. Δηλαδη ακομα και το γελιο περιεργο η οτι υπαρχει νοσος θα το βγαλουμε;
    Επισης εχει τυχει πολλες φορες κι εγω να γελαω και σε παρεα και να μη σταματαω, να τα λεω μονη μου και μονη μου να γελαω. Και ναι εχει τυχει και μονη μου να περπαταω στο δρομο και να γελουσα ενω περνουσαν περαστικοι η μεσα σε ΜΜΜ. Οποτε μνην ανησυχεις. Δε πιστευω οτι γελαει καποιος χωρις λογο. Παντα θα υπαρχει λογος. Κατι θα σκεφτηκαν η αυτο που ειπε και καποιος πιο πανω σαν αμυνα. Και οντως ισχυει γιατι το εχω δει σε εμενα. Μερικες φορες με τους γυρω μου μπορει να ειμαι χαζοχαρουμενη και μονη μου να ειμαι τελειως ανεκφραστη

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    Καμια σχεση. Δηλαδη ακομα και το γελιο περιεργο η οτι υπαρχει νοσος θα το βγαλουμε;
    Επισης εχει τυχει πολλες φορες κι εγω να γελαω και σε παρεα και να μη σταματαω, να τα λεω μονη μου και μονη μου να γελαω. Και ναι εχει τυχει και μονη μου να περπαταω στο δρομο και να γελουσα ενω περνουσαν περαστικοι η μεσα σε ΜΜΜ. Οποτε μνην ανησυχεις. Δε πιστευω οτι γελαει καποιος χωρις λογο. Παντα θα υπαρχει λογος. Κατι θα σκεφτηκαν η αυτο που ειπε και καποιος πιο πανω σαν αμυνα. Και οντως ισχυει γιατι το εχω δει σε εμενα. Μερικες φορες με τους γυρω μου μπορει να ειμαι χαζοχαρουμενη και μονη μου να ειμαι τελειως ανεκφραστη
    Εγω ειπα για αμυνα. Αλλα ξερεις εγω σημερα ημουν πολυ στεναχωρημενη και πηγα στο τελειος ακρο. Αυτη η εναλλαγη δεν ειναι και πολυ νορμαλ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι δεν περιμενα κατι συγκεκριμενο, βασικα καταλαβα περιπου τι εννοουσες, αλλα δεν ηξερα και οτι σε πιανει στο δρομο πχ. Παντως ισως δεν ειμαι ο πιο αντικειμενικος, γιατι κι εγω αν σκεφτω κατι αστειο βασικα γελαω επι τοπου κι αν με ρωτησουν γιατι τους λεω. Αν αρχισω να τους λεω με δικη μου πρωτοβουλεια προκειμενου να εξηγηθω, ας καταλαβουν η και οχι, ας γελασουν η και οχι (επισης αν δε γελασουν ειναι κρυοι τελος συζητησης.)

    Δεν ξερω αν θα αυξανοταν η συχνοτητα του δημοσιου αυθορμητου γελωτα γιατι οταν εχω σκοτουρες περισσοτερο κατεβαζω μουτρα αν και γενικα εχω κανει προοδο σ' αυτον τον τομεα χαχαχ-
    θα σου πω ενα περιστατικο που μου συνεβει. Σκεφτηκα ενα αστειο και χαμογελουσα μεσα στο ασανσερ χαχ ανοιξα την πορτα με ειδε ενας ιδιοκτητης της οικοδομης. Αμαν λεω καηκα...(μονο δυο φορες το εκανα σε εξωτερικους χωρους)

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Δεν γελάω καθόλου εύκολα. Από μωρό το έχω αυτό. Έχω μία κασέτα στα πρώτα μου γενέθλια και ο παππούς μου με κρατάει στην κάμερα και λέει "πρώτη φορά σήμερα γέλασε". Πρέπει να ήμουν πολύ σοβαρό μωρό.

    Εχω χιούμορ και μου αρέσει να κάνω πλάκα, αλλά δεν βρίσκω αστείες τις περισσότερες κρυάδες των πολλών. Δεν νομίζω πάντως να είναι ένδειξη ψυχοπάθειας, αν γελάς με κάτι που εσύ βρίσκεις αστείο. Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς με το χαρακτηρισμό "υπερβολικό". Για τι συχνότητα μιλάμε; Αν μιλάμε για υπερβολική συχνότητα, ή αν το γέλιο συνοδεύεται με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, τύπου να σκέφτεσαι πως υπάρχει αναγκαιότητα να γελάσεις μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή ή συγκεκριμένο αριθμό φορών, τότε μπορεί να μιλάμε για πληθώρα ψυχικών παθήσεων.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν γελάω καθόλου εύκολα. Από μωρό το έχω αυτό. Έχω μία κασέτα στα πρώτα μου γενέθλια και ο παππούς μου με κρατάει στην κάμερα και λέει "πρώτη φορά σήμερα γέλασε". Πρέπει να ήμουν πολύ σοβαρό μωρό.

    Εχω χιούμορ και μου αρέσει να κάνω πλάκα, αλλά δεν βρίσκω αστείες τις περισσότερες κρυάδες των πολλών. Δεν νομίζω πάντως να είναι ένδειξη ψυχοπάθειας, αν γελάς με κάτι που εσύ βρίσκεις αστείο. Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς με το χαρακτηρισμό "υπερβολικό". Για τι συχνότητα μιλάμε; Αν μιλάμε για υπερβολική συχνότητα, ή αν το γέλιο συνοδεύεται με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, τύπου να σκέφτεσαι πως υπάρχει αναγκαιότητα να γελάσεις μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή ή συγκεκριμένο αριθμό φορών, τότε μπορεί να μιλάμε για πληθώρα ψυχικών παθήσεων.
    Συνοδευεται παντα απο στεναχωρια και αγχος. Αλλα ολη την ημερα? γινεται και συνηθεια στο τελος. Ε ενταξει εχει σχεση και με τον χαρακτηρα του αλλου εγω γελαω ευκολα. Οταν πεφτει καποιος και σκονταφτει. Υπαρχουν ανθρωποι που θα γελασουν με αυτο και αλλοι οχι. Αρα και το αστειο ειναι υποκειμενικο. Σιγουρα θα νομιζετε οτι ανηκω σε αυτους που θα γελασουν εαν δω καποιος να πεφτει ομως δε γελαω καθολου

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Θα σας πω κατι να γελασετε. Τοτε που δουλευα ειχα χιουμορ και γελουσαν οι αλλοι. Απορούσα με τον εαυτο μου που ειμαι απαισιοδοξη κτλ Στις πρωτες συνεδριες επειδη μου φαινοταν παραξενο το ειπα στην γιατρο #το αστειο τωρα ειναι εδω# μου λεει πες μου ενα αστειο λεω τωρα δε μου ρχεται (θα ειπε απο μεσα της παρε ενα χαπι να μαθεις να λες χαχα)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    δεν θα ξεχασω ποτε την ημερα με την ψυχολογο που εκανα ψυχοθεραπεια ειχαμε σκασει και η 2 στα γελεια χωρις λογο....... απο εμενα ξεκινησε χωρις να ξερω γτ γελαω...... ηταν η πιο epic ψυχοθεραπεια που ειχα κανει ποτε μου....!!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ασε σημερα ολο το απογευμα με ειχε πιασει γελιο και νευρικο που λες. 30 αστεια ανεβασα σημερα στο fb τους ζαλισα. Ομως επηρέασα και μερικους μου εστελναν στο messenger κι γω βαθμολογουσα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Το γέλιο είναι φάρμακο ...
    By dora_th in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-2012, 00:05
  2. ΓΕΛΙΟ..ΓΕΛΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!
    By olga_soul in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 320
    Last Post: 05-08-2011, 11:46
  3. ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ... ΚΟΚΑΛΙΑΡΗ
    By click in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 30-06-2011, 22:15
  4. ειναι η υπερσουξεαλικοτητα δειγμα καποιας διαταραχης?
    By mariadimitra in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 05-11-2010, 18:59
  5. Replies: 1
    Last Post: 01-10-2008, 11:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •