πρόβλημα συγκέντρωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6

    πρόβλημα συγκέντρωσης

    hey guys!

    ...δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό φόρουμ το προβληματάκι μου, αλλά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας ως προς τί μπορώ να κάνω, γιατι δεν ξέρω πού οφείλεται το πρόβλημά μου.
    όπως γράφω και στο θέμα έχω σοβαρό πρόβλημα συγκέντρωσης..βασικά εδώ και περίπου ενάμιση ή παραπάνω χρόνια....κάθομαι με τις ώρες πάνω από ένα βιβλίο, στην ίδια σελίδα και..... ταξιδεύω....σκέφτομαι διάφορα πράγματα επί ώρες!
    φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο το έχουμε όλοι μας βιώσει, το πρόβλημα μου όμως είναι ότι αυτό δεν συμβαίνει πού και πού αλλά συνέχεια, με αποτέλεσμα τα τελευταία δύο χρόνια να έχω περάσει συνολικά στις εξεταστικές της σχολής μου μόνο δύο μαθήματα και αυτά με το ζόρι!!!!!! και δεν είναι ότι δεν με ενδιαφέρει η σχολή μου, βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό που σπουδάζω και μου αρέσει, αν μου δινόταν πάλι η ευκαιρία να διαλέξω μία σχολή θα διάλεγα όπως και πριν από τρία χρόνια την ίδια σχολή!!!!!
    ...δεν μπορώ όμως με τίποτα να συγκεντρωθώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    προσπαθώ, πιέζω τον εαυτό μου, αλλά πάντα ξεφεύγω και σκέφτομαι κάτι άλλο ( όχι απαραίτητα άλλα προβλήματα... τελείως άσχετα πράγματα με την ζωή μου,την πραγματικότητα ....δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω... μπαίνω σε ένα άλλο κόσμο, τον οποίο τον έχω πλάσει μόνη μου και μένω εκεί με τις ώρες....... σε αυτό το σημείο θέλω να βάλω ένα smiley που κοκκινίζει, γιατί ντρέπομαι για αυτό....το θεωρώ τελείως ανώριμο...:( !!!!! )....anyway το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τί να κάνω και χάνω τον χρόνο και τις εξεταστικές μου έτσι!
    ....είχα σκεφτεί ότι μία λύση είναι να διαβάζω σε δημόσιες βιβλιοθήκες όπου θα έβλεπα γύρω μου και άλλα άτομα να διαβάζουν οπότε δεν θα ένιωθα πρώτον μόνη και δευτερον δεν ταξιδεύω στον κόσμο μου όταν είναι κοντά μου και άλλα άτομα... άλλα δυστυχώς αυτό δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα γιατί στη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου όλο και κάποιον γνωστό συναντούσα και μέχρι το τέλος τις εξεταστικής είχα κάνει αρκετούς νέους φίλους και από άλλες σχολές... με άλλα λόγια αντί να διαβάζω έκανα δημόσιες σχέσεις!!! .........
    ....και τώρα βρίσκομαι πάλι στο τέλος μίας εξεταστικής (την παρασκευή δίνω το τελευταίο μάθημα για αυτή την εξεταστική και εννοείται ότι δεν έχω βγάλει την ύλη και ότι παίζει με τις βλακείες μου να μην την βγάλω και πάλι σκατά θα γράψω..)...και έχω κουραστεί προσπαθόντας και πιάστηκε και η μέση μου που κάθομαι τόσες ώρες πάνω από ένα βιβλίο χωρίς κανένα αποτέλεσμα! το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο έτσι αυτή η κατάσταση....αν έχετε καμία ιδέα τί θα μπορούσα να κάνω please help me! ....σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αν αντι για βιβλιο σχολης ηταν καποιο αλλο βιβλιο λογοτεχνιας,μικι μαους,λουκυ λουκ συνεχιζει να υπαρχει το προβλημα,αν ναι (που δεν το πιστευω) να το ψαξουμε παραπανω,αν οχι τοτε μαλλον βαριεσαι να διαβαζεις και πρεπει να στρωσεις το ..... και να το παρεις αποφαση πως πρεπει να διαβασεις.ισως πηρες μεγαλη δοση διαβασματος στις εισαγωγικες και εχεις κουραστει αλλα ........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    το πρόβλημα συγκέντρωσης το έχεις μόνο αν πρέπει να διαβάσεις όπως λέει και ο εμπνευστής ή και σε άλλα πράγματα που χρειάζεται να συγκεντρωθείς για να καταφέρεις κάτι;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Γνώριμη κατάσταση, μιας και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα εδώ και κάποια χρόνια.
    Αδυναμία συγκέντρωσης στο διάβασμα με σκέψεις σε εντελώς άσχετα πράγματα. Πολλές φορές το ίδιο μου συμβαίνει και κατά την ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων ακόμη και εφημερίδας. Όχι βέβαια στο βαθμό που συμβαίνει στην περίπτωση μελέτης για εργασίες, εξετάσεις κ.λπ. Η διαφορά με αυτά που αναφέρει η Christiana είναι ότι στη δική μου περίπτωση τα αποτελέσματα είναι συνήθως θετικά. Πετυχαίνω το σκοπό το οποίο έχω θέσει αλλά έχω καταβάλει τεράστια προσπάθεια. Αυτό όμως που με ανησυχεί περισσότερο (και πιστεύω ότι συνδέεται με την αδυναμία συγκέντρωσης) έχει να κάνει με τη βραχυχρόνια μνήμη. Μετά από κάποιο χρονικό δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Νιώθω ένα \"μπλοκάρισμα\", ένα \"χάσιμο\"...

    Βέβαια δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι όλα αυτά άρχισαν να εμφανίζονται μετά από περίοδο έντονου άγχους και εντάσεων. Πριν από όλα αυτά ήμουν \"φαινόμενο\" μνήμης για φίλους και γνωστούς. Θυμόμουν αρκετά πράγματα, σημαντικά και ασήμαντα.

    Στην δική μου περίπτωση έχω την εντύπωση ότι το άγχος και η κατάθλιψη συνέβαλαν σε μεγάλο βαθμό. Τόσα χρόνια βυθισμένος στις φοβίες και στους πανικούς, που να βρεθεί όρεξη για μελέτη. Απλά πίεζα την κατάσταση για να μείνω ζωντανός. Το κακό είναι ότι έχω ξεχάσει πως ήμουν πριν από όλα αυτά και έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6
    γεία σας! ευχαριστώ που απαντήσατε!

    ...την αδυναμία συγκέντρωσης την έχω κυρίως όταν έχω να διαβάσω βιβλία της σχολής...αν και αυτό δεν μπορώ να το πώ με σιγουριά, μιας και έχω να διαβάσω λογοτεχνικό βιβλίο, ακόμα και κόμικς ή και περιοδικό πάρα πάρα πολύ καιρό.....και δεν ήμουν ποτέ από τα άτομα, τα οποία γενικά δεν τους αρέσει να διαβάζουν λογοτεχνικά βιβλία...πρώτα δίαβαζα πάρα πολύ συχνά λογοτεχνικά βιβλία, προτιμούσα να κάτσω σπίτι και να διαβάσω βιβλίο παρά να βγώ με παρέα....τώρα όμως νίωθω οτι πνίγομαι και ότι δεν έχω χρόνο για λογοτεχνικά κτλ.βιβλία!

    ...μιας και αναφέρατε το άγχος....δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται η αδυναμία συγκέντρωσης μου σε αυτό, αλλά έχω γενικά πάρα πολύ άγχος για το οτιδήποτε και κυρίως από τότε, δηλ. από το πρώτο έτος, που μένω μόνιμη μου μακρυά απο γονείς. ....εχω μπεί και δύο φορές στο νοσοκομείο από φρικτούς πόνους στην περιοχή του στομαχιού και του εντέρου...δεν είχαν δείξει τπτ οι εξετάσεις...μου είπαν ότι είναι μάλλον κωλικός εντέρου και ότι έχει δημιουργηθεί από αγχος... και απλά να προσέχω την διατροφή μου και να μην αγχόνομαι...και μετά από αυτό εγώ προσπάθησα να αποβάλλω το αγχος μου αλλά δεν τα κατάφερα, γιατι δεν ξέρω πως....
    ...αλλά πιστεύω πιο πολύ ότι η αδυναμία συγκέντρωσης που έχω δημιουργεί το άγχος (γιατί όταν επανέρχομαι στην πραγματικότητα, και καταλαβαίνω ότι έχει φύγει μία μέρα χωρίς να έχω κάνει τπτ, αγχόνομαι) παρά το άγχος την αδυναμία συγκέντρωσης.....αχ δεν ξέρω....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κι όμως από το άγχος ξεκινά η αδυναμία συγκέντρωσης. Ξέρεις το μυαλό μας έχει μια συγκεκριμένη ας πούμε \'χωρητικότητα\'. Όταν εσύ το γεμίζεις με άγχος δεν μένουν πολλά περιθώρια, ειδικά για δραστηριότητες που απαιτούν αυτοσυγκέντρωση, κάτι που επίσης χρειάζεται πολύ \'χώρο\'.

    Από εκεί και πέρα μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο, επειδή δεν μπορείς να συγκεντρωθείς μένουν πίσω πολλά, αυτό σε αγχώνει ακόμα περισσότερο, απασχολεί λοιπόν ακόμα περισσότερο τη σκέψη σου το άγχος παρά η δουλειά που θέλεις να ολοκληρώσεις, μειώνεις επομένως ακόμη περισσότερο τη δυνατότητα σου να συγκεντρωθείς και πάει λέγοντας!

    Καταρχήν λοιπόν μην το λες πρόβλημα συγκέντρωσης αλλά δυσκολία διαχείρισης του άγχους και δες ποια είναι αυτά που σου δημιουργούν ανασφάλεια, αβεβαιότητα, φόβο κλπ. Είναι μόνο η σχολή ή πολλά θέματα στη ζωή σου?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6
    ....όχι δεν έιναι μόνο η σχολή,είναι πάρα πολλά πράγματα από πολύ σοβαρά θέματα, όπως σχολή, μέλλον, φιλίες, σχέσεις...μέχρι μικροπράγματα...αγχόνομαι και για πολύ γελοία πραγματα!

    ποιοί τρόποι υπάρχουν για να αποβάλλω το άγχος ;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •