Κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Κρίσεις πανικού

    Καλησπέρα σε όλους, παρατήρησα πως με πιάνει ο πανικός όταν κάποιο ερέθισμα μου φανεί περίεργο είτε κάποια μυρωδιά η κάποια κίνηση που θα πιάσει το μάτι μου η κάποιος θόρυβος και γενικότερα κάποια αίσθηση που θα αισθανθώ σαν ξένη μου προκαλεί ένα αίσθημα ότι θα με πιάσει πανικός γιατί δεν νιώθω ότι είναι κάτι γνώριμο. Είναι περίεργο αλλά νιώθω πως αυτό φταίει τώρα που έχω περιορίσει κάποιες φοβίες μου. Επίσης όταν είμαι ήρεμη για καιρό νιώθω ότι ξαφνικά θα με πιάσει επειδή έτσι συνήθισα και έχει τύχει να με πιάσει και να είναι κι έντονη. Μακάρι να βρω την αιτία και το απομυθοποιησω στο μυαλό μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Το ίδιο συνέβη και με μένα.Ενα διαστημα φοβόμουν να βάψω τα μαλλιά μου (τα βάφω 10 χρόνια και πότε δεν είχα θέμα) γιατί μου δημιουργούσε κρίσεις πανικού η αμμωνία που μύριζε...η το οινόπνευμα ξέρω γω...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί!Το ίδιο πάθαινα και με τα έργα...Έβλεπα θρίλερ ανετα,κομμένα κεφάλια χέρια και τα σχετικά και μπορεί να πάθαινα πανικό με κάνα σκηνικό πχ ένα μωρό που κλαίει επειδή το εγκατέλειψαν...μιλαμε για φρίκες.Δεν μπορώ να καταλάβω πως το είχα παθει και γιατί,υποθέτω ότι εισαι σε μια πολύ ευάλωτη φάση και θέλεις βοήθεια αν δεν την έχεις ήδη.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Το ίδιο συνέβη και με μένα.Ενα διαστημα φοβόμουν να βάψω τα μαλλιά μου (τα βάφω 10 χρόνια και πότε δεν είχα θέμα) γιατί μου δημιουργούσε κρίσεις πανικού η αμμωνία που μύριζε...η το οινόπνευμα ξέρω γω...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί!Το ίδιο πάθαινα και με τα έργα...Έβλεπα θρίλερ ανετα,κομμένα κεφάλια χέρια και τα σχετικά και μπορεί να πάθαινα πανικό με κάνα σκηνικό πχ ένα μωρό που κλαίει επειδή το εγκατέλειψαν...μιλαμε για φρίκες.Δεν μπορώ να καταλάβω πως το είχα παθει και γιατί,υποθέτω ότι εισαι σε μια πολύ ευάλωτη φάση και θέλεις βοήθεια αν δεν την έχεις ήδη.
    Αυτό με τη βαφή το είχα κι εγώ επειδή είχα ακούσει για αλλεργίες κτλ κ μόλις μου μύριζε φοβόμουν μέχρι να περάσει το πολύ έντονο στάδιο είχα ταχυπαλμια κ ήμουν σε εγρήγορση μετά ήμουν οκ, τώρα βρίσκομαι σε μια φάση που Συνειδητοποίω τι είναι της φαντασίας και τι αλήθεια, οπότε αλλάζω κάποια πράγματα και τα βλέπω κάπως διαφορετικά σε φάση παρατήρησης κάπως προσπαθώ να βάλω τη λογική μέσα μου και να βγάλω το παράλογο που με στοίχιωνει από τα τόσα πολλά που έχω διαβάσει φοβάμαι κ καταστάσεις που παλιά δεν φοβόμουν αλλά προσπαθώ να προσαρμόστω ξανά από την αρχή να αναθεωρήσω.

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By panagiotis21 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 08-07-2016, 22:49
  3. κρισεις πανικου
    By k0nstantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 14-05-2015, 01:33
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  5. κρισεις πανικου..
    By Έλενα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2006, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •