Δυο μερες εκτακτες συνεχως
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138

    Δυο μερες εκτακτες συνεχως

    καλημέρα σε ολους..... ταλαιπωρουμαι με εκτακτες συστολες πολλα χρονια, απειρες εξετάσεις χολντερ κ ολα τα σχετικά.. εχω περασει απο κατάθλιψη, κρισεις πανικου φοβίες και αλλα πολλα. τωρα είμαι καλα θα ελεγα και οι εκτακτες ειχαν περιοριστει αρκετα.. παιρνω μια αγωγη με ενα αντικαταθλιπτικο εξι μηνες τωρα.απο εχθές το πρωι ξύπνησα με εκτακτες αλλα οχι τις συνηθισμενες.... συνεχομενες. πεντε κανονικοι παλμοι μια παυση κ ου το καθε εξης.... συνέχεια. να μην σταματαει καθολου. πηγα νοσοκομείο μου εκαναν εξετάσεις αίματος καρδιογραφημα κ. ακτινογρσφια. ολα καλα.... δεν σταματανε ομως... το στομάχι μου χσλια βεβαια.. λες κ. ειναι ενα ηφαίστειο μεσα που κανει εκρήξεις... μεχρι κ τωρα δε. εχουν σταματήσει καθολου. πρωτη φορά το εχω πάθει κ εχω πανικοβληθει.. εχει παθει καποιος αλλος αρρυθμιες συνεχομενες δυο μερες;

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Το καρδιογραφημα επιασε καποια έκτακτη; Αν όχι ,μπορει να είναι το στομάχι σου και να τις νιωθεις σαν έκτακτες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    η αλήθεια είναι οτι δεν επθασε κάποια εκτακτη ομως μετρωντας τον σφιγμο το καταλαβαίνεις οτι χανω παλμους. εχω πανικοβληθειθει οσο δεν παει.. πρωτη φορά κρατανε τοσο κ δεν σταματανε.. οταν είμαι καθιστη επιδεινονονται

  4. #4
    Το είχα πάθει και εγώ το καλοκαίρι να είχα συνεχόμενες έκτακτες χωρίς σταματημό.. δεν είχα κλείσει μάτι το βράδυ λόγου αυτού και την επόμενη μέρα που πήγα στον καρδιολόγο μου είχαν σταματήσει... Έβαλα και ένα χολτερ και ήταν όλα καλά άμα σε αγχωνει θα σου πρότεινα να βάλεις χολτερ πάντως δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό μπορεί να είναι και ψυχοσωματικό η το στομάχι Τώρα πως είσαι?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by anika View Post
    η αλήθεια είναι οτι δεν επθασε κάποια εκτακτη ομως μετρωντας τον σφιγμο το καταλαβαίνεις οτι χανω παλμους. εχω πανικοβληθειθει οσο δεν παει.. πρωτη φορά κρατανε τοσο κ δεν σταματανε.. οταν είμαι καθιστη επιδεινονονται
    Πόσους παλμούς έχεις δηλαδή καθιστή; Καλό είναι να ηρεμήσεις και να βάλεις μια ωραία ταινία να δεις. Να επαναλαμβάνεις μέσα σου ότι είσαι καλά και είναι κάτι που θα περάσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... δεν εχω ταχυπαλμια, χανω παλμους.πηγα χθες στον καρδιολογο μου εκανε ξανά καρδιογραφημα κ υπερηχο. ειδε τις εκτακτες κ στις δύο εξέτασεις κ μου επιβεβσιωσε οτι δεν είναι ανυσηχητικες κσθολου. μου είπε οτι είναι ολα απο το στομαχι το οποιο αυτες τις μερες ειναι χάλια. δεν χρειάζεται να βαλω χολντερ απλά μου εδωσε ενα χαπι για μια εβδομάδα να ρυθμισει λιγω τους παλμους κ να ριξει λιγο την ενταση.... τωρα είμαι λιγο καλύτερα αλλα παλι χανω παλμους κ το νιωθω. οχι τοσο εντονα απλά

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Τι ηλικία έχεις αν επιτρεπεται; Τι σου έδωσε; το ιντεραλ; πόση ταχύπαλμια ειχες; Στο χολτερ που εβαλες τι μέσο όρο παλμων ειχες; Ποια η υψηλότερη μέτρηση και ποια η χαμηλότερη;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    είμαι 40χρονων..το theracor μου εδωσε μισο καθε πρωι.. χολντερ ειχα βάλει πριν 1,5χρονο κ δεν θυμάμαι. πιεση κανονικη 12 με 7,5..παλμους γενικά εχω παραπανω σχεδόν παντα γιατί είμαι πολυ αγχωδης κυρίως με την υγεία. χθες ειχα σε ηρεμία 90.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by anika View Post
    είμαι 40χρονων..το theracor μου εδωσε μισο καθε πρωι.. χολντερ ειχα βάλει πριν 1,5χρονο κ δεν θυμάμαι. πιεση κανονικη 12 με 7,5..παλμους γενικά εχω παραπανω σχεδόν παντα γιατί είμαι πολυ αγχωδης κυρίως με την υγεία. χθες ειχα σε ηρεμία 90.
    μην ανησυχείς, δεν έχεις μόνο εσύ. εμένα με πιάνουν κατά διαστήματα όταν έχω άγχος. Αυτή την εβδομάδα με το άγχος που έχω με τον κορωνοιό κάθε φορά που μπαίνω σε λεωφορεία, μετρό, οι έκτακτες πάνε φουλ. Άσε που συναχώθηκα και από πάνω, οπότε είμαι φουλ ένταση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    δεν γίνεται να μην ανυσηχω.. βλέπω οτι λερνανε οι μερες κ εγω είμαι λιγο καλύτερα. δεν έχουν φύγει οι εκτακτες. το στομαχι βέβαια συνέχιζε ι να είναι χάλια. παιρνω nexium ενα πρωι ενα βράδυ κ τιποτσ. δεν λεω να ηρεμησω. μαλλον θελω γαστρεντερολογο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Στομάχι και αρρυθμίες έχω και εγώ φουλ. Το στομάχι μου είναι χάλια εδώ και καιρό. Όσο στρεσαρομαι τόσο χειροτερεύει το στομάχι και οι αρρυθμίες.Ενα χάλι που προέρχεται βέβαια από το άγχος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    ΖΜΕ. δεν σου εχουν δώσει καποια θεραπεία για αυτο.; χαπι για το στομαχι ηγια τις εκτακτες; εχεις τοσες πολλες οσο εγω; εγω εχω συνεχως απο την Πέμπτη 4-5το λεπτο. κ το στομαχι χαλια κ πρησμενο. καμια διαφορά με τα φάρμακα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by anika View Post
    ΖΜΕ. δεν σου εχουν δώσει καποια θεραπεία για αυτο.; χαπι για το στομαχι ηγια τις εκτακτες; εχεις τοσες πολλες οσο εγω; εγω εχω συνεχως απο την Πέμπτη 4-5το λεπτο. κ το στομαχι χαλια κ πρησμενο. καμια διαφορά με τα φάρμακα
    Το μόνο που παίρνω αυτες τις 3 μέρες είναι nexium το οποίο είναι σαν να μην το παίρνω. Έκανα πριν 4 μήνες περίπου θεραπεία με oprasium και βοήθησε πολύ. Ήμουνα καλά για καιρό αλλά δυστυχώς μσ το που άρχισαν οι κρίσεις άγχους το στομάχι πάλι χάλια. Πρέπει να μιλήσω πάλι με τον γαστρεντερολογος μου μήπως μου τα ξεκινήσει. Τώρα για τις αρρυθμίες δυστυχώς λύση δεν υπάρχει. Κανείς καρδιολόγος δεν μου δίνει χάπια. Όταν νιώθω όμως πολύ άσχημα παίρνω 0.25 Xanax. Σπανια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    και εμενα το nexium. δεν μου κάνει τιποτα. το oprasium τι είναι; ο γαστρεντερολογος στο ειχε δωσει; οι εκτακτες σταματανε καθολου; εγω πεντε μερες συνεχεια εχω.. εχω τρομοκτατηθει τοσο πολυ. αύριο το πρωι θα παω γαστρεντερολογο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by anika View Post
    και εμενα το nexium. δεν μου κάνει τιποτα. το oprasium τι είναι; ο γαστρεντερολογος στο ειχε δωσει; οι εκτακτες σταματανε καθολου; εγω πεντε μερες συνεχεια εχω.. εχω τρομοκτατηθει τοσο πολυ. αύριο το πρωι θα παω γαστρεντερολογο
    Ναι ο γαστρεντερολογος μου το έδωσε. Μου το έγραψε γιατί είναι τσιμπημένο στην τιμή. Όμως έκανε καλή δουλειά σε εμένα. Οι έκτακτες όχι δεν σταματάνε τελείως. Υπάρχουν μέρες που έχω αρκετές και μέρες που είμαι πιο χαλαρά

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώνομαι ΣΥΝΕΧΩΣ!
    By Elina in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-2019, 00:29
  2. αποσυνδεομα συνεχως απο το φορουμ.
    By αλεξανδρος_77 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 26-11-2015, 07:06
  3. Βάζω συνεχώς κιλά!
    By δελφίνι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 18-04-2014, 22:01
  4. Κοιμάμαι συνεχώς
    By Elenalda_Loukritia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 31-10-2011, 09:59
  5. ΑΝΑΒΑΛΛΩ ΣΥΝΕΧΩΣ!
    By αλίκη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-09-2008, 22:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •