Πεθερικά και αδέρφια διπλα - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast
Results 166 to 180 of 191
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ε, μα αυτό λέω, ούτε ώριμη απόφαση είναι ούτε τίποτα, αλλά συνεχώς γίνονται αυτά.
    Τεσπά, ότι είχα να πω το είπα, ας μην κάνουμε κύκλους...

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ε, μα αυτό λέω, ούτε ώριμη απόφαση είναι ούτε τίποτα, αλλά συνεχώς γίνονται αυτά.
    Τεσπά, ότι είχα να πω το είπα, ας μην κάνουμε κύκλους...
    το αν ειναι ωριμη αποφαση Σονια δεν ειμαστε σε θεση να το πουμε εμεις ....
    εμεις αξιολογουμε γεγονοτα και προσπαθουμε να βρουμε ακομα και μεσα στα αχυρα την καρφιτσα σαν τριτοι που ειμαστε μπας και σωθει μια οικογενεια.

    Το να λεμε σηκω φυγε ειναι το μονο ευκολο ...Και δεν κανουμε κυκλους ,εκθετουμε ολα τα γεγονοτα και ο καθενας συμφωνα με τα βιωματα του τα βλεπει οπως νομιζει οτι ειναι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τα γεγονότα το λένε, όχι εμείς...
    Το να σωθεί μία οικογένεια είναι πάντα σχετικό και το εννοεί αλλιώς ο καθένας. Έτσι κι αλλιώς συζητήσεις σε ένα φόρουμ κάνουμε ή ακόμα και προτροπές, αλλά τις αποφάσεις θα τις πάρει ο καθένας για τον εαυτό του.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τα γεγονότα το λένε, όχι εμείς...
    Το να σωθεί μία οικογένεια είναι πάντα σχετικό και το εννοεί αλλιώς ο καθένας. Έτσι κι αλλιώς συζητήσεις σε ένα φόρουμ κάνουμε ή ακόμα και προτροπές, αλλά τις αποφάσεις θα τις πάρει ο καθένας για τον εαυτό του.

    Στην προκειμενη φαση τα γεγονοτα τα ακους απο μια γυναικα που οι ορμονες τις κανουν παρτυ ακομα ...
    Δεν λαμβανεις υποψην μονο τα γεγονοτα αλλα και ποιος τα εκθέτη και κατω απο ποιες συνθήκες γίνονται...
    Ενα γεγονος απο μονο του δεν ειναι ικανο να κρινει μια κατάσταση .

    Οποτε ακομα και με δεδομενων των γεγονωτων που λες παλι την προσωπικη σου αντιληψη παρουσιάζεις ..
    Πραγματικη και γενικη θα ειχαμε μονο αν ειμασταν παροντες και γνωριζαμε και τις δυο πλευρες .

    Ετσι τουλαχιστον εγω ενεργω οταν θελω να ειμαι ¨δικαιη¨σε μια μου αποφαση που κρινει τοσο ευθραστες ισορροπίες
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Λίνα, αν θέλεις πες μας και γενικά πώς είναι ο άντρας σου σε σχέση με το σόι και εσένα. Δηλαδή είναι ο τύπος που θα τους ακούσει και θα κάνει ότι λένε ή είναι αυτός που θα τους βάζει στη θέση τους?
    Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί αν αυτός είναι το σκυλάκι τους, και στην Αμερική να μετακομίσεις μαζί του πάλι δεν θα βρεις λύση.
    Γενικά μέχρι στιγμής του έλεγα τα παράπονα μου και δεν τους έλεγε τίποτα για να μην τους στενοχωρήσει.Χθες επιστρέψαμε από το πατρικό μου σπίτι το απόγευμα και αυτοί ξεπέρασαν τον κορονοιο και γύρισαν πίσω.Το σπίτι είναι μονοκατοικία και αυτοί κάθονται στο υπόγειο και ανέβηκε και μου στόλισε το μπαλκόνι και την πόρτα χωρίς να με ρωτήσει και πιαστήκαμε γερά με τον άντρα μου και είπε ότι σήμερα θα πάει να την πιάσει.Ξέρω ότι ίσως το θεωρήσετε τραβηγμένο ότι πιάστηκα από αυτό αλλά υποτίθεται ότι είναι ο χώρος ΜΟΥ,το σπίτι ΜΟΥ!Γιατι δεν πήγε δίπλα στην κόρη της να τα κάνει αυτά;

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εννοείς από εξωτερική σκάλα ή έχει πρόσβαση στο μπαλκόνι σου μέσω του σπιτιού του δικού σου; Αν είναι εξωτερικά δεν είναι τόσο βαρύ το σκηνικό με το μπαλκόνι όσο αν υπάρχει εσωτερική πρόσβαση, αλλά σίγουρα μπορούσε το συζητήσει πρώτα και δείχνει να μην έχει καταλάβει τι γίνεται κι ότι είναι δικός σου λογαριασμός το τι θα κάνεις. Αν μιλάς για πρόσβαση εσωτερική, εγώ απορώ πως αντέχεις ακόμα εκεί!!!

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Γενικά μέχρι στιγμής του έλεγα τα παράπονα μου και δεν τους έλεγε τίποτα για να μην τους στενοχωρήσει.Χθες επιστρέψαμε από το πατρικό μου σπίτι το απόγευμα και αυτοί ξεπέρασαν τον κορονοιο και γύρισαν πίσω.Το σπίτι είναι μονοκατοικία και αυτοί κάθονται στο υπόγειο και ανέβηκε και μου στόλισε το μπαλκόνι και την πόρτα χωρίς να με ρωτήσει και πιαστήκαμε γερά με τον άντρα μου και είπε ότι σήμερα θα πάει να την πιάσει.Ξέρω ότι ίσως το θεωρήσετε τραβηγμένο ότι πιάστηκα από αυτό αλλά υποτίθεται ότι είναι ο χώρος ΜΟΥ,το σπίτι ΜΟΥ!Γιατι δεν πήγε δίπλα στην κόρη της να τα κάνει αυτά;
    Καλημέρα
    κοίτα αν σε ρωτούσε οκ !
    Ίσως το έκανε γιατί με ένα μωρό είναι δύσκολο να κάνεις και αυτό .

    Δεν νομίζω να είναι τόσο παρατραβηγμενο ίσα ίσα εμένα θα μου άρεσε κάτι τέτοιο ,μάλλον είσαι επηρεασμένη από την όλη κατάσταση.

    Τώρα γιατί καυγάς με τον άντρα σου ?
    Εσύ δεν μπορείς να πας να της πεις ότι πολύ ωραία αυτό αλλά την άλλη φορά να με ενημερώνεις .
    Ούτε χαρές ούτε γλυκές ούτε τίποτα .
    Αφού βλέπεις πως έχει η κατάσταση και εφόσον εκείνος διάλεξε να μείνετε εκεί πρέπει να καταλαβαει από εδώ και πέρα σε αυτό το κομμάτι θα μιλάς για να είσαι και εσύ καλά όχι μόνο οι δικοί του...

    Δεν παίρνω το μέρος του να ξέρεις μαζί σου είμαι αυτή την στιγμή αλλά θα παίζω αυτόν τον ρόλο που νομίζω ότι θα σε βοηθήσει να πάρεις την σωστή απόφαση.

    Λέγε μας ότι σε ενοχλεί για να βλέπεις ότι σε όλα υπάρχουν λύσεις αρκεί να αντέχεις .

    Και κάτι άλλο μην το βάζεις να διαλέξει ...είναι σεβαστό αυτό που νοιώθει για τους δικούς του Αλλά πλέον θα ξέρει ότι για να μην τον φέρνεις σε αυτή την θέση θα μιλάς όπως πρέπει ..
    Για να δούμε την αντίδραση του ...ελπίζω να καταλάβει ότι είναι για καλό του και αν σου πει το οτιδήποτε πες του το ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Γενικά μέχρι στιγμής του έλεγα τα παράπονα μου και δεν τους έλεγε τίποτα για να μην τους στενοχωρήσει.Χθες επιστρέψαμε από το πατρικό μου σπίτι το απόγευμα και αυτοί ξεπέρασαν τον κορονοιο και γύρισαν πίσω.Το σπίτι είναι μονοκατοικία και αυτοί κάθονται στο υπόγειο και ανέβηκε και μου στόλισε το μπαλκόνι και την πόρτα χωρίς να με ρωτήσει και πιαστήκαμε γερά με τον άντρα μου και είπε ότι σήμερα θα πάει να την πιάσει.Ξέρω ότι ίσως το θεωρήσετε τραβηγμένο ότι πιάστηκα από αυτό αλλά υποτίθεται ότι είναι ο χώρος ΜΟΥ,το σπίτι ΜΟΥ!Γιατι δεν πήγε δίπλα στην κόρη της να τα κάνει αυτά;
    Μπορεί να μην είναι μόνο αυτός ο λόγος που δεν μιλάει. Δηλαδή για να μην τους στεναχωρισει. Γιατί δεν ξέρουμε και πώς είναι και οι δικοί του σαν χαρακτήρες. Θέλω να πω, μπορεί να τους έχει μιλήσει, δεν πάει να πει ότι πρέπει να είσαι και εσύ μπροστά.
    Εμείς απλά συζητάμε κάθε ενδεχόμενο, αλλά η ρίζα του προβλήματος είναι το ότι είσαι εκεί και δεν μετακομιζετε.
    Πάντως, αν αυτο που περιεγραψες έγινε μόνο εξωτερικά και δεν έχουν πρόσβαση στο σπίτι σου, μην το πάρεις τόσο τραγικά. Ναι σε καταλαβαίνω ( αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα γιατί δεν έμεινα μαζί τους) αλλά τέτοιες λεπτομέρειες όπως αυτές που λες, έχουν γίνει άπειρες φορές και σε μένα. Δεν πίστεψα ποτέ ότι έχουν κακό σκοπό. Τι ψυχή έχουν μερικά φωτάκια έξω από το μπαλκόνι σου τώρα...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εννοείς από εξωτερική σκάλα ή έχει πρόσβαση στο μπαλκόνι σου μέσω του σπιτιού του δικού σου; Αν είναι εξωτερικά δεν είναι τόσο βαρύ το σκηνικό με το μπαλκόνι όσο αν υπάρχει εσωτερική πρόσβαση, αλλά σίγουρα μπορούσε το συζητήσει πρώτα και δείχνει να μην έχει καταλάβει τι γίνεται κι ότι είναι δικός σου λογαριασμός το τι θα κάνεις. Αν μιλάς για πρόσβαση εσωτερική, εγώ απορώ πως αντέχεις ακόμα εκεί!!!
    Από εξωτερική σκάλα εννοείται!!Αν ήταν από εσωτερική έφευγα σήμερα κιόλας!

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μπορεί να μην είναι μόνο αυτός ο λόγος που δεν μιλάει. Δηλαδή για να μην τους στεναχωρισει. Γιατί δεν ξέρουμε και πώς είναι και οι δικοί του σαν χαρακτήρες. Θέλω να πω, μπορεί να τους έχει μιλήσει, δεν πάει να πει ότι πρέπει να είσαι και εσύ μπροστά.
    Εμείς απλά συζητάμε κάθε ενδεχόμενο, αλλά η ρίζα του προβλήματος είναι το ότι είσαι εκεί και δεν μετακομιζετε.
    Πάντως, αν αυτο που περιεγραψες έγινε μόνο εξωτερικά και δεν έχουν πρόσβαση στο σπίτι σου, μην το πάρεις τόσο τραγικά. Ναι σε καταλαβαίνω ( αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα γιατί δεν έμεινα μαζί τους) αλλά τέτοιες λεπτομέρειες όπως αυτές που λες, έχουν γίνει άπειρες φορές και σε μένα. Δεν πίστεψα ποτέ ότι έχουν κακό σκοπό. Τι ψυχή έχουν μερικά φωτάκια έξω από το μπαλκόνι σου τώρα...
    Απλά είναι σαν να με αγνοεί γιατί αυτά τα έκανε τα προηγούμενα χρόνια που εγώ δεν ήμουν εδώ.Τώρα όμως είμαι εδώ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.Το ίδιο έκανε την 28η που ανέβηκε και μου έβαλε σημαία την οποία θα έβαζα και εγώ αλλά κάτσε τουλάχιστον ρωτά!

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Απλά είναι σαν να με αγνοεί γιατί αυτά τα έκανε τα προηγούμενα χρόνια που εγώ δεν ήμουν εδώ.Τώρα όμως είμαι εδώ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.Το ίδιο έκανε την 28η που ανέβηκε και μου έβαλε σημαία την οποία θα έβαζα και εγώ αλλά κάτσε τουλάχιστον ρωτά!
    Δεν λέω ότι έχεις άδικο. Ναι εννοείται ότι θα έπρεπε να σε ρωτήσει πρώτα. Αλλά αυτό το θέμα φτιάχνει πανεύκολα.
    Το πρόβλημα είναι η συμπεριφορά του άντρα σου. Και πιστεύω ότι και εσένα γι αυτό σε ενοχλούν τόσο οι κινήσεις των συγγενών του, επειδή απλά έχεις ξενερώσει μαζί του. Και σκέφτεσαι (και με το δίκιο σου) "εγώ δεν είμαι καλά μαζί του, οπότε τι με νοιάζει γι αυτούς"..
    Εγώ θα σου έλεγα να τους δεις λίγο έναν έναν ξεχωριστά. Δηλαδή σκέψου ότι είναι εκείνος που σου φέρεται με τον δικό του συγκεκριμένο τρόπο, και είναι οι δικοί του που φέρονται με τον δικό τους τρόπο.
    Εννοώ να τους δεις λίγο αντικειμενικα και ξεχωριστά, απλά για να μην φορτώνεις τον εαυτό σου με παραπάνω άγχος και νεύρα.
    Το ξέρω πως λόγω της κατάστασης στην οποία βρίσκεστε σαν ζευγάρι σου φταίνε όλα, κατανοητό αλλά προσπάθησε να καθαρίσεις το μυαλό σου για να πάρεις μια απόφαση.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σίγουρα έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι με το παραμικρό, αλλά η μύγα είναι υπαρκτή και ήταν εδώ και χρόνια. Εκεί είναι η ένστασή μου με κάποια πράγματα που λέει η Μαριλού. Παλιά δεν θέλαν να ψηφίζουν οι γυναίκες γιατί και καλά μια φορά το μήνα που είχαν περίοδο χάναν τα μυαλά τους. Το να σε βγάζει "τρελή" επειδή είσαι λεχώνα, τι να πω... Άλλο μεγεθύνονται οι αντιδράσεις σε κάτι κι άλλο απαξιώνω τον λόγο που η άλλη συγχίζεται και είναι υπαρκτός. Αν για εσένα ήταν πάντα κάτι μεγάλο, για εσένα ήταν και είναι κάτι μεγάλο, άλλο αν σε κάποιον τρίτο φαίνεται μικρό κι ασήμαντο. Όσο υπάρχει αυτό το αγκάθι, όλα θα σου φταίνε.
    Με τον άντρα σου πως είναι τα πράγματα τώρα;

  13. #178
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    11
    Το θεμα δεν είναι οτι αρνειται να φυγει απο το ενοικιο ο άντρας σου το θεμα ειναι οτι δεν θελει να αποχωριστεί το σοι του και αυτη ειναι η μεγαλυτερη μαχη που θα δωσεις ωστε να ξεκολλησει αν καταφερεις και τον ξεκολλησεις.
    Δυσκολη περιπτωση να μη θελει να φυγει καποιος απο τον ευρυχωρο χωρο της οικογενειας/συγγενων, και λεω ευρυχωρο γιατι ειναι ολοι ακριβως διπλα. Ο αντρας σου σαν ανθρωπος πως ειναι? Παιρνει πρωτοβουλιες? Αποφασιζει ως εσεις ως οικογενεια ή σε καποια θεματα θελει να έχει και τη γνωμη των συγγενων του?
    Ποιος εργαζεται κιολας παιζει ρολο και απο οτι καταλαβα ο άντρας σου θα δουλευει γιαυτο και αποφασιζει γιαυτο και εσυ κανεις πισω στα δικα σου θελω για να ικανοποιησεις αυτο που θέλει αυτος.
    Σε ενα ζευγάρι οι αποφασεις λαμβάνονται με συζήτηση απο κοινου ωστε να βγει μια μεση λυση.
    Εδω ο άντρας σου παιρνει την αποφαση να μεινετε εκει και εσυ πρέπει να τον ακολουθησεις. Ξερεις, με αυτο που κανει δε σεβεται εσενα πρωτον οτι εχεις κι εσυ αποψη οτι θελεις να πατε σαν οικογενεια αλλου να μεινετε και θα ηθελες να ακουστεις. Βλέπω οτι δε σε ακουει καν στο τι λες εσυ και θελει να γινεται μόνιμα το δικο του.
    Το να μεινετε εκει θα δημιουργησει μελλοντικές προστριβές εφοσον θα ανακατευονται περισσοτερα συγγενικα ατομα στην καθημερινοτητα σας, εσεις θα θελετε ως ζευγάρι τις δικες σας στιγμες θα έχετε μονιμα στο σαλονι και καποιο συγγενη του αντρα σας που επειδη ειναι συγγενης του αρνείται να του πει να μην ξαναρθει. Δυσκολα ξεκολλαει ο κολλημενος άνθρωπος απο το σοι του, θα πρεπει ο ιδιος ο αντρας σου να βαλει κοκκινες γραμμες και όρια μεχρι ποιου σημειου θα ειναι η θεση τους.
    Δυσκολο να το κανει γιατι οπως βλεπεις ενω εσυ επιμενεις να φυγετε σε αλλο μερος αυτος εκει δεν αλλάζει.
    Δεν αλλαζει γιατι προτεραιοτητα εχει το σοι του ακομα και στη δικη του οικογενεια, ακομα και το που θα μεινετε παίζουν ρολο οι δικοι του. Ισως αν του ελεγες οτι νιωθεις ασφυκτικα να πας να μείνεις εκει και οτι προτιμας στο αλλο μερος.
    Συζητηστε το πες εσυ τι θελεις και μην υπαναχωρησεις για το σοι του.
    Οταν μεγαλώσουμε και απο μια ηλικια και μετα και κανουμε και τη δικη μας οικογενεια εκει δεν πρεπει να ειμαστε πορωμενοι με τους δικους μας. Δε σημαινει οτι τους διαγράφουμε σημαινει οτι προχωραμε τη ζωη μας παρακατω.
    Συζητηστε το και βρειτε μια λυση.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σίγουρα έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι με το παραμικρό, αλλά η μύγα είναι υπαρκτή και ήταν εδώ και χρόνια. Εκεί είναι η ένστασή μου με κάποια πράγματα που λέει η Μαριλού. Παλιά δεν θέλαν να ψηφίζουν οι γυναίκες γιατί και καλά μια φορά το μήνα που είχαν περίοδο χάναν τα μυαλά τους. Το να σε βγάζει "τρελή" επειδή είσαι λεχώνα, τι να πω... Άλλο μεγεθύνονται οι αντιδράσεις σε κάτι κι άλλο απαξιώνω τον λόγο που η άλλη συγχίζεται και είναι υπαρκτός. Αν για εσένα ήταν πάντα κάτι μεγάλο, για εσένα ήταν και είναι κάτι μεγάλο, άλλο αν σε κάποιον τρίτο φαίνεται μικρό κι ασήμαντο. Όσο υπάρχει αυτό το αγκάθι, όλα θα σου φταίνε.
    Με τον άντρα σου πως είναι τα πράγματα τώρα;
    Περίεργα πολύ..δεν καλό μιλάμε είναι και από τις δυο μεριές αυτό ενώ δεν μαλώνουμε γενικά υπάρχει μια περίεργη ατμόσφαιρα και απλά βλέπω ότι με οτιδήποτε και αν πω θυμώνει και ανεβάζει τον τόνο κάνω πως δεν ακούω και σταματάει αυτό..

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μένουμε στα ίδια και στα ίδια όμως βρε Λίνα. Όσο δεν αλλάζει κάτι τόσο παγιώνονται αυτές οι συμπεριφορές και τα αισθήματα και τόσο πιο δύσκολο είναι να τα αλλάξεις όσο περνάει ο καιρός. Που θα πάει όλο αυτό;

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 13:28
  2. Συγκατοίκηση με πεθερικά!!!
    By Stavoula93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2018, 21:40
  3. Πεθερικα
    By mitsos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2018, 00:49
  4. Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)
    By remains in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 19-08-2016, 14:55
  5. Προβλήματα με τα πεθερικά μου
    By Μ123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-2015, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •