Απομυθοποίηση απωθημένου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Απομυθοποίηση απωθημένου

    Μετά από 10 χρονια εξάρτησης και προσκόλλησης σε μια παλιά σχέση, εφηβική καταλαβα πόσο είχα εξειδανικευσει έναν άγνωστο πλεον άνθρωπο που με προσπέρασε με χίλια.

    Η εξάρτηση όμως που νιώθω και η συνήθεια που είχα να τον σκέφτομαι πλέον έχει γίνει βασανιστική Γιατί για πρώτη φορά αναγνωρίζω ότι δεν πρόκειται για έρωτα αλλά για μια διαρκή επανάληψη των καλών μας αναμνήσεων.

    Τί μπορώ να κάνω για να ξεφύγω από αυτές τις εμμονικες σκεψεις? Υπάρχει κάποια τεχνική που μπορώ να εφαρμόσω? Είμαι στη δεύτερη συνεδρία με ψυχολόγο κατόπιν παρότρυνσεων από εδώ. Η αλήθεια είναι όμως ότι με ρωτάει και μιλάω μόνο εγώ δεν υπάρχει αρκετή αλληλεπίδραση. Μιλώ και καταγράφει. Με ρωτάει επίσης.
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι επιπλέον με την ψυχοθεραπεία που κανω; Ένα βιβλίο ή μια τεχνική αποδόμησης απωθημένου ή αποφυγής εικονικών σκεψεων?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Καλημέρα Laila!
    Κι εγώ είμαι ακόμα ερωτευμένος με τις αναμνήσεις μου από μια σχέση.
    Παρατηρώ ότι εξιδανικεύω το άλλο άτομο στα σημεία που γνωρίζω από μένα. Κάνω δηλαδή προβολές του εαυτού μου στον άλλο άνθρωπο και το εξιδανικεύω.

    Με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στον έλεγχο της σκέψης η γιόγκα. Διώχνω τις ανεπιθύμητες σκέψεις με άλλες σκέψεις που επαναλαμβάνω μέχρι να σκέφτομαι μόνο αυτές. Κάτι σαν προσευχή. Επαναλάμβανε μια μικρή και σύντομη φράση όπως "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με" συνεχώς μέχρι να σκέφτεσαι μόνο αυτή και να ησυχάσει η ψυχή σου.

    Μπορείς επίσης να βοηθηθείς με mind control. Είναι μια περίπλοκη διαδικασία που μαθαίνεις επί πληρωμή. Μπορεί όμως να κάνει θαύματα!
    Το μυστικό είναι ο έλεγχος του νου. Να ελέγχεις τί είναι αυτό που σκέφτεσαι.

    Σου πήρε 10 χρόνια να θελήσεις να μη τον σκέφτεσαι πλέον. Η θεραπεία θέλει επίσης πολύ χρόνο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Αυτό που λες ακριβως! Φαντασιώνομαι πράγματα και τον βάζω να λέει ατάκες που θα έλεγα εγώ στη θέση του.
    Βέβαια η σκέψη μου πλέον γι αυτον είναι μόνο αρνητική. Έχω επηρεαστεί πολύ γιατί ανακάλυψα ότι τα φτιάχνει με μικρούλες και αυτό κάπως μου χτύπησε άσχημα. Εμείς είμαστε 30αρηδες κι αυτός κάνει σχέσεις με κοριτσάκια που ανάθεμα κι αν έχουν προλάβει να κλείσουν τα 20. Δεν ξέρω γιατί αλλά με ξενερώνει πολύ. Τον σκέφτομαι πλέον και εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου.

    Αυτό που θέλω να πετύχω όμως τώρα είναι να μην τον σκέφτομαι καθόλου. Να σκέφτομαι αλλά πράγματα στη θέση του. Κι αυτό θέλω να δω πως μπορεί να γίνει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Έχω να προτείνω "να αγαπήσεις και να αγαπηθείς" σαν την καλύτερη θεραπεία!

    Ένας νέος έρωτας θα τραβήξει την προσοχή σου στο νέο και ωραίο γεγονός και δεν θα ασχολείται η σκέψη σου με το παρελθόν.

    Μιας και τον έχεις ήδη απομυθοποιείσει μένει να γεμίσεις τη φαντασία σου και το μυαλό σου με έναν καταπληκτικό καινούργιο έρωτα!

    Όσο νάναι κάπως θα τον σκέφτεσαι πάντοτε όμως όχι συνεχώς και όχι επίμονα.

    Γράψε άπειρο μείον ένα για τις πιθανότητες καινούργιας αγάπης και βρες ένα καινούργιο εραστή.
    Θα πρέπει να κάνεις τον εαυτό σου προσιτό για να γίνει αυτό. Να ξεκινήσεις με καλή διάθεση και να μη περιμένεις πολύ για να γίνει.

    Να σκέφτεσαι και να κάνεις ένα παιδάκι! Αυτό θα σε θεραπεύσει ολοκληρωτικά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Απαπαπα να σκέφτομαι παιδακι; Δεν μου αρέσουν καθόλου τα παιδάκια. Έχω μια σκυλίτσα και την λατρεύω πραγματικά. Όσο για τον καινούριο έρωτα πολύ ευχαρίστως να τον βρω αλλά που να τον γνωρίσω που δεν μιλάω γερμανικά και ζω στη Γερμανία; :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Μέσω ιντερνετ σε σάητ γνωριμιών κατ' αρχάς.
    Ένα φιλικό κατ' αρχάς πρόσωπο που θα αρχίσεις να εξιχνιάζεις σιγά σιγά.
    Έναν Έλληνα στην Γερμανία, κάποιον που καταλαβαίνει αγγλικά. Εγώ έκανα σχέση με Γερμανίδα που μιλούσε λίγα Ελληνικά και λίγα Αγγλικά.

    Πήγαινε σε μια σχολή χορού, μπορεί εκεί να γνωρίσεις το επόμενο αμόρε

    Πήγαινε σε σχολή για ξένους να μάθεις Γερμανικά. Εκεί θα υπάρχουν άνθρωποι σε παρόμοια κατάσταση με σένα.

    Τώρα πλέον σε όλη την Ευρώπη και στην Ελλάδα υπάρχουν ομάδες ξένων που πάνε για φαγητό και γνωριμία έξω σε εστιατόρια. Μία λέγεται νομίζω Internations

    https://www.google.com/search?client...nations+athens

    Το παιδάκι δεν είναι υποχρεωτικό, μόνο όταν το νιώθεις ότι το θέλεις

    Να σου ζήσει η σκυλίτσα σου! Έχω κι εγώ μια σκυλίτσα και την λατρεύω

Similar Threads

  1. απομυθοποιηση της φωνής
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 151
    Last Post: 28-09-2016, 01:11
  2. απομυθοποιηση του γυναικειου οργασμου?
    By 66psy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 21-10-2014, 18:35
  3. η απομυθοποίησή της
    By vegga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2011, 23:53
  4. Ο κόσμος των μεγάλων και η απομυθοποίηση του έρωτα...
    By katerina7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 07-09-2006, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •