Παρατηρήσεις μεταξύ γυναικών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Miliva21
    Guest

    Παρατηρήσεις μεταξύ γυναικών

    Γενικά από την προσωπική μου εμπειρία και από καταστάσεις γύρω μου έχω προσέξει κάτι......Δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι .........αλλα μου έχει περάσει σαν ιδέα....

    Γενικά οι γυναίκες έχουμε τη ρετσινιά ότι είμαστε ανταγωνιστικές ότι ζηλεύουμε εύκολα κτλ......

    Σίγουρα την ομορφιά μιας άλλης γυναίκας τη θαυμάζουμε ίσως και τη ζηλεύουμε .....αν όχι όλες οι περισσότερες....και αυτό μπορεί να γίνει αποτρεπτικό ώστε να κάνουμε φίλη μας εκείνη τη κοπέλα καθώς νιώθουμε να υστερούμε...

    Όμως δεν νομίζω πως η ανταγωνιστικότητα περιορίζεται μόνο σε στοιχεία εξωτερικά.....αλλά και σε χαρακτήρα ....Έχω προσέξει γυρω μου γυναίκες που είναι μαζί με όμορφες.. θηλυκές στη συμπεριφορά τους.....ντελικατες και βγάζουν κάτι γλυκό,χαριτωμενο να είναι μισητες ή ακομα και απωθητικες σε άλλες γυναίκες....οι οποιες τις αποκαλούν υποτιμητικά γατούλες.....

    Θεωρείτε πως οι γυναίκες έχουμε τόση ανταγωνιστικοτητα μέσα μας και σκαναρουμε τις υπόλοιπες γυναίκες τόσο πολύ σε σημείο που αν βλέπουμε περισσότερη θηλυκότητα στις άλλες να γίνεται αυτό κόκκινο πανί και να τις αποφεύγουμε από ζήλο;;

    Just food for thought....
    Τι πιστεύετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σαφέστατα ναι.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Γενικά από την προσωπική μου εμπειρία και από καταστάσεις γύρω μου έχω προσέξει κάτι......Δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι .........αλλα μου έχει περάσει σαν ιδέα....

    Γενικά οι γυναίκες έχουμε τη ρετσινιά ότι είμαστε ανταγωνιστικές ότι ζηλεύουμε εύκολα κτλ......

    Σίγουρα την ομορφιά μιας άλλης γυναίκας τη θαυμάζουμε ίσως και τη ζηλεύουμε .....αν όχι όλες οι περισσότερες....και αυτό μπορεί να γίνει αποτρεπτικό ώστε να κάνουμε φίλη μας εκείνη τη κοπέλα καθώς νιώθουμε να υστερούμε...

    Όμως δεν νομίζω πως η ανταγωνιστικότητα περιορίζεται μόνο σε στοιχεία εξωτερικά.....αλλά και σε χαρακτήρα ....Έχω προσέξει γυρω μου γυναίκες που είναι μαζί με όμορφες.. θηλυκές στη συμπεριφορά τους.....ντελικατες και βγάζουν κάτι γλυκό,χαριτωμενο να είναι μισητες ή ακομα και απωθητικες σε άλλες γυναίκες....οι οποιες τις αποκαλούν υποτιμητικά γατούλες.....

    Θεωρείτε πως οι γυναίκες έχουμε τόση ανταγωνιστικοτητα μέσα μας και σκαναρουμε τις υπόλοιπες γυναίκες τόσο πολύ σε σημείο που αν βλέπουμε περισσότερη θηλυκότητα στις άλλες να γίνεται αυτό κόκκινο πανί και να τις αποφεύγουμε από ζήλο;;

    Just food for thought....
    Τι πιστεύετε;
    Πιστεύω πως έχει να κάνει με την κάθε γυναίκα και τον χαρακτήρα της.
    Εγώ είμαι από αυτές που ζηλεύουν τις άλλες γυναίκες και ιδίως τις όμορφες.
    Οι γυναίκες με ανασφαλειες ζηλεύουν πολύ.αυτές με αυτόπεποιθηση θεωρώ ότι δεν ζηλευουν καμία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Και οι άντρες πάντως είναι πολύ ανταγωνιστικοί και κατίνες πολλές φορές...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Γενικά από την προσωπική μου εμπειρία και από καταστάσεις γύρω μου έχω προσέξει κάτι......Δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι .........αλλα μου έχει περάσει σαν ιδέα....

    Γενικά οι γυναίκες έχουμε τη ρετσινιά ότι είμαστε ανταγωνιστικές ότι ζηλεύουμε εύκολα κτλ......

    Σίγουρα την ομορφιά μιας άλλης γυναίκας τη θαυμάζουμε ίσως και τη ζηλεύουμε .....αν όχι όλες οι περισσότερες....και αυτό μπορεί να γίνει αποτρεπτικό ώστε να κάνουμε φίλη μας εκείνη τη κοπέλα καθώς νιώθουμε να υστερούμε...

    Όμως δεν νομίζω πως η ανταγωνιστικότητα περιορίζεται μόνο σε στοιχεία εξωτερικά.....αλλά και σε χαρακτήρα ....Έχω προσέξει γυρω μου γυναίκες που είναι μαζί με όμορφες.. θηλυκές στη συμπεριφορά τους.....ντελικατες και βγάζουν κάτι γλυκό,χαριτωμενο να είναι μισητες ή ακομα και απωθητικες σε άλλες γυναίκες....οι οποιες τις αποκαλούν υποτιμητικά γατούλες.....

    Θεωρείτε πως οι γυναίκες έχουμε τόση ανταγωνιστικοτητα μέσα μας και σκαναρουμε τις υπόλοιπες γυναίκες τόσο πολύ σε σημείο που αν βλέπουμε περισσότερη θηλυκότητα στις άλλες να γίνεται αυτό κόκκινο πανί και να τις αποφεύγουμε από ζήλο;;

    Just food for thought....
    Τι πιστεύετε;
    Νομίζω πως άντρες γυναίκες ζηλεύουν
    Αλλά οι γυναίκες γενικά θέλουν να είναι οι καλύτερες οι πιο όμορφες και αυτός είναι ένας φαύλος κύκλος γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος η πιο όμορφος από εσένα ιδικά όταν πατάνε τα 30 βγάζουν κακία προς τις άλλες

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    22
    ναι ισχυει οτι υπαρχει αυτη η ανταγωνιστικότητα ακομα και αναμεσα σε φιλιες. πχ ειχα βγει με μια φιλη μου προ κορονοιου και μου ελεγε οτι της αρεσε ενας που εκανε κατι με μια κοινη της φιλη με παραπονο ομως και εκνευρισμο. ελεγε δηλαδη ''γιατι να διαλεξει αυτην και οχι εμενα? τι παραπανω εχει αυτη ''. εγω δεν εχω τοση ανασφαλεια, εχω αυτοπεποίθηση γενικα, αλλα και παλι θα ζηλεψω μια που ειναι πολυ ομορφη και επιτυχημενη ταυτοχρονα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Κακά τα ψέματα, οι γυναίκες παίζετε και πιο άγριο ξύλο από εμάς. Είστε πολύ ανταγωνιστικές μεταξύ σας. Γι' αυτό και δύσκολα στέκεται μια μεγάλη γυναικοπαρέα, όλες έχετε το πολύ μια, δύο καλές φίλες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οι έξυπνες και καλλιεργημένες νομίζω δεν φοβούνται καμία πιο όμορφη γυναίκα δίπλα τους. Και δεν είναι μόνο η ομορφιά σε μια γυναίκα, είναι και ο τρόπος που ντύνεται, το ντύσιμο που κάνει μία γυναίκα κατά κάποιο τρόπο εκδηλώνει εξωτερικά στον άλλον έμμεσα τον χαρακτήρα της. Για παράδειγμα αν έχουμε δύο πιστά αντίγραφα γυναικών που η μία μου έχει πετάξει τα μπούτια και τα στήθη έξω και η άλλη μου φοράει ταγέρ, θα επέλεγα εκείνη που φοράει ταγέρ, γιατί έμμεσα έστω και αν είναι λάθος, μου εκπέμπει ότι μπορεί να σταθεί οπουδήποτε, πράγμα που ίσως και να μην ισχύει, αλλά αυτό λαμβάνω από το ντύσιμο της. Τώρα αν η ίδια γυναίκα είναι 5 επίπεδα κάτω σε ομορφιά από μία σέξι γυναίκα αλλά είναι έξυπνη και καλλιεργημένη, κάποιος ευκατάστατος θα επέλεγε αυτήν που είναι 5 επίπεδα κάτω ούτως ή άλλως η ομορφιά πλέον είναι ένα εξαγοράσιμο αγαθό, σε σημείο που μιά γυναίκα μέσα σε ένα χρόνο θα μπορούσε από 1,67 που είναι να γίνει 1,80 ή από 100 κιλά που είναι να γίνει 55, ή να φτιάξει την τέλεια οδοντοστοιχία, χείλη μάτια πρόσωπο γενικά. Λέφτα να υπάρχουν και όλα γίνονται. Αυτά η έξυπνη και καλλιεργημένη τα ξέρει και δεν έχει να φοβηθεί καμία.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    22
    Ερώτηση: (βλεπω το δέντρο και χανω το δάσος ξερω αλλα) πως μπορει μια γυναίκα μεσα σε ενα χρονο να παει απο 1.67 στο 1.80;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by em99 View Post
    Ερώτηση: (βλεπω το δέντρο και χανω το δάσος ξερω αλλα) πως μπορει μια γυναίκα μεσα σε ενα χρονο να παει απο 1.67 στο 1.80;;
    Εγχείριση, πληρώνει 110 χιλιάρικα δεν θυμάμαι ακριβώς, κάνει μία εγχείριση και σε τρία χρονια το 1,67 γίνεται 1,80. Παλιά είχα δει πως σου κάνανε επιμήκυνση και στα δύο άκρα με μία εγχείριση, αλλά τώρα είδα πως το θέλουν σε δυο 1φάσεις και έτσι ο ένας χρόνος που ήταν κάποτε έγινε 3 χρόνια και η τιμή εκτοξεύτηκε στα 110 χιλιάρικα.
    Last edited by mindcrime; 28-05-2020 at 20:12.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    μπραβο μιλιβακι μπηκεσ στα βαθεια αυτα που λετε μεταξυ σασ χαλανε το girl power αν δεν τα βρειτε μεταξυ σασ girl power δε θα υπαρξει ποτε κι αν δεν διορθωσουν το μεγαλωμα οι μαναδεσ δε βοηθαει κι η τεχνολογια που τουσ εχει κανει ολουσ αχρηστουσ γιατι δεν εχουν γνωσεισ αμα χρειαστει κατι το googlαρουν και σε μια μερα το εχουν ξεχασει αν θεσ μια συμβουλη ειναι να μαθαινεισ συνεχεια και να εξελισσεισ τισ επικοινωνιακεσ σου δυνατοτητεσ ωστε να μην εχεισ θεμα στο μεγαλωμα αυτη η συμβουλη ειναι οτι καλυτερο μπορω να σου πω αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ζηλευουν τις πιο νεες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Το ίδιο το σύστημα σε θέλει έτσι ακριβώς. Κούκλες άψυχες, ανταγωνιστικές, εχθρικές, πάντα νέες, λεπτές, τσιτωμένες, καλλωπισμένες, η αγορά σε θέλει να τα σκας, να κυλάει το χρήμα, πώς αλλιώς θα κρατηθεί το οικοδόμημα αυτό, θέλει λίγη πλύση εγκεφάλου να στο περάσουνε. Η ανασφάλεια, το δεν είμαι ή δεν είσαι έτσι ή αλλιώς είναι όλα συμπτώματα ενός συστήματος που δουλεύει εναντίον μας. Να στρώσουμε τα όχι μας, να είμαστε συντρόφισσες κι όχι αντίζηλοι σε ένα φτιαχτό παιχνίδι πανικού για το επόμενο αξεσουάρ. Είναι όλα ψεύτικα, είμαστε πιόνια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Όλα με μέτρο καλά είναι. Δε ξέρεις πως μπορει να έρθουν τα πράγματα. Μπορεις να πεις δε κανω παρέα με εκεινην γιατι ειναι ομορφη και θα μου φάει πιθανό γκόμενο, όμως να είναι η αιτία που θα έρθουν δυο αγόρια να σας μιλήσουν και να γνωρίσεις τον άνθρωπό σου. πχ όταν ήμουν με φίλο, το να ειναι δυο κοπέλες ωραίες ήταν πιο βολικό για να μιλήσουμε, γιατι αν η μια δε μας αρεσε καθολου, είχαμε κινητρο , μόνο για τον ένα. Οπότε μερικές φορές, κερδίζεις να κανεις παρέα με καποια πολύ ωραία. Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό.

    Μακάρι με τον ίδιο ζήλο, να ζηλέψετε μια κοπέλα για την καλοσύνη της και να θελετε να της μοιάσετε. :) Αυτό θα ήταν πολύ ελκυστικό!!!

    Πάντως σίγουρα σε σχέση με τους άντρες, δίνετε μεγαλύτερη σημασία στον ανταγωνισμό, γιαυτό και πολλές φορές συνωστίζεστε σε ανθρώπους που ειναι επιθυμητός απο άλλες γυναίκες, ακόμα και αν δε σας αρέσει πραγματικά (ως κοινωνικά αποδεκτός, αλλα στην ουσία, εχετε επιθυμία ανάδειξης απο τον ανταγωνισμό). ;)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Πιστεύω πως έχει να κάνει με την κάθε γυναίκα και τον χαρακτήρα της.
    Εγώ είμαι από αυτές που ζηλεύουν τις άλλες γυναίκες και ιδίως τις όμορφες.
    Οι γυναίκες με ανασφαλειες ζηλεύουν πολύ.αυτές με αυτόπεποιθηση θεωρώ ότι δεν ζηλευουν καμία.
    Σωστά.

    Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά. Εγώ δεν έχω αυτοπεποίθηση αλλά δεν ζηλεύω. Αντίθετα θαυμάζω όταν βλέπω όμορφες κοπέλες και ιδιαίτερα όταν είναι έξυπνες και καλές στον χαρακτήρα (ίσως επειδή το ocd μου και η τελειότητα με βασανίζει σε ένα σωρό άλλα θέματα που προσπαθώ να τα καταπολεμήσω και να μην πέφτω σε άλλες ανούσιες παγίδες; Παίζει). . Στην αρχή "έλκεσαι" από την εμφάνιση αλλά αν είναι σκάρτος άνθρωπος δεν έχεις να ζηλέψεις απολύτως τίποτα. Αυτός είναι και ο λόγος που κάποιες όμορφες κοπέλες καταντάνε απωθητικές, και σε φιλίες και σε ερωτικές σχέσεις. Αν ένας άνθρωπος δεν έχει παιδεία και καλοσύνη, τι να την κάνει την ομορφιά; Γι' αυτό θαυμάζω μόνο τις γυναίκες που έχουν "όλο το πακέτο". Η ομορφιά είναι δώρο της φύσης. Τα υπόλοιπα τα δουλεύεις εσύ. Και αν κάποια κλαίγεται συνεχώς για την "ασχήμια" της και επειδή είναι μόνη, φαίνεται απελπισμένη και καταντάει απωθητική στους άντρες αφού την ενδιαφέρουν μόνο επιφανειακά πράγματα και δεν δουλεύει με τον εαυτό της για να γίνει "ενδιαφέρουσα" προσωπικότητα και καλύτερος άνθρωπος. Γιατί αν θες ουσιαστικές σχέσεις με τους ανθρώπους γύρω σου, δεν αρκεί ούτε η ομορφιά σου, ούτε η "ασχήμια" σου.


    Αν έχεις υγιή αυτοπεποίθηση -και αυτοεκτίμηση- δεν ζηλεύεις κανέναν, γιατί ξέρεις τα δυνατά σου σημεία και έχεις αγγαλιάσει τον εαυτό σου. Έχεις αποδεκτεί επίσης πως τελειότητα δεν υπάρχει και πως είσαι μοναδικός σαν άνθρωπος. Έτσι μπορείς να χαρείς και την παρέα οποιουδήποτε ανθρώπου.

    Δεν γίνεται να αρέσουμε και να ταιριάζουμε με όλους. Σε ένα τραπέζι αντί να την πέσουν σε σένα μπορεί να την πέσουν στη φίλη σου. Γιατί να ζηλέψεις και να μην το χαρείς; Γιατί να μην χαρείς την παρέα της και να την θαυμάζεις; Υπάρχουν και γυναίκες που μπορεί να είναι πανέμορφες αλλά μην αντέχουν καν στην ιδέα να υπάρχει πιο όμορφη από εκείνες και μπορεί κιόλας να τις ακούσεις να τις βρίσκουν άσχημες. Όλο αυτό είναι κόμπλεξ και ζήλια, και πολλές φορές και ανασφάλεια. Και κάτι ακόμα. Δεν έχει σημασία η ποσότητα αλλά η ποιότητα :p Προσωπικά νιώθω πως προσβάλλομαι όταν μου την πέφτουν ό,τι να' ναι άτομα και ντρέπομαι και να το λέω. Αντίθετα βλέπω κοπέλες που περιφανεύονται και το έχουν σαν αυτοσκοπό. Γενικά έχουμε χάσει το νόημα και μένουμε στο επιφανειακό.
    Last edited by blackbird; 29-05-2020 at 14:37.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φιλία μεταξύ γυναικών-αντρών
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 20-07-2017, 11:52
  2. Σχεση γυναικών με σεξ
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 29-10-2013, 13:09
  3. την γνωμη των γυναικων
    By selas-selas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 25-10-2010, 12:37
  4. Σχέση εξάρτησης μεταξύ γυναικών
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 11-01-2008, 11:19
  5. Βία εναντίον των γυναικών
    By so_logoth in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 08-06-2006, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •