κατάθλιψη ή σχιζοφρένεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Δεν είμαι ψυχίατρος αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι σίγουρα η βαριά κατάθλιψη έχει κι άλλα συμπτώματα, μεταξύ άλλων, σκέψεις θανάτου, απόσυρση, ένα γενικευμένο έντονα δυσάρεστο συναίσθημα κ.α. Επίσης το γεγονός οτι είναι στη φαντασία σου η φωνή και αναγνωρίζεις ότι δεν είναι αληθινή είναι κάτι πολύ θετικό και δεν έχει να κάνει ούτε με ψύχωση ούτε με σχιζοφρένεια. Δεν γνωρίζω ακριβώς τη διαφορά μεταξύ ψυχωσικού συνδρόμου και οξύ ψυχωσικού επεισοδίου (το οποίο επίσης είναι παροδικό και η εμφάνιση του σχετίζεται με έντονο στρες), το οποίο επίσης μου ήρθε στο μυαλό μέσω της περιγραφής σου.
    Το καλύτερο είναι να το συζητήσεις με το γιατρό σου γιατί δεν νομίζω πως εδώ θα πάρεις καλύτερη γνώμη απο τον ίδιο το γιατρό που σε είδε, μίλησε μαζί σου και πάνω από όλα είναι ειδικός. Η γνώμη μου είναι εντελώς θεωρητική και με τις απλές και λίγες γνώσεις που έχω σου λέω μόνο οτι η βαριά κατάθλιψη έχει κι άλλα συμπτωματα και η διάγνωση της δε κρίνεται απο ένα σύμπτωμα το οποίο δεν είναι καν το χαρακτηριστικό της.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    65
    to perasa auto apla to kolpo einai ena min skeftese oti akous fwnes den einai sxizofrenia fantazese oti akoys fwnes to kserw to perasa

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    65
    nikiete min to valeis kato to petaksa apo panw moy

  4. #4
    εάν ακούς κάποιας μορφής θόρυβο ή ολοκληρωμένες λέξεις - προτάσεις που (όπως λες) απευθύνονται σε εσένα, τότε μιλάμε μάλλον για κάποια μορφή ψυχώσεως. Η κλασική κατάθλιψη -όπως γράφτηκε και πιο πάνω- εμφανίζει συμπτωματολογία που όμως δεν περιέχει ακουστικές ψευδαισθήσεις. Η επίγνωση πάντως ότι ίσως να είναι στη σκέψη σου μόνο και δεν τις ακούς κανονικά είναι θετικό. Μίλα πάντως με τον άνθρωπο που συνεργάζεσαι...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •