Περί υπερβολικου άγχους και ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106

    Περί υπερβολικου άγχους και ψυχοσωματικά

    Καλησπέρα παιδιά
    Ήθελα να γράψω πολύ καιρό αλλά όλο αναβολή στο θέμα...
    Τον τελευταίο 1.5 χρόνο περίπου λόγω υπερβολικου άγχους από την δουλειά πρώτα ξεκίνησα να έχω πονοκεφάλους εκεί άρχισε το θέμα μου γενικά....πήγα σε νευρολόγο νόμιζα ότι είχα όγκο στον εγκέφαλο οι εξετάσεις είχαν βγει καθαρές σε κάνα μήνα δύο περίπου το ξεπέρασα (δεν με βοήθησε που γοογλαρα για το θέμα )
    Μετά μου καρφώθηκε η καρδιά πήγα σε καρδιολόγο αφού πριν και μετά από τον καρδιολόγο νόμιζα ότι έχω πίεση (έχω πάει δύο φορές σε εφημερεύον νοσοκομείο επειδή νόμιζα για εγκεφαλικό η έμφραγμα) περνώ ένα χάπι μόνο για τις ταχυπαλμιες η πίεση μου είναι 11 με 12 η μεγάλη ,γύρω στο 7 με 7.5 η μικρή και οι παλμοί μου τώρα με το χάπι γύρω στους 80
    Ξέχασα να πω είμαι 28 χρόνων αγγμναστος 115 κιλά περίπου
    Έχω περάσει και από περίοδο με δύσπνοια κτλ κτλ κτλ
    Αυτήν την εποχή όπως και πιο παλιά πάλι εχω θέμα με μουδιάσματα τσιμπήματα και τέτοια σπαστικα πράγματα στην καθημερινότητα που δεν σε αφήνουν να ζεις νορμάλ η αξιοπρεπώς
    Εξάψεις έχω περάσει να ιδρώνω κτλ κτλ
    Όσο το αφήνω νομίζω δεν φεύγει και γίνεται χειροτερο ιδέες?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    ταχυπαλμιες κανεις γιατι εχεις αγχος. Το χαπι για τις ταχυπαλμιες θελω να πιστευω οτι στο εδωσε ο καρδιολογος και δεν το πηρες απο μονος σου. Μετα απο 1,5 χρονο στη δουλεια θα επρεπε να σου μειωθει το αγχος που λογικα ειχες στην αρχη. Δεν ξερω ποσο υψος εχεις αλλα τα 115 κιλα ειναι πολλα εκτος αν εισαι πανω απο 2 μετρα. Οποτε καλο θα ηταν να μπεις σε διατροφη και να αρχισεις να κινεισαι. Περπατημα για αρχη. Βηθαει παρα πολυ στην μειωση του αγχους. Αν δεις οτι επιμενει το αγχος θα πρεπει να επισκεφθεις ψυχιατρο. Στα προσωπικα σου εισαι καλα; Μηπως εκει βρισκεται η αιτια του αγχους;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    1.90 είμαι περίπου
    Το χάπι εννοείται μου το έχει δώσει ο καρδιολόγος
    Περνώ το lobivon plus 5mg/12.5mg μισό κάθε πρωί
    Το τελευταίο χρόνο και κάτι παραπάνω είμαι μόνος στα προσωπικά και επίσης έχω αγχωθει πολύ με το θέμα του στρατού που παρουσιαζομαι σε μερικές μερες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Thodor68 View Post
    1.90 είμαι περίπου
    Το χάπι εννοείται μου το έχει δώσει ο καρδιολόγος
    Περνώ το lobivon plus 5mg/12.5mg μισό κάθε πρωί
    Το τελευταίο χρόνο και κάτι παραπάνω είμαι μόνος στα προσωπικά και επίσης έχω αγχωθει πολύ με το θέμα του στρατού που παρουσιαζομαι σε μερικές μερες...
    το θεμα του στρατου φταιει. δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. μια ωραια εμπειρια ειναι ο στρατος. τωρα κανουν και πολυ μικρη θητεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Αναβολή λες να έχω πιθανότητες να πάρω ?
    Η μητέρα μου έχει αναπηρία άνω του 80% και οικονομικά είναι πολύ δύσκολα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    Quote Originally Posted by Thodor68 View Post
    1.90 είμαι περίπου
    Το χάπι εννοείται μου το έχει δώσει ο καρδιολόγος
    Περνώ το lobivon plus 5mg/12.5mg μισό κάθε πρωί
    Το τελευταίο χρόνο και κάτι παραπάνω είμαι μόνος στα προσωπικά και επίσης έχω αγχωθει πολύ με το θέμα του στρατού που παρουσιαζομαι σε μερικές μερες...
    μην αγχώνεσαι φιλε μου πιστευω ο στρατος θα σου κανει καλο εγω οταν μπηκα ειχα χαλια ψυχολογικη κατάσταση και μου εκανε πολυ καλο παρολο που φοβομουν στην αρχη

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    συμφωνω με oubna ωραια εμπειρία ειναι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

  9. #9
    Ναι αυτο το πραγμα με το google με εχει φαει και εμενα! Εχω παει και εχω κανει 2 μαγνητικες για ογκο στο κεφαλι! Δεν πρεπει να ψαχνεις τιποτα εκει..Τα τσιμπηματα και μουδιασματα που ακριβως στο σωμα? Στρατο και εγω πηγα με τρελο αγχος,δεν κοιμομουν μηνες πριν μπω και εβλεπα βιντεο μεχρι το πως δενουν τα αρβυλα γιατι φοβομουν τα παντα! Αλλα αν σου επιτρεψουν και οι συνθηκες να πας για εμενα καντο.. Θα ειναι σαν τελευταιες διακοπες και μπορει και να ξεφυγει και το κεφαλι σου απο πολλα αλλα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Τσιμπήματα όταν νιώθω είναι στα δάχτυλα μια στο δεξί χέρι και μέτα στο αριστερό περισσότερο στα δάχτυλα μου κρατάνε ότι συμπτώματα έχω μερικές βδομάδες και μετά αρχίζουν τα άλλα κτλ κτλ όπως και μούδιασματα στο πρόσωπο η στο στόμα έτσι είχα κάνει μαγνητική εγκεφάλου πριν ένα χρόνο και είχε βγει οκ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Τσιμπήματα όταν νιώθω είναι στα δάχτυλα μια στο δεξί χέρι και μέτα στο αριστερό περισσότερο στα δάχτυλα μου κρατάνε ότι συμπτώματα έχω μερικές βδομάδες και μετά αρχίζουν τα άλλα κτλ κτλ όπως και μούδιασματα στο πρόσωπο η στο στόμα έτσι είχα κάνει μαγνητική εγκεφάλου πριν ένα χρόνο και είχε βγει οκ

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Φίλε όλα αυτά είναι ψυχοσωματικα για εμένα και εγώ όπως όλοι εδώ υποφέρουμε από αυτά.Εγω τώρα έχω ζαλάδα και ναυτία που μάλλον είναι από την χαλιά ψυχολογία μου και των φοβω που έχω για τις αρρωστιες.
    Όσο για τον στρατό εγώ όταν είχα πάει είχα περάσει καλά και είχα ξεχαστη αλλα να ξέρεις αν θέλεις παίρνεις για πλάκα να απαλαγη πήρε φίλος πρόσφατα πολλή εύκολα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Ψυχοσωματικά. Έχω να σου πω πολλά
    Κάποτε ξεκίνησε πριν 3 χρόνια με ΣΚΠ. Όπως στους πιο πολλούς αρρωστιφοβικους. Είχα εμφανίσει μουδιάσματα τσιμπήματα καψίματα θολή όραση κτλπ. Εφόσον έκανα ψυχοθεραπεία και το αντιμετώπισα όλα καλά. Φύγανε όλα. Και φυσικά ένα σορό εξετάσεις τότε.
    Ξαναγύρισε τώρα λογο άγχους χειρότερα.
    Ξεκινάει ο κοβιντ. Διαβάζω ότι στη χειρότερη μορφή έχει διαροια κτλπ. Τα εμφανίζω όλα για 2 βδομαδες. Πυελικό πόνο στομάχι διάρροια τα πάντα.
    Μετά κάτι διάβασα για την καρδιά και ξεκινάμε. Πόνος στο αριστερό χέρι μουδιάσματα τσιμπήματα δύσπνοια. Πίεση κτπο όλα καλά. Είμαι και 25.
    Μετά το ένα μετα το άλλο είχα εμφανίσει τα πάντα.
    Σκέψου πριν 4 μέρες διάβασα ένα άρθρο για το άγχος και έγραφε σε προκαλεί σφύριγμα στα αυτιά και 3 μέρες μετά (έως σήμερα) έχω εμβοες, θολή όραση κτλπ. Τρέχω στα επείγοντα το ψάχνω δεν βλέπουν κάτι.
    Και απλά το διάβασα αλλά μου έμεινε στο μυαλό και μάλλον το δημιούργησε. Εκτός αν τόσο τυχαία έπαθα κάτι τώρα και βγήκε αυτό και πριν 3 μέρες της είχα δει τυχαία
    Το μυαλό μπορεί να κάνει τα πάντα. Επιμένω φουλ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Όσο για τον στρατό. Φοβόμουν πολύ κι εγώ πριν πάω για πολλούς προσωπικούς λόγους. Εκεί μου πέρασαν όλα και είχα τους καλύτερους 9 μήνες της ζωής μου. Πριν 2 χρόνια πήγα και μακάρι να πήγαινα ξανά. Ο φόβος του άγνωστου είναι επίσης. Αλλά θα δεις, είναι ότι καλύτερο σαν εμπειρία ζωής

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Αυτό το διαπιστώνω και εγώ με το μυαλό αλλά δεν το πετυχαίνω πάντα να το ξεπερνώ με αποτέλεσμα να με ριχ εκ μερικές ώρες της ημέρας σε ακινησία και να φεύγει μόνο του

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By bubble11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 23-04-2024, 10:59
  2. Ψυχοσωματικά ;
    By Arou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2019, 18:48
  3. Περί άγχους - xanax κτλ
    By Poisen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-01-2019, 20:44
  4. Ψυχοσωματικά;
    By Hex in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-09-2018, 14:03
  5. Ψυχοσωματικά λόγω άγχους ή ανίατες ασθένειες?
    By Peach in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 22
    Last Post: 16-10-2014, 17:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •