Update
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65

Thread: Update

  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Update

    Τις τελευταίες τρεις μέρες έχω συνεχές βάρος στο στέρνο κυρίως αριστερά. Πιθανον το στομάχι/έντερο, αλλά ήθελα να βγαλω τις σκέψεις για καρδιά και πήγα στον δεύτερο καρδιολογο μου για να παρω και μια δεύτερη γνώμη για τους αναστολείς. Μου έκανε καρδιογραφημα, υπερηχο και τεστ κοπωσεως. Αν είχα ισχαιμια θα φαινόταν στο τεστ κοπωσεως;

    Εκείνος μου είπε ότι διαφωνεί με την αγωγή που μου έδωσε ο άλλος καρδιολογος,γιατί λέει ότι ειναι πολυ βαριά,και μου είπε να ξεκινησω το κονκορ 1/4 και αν καποιες μέρες πεφτει η πιεση μου να μην το παιρνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Κ εμενα αυτεε τις μερες με τη ζεστη το κονκορ με γονατισε λιγο ενιωθα σαν να κοιμαμαι ορθια στη κυριολεξία σημερα πηρα το εν τέταρτο κ ειμαι κάπως καλυτερα εατω κ το εν τέταρτο παρς το θα σε βοηθησει στην ορθοστατική

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Ναι αν είχες ισχαιμια θα φαινόταν. Το γράφει πάντα στο συμπέρασμα του τεστ. Αρνητικό για ισχαιμια. Κλπ.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Ναι, μάλλον θα το ξεκινησω αυτό,νιώθω πιό άνετα να παρω αυτό παρα τα αλλα δυο.

    Αρνητικό ήταν το τεστ, αλλά κράτησε μονο επτα λεπτα γιατί οι παλμοι μου ανέβηκαν γρήγορα και πηγαν στους 165.

    Εχω τις τελευταίες δυο βδομάδες την αίσθηση ενός βάρους,κυρίως αριστερά και κάποιες φορες με ποναει και το αριστερό χέρι και φοβαμαι μηπως παθω έμφραγμα. Σκέφτομαι μηπως να κάνω μια τροπονινη στο αιματολογικο, αλλά δεν θέλω να γίνω ρεζιλι, είχα κανει πριν δυο μήνες παλι. Ισως κατεβω στο κεντρο και κάνω σε άλλο μικροβιολογικο. Αν όμως δεν το προλαβω; Να είναι τυχαίο ότι με πιανει κ;ι στο αριστερό χέρι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Πιο πιθανη η ψυξη με τετοιο καιρο εγω το πέρασα πριν δυο βδομαδες νομιζα οτι θα χασω το χερι μ απο το μουδιασμα κ τον πονο... Αν ηταν κατι θα φαινοταν στις εξετασεις..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Αντώνη εγώ ανέβασα 180 και εννοείται δεν το έβγαλα όλο. Μου είπε όμως πως του έφτανε αυτό που είδε. Φαντάσου πως έβγαλα το τεστ με μάσκα!!! Ω ναι.. Εννοείται πως αν το ήξερα ούτε που θα πατούσα το πόδι μου. Νόμιζα πως θα πεθάνω όταν κατέβηκα το διάδρομο. Κόλαση που δεν θα ξεχασω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    185 στα 32 ετη. Επαθα σκοτοδινη και μου επεσε η πιεση.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Ρε παιδιά μήπως έχω τον ιό; Και με πιάνουν αυτοί οι πόνοι; Νιώθω σαν να μην μπορώ να πάρω βαθιά ανάσα. Το οξυγόνο μου όμως είναι μια χαρά. Η θερμοκρασία μου είναι στα 37-37.1 συήθως πιο μετά πέφτει όμως, θα το τσεκάρω.

    Να πω ότι σχετίζονται όλα με το στομάχι; Αλλά παίρνω πάλι ομεπραζόλη και δεν μου κάνει τίποτα, μην σας πω ότι με κάνει και χειρότερα. Βασικά το συγκεκριμένο χάπι, το μπελιφάξ, δεν με βοηθάει πάντα, θα δοκιμάσω με ένα άλλο που με πιάνει καλύτερα. Αλλά δεν ξέρω τι να υποθέσω. Χθες το βράδυ πίστευα ότι παθαίνω έμφραγμα, είχε ανέβει η πίεση μου στο 120/85 ενώ καθόμουν, μου φαινόταν ότι η καρδιά μου χτυπάει περίεργα. Μετά ήρθε ένας φίλος μου και ένιωσα καλύτερα, πήρα και μισό ζάναξ και η πίεση μου έπεσε σταδιακά και ξαφνικά εκεί που είχα υψηλή έπεσε στο 87/59.
    Να είναι το έντερο; Γιατί είχα πάλι μια περίεργη βλέννη στα κόπρανα. Να είναι συνδυασμός όλων αυτών; Δηλαδή κοστοχονδρίτιδα, οισοφαγίτιδα, ευερέθιστο, ορθοστατική και άγχος που έχουν όλα έξαρση μαζί.

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Το τεστ κοπώσεως πάντως με εξάνλτησε, έχω 90 παλμούς και ξαπλωμένος και νιώθω κουρασμένος. Πήγα και τάισα και τα γατιά και έπεσα μούρη με τα καθίκια δίπλα και μου έχει χαλάσει γενικά η διάθεση.


    Κατά τη διάρκεια του τεστ κοπώσεως δεν ένιωσα κούραση ή κάποιον πόνο, μόνο όταν κατέβηκα ένιωσα μια ζάλη. Δεν μου ξαναμέτρησε την πίεση όμως, το άφησε απλά λίγο ακόμα να δούμε αν πέφτουν οι παλμοί.

    Αν είναι κοστοχονδρίτιδα οι πόνοι, πάω σε ορθοπεδικό; Υπάρχει θεραπεία; Να πάρω κάτι μπας και σταματήσει. Γιατί αυτός ο πόνος με πιάνει περιστασιακά εδώ και μήνες και έχει χειροτερέψει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αμα εχεις κολιτιδα, γαστριτοδα, οισοφαγιτιδα, ση,μαινει οτι εχουν πρηστει ολα και πιεζουν το διαφραγμα, την καρδια κλπ. Πτεπει να ξεπρηστεις

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Και μπορεί να είναι επικίνδυνο αυτό; Και πώς να ξεπρηστώ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Και μπορεί να είναι επικίνδυνο αυτό; Και πώς να ξεπρηστώ;
    Δε νομιζω να ειναι επικινδυνο γιατι εχει μεγαλα περιθωρια για να υποφερει ο ανθρωπινος οργανισμος. Μακαρι να τα τιναζαμε ευκολα. Νομιζω ο γαστρεντερολογος θα σε βοηθησει. Κολονοσκοπηση εχεις κανει;

    Εμενα με βοηθαει η διαιτα που ειναι πλουσια σε υδατοδιαλυτες φυτικες ινες, οπως αυτες που εχουν τα μηλα, και χαμηλη σε λιπαρα.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Ναι,έχω κάνει πριν μερικούς μήνες, τότε που με έπιασε αλλεργική αντίδραση στο καθαρτικό. Την έκανα και χωρίς αναισθητικό και έκανα και εμετό κατά τη διάρκεια λόγω του πόνου, αλλά ευτυχώς την έβγαλα. Δεν βρέθηκε κάτι, ευερέθιστο μου είπαν. Έκανα και αρκετές καλλιέργειες κοπράνων και μία άλλη ειδικη εξέταση στα κόπρανα, όλα βγήκαν αρνητικά.

    Γαστροσκόπηση έχω δύο χρόνια να κάνω. Πρέπει αλλά δεν είμαι σε μουντ αυτή την περίοδο να μου χώνουν καλώδια.

    Η διατροφή μου δεν είναι πάντα η καλύτερη. Χθες πχ έφαγα γαριδάκια. Θέλω να πάρω κιλά γιατί έχω χάσει αλλά συχνά δεν έχω όρεξη να φάω. Επίσης με πιάνει ναυτία. Πρέπει να ξαναπάω στον γασντρεντερολόγο για να ρυθμίσουμε το θέμα με το στομάχι. Αλλά και οι τρεις που με έβλεπαν μου είπαν αρχικά να κόψω την ομεπραζόλη και μετά να ξανακάνω γαστροσκόπηση.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Εχω αγχωθεί γιατί φοβάμαι μήπως πάθω κάτι λόγω του τεστ κοπώσεως. Μήπως παραζόρισα την καρδιά μου. Επίσης σκέφτομαι μήπως είναι η σπλήνα μου που με ενοχλεί. Γενικά νιώθω μια ευαισθησία σε όλη την περιοχή εκεί και αριστερά και προς το κέντρο και στον οισοφάγο. Και νιώθω και φούσκωμα όπως λες. Μήπως έχω καμιά περιτονίτιδα; Ή μήπως εκραγεί τίποτα στο στομάχι μου; Ή μήπως διαταράξει τον καρδιακό παλμό μου;

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Επίσης ο καρδιολόγος δεν μου μέτρησε την πίεση μετά το τεστ κοπώσεως. Δεν είναι περίεργο αυτό; Ο άλλος μου τη μετρούσε και κατά τη διάρκεια. Σε αυτόν ξανακανα τεστ κοπώσεως στην αρχή της ορθοστατικής και πάλι δεν μου την μέτρησε μετά το πέρας του τεστ. Εγώ μετά ένιωσα ζάλη, νομίζω πως έπρεπε να μου την μετρήσει.

    Δεν θα ξαναπήγαινα σε αυτόν, αλλά όλοι οι άλλοι που πήρα δεν μπορούσαν να με δουν έκτακτα και δεν ήθελα να περιμένω και άλλη μέρα με το να αναρωτιέμαι αν έχω ή όχι ισχαιμία.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Update
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 79
    Last Post: 23-04-2020, 00:17
  2. Update, γελάστε ελεύθερα
    By wanderer010 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 15-02-2020, 20:21
  3. Update /Φοβίες όταν νυχτωσει;
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2019, 22:37
  4. Update
    By alexandros3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-01-2010, 19:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •