ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΘΡΩΣΗΣ - ΟΜΙΛΙΑΣ. HELP!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    27

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΘΡΩΣΗΣ - ΟΜΙΛΙΑΣ. HELP!

    Παιδια καλησπερα. Πριν πω το προβλημα θελω να πω οτι εχω κρισεις πανικου και αρρωστοφοβιες εδω και 2 δεκαετιες σχεδον. ειμαι 37 πλεον και ζω κατα διαστηματα με διαφορους φοβους, καρδια , εγκεφαλικο, φοβος θανατου και ολα τα σχετικα. Τους τελευταιους 2 μηνες παρατηρω οτι εχω προβλημα στην ομιλια και στην αρθρωση. Οταν μιλαω μπορει να μπερδευω καποιες λεξεις, η να ψιλοκολαω η ακομα καποιες δυσκολες λεξεις που περιεχουν πολλα συμφωνα να με δυσκολευουν. Πλεον με κουραζει αυτο και καθε φορα που παω να μιλησω σκεφτομαι απο πριν οτι παλι μπορει να τυχει και το αγχος βαραει κοκκινο. Η μητερα μου που ειναι καθηγητρια ιατρικης μου ειπε να μην ανησυχω , μαλλον ειναι απο τον κακο υπνο η λαθος διατροφη και φυσικα απο αγχος. Αν δεν φυγουν ολα αυτα αν ισσοροπισω τη ζωη μου , μια μαγνητικη εγκεφαλου για να μου φυγει το αγχος, αλλα με διαβεβαιωνει οτι δεν ειναι κατι.
    Σας εχει τυχει μηπως να εχετε για καποιο καιρο προβλημα στην ομιλια, κολληματα, η σαρδαμ; Η μονη σκεψη μου πλεον συνεχεια ειναι μηπως εχω καποιο νευρολογικο νοσημα, σκληρυνση κατα πλακας, η καποιο ισχαιμικο επισοδειο η εγκεφαλικο. Αισθανομαι και καθημερινα βαρυ το κεφαλι και ζαλη εδω και μηνες. Οι αιματολογικες , βιοχημικες, ακτινες κτλ πριν κανενα 6μηνο ηταν ολες καλες. Καρδιογραφημα και υπερυχο καρδιας περυσι επισης ολα οκ. Αλλα δεν αντεχω, φοβαμαι και δεν ξερω αν ειναι ο φοβος που το εντινει περισσοτερο. Να σημειωσω οτι μετα απο χρονια ξαναεδωσα πανελληνιες και περασα μετσοβειο πολυτεχνειο ΣΗΜΜΥ, και ειναι και εκει ενα μεγαλο αγχος, μενω μακρυα απο την πολη μου και γενικα εχω ανασφαλειες. Μενω με τη σχεση μου εδω και χρονια αλλα και παλι η ανασφαλεια στο φουλ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθηνα
    Posts
    111
    γεια χαρα! Νικολέτα..! περιεργο ειναι οντως μπράβο σου που είχες το κουραγιο να δωσεις παλι πανελληνιες σε αυτη την ηλικία ευγε σου και μπράβο σου τωρα οσο αφορα το θεμα σου. εχεις δικιο ειναι περιεργο ΑΛΛΑ νομιζω με τοσες αποδείξεις ιατρικες οτι εισαι καλα ε λογικα θα εισαι καλα! οσο αφορα το σωματικο κομμάτι υγείας προσπαθησε να μην φρικαρεις! νομιζω οτι δεν εχεις κατι με βαση ολα αυτα που σου εχουν βγει καθαρα στις εξετάσεις...νομιζω οτι ειναι ψυχοσωματικο σπανιο αυτο με την ομιλια σου τωρα τι να σου πω δεν ξερω....αλλα γενικα προσπάθησε να μείνεις κουλ και να μην φρικαρεις.. θετικες σκεψεις παντα. οσο μπορεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Καλησπέρα.. Το είχα και κάποιες φορες το παθαίνω οταν μιλω γρήγορα η οταν μιλαω και ταυτόχρονα σκέφτομαι.. Όσο το πολεμας τόσο σε κυριεύει το συγκεκριμένο... Εγω το αγνοώ και φεύγει.. Επίσης ελαττωσε την ταχύτητα που μιλάς.. Μην το πας στο αλλο άκρο.. Καταλαβαίνεις τι θελω να πω.. Καιβτο κυριότερο... Χαλάρωσε

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  2. προβλημα!!
    By cerere in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 25-01-2014, 13:53
  3. Διαταραχές ομιλίας
    By stefamw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-12-2013, 23:08
  4. εχω ή οχι προβλημα?
    By χριστινα_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-2009, 01:33
  5. το πρόβλημα μου
    By need help!!!!! in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 15-12-2005, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •