Δεν μπορω να ηρεμησω και ανησυχω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Δεν μπορω να ηρεμησω και ανησυχω

    Το ocd μου εχει να κανει με προσευχες που ζητανε τιμωριας απο μη συγκεκριμένους Θεούς

    Έχω σκεψεις ενοχλητικες που ζητανε τιμωριες απο τους Θεούς

    Συνεχειεα προσεύχομαι με το μυαλο μου και λεω με ψυχαναγκαστικο τροπο τις ιδιες φρασεις

    "ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΣΧΕΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ"


    Προχτες, ειχα παλι αυτες τις ενοχλητικες σκεψεις και δεν μπορουσα να ηρεμησω. Το μυαλο μου μπηκε στο αυτοματο και προσευχομουν ψυχαναγκαστικα με τον γνωστο τροπο.

    Οι ενοχλητικες σκεψεις επεμεναν και μου λεγαν οτι θα τιμωρηθω. Λογω κουρασης, αγχους, φοβου αρχισα να λεω στους Θεούς να με τιμωρησουν αλλα οχι πολυ. Και αρχισα να προτεινω τιμωριες.

    Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αν αυτες οι προτασεις περι τιμωριων που ηταν σε μορφη προσευχης, ηταν κανονικες προσευχες ή ενοχλητικες σκέψεις σε μορφη προσευχών.

    Δεν μπορω να θυμηθω ακριβως τι ελεγα/ελεγαν ή ποσες φορες το ειπα. Το μυαλο μου ειχε σταματησει να φιλτραρει τις σκψεις μου και απλα, ελεγε διαφορα σχετικα με τις τιμωριες.

    Θυμαμαι που και που να εχω σκεψεις και προτασεις για τιμωριες, αλλα δεν μπορω να επιβεβαιωσω αν ηταν προσευχη ή απλες ενοχλητικες σκέψεις.

    Ανησυχω επειδη αυτες οι προσευχες/σκεψεις εμφανιστηκαν πανω απο 2-3 φορες, νομιζω. Μπορει και παραπανω. Οκ να εμφανιζονται 1 φορα και να τις αγνοω. αλλα οταν γινεται συνεχεια, εφτασα σε σημειο να μην ξερω τι μου γινεται και το τι κανω. Δεν θα ζητουσα καμια τιμωρια απο τους Θεούς. Συνεχως, προσευχομαι οτι δεν θελω καμια τιμωρια, και ξαφνικα, εφτασα σε σημειο να ζηταω τιμωρια και να κάνω και προτασεις τιμωριων? απλα ειχα φρικαρει. Νομιζω, το ocd ελεγε

    ocd: θα τιμωρηθεις με πολυ κακο τροπο! θα τιμωρηθεις!

    και με αφορμη αυτο, αρχισα να κάνω συμβιβασμους με τους Θεούς να μην τιμωρηθω με πολυ κακο τροπο. κατι που δεν θα το ζηταγα ποτε.

    Νιωθω μπερδεμενος γιατι αυτο ειπωθηκε για πανω απο 2-3 φορες. Και μαλιστα, πως γινεται κατι να ειναι χωρις την θεληση μου, οταν φτανω σε σημειο να κανω προτασεις?

    βεβαια, ηταν καπως σκορπισμενες αυτες οι προσευχες/σκεψεις. εμφανιζοταν ανα διαστηματα. και εγω απλα δεν εδινα σημασια. δεν ξερω. δεν μπορω καν να θυμηθω τι ακριβως ελεγα. μονο στιγμιοτυπα θυμαμαι εδω και εκει.

    Ηταν λες και το μυαλο μου, μολυσμενο απο ocd, προσπαθουσε να συμβιβαστει με τους Θεούς περι τιμωριων, επειδη το υποσυνειδητο μου ειχε φρικαρει. Αντι να πω οτι δεν θελω τιμωρια, αρχισα να κανω προτασεις τιμωριων. Και δεν ξερω αν το εκανα με ή χωρις την θεληση μου. Δεν μπορω να καταλαβω αν αυτα μετρανε σαν προσευχες ή σαν ενοχλητικες σκεψεις. Και αν ηταν ενοχλητικες, πως ειναι δυνατον να κρατησαν τοσο πολυ και να φτασαν σε τετοιο σημειο? Πρωτη φορα εφτασα σε τετοιο σημειο με τις ενοχλητικες σκεψεις. Αλλες φορες, απλα εμφανιζοταν 2-3 σκεψεις μαζεμενες, ελεγαν οτι ελεγαν, εγω φρικαρα και ελεγα αμεσως στους Θεούς οτι ηταν χωρίς την θελησή μου.

    Σε αυτη την περιπτωση, το πραμα διερκησε για καποια λεπτα. ενω σκεφτομουν αλλα πραγματα παραλληλα, το μυαλο μου εκανα συμβιβασμους ανα διαστηματα. και δεν μπορω, να καταλαβω αν τελικα ηταν ενοχλητικες σκέψεις ή προσευχες.

    Ημουν αφοσιωμενος σε μια συζητηση στο messanger και σκεφτομουν άλλα πραματα παράλληλα. Μέσα σε αυτα τα αλλα πραματα. Εμφανίζονταν σκέψεις σε μορφη προσευχης που προτειναν τιμωριες. αυτο διαρκουσε 1 δευτερολεπτο. Δεν το εδινα σημασια, μαλλον γιατι ήμουν κουρασμενος. Μετα απο λίγο, πάλι το ιδιο. Πρεπει να εγινε αρκετες φορες, μεχρι που συνειδητοποιησα τι γινονταν, και αρχισα, να προσευχομαι κανονικα οτι ολες αυτες οι σκεψεις περι τιμωριων και προτασεων ηταν χωρίς την θεληση μου. Ανησυχω μηπως, για εκεινα τα 1 δευτερολεπτα που εμφανιζονταν αυτες οι "προσευχες" μηπως τις εννοουσα.
    Last edited by Erudinam; 04-07-2020 at 20:03.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Πήγαινε σε έναν ψυχίατρο αδερφέ γιατί στο τέλος θα τρελαθείς τελείως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Πρεπει να πασ σε γιατρο να παρεισ φαρμακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να ηρεμήσω μετα απο νεύρα η στεναχώρια.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 105
    Last Post: 23-01-2020, 21:15
  2. Αρρυθμίες. Δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα!
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-11-2019, 16:44
  3. δεν μπορω να ηρεμησω σε μια αγκαλια
    By adriana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 19-03-2013, 11:22
  4. Δεν μπορω να ηρεμησω/χαλαρωσω καθολου :/
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-01-2013, 12:53
  5. πως θα ηρεμήσω;
    By ilianna_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 28-10-2006, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •