Δεν ξέρω τι κάνω με την ζωή μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25

    Δεν ξέρω τι κάνω με την ζωή μου.

    Είμαι τριτοετης σε μια δυσκολη/απαιτητικη σχολη και χρωσταω τα μισα μαθηματα.
    Δεν μου αρεσει το αντικειμενο. Κριμα που ξεκινησα αυτη την σχολη (μαθηματικο).
    Κοντευω να τρελαθω, καθομαι και φρικαρω στην ιδεα οτι πρεπει για αλλα 2 (τουλαχιστον -επειδη δεν ειμαι και καλος φοιτητης) χρονια να διαβαζω πραγματα που δεν με νοιαζουν.
    Προσφατα απετυχα σε ενα μαθημα και με εχει παρει εντελως απο κατω.
    Δεν θελω να δωσω τα μαθηματα, ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΩ! Και πελον ουτε τα καταλαβαινω.
    Απ την αλλη σκεφτομαι οτι ειναι καλο να εχω πτυχιου μαθηματικων, οτι θα μου ανοιξει πορτες.
    Τι να κανω? Το αγχος με κραταει φυλακισμενο. Κοντευω να σκασω.
    Εχω και OCD και αυτο μαλλον χειροτερευει τα πραγματα.
    Να τα παρατησω ολα;; Πανε 3 χρονια! Να συνεχισω (1 ετος εμεινε θεωρητικα)?
    Δεν ξερω τι να κανω.
    Νιωθω απαισια, ξυπναω και κοιμαμαι με κρισεις αγχους. Ουτε τα ηρεμιστικα με βοηθουν.
    Ποια ειναι η γνωμη σας; Πνιγομαι παιδια, θελω βοηθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Το ξερεις πως το τμημα σου ειτε θα το αγαπησεις ειτε θα το μισησεις. Το ερωτημα ειναι πραγματικά το μισεις το τμημα σου; Εστω πως το μισεις και θες να ασχοληθεις με καποιο άλλο τμημα, οποιοδήποτε και αν είναι αυτό, αν εμπιπτει στη θετική κατευθυνση πάλι τα μαθηματικά και σε μερικές περιπτώσεις advanced maths θα τα βρεις μπροστά σου.
    Γενικό συμπέρασμα: Μην τα αγαπήσεις γιατί δεν μπορείς, δεν θέλεις κτλ, τουλάχιστον όμως προσπάθησε να καταφέρεις να συμβιώσεις μαζί τους και απαξ και το καταφέρεις και τελικώς παρεις το πτυχίο σου που αυτό θα συμβεί, δώσε καταταρκτήριες στο τμήμα πού σε ενδιαφέρει.
    Αν μπορούσα να παρομοίαζα τα μαθηματικά σαν μια γκόμενα θα τα παρομοίαζα σαν την ναζιάρα, απαιτητική γκόμενα που όλοι γουστάρουν να την πηδηξουν, αλλά λίγοι έχουν την θέληση, τον τρόπο και την πειθώ να το καταφέρουν. Αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσει κάποιος; Σαν δοκιμή όχι γιατί είναι χασιμο χρόνου, αφού είναι πολύ δύσκολη γκόμενα, σαν στόχο ζωής αξίζει; Ναι γιατί θα είναι μία επίτευξη στόχου που λίγοι μπορουν να πετύχουν.

    Y.Γ Το δεν καταλαβαίνω τα μαθηματικά είναι προσχημα και δικαιολογία για να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν σου ταιριάζει το τμήμα και τελικώς να το παρατήσεις. Αν αυτό θες πραγματικά να κάνεις κάνε το, μην δίνεις όμως ψευτικές δικαιολογίες στον εαυτό σου , κάνε το πιο απλά πες δεν γουστάρω άλλο, μπουχτησα, τα βαρεθηκα και τα παραταώ.
    Last edited by mindcrime; 28-06-2020 at 16:45.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Σ'ευχαριστω γιααυτα που εγραψες. Θα τα λαβω σοβαρα υποψιν μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οταν θα παρεις την τελικη σου αποφαση θα ήθελα να μου την ανακοινώσεις. Κάποτε ένας τεράστιος επιστήμονας στην Ελλάδα όταν μπηκε αμφιθέατρο για την 1η του διάλεξη μας είπε το εξης: Στην επιστημη δεν υπάρχει το δεν μου αρέσει αυτό το μάθημα, όλα τα μαθήματα ωραία ή μη πρέπει να τα μελετάμε για να ολοκληρωνόμαστε σαν επιστήμονες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα εγώ πιστεύω ότι από την ώρα που δεν νοιάζεσαι για αυτό τον τομέα καλό είναι να μην συνεχίσεις και θα σου πω το γιατί...
    Το χαρτί άμα το πάρεις και το πάρεις μόνο και μόνο επειδή θεωρήσες ότι είναι κρίμα να την παρατήσεις την σχολή δεν θα σε βοηθήσει τόσο όσο νομίζεις, καταλαμβενω ότι είδη έχεις πολύ καιρό που ασχολείσαι με αυτό, για μένα θεωρώ να βρεις κάτι άλλο που να σου αρέσει να δοκιμάσεις κάτι άλλο που μπορεί να σου αρέσει... Το να κρατάς πολύ σφιχτά κάτι που μπορεί να μην σε βοηθήσει ίσως να είναι καλύτερα να το αφήσεις... Μπορείς να κάνεις και το άλλο να ψάξεις ταυτόχρονα κατι άλλο και άμα δεν βρεις συνεχίζεις με την σχολή....μην πιέζεις τον εαυτό σου για κάτι τέτοιο δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου άμα παρατήσεις την σχολή... Κάνε ότι είναι καλύτερο για σένα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Εγω εβγαλα τη σχολη σε 10 χρονια δουλευα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Εγώ πάλι επειδή έχω μια μεγαλύτερη εμπειρία από τη ζωή, θα πρότεινα να την τελειώσεις οπωσδήποτε τη σχολή σου κ μετά να σκεφτείς τι θέλεις να κανεις, δυστυχώς είμαστε στο 2020 κ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ κάποιο πτυχίο, ότι κ να θέλεις να κάνεις ...
    Οι συμβουλές παράτα τα η είναι πολύ ριψοκίνδυνες η δείχνουν ότι κάποιος δεν μπορεί να κατανοήσει τον κόπο που χρειάζεται ώστε να μπεις σε μια σχολή όπως αυτή των μαθηματικών, κ να φτάσεις στο 3ο ετος

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!
    By agapi1976 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 94
    Last Post: 08-02-2018, 22:31
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. δεν ξερω τι να κανω..
    By Sofma in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 12
    Last Post: 03-06-2016, 13:25
  5. δεν ξερω τι να κανω :/
    By maria17 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-01-2013, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •