Στρατός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Στρατός

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103

    Στρατός

    Καλησπέρα σας, είχα ξανά κάνει post με άλλο profile εδώ.
    Όσοι είχατε απαντήσει λογικά θα θυμάστε.
    Να με πάλι εδώ λοιπόν.. ξανά...με νέο profile... αλλά με το ίδιο όνομα καθώς δεν θέλω να φανεί το πραγματικό μου όνομα.
    Τις προάλλες σας είχα πει πως πέρσυ ήταν να ξεκινήσω την θητεία μου λοιπόν και πως δεν άντεξα και έπαθα κρίσεις πανικού, οπότε και είχα φύγει από την δεύτερη μέρα από το στρατό.
    Πριν κάτι μήνες σας είχα πει πως φέτος είναι να παρουσιαστώ ξανά...όμως δεν είμαι έτοιμος...βασικά δεν θέλω να πάω...και για κάποιο λόγο άργησε να έρθει η ενημέρωση για την στράτευση (ίσως λόγο covid-19).
    Anyway, έχω ενημερωθεί μέσω email...το θέμα μου είναι πως είδα λίγο αργά τα email's και ο λόγος είναι επειδή είχα κάνει πρόσφατα εργοστασιακές ρυθμίσεις στο κινητό μου.
    Για να σας δώσω να καταλάβετε έχω δύο emails, όπου στο ένα από αυτό το έχει η στρατολογική υπηρεσία...όταν έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις στην συσκευή μου εγώ είχα βάλει το ένα από τα δύο email και πιο συγκεκριμένα αυτό που δεν το έχει ο στρατός.
    Πριν κάτι μέρες έβαλα και το δεύτερο email και είδα σήμερα πως μου είχαν στείλει από το στρατό 3 email.

    Το ένα email στάλθηκε στις 13 Αυγούστου και έλεγε το εξής:

    "1. Σας πληροφορούμε ότι έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την 2020 Ε΄ ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος 2020).

    2. To Σημείωμα Κατάταξής σας, έχει εκδοθεί και πρέπει να το εκτυπώσετε αφού πρώτα συνδεθείτε μέσω του διαδικτυακού τόπου www.stratologia.gr από το Μενού «Είσοδος», χρησιμοποιώντας τα διαπιστευτήρια εισόδου στο taxisnet και επιλέγοντας στη συνέχεια το Μενού «ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΜΟΥ».

    3. Σε περίπτωση που έχετε λάβει ή έχετε καταθέσει αίτημα για αναβολή κατάταξης, παρακαλούμε αγνοήστε το παρόν μήνυμα."

    Το δεύτερο email όπου στάλθηκε 28 Αυγούστου έλεγε το εξής:

    "Η ημερομηνία κατάταξής σας έχει μετατοπιστεί κατά πέντε (5) ημέρες. Νέο σημείωμα κατάταξης θα εκτυπώσετε μέσω του διαδικτυακού τόπου www.stratologia.gr, με χρήση κωδικών taxisnet."

    Και στο τρίτο όπου στάλθηκε 4 μέρες πριν έλεγε το εξής:

    "Αγαπητέ στρατεύσιμε,

    Στο πλαίσιο πρόληψης για την αποφυγή διάδοσης της νόσου Covid-19, η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας θέλει πριν την κατάταξή σου να σου επιστήσει την προσοχή για τη λήψη των απαραίτητων μέτρων προστασίας, την αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες αλλά κυρίως την αποφυγή συμμετοχής σε εκδηλώσεις συνωστισμού και συγχρωτισμού τις τελευταίες ημέρες πριν την κατάταξη. Αν πριν την ημερομηνία κατάταξής σου παρουσιάσεις συμπτώματα όπως πυρετό, βήχα ή δυσκολία στην αναπνοή, επικοινώνησε αμέσως με τον γιατρό σου ή τον ΕΟΔΥ στο τηλ. 210 5212054. Στην περίπτωση που νοσεί άτομο του στενού οικογενειακού σου κύκλου, ενημέρωσε εγκαίρως την υγειονομική υπηρεσία της μονάδας κατάταξής σου. Ενημερώσου για τις οδηγίες προστασίας στο site της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας: https://www.civilprotection.gr/el/ko...isimes-odigies

    Καλή Θητεία!"

    Θα ήθελα να ρωτησω 2 πράγματα....

    Είδα αργά τα emails;
    Σώζεται η κατάσταση;
    Θα έχω κάποια επιβάρυνση που δεν είχα ασχοληθεί τόσο καιρό;
    Τα πρόλαβα στο τσακ;
    Επίσης το κυριότερο...γιατί ενώ ήξερα πως κάποια στιγμή ότι θα με ξανά καλέσουν, από την ώρα που τα έχω διαβάσει τα emails με έχει πιάσει μια ανησυχία και την ώρα που τα διάβαζα με είχε πιάσει ταχυκαρδία;
    Το έχω πάρει απόφαση...θέλω να απαλλαγώ οριστικά.
    Την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάλι κρίσεις πανικού όπως και πέρσυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Θα μπορουσες να ζητησεις αναβολη για ψυχολογικους λογους να συνελθεις λιγακι και να το...... Ξανασκεφτεις ισως σε μερικους μηνες να εισαι πολυ καλυτερακαι να πας. Ετσι και αλλιως λιγοι μηνες ειναι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απαντυ σου.
    Πέρσυ υποτίθεται πως μου δώσανε αναβολή λόγο της κρίσης που έπαθα μήπως και γίνω καλύτερα αλλά δεν.
    Δυστυχώς και σε ψυχολόγο που έχω πάει δεν πηγαίνω τακτικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Πήγαινε σε έναν και πες του τι νιώθεις και πως δεν θες να πας στρατό γιατί δε θα το αντέξεις. Θα σου δώσει χαρτί για να κάνεις αίτηση αναβολής εκ νέου.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Τόσο απλά?
    Αν είναι τόσο απλά ευχαριστώς.
    Ούτως η άλλως αυτήν την φορά έχω σκοπό να πω την αλήθεια και μόνο την αλήθεια και όχι σαν πέρσυ που το έπαιξα άνετος.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συγνωμη!! Αλλα αυτες τις μερες οι Τουρκοι ειναι τοσο επιθετικοι οσο δεν ηταν απο την μεσοπολεμια εποχη του Ε.Βενιζελου! Καθε νεα και νεος Ελληνας ,θα επρεπε να παει σχεδον εθελοντης να προασπησει τα ιδανικα, την ελευθερια και τον τοπο οπου ζει και αναπνεει! να ειναι ετοιμος να αφησει την τελευταια του ανασα για το χωμα που τον θρεφει! να προασπησει την ελευθερια .
    Να υπερασπηστει τους ηχους των καμπαναριων που χτυπουν σε χρστιανικους ρυθμους!
    Συγνωμη εαν δεν μπορει καποιος για λογους υγειας να το κανει, κατις που το σεβομαι και το λεει και ο νομος! αλλα οποιος μπορει θα πρεπει να παει!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Αγαπητέ Γιώργο, γιατι να επιβάλλεις σε κάποιον να κάνει κάτι που δεν το θέλει?
    Τι σκατα ελευθερία είναι αυτή?
    Η Ελλάδα είναι ένα κομμάτι της γης και ως γνωστόν η γη δεν μας ανήκει, αλλά φιλοξενουμαστε σε αυτήν.
    Γιατί τα έχουμε κάνει έτσι τα πράγματα?
    Ο καθένας την γη του και λοιπές μπούρδες.
    Ειρήνη δεν μπορεί να υπάρξει?
    Απαραιτήτως πόλεμο πρέπει να έχουμε?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Αγαπητέ Γιώργο, γιατι να επιβάλλεις σε κάποιον να κάνει κάτι που δεν το θέλει?
    Τι σκατα ελευθερία είναι αυτή?
    Η Ελλάδα είναι ένα κομμάτι της γης και ως γνωστόν η γη δεν μας ανήκει, αλλά φιλοξενουμαστε σε αυτήν.
    Γιατί τα έχουμε κάνει έτσι τα πράγματα?
    Ο καθένας την γη του και λοιπές μπούρδες.
    Ειρήνη δεν μπορεί να υπάρξει?
    Απαραιτήτως πόλεμο πρέπει να έχουμε?
    οταν προσβαλεις την αποψη του αλλου, ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις ποσο σεβεσαι την διαφορετικη αποψη, ποσο ανοιχτος εισαι στην ελευθερια και στην αυτοδιαθεση των ανθροπων σε κοινωνιες ισωτιμιας!
    Αρα και οπως το παει η λογικη δεν εχεις καμια σχεση και δεν θα μπορουσες να ζεις σε περιβαλον που να ζεις και να συζεις με αλλους εκτος απο οσους εχουν ιδιες ιδεες με εσενα!
    Οσο για την ειρηνη δεν σου ειπα ουτε μιλησα και ιμπεριαλιστικες μιλιταριστικες ιδεες! το αντιθετο!, ειπα ακριβως αυτο που ελεγε ο Καζαντζακης, και για να μπορεις να εισαι ελευθερος, πρεπει να αξιζεις να εισαι! δλδ να μπορεις να το υπερασπιστεις αυτο το αγαθο! Αρα αν ερθουν αυριο καποιοι αλλοι τι θα κανεις? θα πεις ο.κ.?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Προφανώς και σέβομαι τις απόψεις του άλλου.
    Αμ τι άλλο αν ήμασταν όλοι ίδιοι ο κόσμος θα ήταν τελείως διαφορετικός.
    Απλώς θεωρώ πως δεν πρέπει να τραβηχτούν τα πράγματα έως την άκρη αυτό.
    Δεν χρειάζεται να χυθεί αίμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Παιδια δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε.... Μας φτανουν ολα τα αλλα που εχουμε. Αν πραγματι δεν μπορει καποιος να παει στρατο γιατι εχει ψυχολογικα θεματα τοτε και με το ζορι να παει δεν θα ειναι χρησιμος πουθενα.... Ποσο μαλλον να υπερασπιστει την πατριδα.πρεπει να προσπαθησεις να λυσεις τα θεματα σου πρωτα για σενα που εισαι πολυ νεος για να χανεις την ζωη σου ετσι. Νομιζω πρεπει να προσπαθησεις με τον ψυχολογο σου και να εισαι ποιο τακτικος στα ραντεβου σου...... Μονο για σενα ολα τα αλλα θα ερθουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Σε ένα δημόσιο φορουμ θα διαβάσεις διάφορες απόψεις.. Η καθε άποψη εξαρτάται από το ποιον του καθενός. Κράτησε αυτές που σου είναι χρήσιμες, τις υπόλοιπες αγνόησε τες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    οταν προσβαλεις την αποψη του αλλου, ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις ποσο σεβεσαι την διαφορετικη αποψη, ποσο ανοιχτος εισαι στην ελευθερια και στην αυτοδιαθεση των ανθροπων σε κοινωνιες ισωτιμιας!
    Αρα και οπως το παει η λογικη δεν εχεις καμια σχεση και δεν θα μπορουσες να ζεις σε περιβαλον που να ζεις και να συζεις με αλλους εκτος απο οσους εχουν ιδιες ιδεες με εσενα!
    Οσο για την ειρηνη δεν σου ειπα ουτε μιλησα και ιμπεριαλιστικες μιλιταριστικες ιδεες! το αντιθετο!, ειπα ακριβως αυτο που ελεγε ο Καζαντζακης, και για να μπορεις να εισαι ελευθερος, πρεπει να αξιζεις να εισαι! δλδ να μπορεις να το υπερασπιστεις αυτο το αγαθο! Αρα αν ερθουν αυριο καποιοι αλλοι τι θα κανεις? θα πεις ο.κ.?
    Καλησπέρα
    Πρώτον θα μηλισω στον Γιώργο κανένας δεν είναι αναγκασμενος να πάει στον πόλεμο που στην ουσία για τώρα τουλάχιστον δεν θα γίνει κάτι αλλά και να γίνει θα πάνε αυτοί που είναι έτοιμη είδη ψυχικά και σωματικά και πραγματικά το θέλουν δεν ζούμε στα παλιά χρόνια που τότε όλοι οι Έλληνες πήγαιναν με χαρά στον πόλεμο δεν είναι το ίδιο έχουν αλλάξει πολλά και καλύτερα γιατί κανένας δεν θέλει να βιώσει όλα τα άσχημα που μπορείς να νιώσεις σε κατάσταση πολέμου, δεύτερον ο άνθρωπος έχει θέματα με το άγχος και δικαιολογημενα γιατί δεν είναι ο μόνος που δεν μπορεί να πάει στρατό από την ψυχική του κατάσταση,
    Τώρα στον anonym462, δεν είναι κάτι κακό να πάρεις αναβολή για να μην πας στο στρατό από την ώρα που δεν νιώθεις καλά, να είσαι ειλικρινής μαζί τους και θα δείξουν κατανόηση, έχω ακούσει διάφορα περιστατικά με φαντάρους που πίεσαν τον εαυτό τους να πανε και δεν τους βγήκε σε καλό, για αυτό καλό ειναι να πάρεις αναβολή για τώρα και ίσως ρώτα άμα εκεί παρέχουν ψυχολόγο, μπορεί να σε βοηθήσει, μόνο μην ζορίσεις τον εαυτό σου να είσαι καλά εσύ πρώτα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Δεν τσακωνόμαστε, συζήτηση κάνουμε
    Έχει επιλογή για τσατ εδώ μέσα για να σε ρωτήσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Παιδια δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε.... Μας φτανουν ολα τα αλλα που εχουμε. Αν πραγματι δεν μπορει καποιος να παει στρατο γιατι εχει ψυχολογικα θεματα τοτε και με το ζορι να παει δεν θα ειναι χρησιμος πουθενα.... Ποσο μαλλον να υπερασπιστει την πατριδα.πρεπει να προσπαθησεις να λυσεις τα θεματα σου πρωτα για σενα που εισαι πολυ νεος για να χανεις την ζωη σου ετσι. Νομιζω πρεπει να προσπαθησεις με τον ψυχολογο σου και να εισαι ποιο τακτικος στα ραντεβου σου...... Μονο για σενα ολα τα αλλα θα ερθουν
    Δεν τσακωνόμαστε, συζήτηση κάνουμε
    Έχει επιλογή για τσατ εδώ μέσα για να σε ρωτήσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Παιδια δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε.... Μας φτανουν ολα τα αλλα που εχουμε. Αν πραγματι δεν μπορει καποιος να παει στρατο γιατι εχει ψυχολογικα θεματα τοτε και με το ζορι να παει δεν θα ειναι χρησιμος πουθενα.... Ποσο μαλλον να υπερασπιστει την πατριδα.πρεπει να προσπαθησεις να λυσεις τα θεματα σου πρωτα για σενα που εισαι πολυ νεος για να χανεις την ζωη σου ετσι. Νομιζω πρεπει να προσπαθησεις με τον ψυχολογο σου και να εισαι ποιο τακτικος στα ραντεβου σου...... Μονο για σενα ολα τα αλλα θα ερθουν
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Καλησπέρα
    Πρώτον θα μηλισω στον Γιώργο κανένας δεν είναι αναγκασμενος να πάει στον πόλεμο που στην ουσία για τώρα τουλάχιστον δεν θα γίνει κάτι αλλά και να γίνει θα πάνε αυτοί που είναι έτοιμη είδη ψυχικά και σωματικά και πραγματικά το θέλουν δεν ζούμε στα παλιά χρόνια που τότε όλοι οι Έλληνες πήγαιναν με χαρά στον πόλεμο δεν είναι το ίδιο έχουν αλλάξει πολλά και καλύτερα γιατί κανένας δεν θέλει να βιώσει όλα τα άσχημα που μπορείς να νιώσεις σε κατάσταση πολέμου, δεύτερον ο άνθρωπος έχει θέματα με το άγχος και δικαιολογημενα γιατί δεν είναι ο μόνος που δεν μπορεί να πάει στρατό από την ψυχική του κατάσταση,
    Τώρα στον anonym462, δεν είναι κάτι κακό να πάρεις αναβολή για να μην πας στο στρατό από την ώρα που δεν νιώθεις καλά, να είσαι ειλικρινής μαζί τους και θα δείξουν κατανόηση, έχω ακούσει διάφορα περιστατικά με φαντάρους που πίεσαν τον εαυτό τους να πανε και δεν τους βγήκε σε καλό, για αυτό καλό ειναι να πάρεις αναβολή για τώρα και ίσως ρώτα άμα εκεί παρέχουν ψυχολόγο, μπορεί να σε βοηθήσει, μόνο μην ζορίσεις τον εαυτό σου να είσαι καλά εσύ πρώτα..
    Λέω να απαλλαγώ τελείως, νιώθω πως δεν είναι για όλους.
    Ξέρεις μήπως έχει επιλογή για τσατ για να σε ρωτήσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Στρατός
    By Vertone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 03-01-2019, 08:44
  2. Στρατός
    By Xristos__t in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 07-09-2018, 10:54
  3. Στρατος
    By mateo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 06-01-2014, 15:33
  4. στρατός
    By cozanostra13 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 16
    Last Post: 28-10-2013, 15:34
  5. στρατός
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 17-12-2009, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •