Στεναχώρια, άγχος, αρνητικές σκέψεις, τύψεις, έλλειψη ικανοποίησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    9

    Στεναχώρια, άγχος, αρνητικές σκέψεις, τύψεις, έλλειψη ικανοποίησης

    Φοβάμαι πολύ και πολλά. Σκέφτομαι διαρκώς ότι δεν θέλω να ζω. Δεν ξέρω αν στα αλήθεια θέλω να πεθάνω αλλά δεν αντέχω να ζω με τόσο άσχημες σκέψεις και συναισθήματα διαρκώς. Επίσης σκέφτομαι ότι αν τώρα που στην τελική δεν έχω σοβαρά προβλήματα στην ζωή μου αισθάνομαι τόσο χαλια, τι θα κάνω όταν όντως έχω; όταν για παράδειγμα πεθάνουν δικά μου άτομα; πηγαίνω σε ψυχολογο και είχα πάει και μια φορά σε ψυχίατρο και μου είπε ότι πασχω απο ελαφριά προς μέτρια καταθλιψη και δεν χρειάζομαι φαρμακευτική αγωγή.. Παρόλα αυτά δεν ξέρω νιώθω ότι ίσως και να χρειάζομαι γιατί δεν αντέχω άλλο να αισθάνομαι έτσι.. Και δεν θέλω να διαχειριστώ άλλο όλα αυτά τα άσχημα συναισθήματα και τις κακές σκέψεις που έχω στο κεφάλι μου.. (έχω κάποια συμπτώματα ιδψ και οι ψυχαναγκασμοι μ με κάνουν να έχω άγχος και στεναχώρια συνέχεια). Δεν ξέρω για ποιον λόγο γράφω όλα αυτά αλλά ναι... Γενικά δεν ξέρω αν μου αρέσει η ζωή δεν ξέρω αν με ευχαριστεί τίποτα πραγματικά.. Κανονίζω κάτι μέσα στο άγχος, μετά όταν νιώθω χάλια θέλω να το ακυρώσω.. Επίσης συνέχεια έχω τύψεις για τα πάντα χωρίς καν να φταίω για κάτι αισθάνομαι ότι για όλα φταίω εγώ και αυτό με τρελαίνει γιατί μου δημιουργεί άγχος συνέχεια. (είμαι 21)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by JoFiKi99 View Post
    Φοβάμαι πολύ και πολλά. Σκέφτομαι διαρκώς ότι δεν θέλω να ζω. Δεν ξέρω αν στα αλήθεια θέλω να πεθάνω αλλά δεν αντέχω να ζω με τόσο άσχημες σκέψεις και συναισθήματα διαρκώς. Επίσης σκέφτομαι ότι αν τώρα που στην τελική δεν έχω σοβαρά προβλήματα στην ζωή μου αισθάνομαι τόσο χαλια, τι θα κάνω όταν όντως έχω; όταν για παράδειγμα πεθάνουν δικά μου άτομα; πηγαίνω σε ψυχολογο και είχα πάει και μια φορά σε ψυχίατρο και μου είπε ότι πασχω απο ελαφριά προς μέτρια καταθλιψη και δεν χρειάζομαι φαρμακευτική αγωγή.. Παρόλα αυτά δεν ξέρω νιώθω ότι ίσως και να χρειάζομαι γιατί δεν αντέχω άλλο να αισθάνομαι έτσι.. Και δεν θέλω να διαχειριστώ άλλο όλα αυτά τα άσχημα συναισθήματα και τις κακές σκέψεις που έχω στο κεφάλι μου.. (έχω κάποια συμπτώματα ιδψ και οι ψυχαναγκασμοι μ με κάνουν να έχω άγχος και στεναχώρια συνέχεια). Δεν ξέρω για ποιον λόγο γράφω όλα αυτά αλλά ναι... Γενικά δεν ξέρω αν μου αρέσει η ζωή δεν ξέρω αν με ευχαριστεί τίποτα πραγματικά.. Κανονίζω κάτι μέσα στο άγχος, μετά όταν νιώθω χάλια θέλω να το ακυρώσω.. Επίσης συνέχεια έχω τύψεις για τα πάντα χωρίς καν να φταίω για κάτι αισθάνομαι ότι για όλα φταίω εγώ και αυτό με τρελαίνει γιατί μου δημιουργεί άγχος συνέχεια. (είμαι 21)
    Εάν θες να πεθάνεις εγώ σου συνιστώ να πάρεις φαρμακευτική αγωγή έστω κάτι ήπιο. Πήγαινε στην ψυχίατρο, πάλι η σε άλλη αλλά με αυτές τις σκέψεις δεν παίζουμε. Βέβαια προσπαθεισε λίγο πρώτα με φυσικό τρόπο γραψου σε κάποιο γυμναστήριο, η κάνε περίπατο στην φύση η ποδήλατο, τρωγε υγιεινά κ.α

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    9
    @andreas86 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου! Θέλω να κάνω κάτι σίγουρα αλλά τις περισσότερες φορές νιώθω ότι έχω επαναπαυθεί στην θλίψη μου και δεν θέλω καν να προσπαθήσω για αλλαγές. Ευχαριστώ και πάλι που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα
    Μου θυμίζεις πολύ εμένα σε πολλά από αυτά που λες, καλό είναι να πάρεις φάρμακα, εγώ είμαι 25 και έχω χρόνια κατάθλιψη και αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο πριν ένα χρόνο γιατί δεν αντεχα άλλο, να εχω φοβίες ανχος χωρίς λόγο να βγαίνω έξω και όταν γυρνάω σπίτι να πονάω στο στήθος χώρις να εχω κάτι μόνο και μόνο από της ενοχές επειδή βγήκα, να σκέφτομαι τον θάνατο και να κάνω κακό στον εαυτό μου να τον χτυπάω να του ανοίγω πληγές και γενικά πολλά άσχημα πράγματα,και εμένα μου είπε ότι δεν χρειάζομαι φάρμακα αλλά επέμενα γιατι δεν αντεχόταν άλλο, τώρα παίρνω για την κατάθλιψη και αντιψυχωτικο για της σκέψεις, και σχέση πριν ένα χρόνο είμαι λίγο καλύτερα αλλά έχω χρόνο ακόμα αρκετό για να γίνω τέλειος καλά, καλό είναι να πάρεις και να δεις πως πάει,άμα επιμένουν ότι δεν θέλεις φάρμακα καλό είναι να αλλάξεις γιατρό να βρεις κάποιον που να σε καταλαβαίνει λιγο παραπάνω, προσπάθησε να φροντίζεις τον εαυτό σου να τον αγαπάς και να τον συνχωρας άμα κάτι πάει στραβά.. Όταν αρχίσεις τα φάρμακα θα δεις διαφορά πιστεύω με το καιρό...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    9
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!! Σε νιώθω πολύ κι εγώ.. Είναι ανυπόφορο να μην μπορείς να ευχαριστηθείς τίποτα επειδή σε τρελαίνουν οι σκέψεις σου.. Ναι σίγουρα θα πάω σε άλλο ψυχίατρο, ο πρώτος την μία και μοναδική φορά που πήγα με έκανε να αισθανθώ χάλια και ένιωθα λες και μου έκαναν ανάκριση η αλήθεια είναι.. Άσε που νομιζω ότι δεν εξέφρασα πραγματικά το πώς νιώθω .. Σε ευχαριστώ και πάλι εύχομαι να γίνεις καλύτερα και να εισια ευτυχισμενος/-η.

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    και εμενα ο πρωην ψυχιατρος με εκανε να νιωθω οτι ειμαι σε ανακριση.
    ευτυχως αλλαξα ψυχιατρο.. θα δειξει ο χρονος εαν ειναι καλος.......

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    9
    Άσε χάλια εμπειρια.. Στο εύχομαι πραγματικά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Σε ευχαριστώ και εγω που μοιράστηκες την σκέψη σου εδώ,μακάρι και εσενα να σου πάνε όλα καλά, εγώ δεν πάω σε ψυχίατρο, καταρχάς πάω σε δημόσιο νοσοκομείο λόγο οικονομικών και χάρις τον ψυχολόγο με βοήθησε μέσω νευρολόγου να πάρω φάρμακα και με παρακολουθούν και οι δύο πως τα πάω, κάποια στιγμή θέλω να πάω σε ψυχίατρο να ρωτήσω κάποια άλλα θέματα με την κατάθλιψη και γύρω από αυτό αλλά στο πολύ μέλλον, λυπάμαι που βίωσατε κάτι τέτοιο με ψυχίατρο, μακάρι να βρείτε κάποιον που να μπορείτε να συνεννοηθείτε, αν δεν μπορέσετε να βρείτε ψυχίατρο ψάξτε και για νευρολόγο μπορεί στο θέμα με τα φάρμακα να σας βοηθήσει, κάποιοι εδώ λενε ότι βρήκαν καλύτερη μεταχείριση από ότι σε ένα ψυχίατρο οπότε ας το έχετε και αυτό στο νου, ευτυχώς άνθρωποι υπάρχουν να βοηθήσουν αρκεί να ψάξεις να τους βρείς..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    9
    Σε ευχαριστώ πολύ!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Τα ιδια και εγω περναω φιλε μου.Μονο με τις ουσιες τα βρισκω....
    Καλωσηρθες στο περιθωριο!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    9
    Φίλη* χαχα
    Πηγαίνεις σε κάποιον ειδικό;

Similar Threads

  1. Υπερβολικό άγχος-αρνητικες σκέψεις
    By elenii in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-2019, 02:29
  2. ΑΓΧΟΣ,ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ,ΦΟΒΙΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By Denkserwtiexw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-06-2019, 03:00
  3. Ανεξηγητο αγχος-αρνητικες σκεψεις
    By Thodoris2002 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-08-2018, 02:09
  4. Άγχος,φοβίες, αρνητικές σκέψεις
    By Bill1996 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-02-2018, 21:10
  5. Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 12-12-2016, 21:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •