καταθλιψη 6 χρονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17

    καταθλιψη 6 χρονια

    Καλημέρα.Τα τελευταια 6 χρονια εχω κατάθλιψη.Αρχικά μου εκδηλώθηκε με κρίσεις πανικού και έντονο αγχος στο 3 τριτο ετος της σχολης μου και στην συνεχεια με ανορεξια,υπνηλια,αρνητικες σκεψεις κτλ.Μου εδωσε ο γιατρος φαρμακευτικη αγωγη:αντικαταθλιπτικο και ηρεμιστικο.Μου ειπε ομως οτι χρειαζομαι και ψυχοθεραπεια αλλα λογω οικονομικων προβληματων δεν την εκανα.Καποια στιγμη πανω που ειχα αρχισει να βελτιωνομαι τη διεκοψα την αγωγη απο μονη μου και περιττο να πω οτι εγινα 100 φορες πιο ασχημα απο πριν.Παραλληλα ειχα θεμα με τον θυροειδη μου που ισως επαιξε ρολο στην εμφανιση της καταθλιψης.Στη συνεχεια μετακομισαμε με την οικογενεια στην επαρχια και εγινα χειροτερα γιατι μου λειπουν οι φιλες μου και οι συγγενεις μου.Ακομη,νομιζω οτι η ελλειψη αυτοπεποιθησης που εχω τα δυσκολευει περισσοτερο τα πραγματα.Τωρα δεν εχω διαθεση ουτε μεχρι το μπακαλικο να παω.Αισθανομαι οτι εχω βαλτωσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by athena21 View Post
    Καλημέρα.Τα τελευταια 6 χρονια εχω κατάθλιψη.Αρχικά μου εκδηλώθηκε με κρίσεις πανικού και έντονο αγχος στο 3 τριτο ετος της σχολης μου και στην συνεχεια με ανορεξια,υπνηλια,αρνητικες σκεψεις κτλ.Μου εδωσε ο γιατρος φαρμακευτικη αγωγη:αντικαταθλιπτικο και ηρεμιστικο.Μου ειπε ομως οτι χρειαζομαι και ψυχοθεραπεια αλλα λογω οικονομικων προβληματων δεν την εκανα.Καποια στιγμη πανω που ειχα αρχισει να βελτιωνομαι τη διεκοψα την αγωγη απο μονη μου και περιττο να πω οτι εγινα 100 φορες πιο ασχημα απο πριν.Παραλληλα ειχα θεμα με τον θυροειδη μου που ισως επαιξε ρολο στην εμφανιση της καταθλιψης.Στη συνεχεια μετακομισαμε με την οικογενεια στην επαρχια και εγινα χειροτερα γιατι μου λειπουν οι φιλες μου και οι συγγενεις μου.Ακομη,νομιζω οτι η ελλειψη αυτοπεποιθησης που εχω τα δυσκολευει περισσοτερο τα πραγματα.Τωρα δεν εχω διαθεση ουτε μεχρι το μπακαλικο να παω.Αισθανομαι οτι εχω βαλτωσει.
    Έχεις ψάξει αν μπορείς να κάνεις δωρεάν ψυχοθεραπεία; Έχω διαβάσει ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Για να στο είπε ο γιατρός σημαίνει ότι όντως την χρειάζεσαι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17
    Ειχα κανει μια αναζητηση στο διαδικτυο αλλα δεν βρηκα κατι δωρεαν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by athena21 View Post
    Ειχα κανει μια αναζητηση στο διαδικτυο αλλα δεν βρηκα κατι δωρεαν.
    Εδώ στην Κύπρο έχουμε στα νοσοκομεία ψυχολόγους που μπορεί κάποιος να πάει δωρεάν. Το έχεις ψάξει εσύ αυτό;
    Πάντως έχω διαβάσει στο φορουμ από διάφορους ότι υπάρχει επιλογή να πας δωρεάν.. Αλλά δεν ξέρω που και πόσο καιρό θέλουν για να σε επιλέξουν.

    Έκανες νέες γνωριμίες;
    Last edited by george1520; 14-07-2020 at 18:11.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17
    Εριξα τωρα μια ματια και ειδα οτι εχει σε καποια κεντρα ψυχικης υγειας.Θα το ξαναδω αργοτερα πιο προσεκτικα.
    Οχι δεν εχω κανει.Αν και καποια ατομα τα ξερω γιατι καθε καλοκαιρι βρισκομουν στην περιοχη και ειχα παει και νηπιο εκει.Ομως δεν τα χω προσεγγισει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by athena21 View Post
    Εριξα τωρα μια ματια και ειδα οτι εχει σε καποια κεντρα ψυχικης υγειας.Θα το ξαναδω αργοτερα πιο προσεκτικα.
    Οχι δεν εχω κανει.Αν και καποια ατομα τα ξερω γιατι καθε καλοκαιρι βρισκομουν στην περιοχη και ειχα παει και νηπιο εκει.Ομως δεν τα χω προσεγγισει.
    Τώρα με τι ασχολησε?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17
    Εχω αφησει μερικα μαθηματα στη σχολη οποτε κοιταω να την τελειωσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by athena21 View Post
    Εχω αφησει μερικα μαθηματα στη σχολη οποτε κοιταω να την τελειωσω.
    Στην σχολή έκανες φίλους;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17
    Εκανα τρεις,τεσσερις κοπελες αλλα με τη μια ''εδεσα''.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by athena21 View Post
    Εκανα τρεις,τεσσερις κοπελες αλλα με τη μια ''εδεσα''.
    Με αυτές δεν βγαίνεις;

    Πως αντιμετωπιζεις όλο αυτό που βιωνεις τώρα;
    Η χαμηλή αυτοπεποίθηση από που προκύπτει πιστεύεις; Ποια η σχέση σου με τους γονείς σου;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17
    Οσο ημουν Αθηνα βγαιναμε.Μετα τη μετακομιση συναντιομαστε οταν εχω εξεταστικη.
    Η χαμηλη αυτοπεποιθηση προερχεται απο ενα ασχημο γεγονος στην παιδικη μου ηλικια και σε συγγενεις που με υποτιμουσαν και μου εκαναν εξουθενωτικη κριτικη απο μικρη ηλικια.
    Με τους γονεις μου εχω καλη σχεση γενικα.Με τον πατερα μου παιρναμε καποιες περιοδους εντασης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by athena21 View Post
    Οσο ημουν Αθηνα βγαιναμε.Μετα τη μετακομιση συναντιομαστε οταν εχω εξεταστικη.
    Η χαμηλη αυτοπεποιθηση προερχεται απο ενα ασχημο γεγονος στην παιδικη μου ηλικια και σε συγγενεις που με υποτιμουσαν και μου εκαναν εξουθενωτικη κριτικη απο μικρη ηλικια.
    Με τους γονεις μου εχω καλη σχεση γενικα.Με τον πατερα μου παιρναμε καποιες περιοδους εντασης.
    Τι έλεγαν οι συγγενεις σου;; οι γονείς έπαιρναν θέση σε όλο αυτό;;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17
    Οταν δεν τα πηγαινα καλα στα μαθηματικα και γενικα οταν δεν ημουν καλη σε κατι μου ελεγαν οτι ειμαι χαζη,αχρηστη,οτι δεν κανω για τιποτα,οτι δεν εχω κουκουτσι μυαλο κτλ.Και συνεχως μου εκαναν ''τεστ μαθηματικων''.Οταν με ρωτουσαν τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις απαντουσα γιατρος και εκενοι ελεγαν ''σιγα μην γινεις''. Αργοτερα στην εφηβεια που ειχα ερωτευτει καποιον μεγαλυτερο ελεγαν οτι ''γκομενιζω'' και το ειπαν στους γονεις μου με ασχημο τροπο λες και ημουν εγκληματιας ενω δεν ειχα κανει κατι μαζι του απλως καποιοι τριτοι προσπαθουσαν να μας κανουν να συναντηθουμε.Καθε φορα που εκανα καποια θετικη αλλαγη στην εμφανιση μου ''σιγα το ωραιο'' και γενικα πικροχολα σχολια χωρις να τους εχω ζητησει τη γνωμη τους.Καποια στιγμη τσακωθηκα μαζι τους και εκοψα παρτιδες και μ'εκνευριζει το γεγονος οτι κανουν σαν να μην συμβαινει τιποτα και απορουν με τη συμπεριφορα μου.Τελειως να τους αποφυγω δεν γινεται.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Οι γονείς σου τι έλεγαν; Πήραν θέση;
    Καλά έκανες και απομακρυνες τους τοξικους ανθρώπους από την ζωή σου για να βρεις την ψυχική σου ΗΡΕΜΙΑ. Έψαξες αυτό που λέγαμε για δωρεάν ψυχοθεραπεία;
    Την μέρα σου πως την περνάς τώρα που αλλάξατε Σπίτι;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17
    Το θεμα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες δεν με προσεβαλαν μπροστα τους αλλα οταν ελειπαν.Σκεφτομαι να παω στο κψυ να ρωτησω αλλα επειδη ειμαι επαρχια δισταζω λιγο.
    Τον πρωτο χρονο εβγαινα λιγο με τους γονεις μου,εκανα και λιγα ψωνια,διαβαζα κανενα λογοτεχνικο βιβλιο.Αλλα στην πορεια τα μειωσα.Γενικα μ'εχω παρατησει σ'ολα τα θεματα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By nikos14 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 01-03-2017, 18:54
  2. Ζω 3 χρόνια με κατάθλιψη
    By GiwrgosLxs in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 20-01-2017, 16:36
  3. Χρονια καταθλιψη...
    By deleted-member-14-04-2016 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 07-04-2016, 07:55
  4. Χρόνια κατάθλιψη
    By b52 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 07-06-2010, 21:59
  5. χρονια καταθλιψη
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-02-2010, 12:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •