Ημουν στο γραφειο, στο πατρικο μου σπιτι. Εκει που μετακινούσα, ξαφνικά, θυμηθηκα ενα παλιο χουσούρι που είχα με το να κολλαω τσιχλες κατω απο το γραφειο. Δεν θυμαμαι πριν ποσα χρόνια. Περίπου 3-10 χρονια πριν. Υπαρχουν ακομη ίχνη αφοτου καθαριστηκαν γιατι ηταν κολλημενες πολυ καιρο. Ξαφνικα, με το που θυμηθηκα αυτο το χουσουρι, μου ηρθε ενα αρνητικο συναισθημα και ενα ψυχαναγκαστικο "δεν πρεπει"

Τωρα, αυτο το "δεν πρεπει" δεν ξερω ακριβως που πηγαινε. Δεν πρεπει να ακουμπησω τα σημεια? δεν πρεπει να ξανακολλησω τσιχλα? Δεν ξερω! απλα μου ηρθε αυτο το "δεν πρεπει" πολυ φευγαλεα και δεν εδωσα σημασια.

Προσφατα, λογω ψυχαναγκασμου, κολλησα μια τσιχλα στην βιβλιοθηκη για πολυ λιγο. Φρικαρα γιατι θυμηθηκα αυτο το προσφατο "δεν πρεπει" και αρχισα να το αναλυω για να καταλαβω για ποιο λογο μου σχηματιστικε αυτο το δεν πρεπει στο μυαλο. Οσο το ανελυα, τοσο πιο πολυ αγχωνομουν οτι μπορει να εκανα μια υποσχεση στον Θεό που δεν θυμαμαι σχετικα με το να μην κολλαω τσιχλες.

Φυσικα, ολες τις ψυχαναγκαστικες υποσχεσεις τις θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι τιποτα σχετικα με τις τσιχλες. Αλλα και αν υπηρξε ψυχαναγκαστικη υποσχεση, ( που δεν υπηρξε γιατι τις θυμαμαι ολες) τοτε δεν υπαρχει προβλημα γιατι ο Θεός ξέρει οτι ειμαι άρρωστος. Αντι να ηρεμησω, προεκυψε αλλη ανησυχια. Αρχισα να σκεφτομαι μηπως έκανα καποια υποσχεση ΠΡΙΝ εμφανιστει ο ψυχαναγκασμος. και αυτο με φρικαρει πολυ γιατι ετσι δεν εχω την δικαιολογια οτι ειμαι αρρωστος. Αλλα και παλι υποσχεση με ή χωρις ψυχαναγκασμο, σιγουρα θα την θυμομουν. Δεν θυμαμαι τιποτα.

Ολες αυτες τις σκεψεις μου τις δημιουργησε αυτο το αρνητικο συναισθημα "δεν πρεπει" και δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο μου κολλησε στο μυαλο αυτο το "δεν πρεπει". Η μονη εξηγηση που μου ρχεται στο μυαλο, ειναι οτι πολλες φορες οταν θυμαμαι μια παλια συνηθεια, παντα συνοδευεται με ενα ψυχαναγκαστικο " τοτε ειχα αυτη την συνηθεια, τωρα δεν την εχω. γιατι? μηπως εκανα καποια υποσχεση και για αυτο την σταματησα? μπορει" Ειδικα αν αυτη η συνηθεια ειναι κακια και αηδιαστικη και παλια, λογικο είναι ο ψυχαναγκασμος να μου χτυπαει λανθασμενους συναγερμους. Γιατι για τον ψυχαναγκασμο παλια συνηθεια, κακια συνηθεια, αρνητικο συναισθημα= πιθανοτατα υποσχεση που δεν θυμαμαι.

Βεβαια, καθε φορα που προσπαθω να θυμηθω, ολο κατι θυμαται το υποσυνειδητο μου αλλα δεν ξερω αν ειναι επειδη ειμαι ψυχαναγκαστικο ή επειδη κατι υπηρχε με το θεμα τις τσιχλες. Νομιζω, παλιοτερα πριν 9 χρονια, πριν προκυψει το θεμα με τις υποσχεσεις, επλενα συνεχεια τα χερια μου και νομιζω, πολλες φορες, καθε φορα που ακουμπαγα κολλημενη τσιχλα ή σημειο που αφησε τα ιχνη της η τσιχλα, παντα ετρεχα να τα πλυνω. Μπορει για αυτο τον λόγο να μου σχηματιστηκε αυτο το "δεν πρεπει"

Δεν ξερω. Ανησυχω γιατι αν εκανα καποια υποσχεση, πιθανοτατα, να ηταν πριν το ψυχαναγκαστικο θέμα με τις υποσχεσεις, και ετσι δεν εχω δικαιολογια να πω " ειμαι αρρωστος" Για αυτο ανησυχω πολυ. Απο την αλλη, δεν θα εκανα ποτε η υποσχεση για ενα τοσο χαζο πραμα. Και αν είχα κανει, θα το θυμομουν. Με βαση το ιστορικο μου, οι ψυχαναγκαστικες υποσχεσεις προκυπτουν οταν δεν μπορω να κανω αλλιως, ή οταν υπαρχει καποια πιεση. και παρολα αυτά τις θυμαμαι. οποτε, αποκλειεται να εκανα καποια υποσχεση για ενα τοσο χαζο πραμα και να μην το θυμαμαι. Αλλα αν δεν το θυμαμαι επειδη ηταν για ενα τοσο χαζο θεμα?