Μήπως είμαι λάθος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    24

    Μήπως είμαι λάθος?

    Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας!
    Λοιπόν θέλω την γνώμη σας στο εξής θεματάκι...
    Με τον συντροφό μου διαφωνώ πολλές φορές για το ίδιο σχεδόν θέμα,και μια απο αυτές τις φορές ήταν και χθές όταν
    μου είπε πάλι πως μίλησε με την αδελφή του γείτονα (και αυτό το είχα συζητήσει με τον σύντροφο μου προ ημερών διότι ο αδελφος
    της κάποιες νύχτες μας ενοχλεί βάζει μουσική αργα την νύχτα η κάνει δουλειές και ακούγεται με αποτέλεσμα να μας ξυπνάει)
    κάτι που είχα πεί εγώ πως θα πάω να τις μιλήσω της αδελφής του. Με ενόχλησε που πήγε ο σύντροφος μου και τις μίλησε αγνοώντας για ακόμη 1 φορά εμένα. Μην μου πείτε ότι ζηλεύω,δεν παίζει τέτοιο θέμα, ο κύριος λόγος που με ενοχλεί είναι γιατί όταν η αδελφή του με συναντά στο δρόμο κάνει πως δεν με βλέπει η το παίζει αδιάφορη.
    Επειτα τώρα τελευταία έχει αναλάβει να μας φέρνει και στην πόρτα μας τα γράμματα του ταχυδρόμου
    κάτι που επίσης με ενοχλεί και δεν τις είπε κάνει να το κάνει πήρε πρωτοβουλία απο μόνη της.???
    Οταν λοιπόν το συζητώ το κάνω θέμα του συντρόφου μου (και στο παρελθόν) η γελάει η νευριάζει η με ειρωνεύεται λέγοντας μου ''χαχα η απατημένη'' και σιγά πως κάνεις έτσι εσύ μου είπες να τις μιλήσω!!!
    Πιθανόν επείδη νομίζει η θέλει να νομίζει πως εγώ ζηλεύω προσπαθεί να ηρεμήσει τα πράγματα λέγοντας
    μου "εντάξει μην μου ξαναπείς τίποτα για αυτούς" "δεν θα ξαναμιλήσω" κάτι που φυσικά δεν το πιστεύω
    είναι σαν να μου λέει θα μιλάω και δεν θα το ξέρεις.

    Επίσης με ενόχλησε πριν καιρό όταν ο σύντροφος μου το έπαιξε "προστάτης" καθώς του ζητήθηκε απο την
    αδελφή και την μεγάλη σε ηλικία μητέρα του γείτονα να προσπαθήσει να συνετήσει τον αδελφό γειτονά μας
    επειδή έχει μπλέξει με μια κοπέλα και του τρώει χρήματα. Η δική μου άποψη ήταν να μην ανακατευτούμε δεν μας πέφτει λόγος. Ο σύντροφός μου όμως έκανε αυτό που του υπαγόρευσαν η αδελφή και η μάνα του γείτονα
    με αποτέλεσμα να έχω σπαστεί, νιώθω ότι δεν μπορώ να συνεννοηθώ και το να με αγνοεί με οδηγεί στην αποξένωση της σχέσης.

    Αν είμαι υπερβολική η κάπου λάθος ο τρόπος αντιμετώπισης του όλου θέματος παρακαλώ να μου το πείτε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Καλώς όρισες...

    Νομίζω πως οι αντιδράσεις σου είναι υπερβολικές...

    Μπορείς εν τούτοις να συζητήσεις με τον σύντροφο σου το πως εσύ εκλαμβάνεις σαν απαξίωση του απέναντι σου την στάση και τις ενέργειες του σε κάποια θέματα που αφορούν και τους δύο σας.. Κατά τ\' άλλα, νομίζω πως οι αντιδράσεις σου και οι αρνητικοί σου προβληματισμοί, δεν έχουν στέρεο υπόβαθρο...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    sanja κι εγώ νομίζω πως είσαι υπερβολική. Και ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω γιατί να ενοχλείσαι που η αδελφή του γείτονα φέρνει στην πόρτα σας τα γράμματα. Για τα υπόλοιπα, σίγουρα μπορείς να εκφράσεις την άποψη σου στο σύντροφο σου, αλλά δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις αγνοημένη και αποξενωμένη επειδή δεν την υιοθέτησε. Δεν έχει δικαίωμα να επικοινωνεί κι εκείνος με τους γείτονες? Δεν νομίζω ότι έχει τόση σημασία να είναι κοινή απόφαση τα περιστατικά που αναφέρεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    24
    Γεια σου sabb :)


    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου !

    Με τον συντροφο μου εχω συζητησει απλα πιστευω πως απο δω και στο εξης δεν θα μου αναφερει
    ξανα οτι μιλησε με τους γειτονες γιατι ξερει οτι με ενοχλει.

    Να κατσω να του ξαναπω τι? Τα αυτονοητα? Οτι με αυτη την συμπεριφορα του δινει δικαιωματα στην γειτονια και δεν με σεβεται? Πως η αδελφη του γειτονα επιλεγει χωρις λογο να αγνοει εμενα και να εχει νταλαβερια μονο με τον συντροφο μου?
    Ο συντροφος μου δεν καλειται να βαλει τα πραγματα στην σωστη θεση ? Στην τελικη εχω και καποιες αρχες \"τα εν οικω μη εν δημω\" οι γειτονες οτι προβληματα εχουν τα ξερει ολη η γειτονια απο δικη τους επιλογη αλλα εγω ουτε θελω να γνωριζω τα προβληματα του καθενα ουτε και να λαμβανει συμμετοχη σε αυτα ο συντροφος μου γιατι οπως ειπα
    δεν μας αφορα το τι κανει ο αλλος στο σπιτι του και στην προσωπικη του ζωη,γενικως απεχθανομαι τα κουτσομπολια. Δεν εχω τσακωθει με κανεναν ειμαι γενικα ηρεμος ανθρωπος αλλα περα απο μια καλημερα δεν θελω
    περαιτερω σχεσεις με τους συγκεκριμενους γειτονες αυτο ειπα στον συντροφο μου καθως και τους λογους αλλα περα βρεχει... Δηλαδη τι να κανω να μιλαω και γω και να εμπλεκομαι στις υποθεσεις ξενων ? Η να παω να πιασω την αδελφη του γειτονα και να τις πω να μην μου ξαναφερει τα γραμματα στην πορτα μου?

    Να το παιξω η κακια ενω ο συντροφος μου εχει επιλεξει να τους μιλαει?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γιατι σε ενοχλει?
    πως ακριβως δεν σε σεβεται??? - δηλ. εννοω οταν δεν ακολουθει μια δικη σου επιλογη αυτο για σενα σημαινει ελλειψη σεβασμου?

    Το βλεπεις προβληματικο το να εχεις μια σταση εσυ και μια διαφοροποιημενη ο συντροφος σου?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    24
    Originally posted by marina38
    sanja κι εγώ νομίζω πως είσαι υπερβολική. Και ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω γιατί να ενοχλείσαι που η αδελφή του γείτονα φέρνει στην πόρτα σας τα γράμματα. Για τα υπόλοιπα, σίγουρα μπορείς να εκφράσεις την άποψη σου στο σύντροφο σου, αλλά δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις αγνοημένη και αποξενωμένη επειδή δεν την υιοθέτησε. Δεν έχει δικαίωμα να επικοινωνεί κι εκείνος με τους γείτονες? Δεν νομίζω ότι έχει τόση σημασία να είναι κοινή απόφαση τα περιστατικά που αναφέρεις.
    Μαρινα με ενοχλει που φερνει τα γραμματα στην πορτα μου ενω δεν μου μιλαει. Δεν μενει στο σπιτι αυτο μονος του ο συντροφος μου ετσι δεν ειναι? Φυσικα και εχει δικαιωμα να μιλαει με οποιον θελει αλλα οχι να υπολογιζει περισσοτερο τους ξενους απο το σπιτι του διοτι εδω μιλαμε για εμπλοκη στην προσωπικη τους ζωη ουτε φιλοι ειναι ουτε παρεα κανουν απλα ο συντροφος μου με το να τους ακουει και να τους μιλαει παιρνουν θαρρος εκεινοι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    αυτη η αδελφη του γειτονα εχει παρει χαμπαρι οτι εισαι λιγακι ζηλιαρουλα και σπαει μεγαλη πλακα ..δεν θα χει φαινεται με τι αλλο να ασχοληθει στην ζωη της τι να πει κανεις..μεγαλο πραγμα η ανια..και η μονοτονια :P
    Dum spiro spero (?)

  8. #8
    Originally posted by Helena
    αυτη η αδελφη του γειτονα εχει παρει χαμπαρι οτι εισαι λιγακι ζηλιαρουλα και σπαει μεγαλη πλακα ..δεν θα χει φαινεται με τι αλλο να ασχοληθει στην ζωη της τι να πει κανεις..μεγαλο πραγμα η ανια..και η μονοτονια :P
    Συμφωνώ....το κάνει επίτηδες, άγνωστο για ποιο λόγο. Είτε έχει δικά της θέματα και προσπαθεί να τα ξεπεράσει πειράζοντας άλλους, ή έχει βάλει στο μάτι τον φίλο σου, ή σε ζηλεύει για κάποιο λόγο και τη βρίσκει να σου τη σπάει.
    Και γω θα είχα πρόβλημα αν δεν με άκουγε ο σύντροφος μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Δως του να καταλάβει πόσο ενοχλείσαι απ\' τη συμπεριφορά του και εξήγησε του πως κάνει το χατίρι της άλλης αφού ήδη έχει καταφέρει να σας δημιουργήσει πρόβλημα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    24
    Originally posted by krino
    γιατι σε ενοχλει?
    πως ακριβως δεν σε σεβεται??? - δηλ. εννοω οταν δεν ακολουθει μια δικη σου επιλογη αυτο για σενα σημαινει ελλειψη σεβασμου?

    Το βλεπεις προβληματικο το να εχεις μια σταση εσυ και μια διαφοροποιημενη ο συντροφος σου?
    Δεν το βλεπω προβληματικο να εχουμε διαφορετικη σταση.

    Το προβλημα ειναι οτι μια γυναικα αγνωστη του ζηταει να εμπλακει στην προσωπικη ερωτικη ζωη του αδελφου της και κεινος την βοηθαει, καθονται εξω απο το σπιτι και συζητανε
    και γω μπορει να το μαθω μετα απο καμια βδομαδα η και ποτε. Ειμαστε παντρεμενο ζευγαρι αν ο καθενας κανει οτι θελει και δινει ευνασμα στο να μας ενοχλει ο οποιοσδηποτε εντος και εκτος σπιτιου ε τι να πω...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    24
    Originally posted by Helena
    αυτη η αδελφη του γειτονα εχει παρει χαμπαρι οτι εισαι λιγακι ζηλιαρουλα και σπαει μεγαλη πλακα ..δεν θα χει φαινεται με τι αλλο να ασχοληθει στην ζωη της τι να πει κανεις..μεγαλο πραγμα η ανια..και η μονοτονια :P

    Χαχαχα :) μπα δεν με ξερει για να νομιζει το οτιδηποτε περα απο μια καλημερα τιποτα αλλο.
    Ισως δεν ειναι τοσο low profile οσο εγω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by sanja
    Ειμαστε παντρεμενο ζευγαρι αν ο καθενας κανει οτι θελει και δινει ευνασμα στο να μας ενοχλει ο οποιοσδηποτε εντος και εκτος σπιτιου ε τι να πω...
    Απο οσα μας λες παντως δεν φαινεται να ενοχλειται αυτος. Εσυ φαινεσαι ενοχλημενη κ μονο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    24
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by sanja
    Ειμαστε παντρεμενο ζευγαρι αν ο καθενας κανει οτι θελει και δινει ευνασμα στο να μας ενοχλει ο οποιοσδηποτε εντος και εκτος σπιτιου ε τι να πω...
    Απο οσα μας λες παντως δεν φαινεται να ενοχλειται αυτος. Εσυ φαινεσαι ενοχλημενη κ μονο.

    Και τι σημαινει αυτο για σενα?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    24
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by Helena
    αυτη η αδελφη του γειτονα εχει παρει χαμπαρι οτι εισαι λιγακι ζηλιαρουλα και σπαει μεγαλη πλακα ..δεν θα χει φαινεται με τι αλλο να ασχοληθει στην ζωη της τι να πει κανεις..μεγαλο πραγμα η ανια..και η μονοτονια :P
    Συμφωνώ....το κάνει επίτηδες, άγνωστο για ποιο λόγο. Είτε έχει δικά της θέματα και προσπαθεί να τα ξεπεράσει πειράζοντας άλλους, ή έχει βάλει στο μάτι τον φίλο σου, ή σε ζηλεύει για κάποιο λόγο και τη βρίσκει να σου τη σπάει.
    Και γω θα είχα πρόβλημα αν δεν με άκουγε ο σύντροφος μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Δως του να καταλάβει πόσο ενοχλείσαι απ\' τη συμπεριφορά του και εξήγησε του πως κάνει το χατίρι της άλλης αφού ήδη έχει καταφέρει να σας δημιουργήσει πρόβλημα...

    Ο αδελφος της ειχε πει πως ειχε κατι φυχολογικα προβληματα παλιοτερα και επαιρνε φαρμακα τι να σου πω τωρα...
    και ακομα ειναι ανυπαντρη μπορει να παιζει αυτο που λες...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Φαινεται να εχεις διαφορετικη εικονα κ γνωμη για προσωπα κ καταστασεις απο οτι ο αντρας σου (τουλάχιστον για τα προσωπα που μας αναφερεις). Ενω ομως λες πώς ειστε παντρεμενο ζευγαρι, ειναι σαν να υποννοεις οτι η γνωμη σας πρεπει να ειναι κοινη.

    Καταλαβαινω οτι αυτο ειναι αναγκαιο μεχρι ενα βαθμο, αλλα οχι σε απολυτο βαθμο. Γιατι περα απο παντρεμενο ζευγαρι, ειστε και δυο αυτονομοι ανθρωποι. Πιστευεις οτι υπάρχει χωρος στη σχεση σας για να εκφραζεται η αυτονομια αυτη?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Νομίζω ότι δίνεις μεγάλες διαστάσεις σε απλά πράγματα. Έτσι όπως τα λες φαίνεται ο σύντροφος να είναι απλά ευγενής και καλός ακροατής και δεν ενοχλείται με το να μιλάει στους γείτονες και αν μπορεί να βοηθάει. Δεν βλέπω να τεκμηριώνεται πως όπως ανέφερες, υπολογίζει περισσότερο τους ξένους από το σπίτι του!! Ασχολείται μήπως με το να φροντίζει το σπίτι των γειτόνων? Περνά περισσότερες ώρες μαζί τους από ότι με εσένα? Βάζει σε δεύτερη μοίρα το δικό σας πρόγραμμα για να πάει να τους κάνει παρέα? Τους συζητά τα προσωπικά σας χωρίς να νοιάζεται αν σε εκθέτει? Τους κάλεσε στο σπίτι σας χωρίς να σε ρωτήσει? Αν έλεγες κάτι τέτοιο θα δεχόμουν ότι η στάση του δεν είναι καλή.

    Ενώ τώρα, η δική σου στάση μοιάζει να είναι πολύ περιοριστική απέναντι του.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •