Μιλήστε μου!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Μιλήστε μου!!!

    Είχα μια τελετουργία να πλένω συνέχεια το πρόσωπό μου. Κάποια στιγμή σταμάτησα, επειδή νόμιζα πωςείχα κάνει υπόσχεση στον Θεό να μην το κάνω. Σήμερα, θυμήθηκα ότι πριν 2 χρόνια, ήμουν στο μπάνιο της σχολής. είχα πλύνει το προσωπό μου με ψυχαναγκαστικό τρόπο χωρίς να έχω ανησυχίες για υποσχέσεις.Ήταν κάτι που κανα συχνα εκείνη την περίοδο.Ανησυχώ μήπως, αυτή η υποτιθέμενη υπόσχεση έγινε πριν το συγκεκριμένο περιστατικό με τη σχολή και ότι 2 χρόνια τώρα, ζω με σπασμένη υπόσχεσ χωρίς να το είχα καταλάβει. Πιθανότα, η υποτιθέμενη, ψυχαναγκαστική υπόσχεση να έγινε μέτα από αυτό το περιστατικό καθώς πιο πολυ πιομετα στο μέλλον, έλεγα " δεν πρέπει να πλένω το πρόσωπο μου ψυχαναγκαστικά" και έτσι το έκοψα. Αλλά ανησυχώ μήπως η υπόσχεση έγινε πριν το περιστατικό με τη σχολή και το ξέχασα. Και μετά πάλι το ξαναθυμήθηκα. ανησυχω

  2. #2
    Ηρέμησε, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Αυτό πρέπει να το καταλάβεις, γιατί συνεχώς θα έρχεται στο μυαλό σου και κάτι καινούργιο.
    Είναι πολύ αθώα η όλη κατάσταση, αυτές οι υποσχέσεις δεν έχουν καμία απολύτως βαρύτητα. Είναι πολύ αθώες, βγες από αυτόν τον λαβύρινθο.
    Τελείωσε, αρκετά βασανιστηκες.
    Ζήσε χωρίς να σκέφτεσαι τέτοιες σκέψεις.
    Δεν έκανες τίποτα κακό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πρέπει να πας σε έναν ειδικό και να ξεκολλήσει το μυαλό σου από αυτές τις υποσχέσεις κι όλα αυτά που γράφεις. Να καταλάβεις ότι οι υποσχέσεις δεν είναι φυσιολογικές σκέψεις. Όσο πιο πολλά χρόνια αφήνεις ένα πρόβλημα να γιγαντώνεται, τόσο πιο δύσκολο είναι να το λύσεις μετά. Σε λίγο θα κρατάς και την ανάσα σου γιατί θα αμφιβάλεις αν έχεις δώσει υπόσχεση για τον αέρα που αναπνέεις.
    Επίσης βρες εκεί που είσαι κάτι να ασχοληθείς και να μην έχεις περιθώρια να σκέφτεσαι όλα αυτά που σκέφτεσαι. Βρες κάποιον να παίζεις κανένα τάβλι, κανένα σκάκι, βγες μπαρότσαρκες, ζήτα από τη μάνα σου να σου πει πως φιάχνει την χορτόπιτα, κάνε κάτι τέλοσπάντων να μην μένεις μόνος με τις σκέψεις σου.

Similar Threads

  1. ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-07-2020, 09:58
  2. Καταλάθος υπόσχεση?! μιλήστε μου!!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-07-2020, 17:40
  3. Μιληστε και λιγο
    By katrinakat in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2017, 23:52
  4. Μιλήστε στη γλώσσα των Λύσεων!
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-12-2007, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •