Πότε να βάλω την μασκα? βοηθηστε με!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Πότε να βάλω την μασκα? βοηθηστε με!

    Θα πάω στον ιατρό το απόγευμα. Ενδοκρινολόγο. Σας ξενέρωσα, ξέρω. Οπως και να έχει, έχω υφασμάτινη μασκα. Άλλες φορές, όταν έβγαινα από το σπίτι με μάσκα, για ψυχαναγκαστικούς λόγους που θα εξηγησω σε λίγο, έβαζα πρώτα την μάσκα και μετά εβγαινα από το σπίτι. Στην διαδρομή την έβγαζα και την έβαζα όταν έφτανα στον ιατρό. Καθόλου νορμαλ. Γιατί να βάλω την μάσκα πριν φυγω απο το σπίτι και αφου βγω εξω και περασει λίγη ώρα, να την βγαλω (μιας και δεν ειναι απαραιτητη σε εξωτερικο χωρο) και να την βάλω πάλι, όταν φτάσω στο γραφείο του ιατρού; Επειδή η υφασμάτινη μάσκα μπορεί να περιέχει κάτι που μοιάζει με χαρτοπετσέτα για να φιλτράρει τον αέρα.

    Αυτό μου θυμίζει την υπόσχεση σχετικα με το οτι δεν πρεπει να γυρίσω σπίτι για να παρω χαρτοπετσέτες. Aπλά, αν φορέσω την μάσκα και μετά φύγω με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα ενω αν την βάλω στην τσέπη και φύγω, μπορει να μοιάζει σαν να βάζω χαρτοπετσέτες στην τσέπη επειδή η μάσκα μπορει να περιέχει το υλικό που φιλτράρει τον αέρα και μοιάζει με χαρτοπετσέτα.

    Ομως, αν σωνει και καλα, λογω αυτου του ψυχαναγκασμού, βάλω την μάσκα ως τελετουργια πριν φυγω απο το σπίτι (για τον λόγο που ανέφερα) αυτό μπορεί να σπάει μια άλλη υπόσχεση στον Θεό σχετικα με το ότι δεν πρέπει να λειτουργώ ψυχαναγκαστικά πριν φύγω από το σπίτι. Δηλαδή, με λίγα λόγια είμαι σε δίλημμα.

    Το νορμαλ ειναι να βάλω την μασκα στην τσέπη και να φύγω κανονικά από το σπίτι. Απλά, αγχώνομαι επειδη ο ψυχαναγκασμος μου λεει οτι μπορει να είναι σαν να βάζω χαρτοπετσέτες στην τσέπη (μιας και μπορει να περιέχει κατι παρόμοιο για να φιλτραρει τον αερα) και αυτό κάπως θυμίζει την υπόσχεση.

    Κάποιος κάνει υπόσχεση να μην γυρίσει σπίτι (απεξω) με σκοπο να πάρει χαρτοπετσέτες στην τσέπη του και να φυγει.

    Κάποιος, ενω βρίσκεται ήδη στο σπίτι, βάζει την υφασμάτινη μάσκσ στην τσέπη η οποία μπορεί να περιέχει κατί που μοιάζει με χαρτοπετσέτες.

    Σπάει την υπόσχεση ή οχι? Στην υπόσχεση ποτέ δεν ανέφερα την λέξη τσέπη αλλά ανησυχω μηπως, εννοήθηκε.

    Τι μου προτείνετε να κάνω σε αυτο το δίλημμα?

  2. #2
    Erudinam πηγαίνεις σε ενδοκρινολόγο....αλλά σε έναν ειδικό για την ψυχική σου υγεία δεν σκοπεύεις να πας; Η ψυχή μας θελει φροντίδα και δουλειά για να είναι χαρούμενη....κάνε κάτι....μην το αφήνεις άλλο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Οτι μας δουλευεις ...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    αμα θες μονο να προκαλεσεις μην γραφεις καθολου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Εγω θελω να προκαλω ...;ωραια αν εχεις προβλημα γιατι δεν πας σε ψυχιατρο?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    δεν αισθανομαι σαν να θελω να παω. και δεν ξερω πως θα βοηθησει με τα φαρμακα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Εχεις παρει ποτε ;εχω γνωστους με ψυχαναγκασμους που ειναι χιλιες φορες πιο καλα με τα φαρμακα ...
    ποσο χρονια εχεις ocd?

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    δεν αισθανομαι σαν να θέλω να παω. και δεν ξερω πως θα βοηθησει με τα φαρμακα.

    Ειναι αποδεδειγμένο ότι βοηθάνε τα αντικαταθλιπτικά στους ιδεοψυχαναγκασμους. Παράλληλα με συνεδριες στον ψυχίατρο. Τι να κάνουμε, δεν νιώθεις ότι θέλεις να πας, αλλά πρέπει. Αν βασίζεται η ύπαρξη σου στην καθησυχαση μέσα στο φόρουμ,θεωρείς ότι είσαι λειτουργικός; Γιατί δεν προσπαθείς να βοηθήσεις λίγο τον εαυτό σου;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    δεν αισθανομαι σαν να θελω να παω. και δεν ξερω πως θα βοηθησει με τα φαρμακα.
    Κι εγώ ΙΨΔ έχω εμένα με βοηθήσανε πολύ τα αντικαταθληπτικα. Αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δεν αισθάνεσαι σα να θες να πας. Είναι περίεργο εκτός κι αν έχει αναλάβει κάποιος να σε βοηθάει ώστε να σου κάνει τη ζωή εύκολη. Λογικά έπρεπε να νιώθεις ότι θες να πας. Υποτίθεται η ΙΨΔ σου κάνει τον βίο αβιωτο. Πως λοιπόν δεν αισθάνεσαι ότι θες να πας; θες να πεις ότι παρολες τις ιδεοληψίες που έχεις είσαι λειτουργικός χωρίς την βοήθεια των άλλων;

Similar Threads

  1. επικινδυνη η υποχρεωτικη η μασκα?
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 30-07-2020, 01:21
  2. Τεστ κοπώσεως με μάσκα!!
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-05-2020, 00:27
  3. Μασκα και αλλεργια
    By pink floyd in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 15-05-2020, 22:17
  4. Μάσκα δεν εχω να γυρνω, στο καρναβαλι ετουτο
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2019, 06:44
  5. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •