καταθλιψη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ναι αυτό δε σημαίνει ότι δε θα βρεις άτομα που ταιριάζεις!Μην τα παρατάς όλοι εδώ το παλεύουμε,
    κάποιοι τα κατάφεραν και το νίκησαν κιολας!Βρες δύναμη και πήγαινε σε ειδικό θα σε βοηθήσει πολύ ένα τέτοιο βήμα!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Jason

    Οχι δεν με καλουν ως συνηθως,αναφερομαι σε ελαχιστους φιλους οι οποιοι με θυμουνται που κ που,ειχα φιλους που ημασταν για χρονια μαζι και πλεον δεν εχω καμια επαφη μαζι τους,γιατι συνεβη αυτο,το αφησα και εγω να γινει ετσι γιατι δεν θα αντεχα τη συγκριση,τη συγκριση του οτι αυτοι εχουν εξελιχθει στη ζωη τους κι εγω εχω μεινει στασιμος. Τη συγκριση \"κοιτα πως ηταν καποτε αυτοι και τι εχουν καταφερει να γινουν τωρα\",\"εσυ τι εισαι τωρα,ενα τιποτα\".

    Απλα αναφερομουν για παλαιοτερα,οτι με καλουσαν κι εγω δεν ηθελα να παω μαζι τους,για διαφορους λογους.Τωρα ειμαι για τους περισσοτερους φιλους που ηξερα μια απλη αναμνηση.
    Jason, εχεις σκεφτει πώς μπορει με την στάση σου να εδειξες οτι εσυ τους απέρριψες? Τουλάχιστον καποιους απο ολους αυτους?

    Σκεφτομαι πώς αν εγω εκανα το βημα κ καλουσα εναν φιλο μου να βγουμε, μια, δυο, μα αυτος αρνουνταν συστηματικα, τοτε μαλλον θα ενιωθα πώς δεν θελει να με δει. Και απο καποιο σημειο κ μετα μαλλον θα ενιωθα φορτικη.

    Εισαι μολις 23. Μα οπως λες νιωθεις στασιμος. Κ μπορει να εισαι. Ομως πώς γνωριζεις με τοση βεβαιοτητα, οτι αυτη η συγκριση γινεται στο μυαλο των φιλων σου. Απο οσα μας γραφεις, αυτη η συγκριση γινεται ομως σιγουρα μεσα σου.

    Η στασιμοτητα ειναι μια κατασταση προσωρινη. Ισως να δεις οτι αυτη η στασιμοτητα, μπορει να σου δωσει μια ωθηση τελικα. Ωστε να επαναπροσδιορισεις τί θες πραγματικα απο τη ζωη σου κ πώς θα το πετύχεις.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Jason
    Eνταξει δεν ηρθα εδω για να βρω λυση ετσι,απλα μπηκα για να πω 2 κουβεντες για το πως αισθανομαι,ο καθενας εχει τα προβληματα του και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος.
    Jason, δεν ειναι κακο να ψαχνεις να βρεις τη λυση. Και ειναι παραπανω απο σιγουρο πώς δεν εισαι ο μονος με προβληματα. Ολοι εχουμε. Ομως νομιζω πώς ολοι οσοι συμμετεχουμε σε μια κουβέντα, καποιες αναγκες εχουμε κ κατι λιγο ως πολυ περιμενουμε.

    Η επικοινωνια, πάντα βοηθάει πιστεύω...ευχομαι να το αισθανθεις!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Originally posted by Sofia
    Jason, εχεις σκεφτει πώς μπορει με την στάση σου να εδειξες οτι εσυ τους απέρριψες? Τουλάχιστον καποιους απο ολους αυτους?
    [/quote]


    Ναι συμβαινει και αυτο,ειναι πολλες φορες που εγω δεν θελω,οχι γιατι ομως πραγματικα δεν θελω αλλα γιατι νιωθω ασχημα με τον εαυτο μου και μου ειναι δυσκολο να αποδεχθω οτι θα βρισκομαι σε μια παρεα ατομων που εγω θα νιωθω ασημαντος σε σχεση με αυτους.


    Ειναι πολλοι φιλοι μου που καναμε παρεα παλαιοτερα και τωρα εχουμε χασει επαφη χρονια που μπορω με ενα τηλεφωνημα να τους πω να βγουμε, να διασκεδασουμε,να ξαναβρεθουμε κλπ,δεν το κανω ομως γιατι κομπλαρω,κολλαω σε ολα αυτα που εχω αναφερει.

    ΥΓ Μια ανασα πριν την ανασταση καθομαι και γραφω μπροστα απο το pc μου,πως φαινεται οτι δεν ειμαι πλεον φυσιολογικο ατομο!:P
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Jason

    Ναι συμβαινει και αυτο,ειναι πολλες φορες που εγω δεν θελω,οχι γιατι ομως πραγματικα δεν θελω αλλα γιατι νιωθω ασχημα με τον εαυτο μου και μου ειναι δυσκολο να αποδεχθω οτι θα βρισκομαι σε μια παρεα ατομων που εγω θα νιωθω ασημαντος σε σχεση με αυτους.
    Αυτοι ομως δεν μπορουν να το ξερουν αυτο. Βλεπουν μονο οτι τους αποφευγεις. Αρα ειναι δυσκολο και γι αυτους να σε πλησιασουν.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Jason

    νιωθω ασημαντος σε σχεση με αυτους.
    τί εννοεις οταν λες πώς νιωθεις ασήμαντος? τί νομιζεις πώς θα σε εκανε σημαντικο?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Originally posted by Sofia

    τί εννοεις οταν λες πώς νιωθεις ασήμαντος? τί νομιζεις πώς θα σε εκανε σημαντικο?
    Εννοω οτι θα ειμαι σε μια παρεα και ολοι θα εχουν κατι να πουν,αλλος θα μιλαει για τη δουλεια του,αλλος για τη σχεση με την φιλη του,αλλος για τις σπουδες του και τα καθημερινα ενδιαφεροντα του,ολοι θα εχουν κανει κατι στη ζωη τους.

    Σημαντικο θα με εκανε εαν θα μπορουσα κι εγω να ειμαι σε μια αναλογη φαση με αυτους,να μην διαφερω προς το χειροτερο.
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Jason, καταλαβα νομιζω τί εννοεις. Ομως εχεις σκεφτεί ποσο σημαντικο ειναι να δεις τί εχεις πρωτίστως? Πολλες φορές κλεινοντας τα ματια στο πώς ειμαστε, και εχοντας τα ανοιχτα μονο για το πού πάμε χανουμε πολλα στον δρομο. Το πιο σημαντικο ειναι τον ιδιο μας τον εαυτο, και την επαφη με το τί πραγματικα θελουμε.

    Σιγουρα και εσυ με την ευκαιρια της καταθλιψης, μπορεις να αναρωτηθεις...τί ασχολιες θα θελες να ενταξεις στην καθημερινοτητα σου? ποιες ασχολιες εχεις νιωσει οτι δεν σου πανε πλεον? οι σπουδες σου (αν υπάρχουν) σε ικανοποιουν? μπορουμε να ξεκινησουμε απο καπου, οσο πισω κ αν εχουμε μεινει.

    Η συγκριση με τους άλλους πολλες φορες δεν βοηθάει, αντιθετα μπορει κ να μπερδέψει. Αλλωστε ακομα κ σ αυτο που παρατηρουμε μπορει να φτανουμε σε ενα συμπερασμα κανοντας ενα σωρο παραδοχες. π.χ. βλεπουμε ενα φιλο να ζει πραγματα που εμεις δεν εχουμε στη ζωη μας, κι ετσι τεινουμε στο να εξειδανικευσουμε τη ζωη του. μεσα του ο ιδιος ομως μπορει να νιωθει τελειως διαφορετικα απο οτι εμεις υποθετουμε.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Απλα πολλες φορες επιδιωκουμε να ειμαστε μονοι μας γιατι δεν μπορουμε να αντεξουμε ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας,ολα αυτα που τα βλεπουμε και λεμε γιατι,γιατι οχι και εγω...
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ναι δεν είναι κακό να έχουμε και τις μέρες απομόνωσης,συμφωνώ αλλά όχι να το επιδιώκουμε συνέχεια γιατί αυτό μας κάνει να νιώθουμε ασήμαντοι και κατώτεροι.Και εγω το περνάω αυτό δυστυχώς.

    Στο να δίνω συμβουλές για τους άλλους πάντα κάτι έχω να πω..για μένα όμως τα κάνω όλα χάλια.

    Ξανακύλησα παιδιά και πονάει..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απολυτα φυσιολογικο \"εσωτερικη_σηψη\" στις συμβουλες ειμαστε ολοι πρωτοι...αλλα στον προσωπικο μας Γολγοθα τα πραγματα ειναι διαφορετικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by εσωτερική_σήψη
    ναι δεν είναι κακό να έχουμε και τις μέρες απομόνωσης,συμφωνώ αλλά όχι να το επιδιώκουμε συνέχεια γιατί αυτό μας κάνει να νιώθουμε ασήμαντοι και κατώτεροι.Και εγω το περνάω αυτό δυστυχώς.
    ΓΙΑΤΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ; ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΕΤΣΙ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    επειδή νιώθεις ότι αυτό που ζεις δεν είναι ζωή,ότι η \"φυσιολογική ζωή\" είναι των υπολοίπων και όχι αυτό που κάνεις..

    Αλήθεια χαίρομαι που δεν ένιωσες έτσι δεν είναι κ ότι καλύτερο!
    και είναι διαφορετικό για 4 μήνες και διαφορετικό να είσαι έτσι από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου.
    Ελπίζω τώρα να είσαι καλά!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Originally posted by εσωτερική_σήψη
    ναι δεν είναι κακό να έχουμε και τις μέρες απομόνωσης,συμφωνώ αλλά όχι να το επιδιώκουμε συνέχεια γιατί αυτό μας κάνει να νιώθουμε ασήμαντοι και κατώτεροι.Και εγω το περνάω αυτό δυστυχώς.

    Ειναι και το αλλο,οτι για παραδειγμα εγω προτιμω να μενω απομονωμενος γιατι δεν θελω να βλεπουν και να ξερουν οι αλλοι πως ειμαι τωρα,εαν θα μπορεσω κ θα καταφερω να κανω την ολικη επαναφορα τοτε σιγουρα θα γινω πιο κοινωνικος.Μεχρι τοτε ομως δεν επιθυμω πολλες επαφες με τους γυρω μου,αυτο μαλλον δρα αρνητικα γιατι ετσι χανεις φιλους.


    Δεν θελω να με βλεπουν οι αλλοι και να λενε \"πως εγινε ετσι ο jason ρε συ,δεν ηταν ετσι αυτος καποτε,αλλαξε προς το χειροτερο,πως αφησε ετσι τον εαυτο του.\"


    Το πασχα το περασα μονος μου,οπως κ περσι κ προπερσι,θα ηθελα κ εγω να ειμαι εκει μαζι με ολους τους αλλους,απλα δεν ηθελα να παρευρισκομαι καπου οπου ολοι θα χαιρονται και εγω θα εχω το γνωστο βαρυ,μελαγχολικο,βλεμμα απελπισιας και στυλ.

    Ακουγεται καπως υπερβολικο αλλα δεν ειναι,οσο κ αν με παρακαλουσαν οι δικοι μου η απαντηση ηταν μια,αφηστε με εμενα,παντε εσεις να περασετε καλα,απλα δεν γουσταρω να ερθω,δεν γουσταρω την ολη φαση,αλλωστε δεν νομιζω να λειψω σε κανεναν...

    Το ιδιο και τα χριστουγεννα.

    Βεβαια εν κατακλειδι θα πει καποιος,καλα ολα αυτα αλλα εσυ τι κανεις για τον εαυτο σου,τι κανεις για να αλλαξεις την κατασταση που εχεις περιελθει,προσπαθεις για κατι η απλα βυθιζεσαι στην μιζερια και την καταθλιψη σου. Μαλλον το δευτερο.

    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    αν έχεις ή έστω είχες κάποιο κοντινό φίλο μοιράσου το πρόβλημά σου με εκείνον,
    είναι πολύ σημαντικό να έχεις κάποιον που σε καταλαβαίνει!
    Θέλει όμως πολύ προσοχή στην επιλογή αυτού του ατόμου μην είναι κανείς που αντί για στήριξη δείχνει οίκτο!
    Θα νιώσεις πολύ καλύτερα αν έχεις ένα άτομο κοντά σου στις δύσκολες ώρες.Εμένα μόνο αυτό με κρατάει!
    Επίσης πρέπει και το ίδιο το άτομο να το αντέχει.είναι σημαντικό να ξέρεις και μόνο ότι αυτό το άτομο υπάρχει
    και θα είναι εκεί!
    Σε νιώθω ότι δε θες να φανείς αδύναμος στους αλλους,όμως δεν είσαι!
    Αυτή η ένταση που βιώνουμε καθημερινά θέλει δύναμη για να την αντέξει κανείς!
    Κάθε διορατικό άτομο το καταλαβαίνει

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •