Φοβία/τρόμος για τα πάντα-αίσθημα τρέλλας.. Βοήθεια... - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 196 to 210 of 212
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    καλησπερα και παλι
    σημερα ειμαι λιγο καλυτερα απο τις προηγουμενες μερες, ομως τρεμω τη στιγμη (αυριο) που θα φυγει η αδερφη μου απο το σπιτι και θα μεινω μονος. φοβαμαι οτι θα με πιασουν παλι οι εμμονες περι υπαρξης, πραγματικοτητας κλπ. συμφωνα με το γιατρο ειναι ενα ειδος ιδεοληψιας ολο αυτο. το οτι σκεφτομαι τα παντα υπαρξιακα, απο τα αντικειμενα στο περιβαλλον μου μεχρι τις σκεψεις μου και τις ιδεες μου.

    η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πειστει. δεν ξερω κατα ποσο ειναι μια εμμονη σκεψη και οχι μια αληθεια με την οποια θα \"επρεπε\" να ερθουν αντιμετωποι ολοι οι ανθρωποι.

    οταν δεν μπορεις να εξηγησεις βασικες λειτουργιες σου, οπως το πως κινεισαι/βλεπεις/μιλας -και δεν εννοω το μηχανισμο που ειναι γνωστος, αλλα τη λειτουργια σε σχεση με τη βουληση/πρωτοβουλια- τοτε πως μπορεις να ζεις? εμενα παντως μου εχει γινει εμμονη και με μποδιζει απο το να ζω στην καθημερινοτητα, ολα μου φαινονται ενα θεατρο του παραλογου, μια ψευδαισθηση, ενα ονειρο...

    εν πασει περιπτωσει, ελπιζω να πηγαινω ολο και καλυτερα γιατι με κουρασε πολυ

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Σήμερα έφυγε η αδερφη μου και ενιωσα μια ανασφαλεια, οτι θα βυθιστω παλι στις σκεψεις μου και θα με τρομοκρατησουν.. πραγμα που σχεδον εγινε. Τωρα ειμαι στο σπιτι ενος φιλου και μολις ειδαμε μια ταινια το θεμα της οποιας ειχε να κανει με μια παραλληλη εναλλακτικη πραγματικοτητα. οπως καταλαβαινεται αυτο δεν ηταν ο,τι καλυτερο για μενα, αφου κατι τετοια με ταλαιπωρουν. δυστυχως δεν το ηξερα απο πριν.

    ρε παιδια φοβαμαι οτι δεν θα μου φυγει ποτε απο το μυαλο ολο αυτο, συνεχεια αναρωτιεμαι τι ειναι η πραγματικοτητα, τι ειναι ο ανθρωπος κλπ κλπ. κουραστηκα! φοβαμαι οτι θα παψω να εχω τη δυναμη να το παλευω και θα παθω καμια κριση αν παρει ακομα μεγαλυτερες διαστασεις. ή οτι θα κλειστω σε καμια κλινικη, οτι θα μεινω φυτο και αλλα τετοια

  3. #198
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    16
    Aderfe tha sxoliasw mono ena \"melos\" autwn pou eipes dioti den exw xrono auti ti stigmh :<

    : Sxetika sti fash pou pernas \"to na mi mporeis na fas\", to perasa prin mia vdomada logo anxous stress gia mia kopela pou tha sinantousa sto ameso mellon. Alla anagkastika evaza mia mpoukia sto stoma mou giati eixa alla, stomaxoponous kai adinamia, etsi se 3 meres imoun okey kai etroga kanonika
    Fae kamia frigania, ligo psomi, ligo gala, na niwsei ligo to sistima mesa sou giati to na mi trws tipota einai katastrofiko

    Epishs, to poly kapnisma me adio stomaxi, exw paratirisei oti sou kovei oloklirotika ti thelhsh sou na valeis kati sto stoma sou

    Auta ta liga, kalh dynamh kai skepsou to

  4. #199
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    16
    Kai kati allo, auti ti fash pou pernas olo auto to xroniko diastima tin antimetopizw edw kai 1 xrono sxedon stin idia fash pou eisai esy.

    Exw katalavei oti ola einai mia sinithia, ean arxiseis na vgaineis kai na to polemas, tha iremisei kapws kai kapia gamimenh stigmh tha nikithei..
    De to exw dokimasei, apla edw me odigoun oi \"sofes\" skepseis pou prospathw na kanw toso kairo kai exw valei mpros, tha sou pw merika paradigmata : exw stamatisei ta PC games kai genika ti poly xrish tou koutiou, exw paratisei to apomonomeno dwmatio pou exw sti sofita tou spitiou , dld, kathome spiti mou me tin ikogeneia kai kanw mikra vimata me enan filo na kanw eksodous, kapnizw ligotero kai arxisa ksana ton athlitismo kai ti fisiologikh zwh.

    Auta kai 1000 siggnwmh gia ta greek-english

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΓΙΩΡΓΟ,ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΡΙΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙΣ!!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ!

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΤΟΡΘΩΣΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Koitastamatiamou. ΜΙΚΡΑ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ -ΜΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ, ΚΑΙ ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΘΩ ΤΙΠΟΤΑ.

  7. #202
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    3
    Καλησπερα σε ολη την παρεα..Εδω και εναν χρονο περιπου πασχω απο κρισεις πανικου...Η ιστορια μου εχει ως εξης..Ηταν μια περιοδος εντονου αγχους με τη σχολη κτλ. που ημουν πολυ ευαλωτος στα νευρα μου και γενικα πολυ στρεσσαρισμενος..Ε μια μερα εμαθα πως ενα φιλαρακι μου επαθε ανακοπη καρδιας οταν επαιζει μπασκετ(το παιδι ειχε προβλημα υπερτροφικης μυοκαρδιοπαθειας που το ηξεραν και η δικοι του και δεν τον αφηναν να αθληθει..) τελος παντων απο εκεινη την μερα..Ζω με τους εφιαλτες των κρισεων πανικου...Τωρα ειμαι καπως καλυτερα..αλλα το σημειο που ποναω πιο πολυ ειναι οταν παω να αθληθω..δεν ξερω ρε γαμωτο γυρναει το μυαλο και σχηματιζει την εικονα εκεινου του παιδιου και νιωθω οτι θω δω και εγω τα ραδικια αναποδα..Δν ξερω τι να κανω...Εχω οαει σε ποσους καρδιολογους και δεν μου εχουν βρει τπτ παθολογικο..και μου ειπαν η γυμναστικη θα σε βοιηθησει..Πως να με βοηθησει ρε γαμωτο αφου εκει εχω φοβια??????Εκανα πρωταθλητισμο 10 χρονια και τωρα εχω σκουριασει...Βλεπω την κοιλια μου να κανει διπλες και τρελλενομαι..και ενω θελω να γυμναστω για να χασω κιλα δεν μπορω γιατι μου ερχεται στο μυλαο αυτο το παιδι...τι να κανω ρε παιδια??εχει κανεις αναλογη φοβια??(εκανα θεραπεια και με zoloft αλλα δεν με βοηθησαν καθολου...ισα ισα μοιυ δημιουργησαν και προβλημα στυσης...)

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Δυστυχως τα ψυχοφαρμακα δημιουργουν προβληματα...Εγω ξεκινησα ομοιοπαθητικη και ψιλο ειδα διαφορα...Εχω χαλαρωσει αρκετα.....Θα σου συνιστουσα να το δοκιμασεις και εσυ....Κακο δεν θα σου κανει....Μονο καλο νομιζω....Προσπαθησε να χαλαρωσεις

  9. #204
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    3
    ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ ΜΕ ΜΑΣΑΖ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ..ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΑΡΟΣ...ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ...ΧΑΝΩ ΤΟ ΒΗΜΑ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΚΑΤΩ...ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΕΙ...

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Tοτε νομιζω αν και ειδικος δεν ειμαι πως πρεπει να απευθυνθεις σε εναν ψυχολογο....ειναι εξιδικευμενη φοβια οποτε μπορει να σε βοηθησει να την λυσεις...Ευχομαι να πανε ολα καλα

  11. #206
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    3
    τι να σου πω ρε φιλε..γαμησε τα ειμαι..και σου φαινεται εξειδικευμενη φοβια..μακαρι να ειχα φοβια σε αλλα πραγματα που εχουν αλλοι και τα θεωεω ανουσια..και βλακειες...αλλα ειναι που θα τον πιασει τον καθενα...η μαλακια στον εγκεφαλο και αντε να ξεκολλησεις μετα...

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Ετσι ειναι...και εγω που ακοιυω την φοβια σου μου φαινεται λαλακια...λεω ειναι δυνατον να αγχωνεται για αυτο?παντα το δικο μας το θεωρουμε πιο δυσκολο γιατι συμβαινει σε εμας....Απευθυνσου παντως σε καποιον ειδικο

  13. #208
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    8
    na soy pw kati?einai ontws mia fovia poy nomizw oti an pas psixologo se 2-3 sinedries 8a to exeis 3eperasei.ena omws 8a soy pw.prospa8ise eite monos soy eite me ti boi8eia kapoioy eidikoy na to 3eperaseis twra, poy einai nwris k fresko.ayta oso ta afineis,toso megalwnoyn.

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Παιδια γεια σας και πάλι. η κατασταση μου συνεχιζει να εχει σκαμπανεβασματα αλλα αυτη τη φορα θελω ρωτησω τη γνωμη σας για κατι ασχετο. Μεσα σε ολη αυτη την κατασταση υποφερω και απο αρρυθμιες οταν καταπονουμαι σωματικα(πχ οταν ανεβαινω μια ανηφορα). Εχω κανει triplex καρδιας και ηταν φυσιολογικο. Ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε κι εσεις παρομοιο προβλημα, αν χρειαζεται να κανω κι αλλες εξετασεις, πχ τεστ κοπωσεως ή να βαλω holter ρυθμου. Ενας οικογενειακος γνωστος μας, καρδιολογος, που του εδειξαν το υπερηχογραφημα οι δικοι μου, ειπε οτι δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω, και οτι πρεπει απλα να αποβαλλω το αγχος και να χασω βαρος. Τι με συμβουλευετε? Πρεπει να κανω κι αλλες εξετασεις? Αγχωνομαι πολυ γιατι φοβαμαι μηπως ειναι κατι σοβαρο.

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Γιώργο αφού ο είδε ο δικός σου καρδιολόγος τι φοβάσαι; αν ππέπει να χάσεις βάρος λογικό δεν είναι να κουράζεσαι στην το ανηφόρα;Επειδή τα έχω περάσει σου το λέω έχω κάνει άπειρα καρδιογραφήματα και καθε 2 χρόνια κάνω τριπλεξ.Στο τέλος τα έκανα όλα και σταμάτησα.Το άγχος φταίει για τις αρρυθμιες και φαίνεται πρέπει να προσέχεις την διατροφή σου χάσε μερικά κιλά.Το βλέπω και απο τον εαυτό μου πρέπει να χάσω 8 κιλά για να έλθω ας πούμε στα κανονικά μου και να αισθάνομαι καλύτερα

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •