ΝΕΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΝΕΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ!!

    Πριν μερικα χρόνια, είχα ξεκινήσει το κάπνισμα. Πολλές φορές, αγχωνόμουν για την υγεία μου και ίσως, οτι αμαρτάνω. Προσπάθησα πολλές φορές να το κόψω αλλά δεν τα κατάφερνα. Αγόραζα τσιγάρα και μετα αναγκαζόμουν να τα πατάω. Εκείνη την περίοδο δεν είχα θέμα με ψυχαναγκασμούς. Ήταν σαν να μην είχε εμφανιστεί η ασθένεια καν. Έκανα μια προσευχή στον Θεό και του έκανα υπόσχεση ότι δεν θα ξανακάπνιζα.

    Τελικά, δεν τα κατάφερα. Άρχισα πάλι, να καπνίζω. Μετά από καιρό, για τους ίδιους λόγους και λόγω παραπάνω άγχους και φόβου, πήρα πάλι την απόφαση να προσευχηθώ στον Θεό και να ξανακάνω την ίδια υπόσχεση. Την έσπασα αργότερα, μερικές φορές.


    Αυτη η υπόσχεση που έγινε 2 φόρες, μετράει ως ψυχαναγκαστική υπόσχεση ή οχι? Δεν είχε εμφανιστεί ο ψυχαναγκασμός. Ημουν παρα πολυ νορμάλ. Απλά την δεύτερη φορά, ήμουν λιγο πιο αγχωμένος για την υγεία μου, για την αμαρτία και έτσι, αποφασίσα να την ξανακάνω την ιδια υπόσχεση. Και τις 2 φορές, νομίζω, έγινε σε μορφή προσευχής, Απλά την πρώτη φορά ήμουν πιο χαλαρός και την δεύτερη λίγο αγχωμένος αλλά δεν είχαν καμία σχεση με ψυχαναγκασμούς.

    Μετράει σαν ψυχαναγκασμός παρολο που ο ψυχαναγκασμός εμφανίστηκε μήνες μέτα? Όταν έκανα τις υπόσχέσεις, νομίζω προσευχήθηκα κανονίκα. Μπορεί να το εννοούσα 100%. Μετράει σαν αληθινή ή ψυχαναγκαστική υπόσχεση?
    Last edited by Erudinam; 13-08-2020 at 20:51.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    εσυ πως την αισθανεσαι;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    δεν μπορω να θυμηθω. απο την μια ηταν μια κανονικη προσευχη. αλλα, το οτι μπηκα σε διαδικασια να κοψω το καπνισμα λογω φοβου για την υγεια και οτι χρησιμοποιησα υποσχεση για να απειλησω τον εαυτο μου να μην καπνισει δειχνει κατι ψυχαναγκαστικο

  4. #4
    Η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή μπορεί να υπάρχει χρόνια πριν, από την παιδική ακόμη ηλικία αλλά να μην το αντιληφθεί ο άνθρωπος, και να περάσουν χρόνια να το αντιληφθεί.

Similar Threads

  1. Σας παρακαλώ μιλήστε μου! Θα κρατήσω αυτό το μόνο θέμα για το νέο μου πρόβλημα
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2020, 08:15
  2. Μιλήστε μου!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-08-2020, 12:30
  3. ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-07-2020, 09:58
  4. Μιληστε και λιγο
    By katrinakat in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2017, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •