η αδερφη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    mary12
    Guest

    η αδερφη μου

    Η αδερφη μου ειναι ενα ατομο που αν το γνωριζα εκτος δεν θα το εκανα ποτε παρεα . Εχοντας φυγει για σπουδες απο το πατρικο εχω βρει τα πατηματα μου και χωρις τοξικοτητες η καθε μερα ειναι ελπιδοφορα . Γυρνωντας πατρικο , απο τις 5 μερες συνηθως και μετα αρχιζουμε και τσακωνομαστε . θεωρει οτι ειναι σωστη ενω δεν ειναι . αν της κολλησει κατι στο κεφαλι θα επιμεινει . τρωει συνεχεια μαλακιες και με πιεζει να τρωω και εμενα . βγαινει πιο πολυ για το φαι παρα την παρεα συνεχεια και μου λεει ''ελα θα εχει και (ονομασια φαγητου)" . εγω εκει που σπουδαζω πηγα διατροφολογο για να μαθω να με τρεφω σωστα για λογους υγειας . και γενικα εκει δεν εχω λιγουρες , τρωω οταν πειναω και τερμα . ομως αν εχω μεσα στο σπιτι καθε μερα 2λιτρο παγωτο μπορει να φαω χωρις να το θελω . αυτη εχει γυρισει πισω πατρικο και ενω ειναι νεα δεν εχει πολλα ενδιαφεροντα , μονο παρεες που εμενα μου φαινονται ολες ρηχες με αυτα που συζητανε . αυτη μου λεει οποτε βγαινει με αυτα τα 15 ατομα και δεν καταλαβαινει οταν της λεω οτι δεν θελω να παω . τους βαζει ολους αχταρμα , μια φορα βγηκαμε μαζι και τους καλεσε εκεινη την ωρα και κατεληξα να ακουω το κοντο και το μακρυ καθε πικραμενου (σορυ αλλα αυτα τα ατομα για εμενα ειναι προς αποφυγην) . βγαινει με εναν συγγενη που συμπαθω , του ειπα να μου στειλει για καφε οταν ειχε ερθει να την συναντησει τις προαλλες και αυτη πεταχτηκε και ειπε ΄΄σημερα που θα βγουμε γτ δεν ερχεσαι '' .αλλα σε φαση οτι δεν εχει λογικη που ζηταω να τον δω αλλη μερα. ορια μηδεν . οταν της συζητας στα σοβαρα η δεν απανταει η απανταει στην πλακα . αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι θεωρει οτι αυτη ειναι η νορμαλ . σημερα που τσακωθηκαμε και παλι ελεγε οτι ειμαι λαθος της ειπα οτι επειδη εκεινη φτανει στο 1 και εγω στο 7 για αυτο δεν μπορει να καταλαβει . και μου απαντησε οτι εμαθα 5 πιπες και τις λεω . το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω φτασει ακομα στο σημειο να μην με ενοχλει που ενω βλεπω τα παραλογα , αντιδρω σε αυτα και εκεινη θεωρει οτι εγω ειμαι η παραλογη και μαλιστα μου κανει και επιθεση . Μου εχει σπασει τα νευρα . Εδω εχει απαντησει ειρωνικα στην επιθυμια μου να μην γυρισω πατρικο μετα τις σπουδες , τυπου '' καλα κανε ονειρα ολοι γυριζουν '' ενω εγω ξερω ατομα πολλα που δεν γυρισαν . της ειπα σημερα οτι επειδη εκεινη ειναι τοξικη και εχει βρει και αλλους που ειναι τοξικοι δεν σημαινει οτι αυτη και οι φιλοι της ειναι οι νορμαλ . αλλα φυσικα θεωρει οτι εγω εχω το προβλημα και οχι εκεινη . μου θυμιζει κατι που ειχα διαβασει , οτι ο χαζος παντα θεωρει τον εαυτο του εξυπνο

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Απλα ειστε διαφορετικοι χαρακτηρες.εσυ να βγαινεις με τους φιλους κι αυτοι με τους δικους της.Γενικα ετσι ειναι οταν μενεις με γονεις και αδερφια,δυσκολη η συμβιωση.ειχες μαθει τοσο καιρο που εμενες μονη κ τωρα θα σου φενεται βουνο.Αν εχεις το δικο σου δωματιο θα ειναι πιο ευκολα.

  3. #3
    Εγω πάντως βλέπω οτι εχεις εξιδανικευσει τον εαυτο σου επειδή μενεις εκτος πατρικου. Εκείνη θέλει να κανει παρεα μαζι σου. Εσυ της εχεις μιλησει να της πεις οτι δεν θες? Απλα σε βλεπω επιθετική απέναντι της. Θα ήθελες να μας πεις ενα παράδειγμα τσακωμου σας για να καταλάβω ολο αυτόν τον εκνευρισμό?

  4. #4
    mary12
    Guest
    Quote Originally Posted by lonely moon b View Post
    Εγω πάντως βλέπω οτι εχεις εξιδανικευσει τον εαυτο σου επειδή μενεις εκτος πατρικου. Εκείνη θέλει να κανει παρεα μαζι σου. Εσυ της εχεις μιλησει να της πεις οτι δεν θες? Απλα σε βλεπω επιθετική απέναντι της. Θα ήθελες να μας πεις ενα παράδειγμα τσακωμου σας για να καταλάβω ολο αυτόν τον εκνευρισμό?

    Ναι . Ότι θέλω να μείνω σε μια πόλη που μου προσφέρει πράγματα γιατί εδω είναι ουσιαστικα χωριό και αντί να το σεβαστεί Επειδή η ίδια αρκειται σε μια πολη στην οποια η μόνη διασκέδαση είναι καφετέριες μου απαντάει ειρωνικά "και τι άλλο θες " . Και πολλά άλλα. Θα μπορούσα να μην ήμουν επιθετική αν δεν μου επεβαλε σαν ιδανικο τροπο ζωης τον δικό της βαλτο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Γιατί σε επηρεάζει τόσο η γνώμη της; Γιατί σχολιάζεις τα άτομα που κάνει παρέα; Εσένα δεν σου ταιριάζουν, αλλά σε αυτήν ναι. Δεν επηρεάζει κάπου την ζωή σου οι επιλογές που κάνει η αδελφή σου.

    Τι σε απασχολεί; Τι σε προβληματίζει;

  6. #6
    mary12
    Guest
    το γεγονος οτι το γυρισατε προς τα εμενα με ξεπερνα . ειπα στο αρχικο μου κειμενο οτι εκεινη με πιεζει , με κρινει , μου επιβαλλει τις παρεες της . Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει να κανει παρεα με ατομα που ασχολουνται μονο με το πως θα βαψουν το νυχι των ποδιων τους αλλα -οπως ξαναεγραψα και εκει ειναι το θεμα μου - δεν αρκειται στο να της πω οτι απλα δεν ταιριαζουμε . σορρυ , δεν εχω φτασει στο σημειο να με ρωταει η αλλη τι αλλο θελω απτην ζωη μου εκτος απο το να πινω καφε σε μια καφετερια και να μην νευριαζω . Δεν επηρεαζει την ζωη μου το lifestyle της επηρεαζει την ψυχοσυνθεση μου ομως η επιβολη της στα δικα μου θελω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by mary12 View Post
    το γεγονος οτι το γυρισατε προς τα εμενα με ξεπερνα . ειπα στο αρχικο μου κειμενο οτι εκεινη με πιεζει , με κρινει , μου επιβαλλει τις παρεες της . Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει να κανει παρεα με ατομα που ασχολουνται μονο με το πως θα βαψουν το νυχι των ποδιων τους αλλα -οπως ξαναεγραψα και εκει ειναι το θεμα μου - δεν αρκειται στο να της πω οτι απλα δεν ταιριαζουμε . σορρυ , δεν εχω φτασει στο σημειο να με ρωταει η αλλη τι αλλο θελω απτην ζωη μου εκτος απο το να πινω καφε σε μια καφετερια και να μην νευριαζω . Δεν επηρεαζει την ζωη μου το lifestyle της επηρεαζει την ψυχοσυνθεση μου ομως η επιβολη της στα δικα μου θελω
    Ανοίγεις ένα θέμα και ζητάς γνώμες.. Αφού το κάνεις να είσαι σε θέση να ακούσεις τα πάντα και από εκεί και πέρα διάλεξε ποιο από όλα σε βολεύει. Η γνώμη μας είναι με βάση αυτά που λες. Κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις οι οποίες θα έχουν ως απάντηση το ναι και το όχι έτσι ώστε να μην ακούσεις κάτι το οποίο δεν σου αρέσει.

    Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί κι ο δικός σου τρόπος να είναι κάπως απέναντι στην αδελφή σου; Στο λέω γιατί εδώ η αντίδραση σου ήταν περίεργη.

  8. #8
    mary12
    Guest
    ειμαι σε θεση να ακουσω τα παντα αλλα ταυτοχρονα ειμαι σε θεση να απαντησω και αναλογως

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by mary12 View Post
    ειμαι σε θεση να ακουσω τα παντα αλλα ταυτοχρονα ειμαι σε θεση να απαντησω και αναλογως
    Σου είπε κάποιος κάτι το οποίο είχε σκοπό να σε προσβάλει κι όχι να σε βάλει στην διαδικασία πχ να σκεφτείς;

  10. #10
    mary12
    Guest
    μα δεν ειναι οτι ετσι μου ηρθε να την κρινω . ξερω οτι δεν ταιριαζουμε , ξερω ομως και τι θελω .οταν της το επικοινωνω μου επιβαλει το δικο της . για αυτο μετα την κρινω κεγω γιατι μου σπαει τα νευρα . χαιρω πολυ δεν κανει να κρινουμε , ας κοιταμε ολοι την δουλεια μας για να μαστε καλα . αυτα τα ξερω . οταν την εχω ομως να με τσιγκλαει δεν μπορω να μην επηρεαστω . για παραδειγμα , η ιδια επιλεγει να τρωει χαλια χαλαει ολα της τα λεφτα εκει και δεν την νοιαζει ουτε η υγεια ουτε η εμφανιση της. εγω δεν θελω να ειμαι ετσι , αυτη ομως κοιταζει τις ποσοτητες που τρωω και με κοροιδευει . Εγω το ξερω πως σε αυτη τη περιπτωση δεν ειμαι εγω που εχω το θεμα , ομως με επηρεαζει γτ μου πεταει σαν σωστη την τοξικοτητα της και με κρινει που θελω να ξεφυγω απο την σαπιλα . Δεν εχω φτασει στο σημειο να μην με επηρεαζει και σχολια τυπου ''μην επηρεαζεσαι ΄΄ δεν νομιζω να με βοηθησουν καπως οποτε αν ειναι ολες οι απαντησεις ετσι οκ πασο δεν μου ταιριαζει το φορουμ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Σε ρώτησα και πιο πάνω.. Γιατί σε επηρεάζει τόσο πολύ η άποψη της; Αν νιώθεις καλά με τον εαυτό σου, με τις επιλογές σου, με αυτά που κάνεις γιατι δίνεις τόση βάση σε αυτά που λεει;

    Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο επιθετική για να πεις αυτά που σκέφτεσαι.. Μας λες μια γενική εικόνα και η άποψη βασίζεται πάνω σε αυτό.. Δεν είμαστε μέσα στο σπίτι, δεν σας ζούμε για να μπορούμε να καταλάβουμε 100% τι γίνεται και τι νιώθεις.

  12. #12
    Meditation
    Guest
    Η αδερφή σου μπορεί να είναι όπως θέλει..... όπως κάθε ανθρώπος. Αν δεν ταιριάζεις μαζί της δεν μπορείς να την αλλάξεις ούτε αυτή,ούτε τους φίλους της για να κάνετε περισσότερο παρέα. Μπορεί να είναι αδερφή σου και να στέκεται διπλα σου μέχρι ένα σημείο.

    Εγώ βλέπω πως καμία σας δεν αποδέχεται και δεν σέβεται τη διαφορετικότητα της άλλης. Εσύ από τον λόγο σου φαίνεται ότι την υποτιμάς πολυ και την αποδοκιμάζεις την αδερφή σου. Επικρινεις αυτά που τρώει ....το τρόπο ζωής της ....τους φίλους της. Μιλάς απαξιωτικά για αυτήν (αυτή καταλαβαινει μέχρι το 1 και εγώ λες μέχρι το 7). Εφοσον την θεωρείς τόσο βούρλο τοτε τι περιμένεις από αυτή;;;

    Δε ξέρω πώς ξεκίνησε και ποια από τις δύο το ξεκίνησε ....αλλα έχετε σχέση ανταγωνισμού και επικριτικοτητας. Η μια επικρινει την άλλη και μετά η άλλη τη μια. Και πάει λέγοντας. Για να σπάσει αυτός ο κύκλος πρέπει κάποια να συμπεριφερθεί με κατανόηση και με γλυκύτητα. Προσπάθησε να επαινεις την αδερφή σου για τα καλά που έχει και όταν διαφωνείς μαζί της πες της ότι εκτιμάς τη γνώμη της αλλα δεν μπορείς να την ακολουθήσεις. Μιλά της υποστηρικτικά και ευγενικά και θα ακολουθήσει έπειτα και αυτη. Θα το δεις. Κάνε την αρχή εσύ.

  13. #13
    mary12
    Guest
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Η αδερφή σου μπορεί να είναι όπως θέλει..... όπως κάθε ανθρώπος. Αν δεν ταιριάζεις μαζί της δεν μπορείς να την αλλάξεις ούτε αυτή,ούτε τους φίλους της για να κάνετε περισσότερο παρέα. Μπορεί να είναι αδερφή σου και να στέκεται διπλα σου μέχρι ένα σημείο.

    Εγώ βλέπω πως καμία σας δεν αποδέχεται και δεν σέβεται τη διαφορετικότητα της άλλης. Εσύ από τον λόγο σου φαίνεται ότι την υποτιμάς πολυ και την αποδοκιμάζεις την αδερφή σου. Επικρινεις αυτά που τρώει ....το τρόπο ζωής της ....τους φίλους της. Μιλάς απαξιωτικά για αυτήν (αυτή καταλαβαινει μέχρι το 1 και εγώ λες μέχρι το 7). Εφοσον την θεωρείς τόσο βούρλο τοτε τι περιμένεις από αυτή;;;

    Δε ξέρω πώς ξεκίνησε και ποια από τις δύο το ξεκίνησε ....αλλα έχετε σχέση ανταγωνισμού και επικριτικοτητας. Η μια επικρινει την άλλη και μετά η άλλη τη μια. Και πάει λέγοντας. Για να σπάσει αυτός ο κύκλος πρέπει κάποια να συμπεριφερθεί με κατανόηση και με γλυκύτητα. Προσπάθησε να επαινεις την αδερφή σου για τα καλά που έχει και όταν διαφωνείς μαζί της πες της ότι εκτιμάς τη γνώμη της αλλα δεν μπορείς να την ακολουθήσεις. Μιλά της υποστηρικτικά και ευγενικά και θα ακολουθήσει έπειτα και αυτη. Θα το δεις. Κάνε την αρχή εσύ.

    Ανέφερα πριν ότι δεν το ξεκίνησα εγώ γιατί ^όπως ανεφερα^ απλα της λέω τα πιστεύω μου και αυτή τα αποδοκιμάζει. Δεν ξέρω τι παίζει και ενώ το έχω γράψει οτι το θεμα μου ειναι η σταση της απεναντι μου εσύ επιμένεις ότι το θέμα μου είναι ότι είναι διαφορετική .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by mary12 View Post
    Ανέφερα πριν ότι δεν το ξεκίνησα εγώ γιατί ^όπως ανεφερα^ απλα της λέω τα πιστεύω μου και αυτή τα αποδοκιμάζει. Δεν ξέρω τι παίζει και ενώ το έχω γράψει οτι το θεμα μου ειναι η σταση της απεναντι μου εσύ επιμένεις ότι το θέμα μου είναι ότι είναι διαφορετική .
    Επειδή της ριχνεις ευθύνες που σε επηρεάζει τόσο η στάση της απέναντι σου.. Δεν φταίει αυτή αν εσύ επηρεαζεσαι.

  15. #15
    mary12
    Guest
    Οκ δεν θα επηρεάζομαι problem solved Ευχαριστώ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια
    By stellagla89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 160
    Last Post: 14-07-2021, 08:51
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  3. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  4. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16
  5. πως να βοηθησω την αδερφη μου;;;;;;;;;;;;
    By yiuli_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2009, 12:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •