Υιοθεσία και αδέρφια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    11

    Υιοθεσία και αδέρφια

    Ανακάλυψα ότι είμαι υιοθετημένος. Δεν ήταν έκπληξη, πάντα το πίστευα. Μπορώ να πω χάρηκα κιολας γιατι "ικανοποιήθηκα" ότι είχα δίκιο. Για τους θετούς μου γονείς, δεν θα μπορούσα να είχα καλύτερη γνώμη, καλύτερες αναμνήσεις και περισσότερη αγάπη. Ούτε τη λέξη θετοί θέλω να χρησιμοποιώ, το λέω μόνο για να γίνει κατανοητό αυτό που λέω. Όταν έμαθα ότι είμαι υιοθετημένος (οι γονείς δεν το ξέρουν οτι τοξερω), έψαξα να βρω τους βιολογικούς. Δεν έχαχνα κάτι συναισθηματικά, αλλα ειχα περιεργεια. Τι θα ήταν; Γενικα ειχα την αισθηση οτι για υιοθεσια μαλλον δινουν τα παιδιά τους άνθρωποι με σοβαρά προβληματα οπως εξαρτησεις. Ωστοσο οι βιολογικοι μου γονεις (που εχουν παντρευτει αλλους) ειναι εξαιρετικα ευκαταστατοι. Με τη μανα ειχα μια γνωριμια, ενιωθα οτι δεν της ελεγε και κατι, στεναχωρηθηκα λιγο αλλα γενικα δενξανα ασχοληθηκα. Έμαθα ομως οτι εχω και εναν αδερφο. Τον βρηκα στο φβ (ειμαι αρκετα βεβαιος οτι ειναι οντως αυτος) αλλα δεν εχω κανει κατι. Κολλαω; Φοβαμαι; Δεν ξερω. Απο τη μια σκεφτομαι οτι θα τον αναστατωσω, μπορει να μην ξερει οτι ειναι υιοθετημενος. Γενικα να του κανω κακο με καποιον τροπο. Απο την αλλη εχω και ενα εγωιστικο κινητρο. Ηθελα παντα εναν αδερφο, ηταν η μεγαλυτερη μου επιθυμια. Μονο αγαπη εχω να του δωσω παντως, να τον γνωρισω και να χτισουμε μια ομορφη σχεση σαν φιλοι. Εσεις τι λετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,084
    Καλημέρα. Ρώτησες την μητέρα σου αν γνωρίζει ο αδελφός σου για σένα; Θα σε βοηθούσε να δεις πως θα προχωρήσεις. Ψάξε και όταν το σιγουρεψεις ότι είναι όντως αυτός τότε να του μιλησεις. Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα.
    Έμαθες γιατί σε έδωσαν για υιοθεσία;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι τα βλέπεις κάπως ρομαντικά τα πράγματα για να πω την αλήθεια. Πως είσαι σίγουρος ότι θα χτίσετε μία όμορφη σχέση σαν φίλοι; Είναι ένας άγνωστος.
    Το αν έχει δικαίωμα να ξέρει είναι ένα άλλο, δύσκολο ερώτημα. Δεν θα έκανα βιαστικές κινήσεις στη θέση σου. Μπορεί εσύ κάτι να είχες ακούσει ή δει σημάδια ή μαντέψει ότι είσαι υιοθετημένος και να ήθελες να ξέρεις, μπορεί να το είχες αποδεχτεί από νωρίς, δεν γνωρίζεις όμως τι αντίκτυπο θα έχει μία τέτοια αποκάλυψη σε έναν άνθρωπο που δεν έχει ιδέα. Σε αυτές τις περιπτώσεις νομίζω ότι την κυριότερη ευθύνη την έχουν οι θετοί γονείς, να ενημερώνουν τα παιδιά από μικρά ώστε να το αποδέχονται και να προχωράνε. Πιο μετά δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο καθένας.

    Ξέρω άνθρωπο που έμαθε ότι είναι υιοθετημένος στα 30τόσα του και δεν συνήλθε ποτέ εντελώς από αυτό. Όχι για το γεγονός αυτού καθεαυτού, για το γεγονός ότι σχεδόν όλοι γύρω του το ξέραν κι ο ίδιος που ήταν ο ενδιαφερόμενος το έμαθε πολύ αργά. Πικράθηκε που αυτοί που τον μεγάλωσαν δεν ήταν ειλικρινείς μαζί του και τον άφηναν να ζει σε ένα ψέμα. Αυτός έτσι το πήρε, τα λόγια του επαναλαμβάνω. Αυτός ο άνθρωπος είναι 50αρης και ξέρω ότι τότε είχε περάσει κατάθλιψη και πέρασαν 2-3 χρόνια να συνέλθει κάπως. Ακόμα μελαγχολικό τον βλέπω, σπάνια γελάει. Πιο πριν δεν ήταν έτσι.


    Με τους γονείς σου γιατί δεν το έχεις συζητήσει αυτό, ότι ξέρεις πως οι βιολογικοί γονείς σου είναι άλλοι; Γνωρίζονται μεταξύ τους οι μεν με τους δε; Ίσως ρίξουν λίγο περισσότερο φως στις συνθήκες της υιοθεσίας οι δικοί σου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Έχεις κάθε δικαίωμα να πάρεις όλες τις απαντήσεις. Ίσως να πρέπει όμως Ν απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ίσως σε κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας που είναι δωρεάν αν δεν έχεις χρήματα να σε συμβουλεψουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,785
    εγω πιστευω οτι ο θεματοθετης ετοιμαζεται να κανει ενα μπαχαλο την ζωη του και να χασει πολλα χρονια ηρεμιας.
    γνωμη μου ειναι να μην ξανασχοληθεις ποτε με αυτο το θεμα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα. Ρώτησες την μητέρα σου αν γνωρίζει ο αδελφός σου για σένα; Θα σε βοηθούσε να δεις πως θα προχωρήσεις. Ψάξε και όταν το σιγουρεψεις ότι είναι όντως αυτός τότε να του μιλησεις. Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα.
    Έμαθες γιατί σε έδωσαν για υιοθεσία;
    Αν είναι οντως αυτο μονο με τεστ DNA θα το μαθω φανταζομαι. Παντως φατσικα μοιαζουμε (τον εχω κανει λιγο stalking στο fb. Επειδή και καλά ήταν μικροι και οι γονεις τους δεν το θελαν (μεγαλη ιστορια). Η βιολογικη νομιζε οτι ηξερα για εκεινον και οτι ημασταν μαζι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Νομίζω ότι τα βλέπεις κάπως ρομαντικά τα πράγματα για να πω την αλήθεια. Πως είσαι σίγουρος ότι θα χτίσετε μία όμορφη σχέση σαν φίλοι; Είναι ένας άγνωστος.
    Το αν έχει δικαίωμα να ξέρει είναι ένα άλλο, δύσκολο ερώτημα. Δεν θα έκανα βιαστικές κινήσεις στη θέση σου. Μπορεί εσύ κάτι να είχες ακούσει ή δει σημάδια ή μαντέψει ότι είσαι υιοθετημένος και να ήθελες να ξέρεις, μπορεί να το είχες αποδεχτεί από νωρίς, δεν γνωρίζεις όμως τι αντίκτυπο θα έχει μία τέτοια αποκάλυψη σε έναν άνθρωπο που δεν έχει ιδέα. Σε αυτές τις περιπτώσεις νομίζω ότι την κυριότερη ευθύνη την έχουν οι θετοί γονείς, να ενημερώνουν τα παιδιά από μικρά ώστε να το αποδέχονται και να προχωράνε. Πιο μετά δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο καθένας.

    Ξέρω άνθρωπο που έμαθε ότι είναι υιοθετημένος στα 30τόσα του και δεν συνήλθε ποτέ εντελώς από αυτό. Όχι για το γεγονός αυτού καθεαυτού, για το γεγονός ότι σχεδόν όλοι γύρω του το ξέραν κι ο ίδιος που ήταν ο ενδιαφερόμενος το έμαθε πολύ αργά. Πικράθηκε που αυτοί που τον μεγάλωσαν δεν ήταν ειλικρινείς μαζί του και τον άφηναν να ζει σε ένα ψέμα. Αυτός έτσι το πήρε, τα λόγια του επαναλαμβάνω. Αυτός ο άνθρωπος είναι 50αρης και ξέρω ότι τότε είχε περάσει κατάθλιψη και πέρασαν 2-3 χρόνια να συνέλθει κάπως. Ακόμα μελαγχολικό τον βλέπω, σπάνια γελάει. Πιο πριν δεν ήταν έτσι.


    Με τους γονείς σου γιατί δεν το έχεις συζητήσει αυτό, ότι ξέρεις πως οι βιολογικοί γονείς σου είναι άλλοι; Γνωρίζονται μεταξύ τους οι μεν με τους δε; Ίσως ρίξουν λίγο περισσότερο φως στις συνθήκες της υιοθεσίας οι δικοί σου.
    Οι βιολογικοι γονεις μου δεν ειναι καν απο την ευρωπαικη ενωση. Ισως οντως το βλεπω ρομαντικα, ηθελα παντα εναν αδερφουλη. Δεν θελω και να τον στεναχωρησω, ελπιζω να χαρει που θα μαθει οτι εχει εναν αδερφο. Και δεν εχουμε και κατι να χωρισουμε. Δεν ξερω. Τον "σκεφτομαι" συνεχεια.. ως προς το τι να κανω.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εγω πιστευω οτι ο θεματοθετης ετοιμαζεται να κανει ενα μπαχαλο την ζωη του και να χασει πολλα χρονια ηρεμιας.
    γνωμη μου ειναι να μην ξανασχοληθεις ποτε με αυτο το θεμα.
    Μπάχαλο γιατί θα το έλεγες; Εγώ ίσα ίσα που νιώθω ότι λύθηκε μέσα μου αυτο που με ετρωγε αν ειμαι υιοθετημενος.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    11
    Τελικά τον γνώρισα. Του εστειλα φανταζομαι το πιο απιθανο μηνυμα που μπορει να λαβει κανεις στο φβ. Βρεθηκαμε. Είμαστε δίδυμοι. Διαφέρουμε όμως λίγο στο βάρος. Αυτός είναι πιο φράπας στο πρόσωπο :P
    Δεν ήξερε τίποτα, έπεσε από τα σύννεφα, μιλησε με τους δικους του. Γενικα ενα μπλεξιμο. Θα κανουμε test DNA για να μαστε σιγουροι (αν και δεν γινεται να μην ειμαστε) αλλα μας τα παν λιγο περιεργα οτι θελουν δειγμα και απο γονιο για να ναι σιγουροι. Παντως αν τον δειτε και με δειτε μαλλον δεν χρειαζεται το DNA. Όσον αφορά τα συναισθήματα που νιωθω δεν περιγραφονται. Θα ελεγα, αν αφαιρεσουμε το ερωτικο στοιχειο, οτι νιωθω ερωτευμενος να το πω, οτι τον σκεφτομαι συνεχεια, οτι διψαω να τον ακουσω. Και αυτος εχει φανει φιλοξενος και δοτικος. Μια μερα κοιμη8ηκαμε και μαζι. Βεβαια ψευτουπνος ηταν γιατι κοιμηθηκαμε μεσανυχτα κ χαραματα φευγαμε για δουλειες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    μπραβο μπραβο μπραβο που δεν ακουσες κανεναν! και εγω στην θεση σου το ιδιο θα εκανα!

    παρτε απο 10 μπουκαλια νερο να μην μεινει σαλιο από την πολυλογια!!!

    και διδυμος αδερφος πωπω! απιστευτο...

    ολα κατευχην!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    μπραβο μπραβο μπραβο που δεν ακουσες κανεναν! και εγω στην θεση σου το ιδιο θα εκανα!

    παρτε απο 10 μπουκαλια νερο να μην μεινει σαλιο από την πολυλογια!!!

    και διδυμος αδερφος πωπω! απιστευτο...

    ολα κατευχην!
    Γενικά κατευχήν δεν έχουν πάει τα πράγματα αν σκεφτεις οτι μεγαλωσαμε χωριστα.Βεβαια μεγαλωσαμε με οικογενεις που μας αγαπουσαν, αλλα χωριστηκαμε. Τωρα αν ειναι μονοζυγωτικος η διζυγωτικος δεν ξερω, θα μπορουσαμε ν αμαστε μονοζυγωτικοι παντως αν και αυτο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να φανει με DNA. Ειναι αρκετα αμηχανο ακομα ρωταει τι δουλεια κανω ρωταω τι δουλεια κανει.. σαν να μας εχουν κανονισει ραντεβου ξερω γω μεσω κοινου γνωστού. Στη μητερα μου ακομα δεν εχω πει τιποτα αλλα θελω να τον φερω και σπιτι μου (αυτος μενει μονος). ΚΑτα τ'αλλα ολη την ωρα στο viber ειμαστε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    απο εδω και περα να πανε κατευχην!
    είναι ο αδερφος σου, αυτο το σπουδαιο, τα υπολοιπα θα ερθουν σιγα σιγα. Τον βρηκες σε βρηκε και τωρα μενουν να πειτε όλα αυτα που μεσολαβησαν.

    Τα αδερφια ειναι σπουδαια σχεση, τολμω να πω οτι ξεπερναει και τον ερωτα καποιες φορες.

    δεν ξερω τις ηλικιες σας, παντως σε κανα εξαμηνο θα μαγειρευεις κατι και θα σκεφτεσαι " ο αδερφος μου τι αλλο θα εβαζε;". χαχαχα. Θα βλεπεις κατι και θα λες αυτο θα αρεσε στον αδερφο μου, θα σταμπαρεις ταινιες που θα εχετε δει μαζι.

    Ξεκινανε τα ωραια.

    Προσδεθειτε, απογειωνομαστε. :)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    απο εδω και περα να πανε κατευχην!
    είναι ο αδερφος σου, αυτο το σπουδαιο, τα υπολοιπα θα ερθουν σιγα σιγα. Τον βρηκες σε βρηκε και τωρα μενουν να πειτε όλα αυτα που μεσολαβησαν.

    Τα αδερφια ειναι σπουδαια σχεση, τολμω να πω οτι ξεπερναει και τον ερωτα καποιες φορες.

    δεν ξερω τις ηλικιες σας, παντως σε κανα εξαμηνο θα μαγειρευεις κατι και θα σκεφτεσαι " ο αδερφος μου τι αλλο θα εβαζε;". χαχαχα. Θα βλεπεις κατι και θα λες αυτο θα αρεσε στον αδερφο μου, θα σταμπαρεις ταινιες που θα εχετε δει μαζι.

    Ξεκινανε τα ωραια.

    Προσδεθειτε, απογειωνομαστε. :)
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. 28 είμαστε και οι 2. Όσον αφορά το μαγείρεμα, μέχρι μακαρόνια ξέρω και δε νομιζω να μπω στη διαδικασια να εμπλουτισω τη μαγειρικη μου άμεσα :P Ταινια έχουμε ήδη δει μια μαζί παντως :)

Similar Threads

  1. υιοθεσία, αναδοχή.
    By airetikos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-2019, 22:48
  2. υιοθεσια
    By fly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 04-02-2010, 00:55
  3. υιοθεσία
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 13-12-2009, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •