Διαφωτιστε με....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    27

    Διαφωτιστε με....

    Λοιπόν είμαι 21 και αυτός 23. Μένουμε σε νησι.Εσχέση 5 μισή χρόνια και κάτι... Είχαμε τα πάνω μας και τα κάτω μας προφανώς. Το κυριότερο μας προβλήμα είναι η απόσταση. Αυτός εργάζεται στον τουριστικό τομεα, εγώ θα είμαι στο τελευταίο έτος μου στον παιδαγωγικό τομέα.

    Κάθε καλοκαίρι, εργάζεται στο απέναντι νησί, το οποίο είναι αρκετά κοντά και μπορείς να πηγαίνεις. Έχει ένα ρεπό την εβδομάδα και έρχεται , αλλιώς έρχεται ανά δύο εβδομάδες. Έχω πάει κι εγώ όμως...και θα ξανά πήγαινα. Αυτόν τον χειμώνα που πέρασε, εργάστηκε στην Αυστρία..και γενικά θέλει να κάνει ταξίδια εξωτερικό για την δουλειά του, διότι θεωρεί πως τώρα που είναι μικρός μπορεί και πώς μετά θα υπάρχουν άλλες προτεραιότητες.

    Στην προ -προηγουμενη συνάντηση μας όλα ήταν τέλεια! Κάναμε και νέα σχέδια..και ήταν σίγουρο πως με ήθελε και πώς με έβλεπε στο μέλλον του. Την προηγούμενη φορά που ήρθε όμως, μου είπε πως ήθελε να συζητήσουμε (μου μιλούσε 3-4 περίεργα).

    Όταν τον ρώτησα ποιος ήταν ο λόγος, μου είπε πως ίσως φταίει αυτός και που η δουλειά είναι περίεργη φέτος (είμαι όντως πιο κουραστικά κ δύσκολα τα πράγματα λόγω έλλειψης προσωπικού). Εδώ θα ήθελα να τονίσω πως έχει και ένα θέμα στην γύρω περιοχή της ευαίσθητης περιοχής του (έβγαλε σπυράκια κολλητικα, τα οποία τα ελέγχει με τον δερματολόγο του), οπότε για κάποιους μήνες δεν το κάναμε κιόλας :Ρ δηλαδη όλα μαζί.

    Στη συζήτηση , εγώ δεν είχα ιδέα πού θα πήγαινε το πράγμα (μάλλον ούτε και αυτός γτ οπότε με έβλεπε κάπως, μου τόνιζε συνεχώς πως κάνουμε απλά μια συζήτηση και ότι μου λέει τις σκέψεις του), οπότε του είχα πάρει και το αγαπημένο του ποτό... τσουγκριζαμε συνεχώς..αφήστε που μου πέταξε ότι θα προτιμούσε να ήμασταν στο σπίτι μας και όχι εδώ έξω.

    Τώρα, είμαστε στη φάση που εγώ θα τελειώσω φέτος και θα μπορώ να τον ακολουθήσω μετα (με άλλο επάγγελμα όμως) και αυτός θεωρεί πως δεν είναι σωστό να κάνω κάτι πέρα από αυτό που σπουδάζω και πως είναι δύσκολο να μας βάζουν στα ίδια ξενοδοχεία κλπ κλπ . Μ

    είπε πως στη σχέση μας βλέπει ημερομηνία λήξης (δλδ ότι αν δε χωρίσουμε τώρα θα χωρίσουμε σε έναν μήνα ή σε έναν χρόνο), ότι όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα γίνονται όλο και πιο δύσκολα.. ότι δεν γίνεται πάντα ο ένας να περιμένει τον άλλον.. ότι όταν θέλουμε κάποιον κοντά μας εξαιτίας μιας αναποδιας κλπ απλά δεν τον έχουμε γτ ήμαστε μακρυά..ότι πιστευειεπιστεύει πωςκπως να γινει τώρα , πάρα μετα . Πώς ξέρει ότι είναι δύσκολο γτ έχουμε περάσει πάρα πολλά και ο,τι κι αν κάνει θα είμαι εκεί (πχ στο κινητό του, στο δωμάτιο με όλα αυτά που το έπαιρνα κλπ κλπ)..

    Όταν καρφωθεί κάτι στο μυαλό του δύσκολα βγαίνει..ο,τι κι αν του έλεγα μου έλεγε (αυτό είναι κάτι που το πιστεύεις εσύ).. εγώ του έλεγα πως δε γίνεται να μας καταδικάσει ετσι για κάτι που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι θα γίνει... Γιατί εγώ ο,τι και να λέει δεν έχω θέμα να τον ακολουθήσω κλπ..

    πρότεινα να έρθει στο μέρος μου να δουλέψει για αυτόν τον χειμώνα... Εκείνος δε θέλει καθόλου γτ ξέρει πως φέτος θα του ανοίξουν πολλές πόρτες στο εξωτερικό...κ τότε Μ είπε πως "είδες; Πάντα κάποιος θα μένει πίσω στη σχέση μας"... Μου είχε πει παλιότερα να έρθει.. αλλά ήταν στο πρώτο έτος μου νομίζω και γενικά δεν ήξερα πως ήταν τόσο σοβαρά τα πράγματα κ πως δε θα άντεχε άλλο...

    Πρώτη φορά μου μιλούσε ΤΟΣΟ ξεκάθαρα...κ μου είπε "τότε γτ δεν ήθελες;" Κ του είπα πως τότε δεν ήξερα ότι τα πράγματα θα ήταν έτσι,ήμουν πιο μικρή και μην ξεχνάς πως είναι δύο χρόνια μικρότερη σου...

    Καταλήξαμε στο ότι θα το σκεφτεί...ότι θέλει χρόνο...αυτά όλα έγιναν πριν μιαμιση εβδομάδα.. μου έστειλε μόνο όταν του είπα πως χτύπησα με το μηχανάκι, ήθελε να δει πώς είμαι προφανώς. Μου τονίζει συνεχώς πως το μόνο που θέλει είναι να προσέχω τον εαυτό μου ότι αυτό είναι κάτι που πάντα ήθελε.

    Αα .. πριν γίνει η συζήτηση (λίγα λεπτά πριν, μου έλεγε κ ότι μαγαπαει κ τέτοια..τι θέμα είναι..τώρα τι γίνεται; Δεν μπορώ να καταλάβω ..


    ΥΓ : Δεν με έχει κερατωσει...δεν είναι αυτό..το ξερω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by MarSyn View Post
    ΥΓ : Δεν με έχει κερατωσει...δεν είναι αυτό..το ξερω
    Αυτό δεν το ξέρεις. Αλλά δεν έχει σημασία. Απλά του ... τελείωσε. Βλέπει ξεκάθαρα πλέον το μέλλον του χωρίς εσένα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    27
    Μέσα σε μια εβδομάδα; Εννοώ την προηγούμενη (πριν τη συζήτηση) ήμασταν τέλεια...και δώσαμε μια νέα υπόσχεση... Κάτι που θα κάναμε δλδ... Πώς γίνεται μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by MarSyn View Post
    Μέσα σε μια εβδομάδα; Εννοώ την προηγούμενη (πριν τη συζήτηση) ήμασταν τέλεια...και δώσαμε μια νέα υπόσχεση... Κάτι που θα κάναμε δλδ... Πώς γίνεται μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα;
    Πιστεύω ότι αυτή σκέψη (του χωρισμού) υπάρχει στο μυαλό του εδώ και καιρό. Δες πάλι τι έγραψες πριν:

    είπε πως στη σχέση μας βλέπει ημερομηνία λήξης (δλδ ότι αν δε χωρίσουμε τώρα θα χωρίσουμε σε έναν μήνα ή σε έναν χρόνο), ότι όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα γίνονται όλο και πιο δύσκολα.. ότι δεν γίνεται πάντα ο ένας να περιμένει τον άλλον.. ότι όταν θέλουμε κάποιον κοντά μας εξαιτίας μιας αναποδιας κλπ απλά δεν τον έχουμε γτ ήμαστε μακρυά..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Φαίνεται ότι σε προετοιμάζει (και τον εαυτό του) για τον χωρισμό..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    27
    Τότε γιατί μου έλεγε διαρκώς πως κάνουμε μια συζήτηση μονάχα; Και να μην στεναχωριέμαι κλπ; Σε αυτά που έγραφα ήταν αυτά που μου είπε...όπως βλέπει το μέλλον μας...κάτι που μπορεί να αποφευχθεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by MarSyn View Post
    Τότε γιατί μου έλεγε διαρκώς πως κάνουμε μια συζήτηση μονάχα; Και να μην στεναχωριέμαι κλπ; Σε αυτά που έγραφα ήταν αυτά που μου είπε...όπως βλέπει το μέλλον μας...κάτι που μπορεί να αποφευχθεί.
    Ήθελε να δει την αντιδραση σου και λογικό κάθε φορά που ήταν αρνητική τα έλεγε αυτά για να ηρεμήσεις. Ίσως να προετοιμάζει και τον εαυτό του.
    Είδα τα παλιά σου θέματα και λογικά είναι το ίδιο άτομο (νομίζωωω) και παρατήρησα ότι η σχέση σας δεν ήταν και τόσο ήρεμη. Ότι είχατε εντάσεις, χωρισμους κτλ. Όλο αυτό έφτιαξε?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    27
    Έφταιξε ναι ήμασταν τέλεια...μόνο όταν σας έστελνα υπήρχε θέμα..και προφανώς εξαιτίας της απόστασης.. υπάρχει "κάτι" ανάμεσα μας... Ελπίζω να μην το νιώθω μόνη μου ..αυτό...δεν ξέρω... ευχαριστω που αφιέρωσες χρόνο ώστε να διαβάσεις και τα παλιοτερα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by MarSyn View Post
    Έφταιξε ναι ήμασταν τέλεια...μόνο όταν σας έστελνα υπήρχε θέμα..και προφανώς εξαιτίας της απόστασης.. υπάρχει "κάτι" ανάμεσα μας... Ελπίζω να μην το νιώθω μόνη μου ..αυτό...δεν ξέρω... ευχαριστω που αφιέρωσες χρόνο ώστε να διαβάσεις και τα παλιοτερα
    Παρακαλώ [emoji854].
    Πως σκέφτεσαι εσύ την ζωή σου με αυτόν τον άνθρωπο; Τελειώνεις τις σπουδές σου και μετά.....?
    Πως φαντάζεσαι την ζωή σου χωρίς αυτόν; Τι θα μπορούσες να κάνεις;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    27
    Ξέρω ότι μπορώ χωρίς αυτόν...κάποια στιγμή θα περάσει...μα γιατί να συνηθίσω μακρυά του; Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος...για εμένα η ευτυχία δεν είναι το επάγγελμα που θα ακολουθήσω...αν νιώθω χαρούμενη με αυτόν...αυτόν θα ακολουθήσω μέχρι τέλος.

  11. #11
    Meditation
    Guest
    Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι τον βλέπεις σκεπτικό γιατι κάνει σχέδια για χωρισμο. Είναι και σαφής. Δεν έχει αλλάξει απο τη μια μέρα στην άλλη. Φαίνεται ότι το επεξεργαζεται μέσα του πολύ καιρό. Εφόσον σου είπε αυτά που μας γράφεις...σημαινει ότι το έχει σκεφτεί, ότι είναι σίγουρος και ότι δεν θέλει να το κουβεντιάσει ..γιατί δεν θέλει να αλλαξει γνώμη.

    Δεν μου φαίνεται να είναι σε δίλλημα. Δεν θέλει να το διαπραγματευτεί,για αυτο και δεν ακούει την άποψή σου. Αποφασισμένος είναι, όχι μπερδεμένος. Σου λέει θα χωρίσουμε γιατί δεν γίνεται αλλιώς.

    Εσύ μπορεί να θες να κάνεις παραχωρήσεις εκεινος όμως σου λέει ότι δεν αξίζει το κόπο. Μπορεί να θέλει να τερματίσει τη σχέση σας για χαρη ενός καλύτερου αυριο...μιας μελλοντικής επαγγελματικής επιτυχίας και παράλληλα να είναι ελεύθερος να δοκιμαστεί ερωτικά......με άλλες συντρόφους να ζήσει λίγο σαν εργένης.

    Νιώθει πως έκλεισε ο κύκλος της σχέσης σας και ότι δεν τραβάει άλλο. Εαν εσύ δεν το νιώθεις αυτό, σημαίνει ότι θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις τη κατάσταση με μια παραπανω δυσκολία. Όμως δεν μπορείς να εξαναγκασεις κάποιον να μείνει μαζί σου εάν δεν το θέλει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by MarSyn View Post
    Ξέρω ότι μπορώ χωρίς αυτόν...κάποια στιγμή θα περάσει...μα γιατί να συνηθίσω μακρυά του; Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος...για εμένα η ευτυχία δεν είναι το επάγγελμα που θα ακολουθήσω...αν νιώθω χαρούμενη με αυτόν...αυτόν θα ακολουθήσω μέχρι τέλος.
    Σου έκανα αυτές τις ερωτήσεις για να δεις και λίγο την ζωή σου χωρίς αυτόν. Δεν ξέρει κανενας τι σκέφτεται ο φίλος σου απλά θα ήταν καλό να είσαι προετοιμασμενη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Την ερώτησή σου δεν βλέπω. Το "τώρα τι γίνεται;" Το τραβάτε λίγο καιρό ακόμα με συζητήσεις και αμπελοφιλοσοφίες μέχρι να γίνει κάτι πιο τρανταχτό και να ξεκόψετε οριστικά υποθέτω...

Similar Threads

  1. Απορία...παρακαλώ διαφωτίστε με...
    By dolphin_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 28-11-2008, 20:42
  2. Διαφωτίστε με
    By deppy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 19-11-2007, 03:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •