Ο πιο ευτηχισμενος ανθρωπος στην Γη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Ο πιο ευτηχισμενος ανθρωπος στην Γη.

    Η εννοια ευτηχια για εμενα ειναι η απολυτη ουτοπία.
    Ειναι μια εννοια απ οτι φενεται προσφατη για εμενα αφου διαφορες καταστασεις (λολολολο) δεν μου επετρεπαν ν ασχοληθω με το θεμα.Οχι οτι τωρα νοιωθω ευτηχισμενη.
    Αλλα χτες πηγαμε με παρεα μια βολτα στο λιμανι,την ωρα που επεφτε ο ήλιος.Κόσμος πολύς και να σκεφτεις μοναχα οτι πριν λίγα χρονια δεν αντεχα να βρεθω μεσα σε πολυ κοσμο.
    Παρατηρουσα τον κοσμο που ειχε βγει μια βολτα σαν κι εμενα και ακομα και τα σκυλακια ειχαν μια εκφραση χαρας με την γλωσσα κρεμασμενη κατω απ το τρεξιμο.
    Ενοιωσα ευτηχισμενη.Απολαμβανα πραγματικα ολη την συγκυρια.
    Ο κοσμος,η θαλασσα,το ηλιοβασιλεμα, ο αερας...
    Μπορει και να μην χρειαζονται και πολλα - πολλα για την ευτηχια.
    Μπορει η ευτηχια απλα να ειναι το να εκτιμησεις αυτα που ηδη εχεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μολις βρηκες το νοημα της ευτυχιας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by masero
    Μπορει η ευτηχια απλα να ειναι το να εκτιμησεις αυτα που ηδη εχεις.
    Συμφωνώ ως προς την οριοθέτηση του κορεσμού και μου έρχεται στο μυαλό το εξής παράδειγμα. Αν όλοι παίρναμε ως δώρο τον ίδιο πίνακα ζωγραφικής δεν θα ήμασταν όλοι το ίδιο ευτυχισμένοι. Ο καθένας θα έβλεπε διαφορετικά τον ίδιο πίνακα

  4. #4
    vince εχεις δηκιο,αλλος μπορει να τον φοραγε και καπελο τον πίνακα..
    και να εκανε και fashion statement και να κατεληγε και ευτηχισμενος!!!!!
    η ευτηχια και τι ειναι και σημαινει για σενα ειναι παντα μια πολυ προσωπικη υποθεση.
    νομιζω.

  5. #5
    Empneustns
    ναι θα ηταν πολυ πολυ ομορφα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by masero
    vince εχεις δηκιο,αλλος μπορει να τον φοραγε και καπελο τον πίνακα..
    και να εκανε και fashion statement και να κατεληγε και ευτηχισμενος!!!!!

    Καλό

    η ευτηχια και τι ειναι και σημαινει για σενα ειναι παντα μια πολυ προσωπικη υποθεση.
    νομιζω.

    Σαφώς αν και είμαι της γνώμης πως την μέγιστη ευτυχία καθώς και την μέγιστη δυστυχία την βρίσκουμε μέσα από τις σχέσεις μας με τους άλλους ανθρώπους.

  7. #7
    vince
    το σκεφτομουν ολη μερα σημερα αυτο που εγραψες.
    και θα το σκεφτομαι και συνεχεια απο δω και περα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Για μένα η ευτυχία είναι η σωματική και ψυχική υγεία..

    Μετά από καιρό που έπαιρνα αντιψυχωτικά άλλαξα γιατρό και μου άλλαξε εντελώς την αγωγή και μου έκοψε και εντελώς τα αντιψυχωτικά...πέρασα από τις πιο άθλιες 9 μέρες της ζωής μου...τόσο κράτησαν τα στερητικά (όπως μου είπε ο γιατρός μου)...τρέμουλο πάρα μα πάρα πολλά νεύρα νευρικότητα υπερένταση όλη νύχτα ξύπνια τα χάπια για τον ύπνο δεν με έπιαναν κατάθλιψη κτλ...η όλη κατάσταση ήταν πρωτόγνωρη και δεν μπορώ ακριβώς να την περιγράψω μα ήταν πραγματικά ανυπόφορη..
    Ξύπνησα χτες το πρωί και χαμογελούσα. Ήμουν ήρεμη και μετά από μέρες κοιμήθηκα κιόλας..
    Το ίδιο και σήμερα. Για μένα αυτό είναι ευτυχία. Να έχω και πάλι επαφή με την πραγματικότητα να χαμογελώ όταν μυρίζω τα ανθισμένα λουλούδια και όταν κοιτάζω τον ουρανό)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    \"Σαφώς αν και είμαι της γνώμης πως την μέγιστη ευτυχία καθώς και την μέγιστη δυστυχία την βρίσκουμε μέσα από τις σχέσεις μας με τους άλλους ανθρώπους.\"

    συμφωνω απολυτα μαζι σου Vince απλα εχω να συμπληρωσω οτι την μεγιστη ευτυχια και την μεγιστη δυστυχια την βρισκουμε εκει που \"επενδυουμε\" περισσοτερο(φιλια,σχεσεις με το αλλο φυλλο,δουλεια κλπ).διαφερει απο ατομο σε ατομο το που \"επενδυει\",δλδ το τι θεωρει σημαντικοτερο τομεα στη ζωη του.
    οταν σε αυτον τον τομεα ολα πανε καλα τοτε προσεγγιζουμε την ευτυχια,οταν ομως σε αυτο τον τομεα ολα πανε χαλια τοτε καταρακωνομαστε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    masero και myrto σας ευχομαι ολοψυχα να συνεχισετε στην ζωη σας να εχετε πολλες ευτυχισμενες στιγμες!!!(γιατι η απολυτη ευτυχια ειναι μια ουτοπια,ακομα και για τους απολυτως υγιεις...)

  11. #11
    myrto
    αλλο κανουν τα αδυνατα δυνατα για να ξεφευγουν απ την πραγματικοτητα και για μας ειναι ευτηχια!!!!!!
    γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι πιστευω μεσα απο ολη αυτη την διαδικασια.
    Ειναι κι αυτο ενα ζητουμενο.Οπως και το να γνωριζεις κ ν αγαπας τον εαυτο σου.Και ολες αυτες οι φοβερες ανακαλυψεις μετα τα 30,τι να πω.....
    ferro
    γι αυτο και ισως οι \"επενδυσεις\" μας να πρεπει να ειναι περισσοτερο ενηλικες κατα καποιο τροπο και οχι τοσο συναισθηματικα οδηγουμενες..αυτο τουλαχιστον σκεφτομαι για τον δικο μου τροπο προσεγγισης.\"Βαλε και λιγο το μυαλουδακι σου να δουλεψει\" μου λεω συχνα.
    Σ ευχαριστω ferro να σαι καλα
    myrto
    παντα τετοια ρε κοπελια!παντα τετοια ξυπνηματα!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Ευχαριστώ masero να είσαι καλά)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •