παλι απ΄την αρχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24

    παλι απ΄την αρχη

    Καλημέρα σε οσους ασχολουνται με το forum.Eδω και αρκετο καιρο βρισκομουν σε καλη ψυχολογική κατασταση με αποτελεσμα να κανω πραγματα για τον ευατό μου που πολλες φορες απεφευγα να κανω λογω φοβου.Αλλα μεχρι πριν μια εβδομαδα με εχει παρει απο κατω ψυχολογικά και σωματικά με ατονία.Επίσης εχω αρχισει και αγχονομαι γιατι εχω να κανω ενα ταξιδι στις γιορτες στο πατρικό μου .Δεν ξερω τι να κανω για να το ελεγξω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Καλησπέρα Κρυσταλλία!
    Έχεις κανει και κρισεις πανικού ή μόνο φόβο?
    Εγώ θα σου έλεγα απλά να προσπαθήσεις να \"κλωτσας\" μακρια καθε αρνητικη σκεψη που σου ερχεται στο μυαλο και να την αντικαθιστας με την αντιθετη θετικη της. Δηλαδη αντι για \"αγχωνομαι για το τι θα μου συμβει στο ταξιδι στο πατρικο μου\", να σκεφτεις \"δεν βλεπω την ωρα να κανω αυτο το ταξιδι, θα περασω υπεροχα\". Μπορεις να το κανεις διασκεδαστικο μαλλιστα. Να φανταζεσαι πχ τις αρνητικες σκεψεις σαν μαυρα συνεφακια, που μια αχτιδα φωτος (θετικη σκεψη) τα διαλυει... Σου ακοθγεται ανοητο? Δεν ειναι! Όσο επαναλαμβανεις αυτες τις σκεψεις, τοσο πιο ευκολο το κανεις. Στα λεει καποιος με σοβαρη κατασταση αγχους και πανικου. Στο παρελθον ομως που ημουν σε φαση παρομοια με τη δικη σου, που θεωρε απο τα λεγομενα σου πιο \"λαιτ\", το ειχα δοκιμασει ομως και δουλεψε! Να περασεις καλα και θα δεις οτι ολα θα φτιαξουν!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    Originally posted by κρυσταλλια
    Καλημέρα σε οσους ασχολουνται με το forum.Eδω και αρκετο καιρο βρισκομουν σε καλη ψυχολογική κατασταση με αποτελεσμα να κανω πραγματα για τον ευατό μου που πολλες φορες απεφευγα να κανω λογω φοβου.Αλλα μεχρι πριν μια εβδομαδα με εχει παρει απο κατω ψυχολογικά και σωματικά με ατονία.Επίσης εχω αρχισει και αγχονομαι γιατι εχω να κανω ενα ταξιδι στις γιορτες στο πατρικό μου .Δεν ξερω τι να κανω για να το ελεγξω
    για αρχή σκέψου αν θέλεις πραγματικά να πας.ανακάλυψα ότι & εγώ είχα τέτοια θέματα.υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει στα μέρη σου;αφού τα κατάφερες με τον ίδιο τρόπο μπορείς να το ξανακαταφέρεις.μακάρι να είχα τη δύναμη να ξεκολλήσω από την Αθήνα.ένα τροχαίο είχε συμβεί,μετά από 20 χρόνια αποφάσισα να πάω να δω τους συγγενείς,στα μέρη μου.είχα απίστευτη χαρά με περίμεναν όλοι.έγινε αυτό & κόλλησα από το φόβο.δεν τους είδα & μάλλον είναι δύσκολο να τους δω.θα δω αν μπορεί να βοηθήσει η ψυχολόγος.είμαι καλλημένη εδώ δεν μας καλούν πια κατάλαβαν ότι δεν μπορώ να το ξεπεράσω.θα πάω κάποια στιγμή όχι σε γιορτές που έχει κίνηση.ας πηγαίνουμε & με 20χλμ.κάποια στιγμή θα φτάσουμε.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Originally posted by Giorgos4
    Καλησπέρα Κρυσταλλία!
    Έχεις κανει και κρισεις πανικού ή μόνο φόβο?
    Εγώ θα σου έλεγα απλά να προσπαθήσεις να \"κλωτσας\" μακρια καθε αρνητικη σκεψη που σου ερχεται στο μυαλο και να την αντικαθιστας με την αντιθετη θετικη της. Δηλαδη αντι για \"αγχωνομαι για το τι θα μου συμβει στο ταξιδι στο πατρικο μου\", να σκεφτεις \"δεν βλεπω την ωρα να κανω αυτο το ταξιδι, θα περασω υπεροχα\". Μπορεις να το κανεις διασκεδαστικο μαλλιστα. Να φανταζεσαι πχ τις αρνητικες σκεψεις σαν μαυρα συνεφακια, που μια αχτιδα φωτος (θετικη σκεψη) τα διαλυει... Σου ακοθγεται ανοητο? Δεν ειναι! Όσο επαναλαμβανεις αυτες τις σκεψεις, τοσο πιο ευκολο το κανεις. Στα λεει καποιος με σοβαρη κατασταση αγχους και πανικου. Στο παρελθον ομως που ημουν σε φαση παρομοια με τη δικη σου, που θεωρε απο τα λεγομενα σου πιο \"λαιτ\", το ειχα δοκιμασει ομως και δουλεψε! Να περασεις καλα και θα δεις οτι ολα θα φτιαξουν!
    Καλημερα και ευχαριστω που μου απαντησες.Γενικά προσπαθω να κανω αυτο που μου λες αλλα ταυτοχρονα κολλαει στο μυαλό μου η αρνητική σκεψη και με ριχνει.Για παραδειγμα δεν θελω να με δουν οι γονεις μου οτι δεν ειμαι καλα και αυτη η προσπαθεια με κουραζει ακομα πιο πολύ.επισης κολλαω στο παρελθον σε διαφορα γεγονοτα και φοβαμαι να μην επαναληφθουν οπως εκδηλωση σωματικων συμπτωματων και ιδιαιτερα μπροστα σε κοσμο.γενικά οι γιορτες με εκνευριζουν που ολοι ειναι μες στην καλή χαρα,και εγω οχι ή προσποιώντας οχι απλα για να αποφυγω καποια πραγματα.εχω χρησιμοποιήσει το φυτικο φαρμακο βαλεριανα αλλα δεν με εχει βοηθήσει γενικά.εσύ πως το ξεπερνας παιρνεις καποια φαρμακα;εχεις και ψυχολογική βοήθεια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    κρυσταλλια καλημερα και απο μενα.Μπορω να πω τι θα εκανα στη δικη σου θεση.Αν πιστευα πως θα παω και δεν θα περασω καλα πιθανοτατα να μην πηγαινα.Βεβαια ουτε στο σπιτι θα ηθελα να καθησω γιατι παλι δεν θα περνουσα καλα.απο οσο καταλαβα ο κυριως φοβος σου ειναι να μην αποκαλυφθει το γεγονος πως δεν νοιωθεις καλα.γενικα βγαινεις εξω;πηγαινεις σε μερη που υπαρχει αγνωστος κοσμος και που εκει περα δεν υπαρχει φοβος να σε αναγνωρισουν;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by κρυσταλλια
    Καλημέρα σε οσους ασχολουνται με το forum.Eδω και αρκετο καιρο βρισκομουν σε καλη ψυχολογική κατασταση με αποτελεσμα να κανω πραγματα για τον ευατό μου που πολλες φορες απεφευγα να κανω λογω φοβου.Αλλα μεχρι πριν μια εβδομαδα με εχει παρει απο κατω ψυχολογικά και σωματικά με ατονία.Επίσης εχω αρχισει και αγχονομαι γιατι εχω να κανω ενα ταξιδι στις γιορτες στο πατρικό μου .Δεν ξερω τι να κανω για να το ελεγξω
    Καλημέρα Κρυσταλλια

    καλώς ήρθες

    απο οσα γράφεις καταλαβαινω οτι εχεις αυτο το προβλημα εδω κ καιρο, ομως τα τελευταια χρονια τα πηγαινες καλυτερα. Ομως μαλλον τωρα, γινεται ενα πισωγύρισμα...σωστα?

    Αν ειναι ετσι, εχεις σκεφτεί μεσα απο ποια διαδικασια, μπορεσες και βελτιωσες τις συνθηκες της ζωης σου?Πριν το \"πισωγυρισμα\" εννοω...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by κρυσταλλια
    Καλημέρα σε οσους ασχολουνται με το forum.Eδω και αρκετο καιρο βρισκομουν σε καλη ψυχολογική κατασταση με αποτελεσμα να κανω πραγματα για τον ευατό μου που πολλες φορες απεφευγα να κανω λογω φοβου.Αλλα μεχρι πριν μια εβδομαδα με εχει παρει απο κατω ψυχολογικά και σωματικά με ατονία.Επίσης εχω αρχισει και αγχονομαι γιατι εχω να κανω ενα ταξιδι στις γιορτες στο πατρικό μου .Δεν ξερω τι να κανω για να το ελεγξω
    Καλημέρα Κρυσταλλια

    καλώς ήρθες

    απο οσα γράφεις καταλαβαινω οτι εχεις αυτο το προβλημα εδω κ καιρο, ομως τα τελευταια χρονια τα πηγαινες καλυτερα. Ομως μαλλον τωρα, γινεται ενα πισωγύρισμα...σωστα?

    Αν ειναι ετσι, εχεις σκεφτεί μεσα απο ποια διαδικασια, μπορεσες και βελτιωσες τις συνθηκες της ζωης σου?Πριν το \"πισωγυρισμα\" εννοω...
    Οι συμβουλες σας ηταν σημαντικες ,προσπαθω να αποβαλλω τις ασχημες και αρνητικες σκεψεις απο το μυαλο μου και λεγοντας οτι ολα θα πανε καλα,αλλα δεν ξερω γιατι υπαρχει στο μυαλο
    μου μια μικρη ασχημη παρενθεση.Μακαρι να πανε ολα καλα να περασουν αυτες οι μερες ομορφα για μενα και για αυτους που βρισκονται διπλα μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Κρυσταλία μου,
    αν θυμάμαι καλά είχες γράψει και πέρσυ στις γιορτές πάλι με το ίδιο θέμα και είχαμε μιλήσει.. θυμάμαι σωστά?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Κρυσταλλια, οι κακες σκεψεις που επανερχονται μπορουν να σε βοηθησουν να φυγεις απο την κατασταση στην οποια βρισκεσαι. Η απωθηση με το ετσι θελω, δεν νομιζω να φερνει καλα αποτελεσματα....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Originally posted by Sofia
    Κρυσταλλια, οι κακες σκεψεις που επανερχονται μπορουν να σε βοηθησουν να φυγεις απο την κατασταση στην οποια βρισκεσαι. Η απωθηση με το ετσι θελω, δεν νομιζω να φερνει καλα αποτελεσματα....
    Εδω και δυο μερες νιωθω καπως καλύτερα δεν ξερω αν θα κρατήσει ή θα κυλίσω παλι αλλα προσπαθώ.....
    Ευχομαι σε ολους να ειναι περαστικα ολα αυτα και να βοηθήσει ο ενας τον αλλο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •