Υποτροπές ιδψ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Υποτροπές ιδψ

    Καλησπέρα παιδιά όπως έχω ξαναπεί πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή πίνω τα φάρμακα βοηθούν στην καθημερινότητά εδώ και καιρό περίπου δύο χρόνια παίρνω φάρμακα έχω παρατηρήσει το εξής πριν λίγες μέρες κάτι πολύ δυσάρεστο συνέβη και έξω πάλι να έχω συμπτώματα ενώ παίρνω κανονικά την αγωγή αυτό είχε συμβεί και πριν αρκετό καιρό.

    Αυτό που κατάλαβα μπορεί να κάνω και λάθος είναι ότι παρόλο ότι παίρνουμε αγωγή και τα φάρμακα μας βοηθάνε όταν είμαστε σε δύσκολη κατάσταση κάτι που μας στεναχωρεί ή μας στρεσαρει πάρα πολύ υπάρχουν υποτροπές και εμφανίζονται πάλι συμπτώματα τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Έτσι είναι στη ιδεοψυχαναγκαστικη νεύρωση δεν υπάρχει πληρης ιαση. Άλλες μέρες τα καταφέρνεις άλλες είσαι χάλια απλά λες θα περάσει αυτή η φάση.δυστυχως

  3. #3
    Αυτά δυστυχώς είναι λίγο αναπόφευκτα. Σε τέτοιες περιπτώσεις πιστεύω πως καλό θα ήταν να δώσουμε στον εαυτό μας λίγο χρόνο, και να μην αισθανόμαστε άσχημα, γιατί νιώθουμε άσχημα μια συγκεκριμένη με περίοδο (μπορεί να είναι και λίγες ημέρες). Αν υπήρξαν κάποιες υποτροπές, είναι θέμα χρόνου πιστεύω αυτό, να απωθησει ο εαυτός μας και να αποβάλλει την άσχημη κατάσταση που συνέβη.
    Οπόταν η δικιά μου συμβουλή είναι να δώσουμε λίγο χρόνο στον εαυτό μας και να μην πιεζομαστε να νιώσουμε αμέσως καλά. Επίσης καλό θα ήταν να κάνουμε κάτι που μας χαλαρώνει και μας δίνει χαρά, όσο μπορούμε χωρίς πιέσεις.

  4. #4
    Δηλαδή για μια ζωή πλέον παρολου που παίρνουμε αγωγή θα έχουμε θέμα, κριμα γιατί είχα χαρεί ότι τελείωσε αλλά προσγειώθηκα απότομα

  5. #5
    Quote Originally Posted by REDODIN7 View Post
    Δηλαδή για μια ζωή πλέον παρολου που παίρνουμε αγωγή θα έχουμε θέμα, κριμα γιατί είχα χαρεί ότι τελείωσε αλλά προσγειώθηκα απότομα
    Μην σε στεναχωρεί αυτό.
    Και ένας άνθρωπος χωρίς ΙΔΨ έχει ανησυχες σκέψεις, άλλοτε γελά και χαίρετε άλλοτε στεναχωριέτε και πονά. Απλά η ΙΔΨ είναι λίγο πιο επιμονή.
    Μπορεί να τελείωσε, απλά σαν άνθρωπος να στεναχωρεθηκες κάτω από μια δυσάρεστη και στρεσαρισμενη κατάσταση, είναι απόλυτα φυσιολογικό.
    Μπορεί και γιατρεύει πλήρως γιατί όχι! Απλά είναι λίγο χρονοβόρα. Μην ανησυχείς, θα νιώσεις καλύτερα!!
    Δώσε λίγο μόνο χρόνο στον εαυτό σου...
    Last edited by Hope for better days; 28-08-2020 at 23:21.

  6. #6
    Μακάρι είναι μερικές ιδεοληψίες οι οποίες τις παλεύω πλέον αλλά είναι και κάτι λίγες οι οποίες δεν μπορώ όσο και αν προσπαθώ.

    Εν το μεταξύε πήραν στην κοινωφελή έχω καιρό να εργαστώ και έχω άγχος και για αυτό το πιο ελπίζω να πάει καλά

  7. #7
    Καλή σου μέρα! Σε καταλαβαίνω απολύτα και εγώ έχω ιδεοληψιες που κάποιες φορές προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά και κάποιες φορές πέφτω και απελπιζομαι λίγο.
    Όταν έρχονται αυτές οι σκέψεις, να προσπαθούμε όσο μπορούμε να σκέφτομαστε τις θετικές πλευρές, που σίγουρα υπάρχουν.
    Η δουλειά θα σε βοηθήσει και στις σκέψεις, θα απασχολεις το μυαλό σου.
    Και εγώ θα ήθελα να δουλέψω, αλλά λόγω κάποιων άλλων υποχρεώσεων μέχρι στιγμής δεν μπορώ.
    Η δουλειά θα βοηθήσει, όλα θα πάνε καλά, αξίζεις τα καλύτερα τώρα!

Similar Threads

  1. Συνεχεις υποτροπες καταθλιψης.
    By Bellouko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-2019, 15:29
  2. ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ!! δυστυχως την "επαθα"
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 74
    Last Post: 02-03-2018, 07:13
  3. Γιατί παθαινετε υποτροπές?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 28-03-2014, 15:03
  4. Χωρίς υποτροπές
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 06-07-2013, 16:59
  5. Συχνές υποτροπές.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-11-2011, 01:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •