Εξομολόγηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453

    Εξομολόγηση

    Είμαι 56 ετών, διαγνωσμένος με ΣΕΕ και νόσο του Πάρκινσον εδώ και μια δεκαετία. Προ διετίας έχασα και τους δυο γονείς μου και χώρισα από ένα γάμο 20 ετών. Κατέρρευσα νευρολογικά. Η ντοπαμίνη που έπαιρνα σε μεγάλες δόσεις δε με έπιανε πλέον. Έφτασα στο σημείο να μη μπορώ να περπατήσω. Επέλεξα να δοκιμάσω την σχετικά νέα επέμβαση dbs (deep brain stimulation). Φύτεψα ηλεκτρόδια στον εγκέφαλο. Ακολούθησε ένας χρόνος με επώδυνες ρυθμίσεις. Όλο αυτό το πέρασα μόνος. Έφτασα κοντά στην αυτοκτονία, αλλά άντεξα. Τώρα είμαι καλά, μα η αρρώστια είναι εκφυλιστική. Δε μπορώ να προβλέψω πώς θα είναι το αύριο για μένα. Λόγω της κατάστασής μου, καμιά γυναίκα δε δέχεται να σχετιστεί μαζί μου. Παρ' όλα αυτά δε χάνω το κουράγιο μου και τη διάθεσή μου για ζωή. Το Πάρκινσον μειώνει τη ντοπαμίνη και τη σεροτονίνη. Εν τούτοις αρνούμαι να πάρω αντικαταθλιπτικά. Θα το παλέψω μόνος μου.

    Πρίν από 6 χρόνια επέλεξα να σπουδάσω ψυχοθεραπεία.

    Γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Δε θέλω να εισπράξω τα μπράβο σας. Επιθυμώ να σας δείξω τη δύναμη της θέλησης. Σίγουρα υπάρχουν μέρες που με κυριεύει απελπισία. Έχω βάλει ένα στοίχημα: Θα νικήσω τις αρρώστιες. Μαζί τους θα πορευτώ ως το τέλος. Η ζωή μου απέκτησε ένα σκοπό: Να βοηθήσω τους ανθρώπους να νικήσουν τους δικούς τους δαίμονες.

    Αφού τα κατάφερα εγώ, μπορεί ο καθένας να τα καταφέρει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Οι άνθρωποι περνάνε από πολλά στάδια στη ζωή τους.. Λίγοι όμως έχουν την ανάγκη να βοηθήσουν τον επόμενο που θα είναι στην ίδια θέση που ήταν κάποτε αυτοί.. Αυτό από μόνο του λέει πολλά..

    Στο φόρουμ έχει αρκετά άτομα που λειτουργούν έτσι, που είναι εδώ για να ακούσουν, να καταλάβουν, να πουν δικές τους εμπειρίες για να δώσουν δύναμη.. Είναι όμορφο να βοηθάς, να είσαι δίπλα από κάποιον που περνάει μια δύσκολη φάση, να μην νιώθει μόνος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,399
    Άλλος στη θέση σου μπορεί να μην είχε κάνει ούτε τα μισά .Να είχε παραιτηθεί από όλους και από όλα .Εσύ όμως αντίθετα είσαι εδώ και παλεύεις με το θηρίο που λέγεται Πάρκινσον.
    Ένα θηρίο απρόβλεπτο από τα λίγα που ξέρω ....
    Εκτός ότι έχες την δύναμη να παλεύεις έχεις και το κουράγιο να θες να βοηθήσεις και όσους βρεθούν στον δρόμο σου .
    Λίγοι είναι οι άνθρωποι που πραγματικά το κάνουν χωρίς να ζητούν ανταλλάγματα.
    Σπάνια θα έλεγα καλύτερα θα συναντήσεις καποιον που θα σε ακούσει και θα σου πει "φίλε μην φοβάσαι δεν είσαι μόνος σου,είμαι εγώ δίπλα σου"...
    Από το πρώτο σου μήνυμα έως και τώρα έχεις αποδείξει για το τι επίπεδο ανθρώπου μιλάμε ....
    Η ευγένεια της ψυχής σου έχει αποδειχτεί αρκετές φορές μέσα από τις απαντήσεις των μηνυμάτων σου εδώ μέσα και όχι μόνο ....

    Έχεις τον απεριόριστο σεβασμό μου !
    Αν ποτέ χρειαστείς έναν άνθρωπο να πεις κάτι είμαι εδώ για εσένα !
    Θα είναι τιμή μου να συνομιλώ μαζί σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δυσκολο ολο αυτο ευχομαι να εξελισσεται οσο πιο ηπια γινεται κ να εισαι καλα.ειναι καποιες ασθενειες που ερχονται για να μεινουν κ αλλες που σου λενε ειναι στο χερι σου να με ξεφορτωθεις αρκει να το θελεις πολυ.Σε καμια απ τις δυο περπτωσεις δεν πρεπει να μεινεις παθητικος κ να κλαις τη μοιρα σου.Μακαρι ο θεος να μας δινει καθαροτητα στο μυαλο να βρισκουμε διεξοδους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Σ’ευχαριστώ, proteus. Μπροστά στο δικό σου πρόβλημα υγείας, το δικό μου είναι πταίσμα και θα πρέπει να το υπενθυμίζω στον εαυτό μου πριν με ξαναπιάσει απελπισία. Να είσαι καλά και πάντα έτσι δυνατός χαρακτήρας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Οι άνθρωποι περνάνε από πολλά στάδια στη ζωή τους.. Λίγοι όμως έχουν την ανάγκη να βοηθήσουν τον επόμενο που θα είναι στην ίδια θέση που ήταν κάποτε αυτοί.. Αυτό από μόνο του λέει πολλά..

    Στο φόρουμ έχει αρκετά άτομα που λειτουργούν έτσι, που είναι εδώ για να ακούσουν, να καταλάβουν, να πουν δικές τους εμπειρίες για να δώσουν δύναμη.. Είναι όμορφο να βοηθάς, να είσαι δίπλα από κάποιον που περνάει μια δύσκολη φάση, να μην νιώθει μόνος.
    Το έχω διαπιστώσει, Γιώργο. Δεν θα σταματήσω να φωνάζω το πόση χαρά, ικανοποίηση και αυταξία σου προσφέρει το να βοηθάς τους ανθρώπους. Μία θεραπευόμενή μου, πρώην καρκινοπαθής, όταν ήρθε σε μένα πριν τρία χρόνια ήταν απελπισμένη. Είχε μόλις κάνει μαστεκτομή και υποβαλλόταν σε θεραπεία με ακτινοβολία, με συνέπεια να έχει ένα φριχτό κάψιμο στο στήθος. Είχε αρρωστοφοβία και σωματοποίηση άπειρων ψυχολογικών προβλημάτων. Σήμερα πιά συζητάμε για τα γκομενικά της και βοηθάει την αδελφή της να μεγαλώσει το κοριτσάκι της. Έχει πάρει τη ζωή στα χέρια της και σταμάτησαν οι φοβίες της και η σωματοποίηση. Καταλαβαίνεις πόση ικανοποίηση εισπράττω από αυτή της την εξέλιξη...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άλλος στη θέση σου μπορεί να μην είχε κάνει ούτε τα μισά .Να είχε παραιτηθεί από όλους και από όλα .Εσύ όμως αντίθετα είσαι εδώ και παλεύεις με το θηρίο που λέγεται Πάρκινσον.
    Ένα θηρίο απρόβλεπτο από τα λίγα που ξέρω ....
    Εκτός ότι έχες την δύναμη να παλεύεις έχεις και το κουράγιο να θες να βοηθήσεις και όσους βρεθούν στον δρόμο σου .
    Λίγοι είναι οι άνθρωποι που πραγματικά το κάνουν χωρίς να ζητούν ανταλλάγματα.
    Σπάνια θα έλεγα καλύτερα θα συναντήσεις καποιον που θα σε ακούσει και θα σου πει "φίλε μην φοβάσαι δεν είσαι μόνος σου,είμαι εγώ δίπλα σου"...
    Από το πρώτο σου μήνυμα έως και τώρα έχεις αποδείξει για το τι επίπεδο ανθρώπου μιλάμε ....
    Η ευγένεια της ψυχής σου έχει αποδειχτεί αρκετές φορές μέσα από τις απαντήσεις των μηνυμάτων σου εδώ μέσα και όχι μόνο ....

    Έχεις τον απεριόριστο σεβασμό μου !
    Αν ποτέ χρειαστείς έναν άνθρωπο να πεις κάτι είμαι εδώ για εσένα !
    Θα είναι τιμή μου να συνομιλώ μαζί σου !
    Κι εγώ σε ξεχώριαα, Μαριλού από τη αρχή.

    Η τιμή είναι δική μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Δυσκολο ολο αυτο ευχομαι να εξελισσεται οσο πιο ηπια γινεται κ να εισαι καλα.ειναι καποιες ασθενειες που ερχονται για να μεινουν κ αλλες που σου λενε ειναι στο χερι σου να με ξεφορτωθεις αρκει να το θελεις πολυ.Σε καμια απ τις δυο περπτωσεις δεν πρεπει να μεινεις παθητικος κ να κλαις τη μοιρα σου.Μακαρι ο θεος να μας δινει καθαροτητα στο μυαλο να βρισκουμε διεξοδους.
    Μακάρι...

    Έχω ρίξει πολύ κλάμα, αλλά όταν είσαι μόνος δεν έχεις την πολυτέλεια να κλαίγεσαι, γιατί δεν υπάρχει κανείς να σε ακούσει. Μόνο σφίγγεις τα δόντια και τραβάς μπροστά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Σ’ευχαριστώ, proteus. Μπροστά στο δικό σου πρόβλημα υγείας, το δικό μου είναι πταίσμα και θα πρέπει να το υπενθυμίζω στον εαυτό μου πριν με ξαναπιάσει απελπισία. Να είσαι καλά και πάντα έτσι δυνατός χαρακτήρας.
    Μήν το λές. Ο καθένας ανεβαίνει το δικό του γολγοθά και, για εκείνον, τα προβλήματά του θεωρεί πως είναι ανυπέρβλητα. Το σέβομαι και το ακούω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Μακάρι να είχα τη δύναμη σου... Αντιθέτως νομίζω πως θα φοβάμαι για πάντα ότι θα προσπαθήσω να μου κάνω ξανά κακό...
    Το ξέρω ότι δεν έγραψες το κείμενο για ν' ακούσεις μπράβο αλλά σου αξίζει... Όπως επίσης είναι αξιέπαινη η προθυμία σου να βοηθήσεις άλλους...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μακάρι να είχα τη δύναμη σου... Αντιθέτως νομίζω πως θα φοβάμαι για πάντα ότι θα προσπαθήσω να μου κάνω ξανά κακό...
    Όλοι έχουμε αυτή τη δύναμη, Κύκνε μου. Πρέπει όμως να βρεθεί τρόπος να την πυροδοτήσουμε. Εκεί είναι τα δύσκολα. Επίσης χρειάζεται συνεχώς να την τροφοδοτούμε. Σαν ένα καντήλι, που αν δεν του βάζουμε λάδι, θα σβήσει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Όλοι έχουμε αυτή τη δύναμη, Κύκνε μου. Πρέπει όμως να βρεθεί τρόπος να την πυροδοτήσουμε. Εκεί είναι τα δύσκολα. Επίσης χρειάζεται συνεχώς να την τροφοδοτούμε. Σαν ένα καντήλι, που αν δεν του βάζουμε λάδι, θα σβήσει.
    Μάλλον σ' εμένα δεν έχει βρεθεί αυτός ο τρόπος τότε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ξερω απο πρωτο χερι ποσο τρομερες ειναι οι νευρολογικες ασθενειες(μανα),απειρα respect απο μενα και μεγαλη μου τιμη που μιλαμε εδω μεσα,μου δινεις δυναμη να συνεχισω και γω στον δυσκολο μου δρομο εδω και χρονια...ευχομαι οτι καλυτερο απο καρδιας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Ξερω απο πρωτο χερι ποσο τρομερες ειναι οι νευρολογικες ασθενειες(μανα),απειρα respect απο μενα και μεγαλη μου τιμη που μιλαμε εδω μεσα,μου δινεις δυναμη να συνεχισω και γω στον δυσκολο μου δρομο εδω και χρονια...ευχομαι οτι καλυτερο απο καρδιας.
    Σ ευχαριστώ Μάνο. Είμαι εδώ για όποιον χρειαστεί βοήθεια. Αρκεί να θέλει πραγματικά να κάνει κάτι για να σηκωθεί "ψηλότερα από τη φθορά" γιατί, δυστυχώς, είναι πολλοί αυτοί που βολεύονται στην κλαψογκρίνια και στην αυτολύπηση...

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    για μενα μεσα απο τα μηνυματα μου σαν χαρακτηρα τι εχετε να πειτε?!
    γιατι για μενα μου φαινετε οτι εναλασω απο συναισθηματα ευφοριας και νικης και μετα πεφτω στο πηγαδη....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ
    By ΦΩΤΕΙΝΗ 77 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 40
    Last Post: 09-05-2019, 22:14
  2. Άλλη μια εξομολόγηση
    By coffee&cigarettes in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 16-06-2014, 22:22
  3. Εξομολογηση
    By tweetybird in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 20-11-2010, 21:25
  4. μια μικρη εξομολογηση
    By virgo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-2006, 20:26
  5. Διάθεση για εξομολόγηση.
    By Ικαρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 18-06-2006, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •