Θέλω να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου! - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 264
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    καλημέρα, πιστεύω ότι μπορεί να σε καλύψει έστω εν μέρει η απάντησή μου στην/ον Chaos1, αμέσως πιο πάνω.
    οχι, δεν με καλυψε...

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    σχετικά με το IQ: όπως πολύ εύστοχα αναφέρεται στο ημι-βιογραφικό βιβλίο A Man of Parts, που έγραψε ο καθηγητής Ντέιβιντ Λοτζ για τον Χ. Τζ. Γουέλς, we are made of parts.
    Τι σημαίνει αυτό; ότι είμαστε φτιαγμένοι από ξεχωριστά διαμερίσματα - κουτάκια. Ότι είμαστε πολύπλευροι υπό την έννοια ότι επιδεικνύουμε, κατά περίπτωση, διαφορετικές δεξιότητες ή αδυναμίες σε διαφορετικούς τομείς της ζωής μας.
    Παράδειγμα: ήμουν από τους 2-3 πρώτους στην τάξη μου στο δημοτικό σχολείο, πέρασα πρώτος στη χρονιά μου στο πανεπιστήμιο όπου σπούδασα, αποφοίτησα από τους πρώτους από επαγγελματική σχολή όπου σπούδασα μετά. ΟΜΩΣ: στο καθαυτό επάγγελμα δεν τα κατάφερα το ίδιο καλά και κάνω κάτι μετρίως μέτριο, με πολλούς συμβιβασμούς ως προς το πόσο μου αρέσει η δουλειά που κάνω και με εισόδημα που απλά μου διασφαλίζει τη ΣΧΕΤΙΚΑ αξιοπρεπή διαβίωση.

    Με τον ίδιο τρόπο, μπορεί να διαθέτω αυξημένη αντίληψη σε κάποιους τομείς αλλά να κοιμάμαι όρθιος σε κάποιους άλλους, όπως στο ζήτημα των ερωτικών σχέσεων. Και όλα έχουν την εξήγησή τους, ε;

    Καλημερα και καλή εβδομαδα!

    Εκτός δηλαδή απο την προσωπική σου ζωη εχεις κάνει συμβιμβασμους και στην επαγγελματικη.....

    Μπορείς να μας πεις σε ποιο κομμάτι της ζωης σου εχεις εφαρμόσει αυτή την αυξημένη αντίληψη που λες οτι έχεις ώστε να εισαι ικανοποιημενος?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #153
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Αυτοί που σου δημιουργούν ενοχές το κάνουν επίτηδες για να τους κάτσεις πιο εύκολα. Είναι χειριστικοί.
    Σωστοοοος....και μετά αρχίζει το κηρυγμα..."και πως είσαι έτσι;"....."και είσαι τόσο μεγάλη και δεν έχεις κάνει σεξ; μπλα μπλα.." "και πώς είναι δυνατόν;" "Μήπως θες γιατρό;" και κορίτσια σαν τη λεμονοπιτα κομπλαρουν.

    Γιατί θολώνουν και κάνουν σαν κακομαθημενα που δεν συμφωνεί η γυναίκα να τους ικανοποιήσει τα γούστα.

    Το θέμα σεξ είναι προσωπικό για τον καθένα, ο καθένας το προσεγγίζει διαφορετικά. Σε όποιον δεν συμφωνεί ξυδακι, δεν χρειάζεται να χαλάσει μια κοπέλα τη ζαχαρένια της.

  4. #154
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Είχα κάνει φάση με ένα παιδί πριν έξι μήνες και του έστειλα τις προάλλες να ξαναβρεθούμε. Εγώ δεν έχω κάνει σεξ αλλά θέλω να κάνω με αυτόν για να ξεκολλήσω και μετά να φλερτάρω πιο άνετα. Του ζήτησα να βγούμε και μου είπε πως έχει σχέση τώρα και δεν πρέπει να βρεθούμε. Και μετά του ξεφουρνισα να κάνουμε σεξ.
    Του εξήγησα ότι έχω μπλοκάρει και δεν βρίσκω σχέση επειδή δεν έχω κάνει σεξ ( όλοι αυτό ζητάνε και από εκεί κρίνουν αν θα κάνουν σχέση μαζί σου) και πως εκείνον θέλω για την πρώτη μου φορά ( ήταν πολύ ευγενικός) και μετά δεν θα τον ξαναενοχλησω και δεν θα χαλάσει η σχέση του. Επιμένει ότι δεν ειναι σωστό. Του έστελνα όλο το βράδυ τα σωψυχα μου και μου έλεγε να μην αγχώνομαι και να μην πιεζομαι. Ότι αυτό το πράγμα θα γίνει στην ώρα του και αν είναι σωστός ο άλλος θα με περιμένει. Μετά με άφηνε στο διαβάστηκε , του ζήτησα συγγνώμη το πρωί και τον ρώτησα πώς με βρίσκει σαν κοπέλα, και τι να κάνω για να αποκτήσω σχέση, είπε δεν με ξέρει καλά και έχει πιεστεί από αυτό. Ζήτησα συγγνώμη μου είπε δεν πειράζει. Τον ρώτησα αν θέλει να γνωριστούμε καλύτερα και είπε θα μπορούσαμε, αλλά δεν είναι σωστό αυτή την περίοδο. Είπε ότι θα τα πούμε άλλη στιγμή και αυτό ήταν.
    Λέω να εξαφανιστω μια εβδομάδα περίπου και να ξαναχτυπησω. Δεν τρελαίνομαι κιολας, απλά δεν έχω κάνει ποτέ ξανά κίνηση σε άλλον και θέλω να το ζήσω και να δω αν θα τσιμπήσει!

    Εννοείται ότι κάνω την πλάκα μου και δεν μπορώ να δω για σχέση ένα τέτοιο άτομο. Απλά θέλω να δω αν θα πιάσει το δόλωμα και ποσο μετράω απέναντι σε κάποια άλλη, πιο έμπειρη.
    Ειλικρινά τώρα ο άνθρωπος μπορεί και να φοβήθηκε κιόλας και να μη στο ξέκοβε , είναι τρομακτικά αυτά που κάνεις .

    Αυτό που μπορούμε να κάνουμε για σένα είναι να βρεις ένα ψυχολόγο και να μαζέψουμε κάποια σημαντικά γραφόμενά σου να του τα στείλουμε σε ένα mail , εγώ μπορώ να το κάνω αν θέλεις μήπως και βοηθηθείς περισσότερο . Ούτε η ανωνυμία θα σπάσει ούτε τίποτα.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα και καλή εβδομαδα!

    Εκτός δηλαδή απο την προσωπική σου ζωη εχεις κάνει συμβιμβασμους και στην επαγγελματικη.....

    Μπορείς να μας πεις σε ποιο κομμάτι της ζωης σου εχεις εφαρμόσει αυτή την αυξημένη αντίληψη που λες οτι έχεις ώστε να εισαι ικανοποιημενος?
    καλησπέρα και καλή εβδομάδα και σε σένα,

    Μαριλού μου, γιατί να κουραζόμαστε άδικα;
    αφού λοιπόν εσύ στη ζωή σου δεν έχεις κάνει ΚΑΝΕΝΑΝ συμβιβασμό, ούτε στα προσωπικά ούτε στα επαγγελματικά ούτε πουθενά,
    αφού ζεις από ένα επάγγελμα που σε καλύπτει 100% και ήταν 100% ελεύθερη επιλογή σου,
    αφού έχεις σύζυγο ή γκόμενο ή όπως ονομάζεται, κάποιον που είναι 100% τέλειος για σένα,
    τότε μάλλον εσύ είσαι αυτή που έχει ιδιαίτερα αυξημένες ικανότητες.

    Τότε λοιπόν, γιατί δεν λες και σε μας τους κοινούς θνητούς μειωμένης αντίληψης το μυστικό σου; για να κάνουμε κι εμείς οι πτωχοί τω πνεύματι αυτό που χρειάζεται ώστε να πετυχαίνουμε τα πάντα στη ζωή μας χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ συμβιβασμό;
    Όχι τίποτα άλλο, για να μην καθόμαστε και γκρινιάζουμε εδώ στα thread...

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Stephen δεν σε συμφερει να σκεφτομαστε ολες οι γυναικες οπως εγω εεε?
    οτι ενας παντρεμενος σε θελει μονο για το πηδημα .. πρεπει να λεμε πωωωω για να θελει να κανει σεξ μαζι μου ο δεσμευμενος πρεπει να με θελει τρελα ...εσυ με τις γυναικες που θα πηγαινες σαν παντρεμενος θα επρεπε να τις γουσταρεις ;αν ερχοταν μια και σου ελεγε οπως η lemon θελω να κανουμε σεξ δεν θα πηγαινες μαζι της ;

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by led View Post
    Ειλικρινά τώρα ο άνθρωπος μπορεί και να φοβήθηκε κιόλας και να μη στο ξέκοβε , είναι τρομακτικά αυτά που κάνεις .

    Αυτό που μπορούμε να κάνουμε για σένα είναι να βρεις ένα ψυχολόγο και να μαζέψουμε κάποια σημαντικά γραφόμενά σου να του τα στείλουμε σε ένα mail , εγώ μπορώ να το κάνω αν θέλεις μήπως και βοηθηθείς περισσότερο . Ούτε η ανωνυμία θα σπάσει ούτε τίποτα.
    κι εγω, ακριβως αυτο, σκεφτηκα.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Μπραβο λεμον κι εγω μαλακιεσ εχω κανει πολλεσ μπραβο κ παλι μπραβο μην ειμαι ο μονοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπραβο λεμον κι εγω μαλακιεσ εχω κανει πολλεσ μπραβο κ παλι μπραβο μην ειμαι ο μονοσ
    Ρε 'συ elis είσαι υπερθεότητα με τις ατάκες που πετάς ώρες ώρες, πραγματικά!
    :D

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    40 χρονια στο τιμονι δεν εχουμε ψυχολογικα απλα δεν ειμαστε στρωμενοι εγω ολα αυτα που λεει το μισο φορουμ τα περασα κι εστρωσα καπωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    καλησπέρα και καλή εβδομάδα και σε σένα,

    Μαριλού μου, γιατί να κουραζόμαστε άδικα;
    αφού λοιπόν εσύ στη ζωή σου δεν έχεις κάνει ΚΑΝΕΝΑΝ συμβιβασμό, ούτε στα προσωπικά ούτε στα επαγγελματικά ούτε πουθενά,
    αφού ζεις από ένα επάγγελμα που σε καλύπτει 100% και ήταν 100% ελεύθερη επιλογή σου,
    αφού έχεις σύζυγο ή γκόμενο ή όπως ονομάζεται, κάποιον που είναι 100% τέλειος για σένα,
    τότε μάλλον εσύ είσαι αυτή που έχει ιδιαίτερα αυξημένες ικανότητες.

    Τότε λοιπόν, γιατί δεν λες και σε μας τους κοινούς θνητούς μειωμένης αντίληψης το μυστικό σου; για να κάνουμε κι εμείς οι πτωχοί τω πνεύματι αυτό που χρειάζεται ώστε να πετυχαίνουμε τα πάντα στη ζωή μας χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ συμβιβασμό;
    Όχι τίποτα άλλο, για να μην καθόμαστε και γκρινιάζουμε εδώ στα thread...

    Θα μπορουσες να απαντησεις καληστα στην ερώτηση μου σε ποιο τομέα στην ζωη σου έχεις εφαρμόσει την αυξημένη αντίληψη σου ώστε να καταλάβουμε και εμεις οι ¨τελειοι¨τι πραγματικά ψαχνεις ...
    Δεν βγηκα εγω να το παιξω καταπιεσμένη...Εσυ μας παρουσιαστικες ετσι, οποτε λοιπόν" οι επιθεσεις "του στυλ εσυ τα εχεις ολα τελεια στην ζωη σου και δειξε και σε εμας είναι τελείως άστοχες...(άλλα λογια να αγαπιόμαστε δηλαδη οπως εκανες και πιο πανω)

    Και γενικα βλεπω οτι υπαρχει ενα θεματακι ...Το να εχει ενας ανθρωπος μια στρωμένη κατ άλλα ζωη ειναι πολυ σοβαρο παράπτωμα ...
    Δηλαδη εσυ στον περίγυρο σου δεν εχεις οικογένειες ,ζευγαρια που να ειναι καλα και να ζουν οπως ο περισσότερος κοσμος?
    Ολοι δηλαδη εχουν θεματα και εγω ειμαι η τελεια ?


    Αν δεν κανω λαθος δεν ανοιξα εγω θεμα για να μπορεσει ο αλλος να καταλαβει τι κανω την ζωη μου ...

    Εσυ το εκανες και αν δεν εισαι σε θεση να απαντήσεις στις ερωτησεις που σε κανουν καποιοι" τελειοι" σε ενα δημοσιο φορουμ μην ανοιγεις θεματακι....

    Τι ηθελες δηλαδη ,να πεις ολα αυτα και να ερθουμε να σου χαιδεψουμε τα αυτια ?Αχ το κακόμοιρο που πιαστικε κορόιδο και εφτασε 50 χρονων και δεν μπορει να καταλαβει τι τελικα ψαχνει στην ζωη του και η μονη του έννοια ειναι γιατι δεν κελαηδάει το πουλι του ?
    Με συνχωρεις εγω δεν θα το κανω.....
    Και τις ερωτησεις μου θα κανω και τις παρεμβασεις μου και φυσικα θα λεω τι συμβαινει στην ζωη μου...Αν εσυ αυτα που λεω τα βλεπεις ετσι, τελικα ειναι δικο σου θεμα και οχι δικο μου....

    Αν θες να κανεις συζητηση πανω σε εσενα βαζε δικες σου βιωματικες εμπειριες και οχι κατι που διαβασες ή ακουσες....

    Εγω αυτο κανω ....


    Αν θες να μαθεις εχω κανει πολλους συμβιμβασμους στην ζωη μου...
    Τοσα χρονια γαμου δεν κρατιουνται γιατι περναει παντα μονο ο λογος του ενός ...
    Αλλωστε εσυ πρεπει να το ξέρεις πρωτος και καλυτερος...

    Και στην δουλεια μου πειραματιστικα και παντου...
    και σύζυγο εχω και που ξερεις μπορεί να εχω και γκόμενο ή και γκομενους και μπορει να εχει και εκεινος γκόμενες ....
    Αλλωστε θα ηταν περισσοτερο αποδεκτό εδω μεσα αυτο παρα το ¨φυσιολογικό...

    Το θεμα ειναι οτι δεν εφτασα 40 χρονων για να εχω αποθημενα και να ψάχνομαι ...

    οτι ηθελα ή θελω τα εχω αναλαμβανοντας τις ευθυνες των πράξεων μου και οχι να κατηγορώ τριτους για την πορεια που διάλεξα...

    Αυτα ...αν λοιπον δεν μπορεις να απαντησεις και να δικαιολογησεις τα γραφομενα σου μην το παιζεις είρωνας....

    ενηλικες ειμαστε και μαλιστα σε ηλικια που μπορουμε ανετα να αναλαβουμε τις ευθυνες των πραξεων μας και οχι να τις αναθετουμε αλλου...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    αγαπητή Lemonpie5,

    ζητώ και πάλι συγγνώμη που σου έχουμε κάνει το thread κουλουβάχατα, ενώ εσύ εκθέτεις ένα υπαρκτό πρόβλημά σου και ζητάς γνώμες.

    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ ο αδαής από αυτό κι από άλλα thread, είναι ότι η υπερβολική κατανάλωση αναγνωσμάτων εκλαϊκευμένης ψυχολογίας και "αυτοβελτίωσης" (τι όρος θεέ μου!) και life coaching (έτσι το λένε και στο χωριό μου), μάλλον περισσότερο κακό παρά καλό κάνει τελικά.

    Αν και είμαι πολύ νέος στο φόρουμ, διαπιστώνω ότι έχουμε κάποια συγκεκριμένα 3-4 άτομα - δεν αναφέρω φύλο για ευνόητους λόγους - τα οποία είναι οι παντογνώστες του φόρουμ, η άποψή τους έχει πάντα ιδιαίτερη βαρύτητα, είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμα να κουνήσουν το δάχτυλο στον καθένα μας για οτιδήποτε γράψουμε και δεν τους αρέσει, φοράνε μονίμως το δασκαλίστικο ύφος, μας αντιμετωπίζουν σαν ανώριμα προβληματικά με απωθημένα που δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας κ.λπ. κ.λπ.
    Λες και το τι θα κάνουμε και τι θα πετύχουμε στη ζωή μας εξαρτάται μόνο από το πόσο καλά έχουμε μάθει απέξω τις μαγικές συνταγές των βιβλίων ''αυτοβελτίωσης'' (εκ των οποίων βέβαια τα περισσότερα είναι pulp). Λες και δεν υπάρχουν κοινωνικοί, ταξικοί κ.α. φραγμοί, έμφυλες διακρίσεις και τόσοι άλλοι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ παράγοντες που επηρεάζουν τις αποφάσεις μας σε κάθε δεδομένη στιγμή. Λες και δεν καλούμαστε ΠΟΤΕ στη ζωή μας να λάβουμε αποφάσεις υπό περιορισμό. Λες και ζούμε στο μαγικό σύμπαν του Πάολο Κοέλιο!

    Τι ονειρικός κόσμος αυτός ο κόσμος της "αυτοβελτίωσης!

    Πώς συνδέονται αυτά με το δικό σου θέμα;
    Εσύ αυτή τη στιγμή είσαι σε κατάσταση που καλείσαι να αποφασίσεις υπό περιορισμό. Νοιώθεις, καλώς ή κακώς, την εσωτερική ανάγκη να αποκτήσεις την πρώτη σου εμπειρία. Δεν έχεις κάποιο αγόρι να σου κάνει "κλικ" - όπως λέτε εσείς τα κορίτσια και αναρωτιέσαι αν πρέπει να το κάνεις με τον τύπο που ψάχνει ευκαιρία να μπερμπαντέψει όταν λείπει η φίλη του. Κι ούτε αυτόν τον έχεις σίγουρο, αν κατάλαβα καλά. Απλά τον θεωρείς πιο πιθανό να σου κάτσει.

    Σε αντίθεση με τα άτομα που αναφέρω πιο πάνω, ούτε θα ηθικολογήσω ούτε θα σου κουνήσω το δάχτυλο: ο τύπος είναι προφανώς ενήλικας και φέρει ΕΚΕΙΝΟΣ ακέραια την ευθύνη για την επιλογή του να "απιστήσει" ή μη στη φίλη του.
    Εσύ οφείλεις να δεις τι θα είναι καλό για σένα από όλο αυτό το σενάριο. Θα είσαι ας πούμε ευχαριστημένη από μια πρώτη φορά η οποία θα είναι - όπως φαίνεται τουλάχιστον - ξεπέτα; Θα μπορείς να αποστασιοποιηθείς συναισθηματικά και να το δεις μόνο ως εμπειρία; Ή θα το κάνεις ενοχικά μόνο και μόνο επειδή θεωρείς "κουσούρι" το ότι είσαι παρθένα και μετά θα λες "ωχ, τι έκανα"; Ή θα σκέφτεσαι ότι ο τύπος σε χρησιμοποίησε για να προσθέσει άλλη μια στον κατάλογο των επιτυχιών του;
    Αυτά οφείλεις να ζυγίσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη.

    Αλλά ξέχασα: η ταπεινή μου γνώμη δεν μετράει. Μετράει η γνώμη των 3-4 ατόμων που ξέρουν μόνο να κουνάνε το δάχτυλο σε σένα και στον "δεσμευμένο που θέλει να πηδήξει"...

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τι μοδα ειναι αυτη με το να σας στελνουν μηνυματα και να μην απαντατε; Αν δε θες να μιλησεις με καποιον πες δε θελω να μιλησουμε αλλο, μη με ενοχλεις.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τι μοδα ειναι αυτη με το να σας στελνουν μηνυματα και να μην απαντατε; Αν δε θες να μιλησεις με καποιον πες δε θελω να μιλησουμε αλλο, μη με ενοχλεις.
    και οταν δεν απαντας, αυτο λες: "δεν θελω να μιλησουμε". αν δεν σε καλεσε κανεις να του γραψεις, δεν ειναι υποχρεωμενος να σου απαντησει.
    (βεβαια, μπορει απλα να μην εχει δει το μηνυμα σου).

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    αγαπητή Lemonpie5,

    ζητώ και πάλι συγγνώμη που σου έχουμε κάνει το thread κουλουβάχατα, ενώ εσύ εκθέτεις ένα υπαρκτό πρόβλημά σου και ζητάς γνώμες.

    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ ο αδαής από αυτό κι από άλλα thread, είναι ότι η υπερβολική κατανάλωση αναγνωσμάτων εκλαϊκευμένης ψυχολογίας και "αυτοβελτίωσης" (τι όρος θεέ μου!) και life coaching (έτσι το λένε και στο χωριό μου), μάλλον περισσότερο κακό παρά καλό κάνει τελικά.

    Αν και είμαι πολύ νέος στο φόρουμ, διαπιστώνω ότι έχουμε κάποια συγκεκριμένα 3-4 άτομα - δεν αναφέρω φύλο για ευνόητους λόγους - τα οποία είναι οι παντογνώστες του φόρουμ, η άποψή τους έχει πάντα ιδιαίτερη βαρύτητα, είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμα να κουνήσουν το δάχτυλο στον καθένα μας για οτιδήποτε γράψουμε και δεν τους αρέσει, φοράνε μονίμως το δασκαλίστικο ύφος, μας αντιμετωπίζουν σαν ανώριμα προβληματικά με απωθημένα που δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας κ.λπ. κ.λπ.
    Λες και το τι θα κάνουμε και τι θα πετύχουμε στη ζωή μας εξαρτάται μόνο από το πόσο καλά έχουμε μάθει απέξω τις μαγικές συνταγές των βιβλίων ''αυτοβελτίωσης'' (εκ των οποίων βέβαια τα περισσότερα είναι pulp). Λες και δεν υπάρχουν κοινωνικοί, ταξικοί κ.α. φραγμοί, έμφυλες διακρίσεις και τόσοι άλλοι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ παράγοντες που επηρεάζουν τις αποφάσεις μας σε κάθε δεδομένη στιγμή. Λες και δεν καλούμαστε ΠΟΤΕ στη ζωή μας να λάβουμε αποφάσεις υπό περιορισμό. Λες και ζούμε στο μαγικό σύμπαν του Πάολο Κοέλιο!

    Τι ονειρικός κόσμος αυτός ο κόσμος της "αυτοβελτίωσης!

    Πώς συνδέονται αυτά με το δικό σου θέμα;
    Εσύ αυτή τη στιγμή είσαι σε κατάσταση που καλείσαι να αποφασίσεις υπό περιορισμό. Νοιώθεις, καλώς ή κακώς, την εσωτερική ανάγκη να αποκτήσεις την πρώτη σου εμπειρία. Δεν έχεις κάποιο αγόρι να σου κάνει "κλικ" - όπως λέτε εσείς τα κορίτσια και αναρωτιέσαι αν πρέπει να το κάνεις με τον τύπο που ψάχνει ευκαιρία να μπερμπαντέψει όταν λείπει η φίλη του. Κι ούτε αυτόν τον έχεις σίγουρο, αν κατάλαβα καλά. Απλά τον θεωρείς πιο πιθανό να σου κάτσει.

    Σε αντίθεση με τα άτομα που αναφέρω πιο πάνω, ούτε θα ηθικολογήσω ούτε θα σου κουνήσω το δάχτυλο: ο τύπος είναι προφανώς ενήλικας και φέρει ΕΚΕΙΝΟΣ ακέραια την ευθύνη για την επιλογή του να "απιστήσει" ή μη στη φίλη του.
    Εσύ οφείλεις να δεις τι θα είναι καλό για σένα από όλο αυτό το σενάριο. Θα είσαι ας πούμε ευχαριστημένη από μια πρώτη φορά η οποία θα είναι - όπως φαίνεται τουλάχιστον - ξεπέτα; Θα μπορείς να αποστασιοποιηθείς συναισθηματικά και να το δεις μόνο ως εμπειρία; Ή θα το κάνεις ενοχικά μόνο και μόνο επειδή θεωρείς "κουσούρι" το ότι είσαι παρθένα και μετά θα λες "ωχ, τι έκανα"; Ή θα σκέφτεσαι ότι ο τύπος σε χρησιμοποίησε για να προσθέσει άλλη μια στον κατάλογο των επιτυχιών του;
    Αυτά οφείλεις να ζυγίσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη.

    Αλλά ξέχασα: η ταπεινή μου γνώμη δεν μετράει. Μετράει η γνώμη των 3-4 ατόμων που ξέρουν μόνο να κουνάνε το δάχτυλο σε σένα και στον "δεσμευμένο που θέλει να πηδήξει"...
    Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα. Δες λίγο με τι ύφος γράφεις εσύ τώρα, απευθυνόμενος στα 3-4 άτομα.

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αν δοκιμασω θα εξαρτηθω...?
    By Ceasar in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 20
    Last Post: 04-10-2020, 01:08
  2. Αξίζει να δοκιμάσω?
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-10-2020, 00:52
  3. Να δοκιμασω τελικα..?
    By peter in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 05-10-2019, 19:35
  4. Οι θεραπευτικές δυνάμεις της μουσικής
    By kutchunie in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 4
    Last Post: 26-05-2018, 16:41
  5. Replies: 85
    Last Post: 02-11-2009, 01:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •