καταθλιψη/πανικος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334

    καταθλιψη/πανικος

    Πάντως οι περισσότεροι έχετε πρόβλημα πανικού και γι'αυτό πάθατε κατάθλιψη απ' ότι διαβάζω.Κατάθλιψη χωρίς να συνυπάρχουν συμπτώματα πανικού υπάρχουν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγώ λόγω κατάθλιψης εμφάνισα συμπτώματα πανικου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Κατάλαβα όλα συνδέονται και γίνεται μύλος.Εγω 2 φορές όταν είχα μικρά τα παιδιά, θυμάμαι ξύπνησα και αισθανόμουν ότι δεν μπορούσα να αναπνεύσω κράτησε λίγα λεπτά και μου πέρασε.Τώρα τα τελευταία χρονια κατά περιόδους ειδικά μετά απο ενα στρεσογόνο γεγονός πέφτω ψυχολογικά και δεν μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες του σπιτιού.Οτι κάνω ακόμη και το φαγητό πιέζομαι και δεν θέλω να βγαίνω απο το σπίτι ή παραμελώ τον εαυτό μου.Ολη μέρα να κάθομαι με τις πυτζάμες ,να θέλω να είμαι ξαπλωμένη ,να μην μπορώ να σηκωθώ το πρωί απο το κρεβάτι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γιατί δεν αναζητάς τη βοηθεια ενός ειδικού όσο γίνεται πιο γρήγορα να το προλάβεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Τώρα κάνω θεραπεία με αντικαταθληπτικά και απ\' ότι μου είπε ο γιατρός μ\' έχει επηρεάσει η κλιμακτήριος γιατί είχα κάτι ανωμαλίες του κύκλου πριν τα Χριστούγεννα και απο τότε χειροτέρεψα συν τα προβλήματα που υπάρχουν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    σε μενα δεν νομιζω οι πανικοι να προηλθαν απο καταθλυψη διοτιποτε δεν ειχα καταθληψη ειμαι σιγουρη.μετα τον χωρισμο μ ενιωθω μια ελαφρια θλυψη για μερικα χρονια αλλα οχι κ καταθλιψη.καμια σχεση.γιωτα κλιμακτιριο περασε η μανα μ πριν κανενα χρονο.πολυ δυσκολη φαση.αλλα ειναι 54 μεγαλυτερη σου.μια ειχε νευρα,μια ζεστες,μια κριο μια κλαμα.αστα,αλλα δεν κρατησε πολυ.κουραγιο

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Νομιζω οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχει καποιος κρισεις πανικου παρα]λληλα με την καταθλιψη.Συνδεονται μεταξυ τους οχι ομως οτι το ενα εξαρταται απο το αλλο.Εσυ ομως πιστευω οτι παραλληλεα με τη θεραπεις θα ηταν καλο να εβλεπες και καποιον ψυχολογο,θα σε βοηθουσε πολυ.Συμπτωματα που προμηνυουν μια ερχομενη καταθλιψη ή κρισεις πανικου μπορει οτι να ειχαμε στο παρελθον.Ομως δεν δωσαμε σημασια γιατι δεν μας φανηκαν κατι σημαντικο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Αυτό που λες mina είναι σωστό. Από παλιά είχα ταχυπαλμίες στα 30 είχα ιλίγγους και όποτε με έπιαναν .ήμουν μια εβδομάδα ξωπλωμένη.Θυμαμαι στα35 όταν πήρε μια λανθασμένη απόφαση ο άνδρας μου επηρεασμένος απο την μάνα του και ενω ήξερε πως ήμουν αντίθετη και τα είχαμε συμφωνήσει με ,επιασαν εκτός απο ιλίγγους και οι πρώτες αϋπνίες.Στην πορεία της ζωής έρχονται και τα απρόοπτα δυσκολίες,αρρώστεις και στο τέλος παθαίνεις μια ωραία κατάθλιψη, που για μένα πιστεύω ότι έχει γίνει χρόνια και ας λέει ο γιατρός αντιδραστική γιατί υποτροπιάζω μετά απο ένα στρεσογόνο γεγονός.Ενα παράδειγμα πριν 3 χρόνια πέθανε ο πατέρας μου ο άνδρας μου ταξίδευε η μάνα μου συμπτωματικά βαριά άρρωστη και δεν είχα κανέναν.Επίσης προσπαθούσα να μην επηρεάσω τα παιδιά μου.Αντεξα τα κατάφερα αλλά ένα μήνα μετα τον χαμό του έγινα ράκος.Τώρα είχαμε την εκταφή πάλι μόνη.Εκείνη την ώρα ψύχραιμη σαν να έβλεπα κινηματογραφική ταινία αφού η μάνα μου τα έχασε με την δύναμη που έδειξα.Πέρασαν 3-4 μέρες και τότε έπεσα πάλι ψυχολογικά.Επίσης μόνιμη φοβία με την υγεία των παιδιών μου γιατί πέρασα πολλά και με τα δύο παιδιά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Με αυτά που διαβάζω αναρωτιέμαι αν έχω και εγώ κρίσεις πανικού.Για παράδειγμα έχω σχεδόν λυποθημήσει σε ιατρεία όταν μου έλεγαν κάτι άσχημο για τα παιδιά, η πρώτη φορά όταν ο γιός μου λόγω των πολλών λοιμώξεων έβγαλε στο σημείο που είναι οι φαβορίτες στο πρόσωπο δυο μορφώματα και μου είπε ενας καθηγητής ότι πρέπει να γίνει εγχείρηση με μικροσκόπιο γιατί είναι επικίνδυνο μήπως χτυπήσουν το προσωπικό νεύρο και στραβώσει το πρόσωπο του παιδιού.Μάλιστα θα με έστελνε σε ειδικό ωρλ και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά ε\'ιπε. Εχασα την γη απο τα πόδια μου.Βρέθηκα στο σαλόνι του ιατρείου να μου κάνει αέρα το παιδί μου 9 χρόνων τότε με ένα περιοδικό για να συνέλθω.Αφού έγιναν αξονικές και τα σχετικά πήγαμε στο Αγία Σοφία και φώναξε ο καθηγητής παιδιατρικής έναν ωρλ τον Χριστόπουλο να τον \'εχει ο Θεός καλά και μας είπε ποιός σας τα είπε αυτα;ο τάδε λέω.Εδωσε στο παιδι για 15 μέρες serptrin αντιβίωση για 15 μέρες.(είχαμε δοκιμάσει και άλλη αντιβίωση δέχως αποτέλεσμα)Πήρα το παιδί και πήγα στην Παναγία της Τήνου ήταν 9η μέρα της αντιβίωσης.Εγω συνεχως \'επιανα τα μορφώματα μήπως δω διαφορά.Στην επιστροφή στο καράβι τα πιάνω και παρατηρώ ότι έναι πιο μαλακά και σαν να κινούνται.Την άλλη μέρα στον γιατρό τον ωρλ ο οποίος μου λέει ότι άρχισε τα διαλύονται και ααυτά είναι σμίγμα απο τις ιώσεις το ασθμα και την ρινίτιδα.Ετσι και έγινε του έφυγαν του παιδιού. Το έπαθα και άλλες δυο φορές με την κόρη μου σε μεγαλύτερη ηλικια για αλλο πρόβλημα που το αντιμετωπίσαμε μετά απο πολύ ψάξιμο.Αυτά όσο αφορά τα παιδιά σε άλλες δύσκολες καταστάσεις όπως αναφέρω πιο πάνω ήμουν ψύχραιμη και σκληρή μπορώ να πω.Παθαίνω επιλεκτικές κρίσεις φαίνεται ειλικρινά έχω πρόβλημα με τα παιδιά δεν είναι ότι τα μεγάλωσα μόνη έχω περάσει πολλές λαχτάρες με τα παιδιά να πω όμως και δόξα τω Θεώ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •