Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 25 of 66 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast
Results 361 to 375 of 976
  1. #361
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Από τη μία μιλάς για πεπρωμένα, από την άλλη μιλάς για εμπόδια, από την μία μιλάς για δικές σου λάθος επιλογές, από την άλλη μιλάς για ατυχίες. Καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά δεν κολλάνε μεταξύ τους έτσι;

  2. #362
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Από τη μία μιλάς για πεπρωμένα, από την άλλη μιλάς για εμπόδια, από την μία μιλάς για δικές σου λάθος επιλογές, από την άλλη μιλάς για ατυχίες. Καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά δεν κολλάνε μεταξύ τους έτσι;
    Ισως δεν θέλω να παραδεχτώ το δικό μου φταίξιμο και τα ρίχνω αλλού. Κι ας μου λένε ότι φταίει η ανατροφή μου. Όταν ήμουν 23 δεν είχα πάρει πτυχίο ακόμα. Η νονά μου μου είχε βρει δουλειά σε λογιστικό Γραφείο. Αλλά εγώ δεν είχα πάει ούτε στρατό ακόμα και διάβαζα για να τελειώσω το πτυχίο. Και δεν πήγα. Θες φοβήθηκα, θες δεν ήθελα, θες δεν κατάφερα να δω την ευκαιρία δεν πήγα. Είχαμε πει κιόλας με τον πατέρα μου μήπως ήταν χωρίς χρήματα κι έτσι το αφήσαμε. Αλλά εγώ θα είχα πάρει και την εμπειρία και τις γνωριμίες. Η γιατρός μου λέει ότι φοβάμαι την δουλειά και την πίεση. Ότι φοβάμαι τη ζωή.

  3. #363
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ξέρω μιλάω λες και είμαι παιδί. Λες και τα περιμένω όλα από τους άλλους. Σου φανερώνονται πολλά όταν διαβάζεις τι έχεις γράψει έστω και πριν από μισή ώρα.

  4. #364
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    102 ζάχαρο είναι πολύ??

  5. #365
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,376
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    102 ζάχαρο είναι πολύ??
    Έχεις σάκχαρο αλλά δεν είναι τρελό νούμερο, νομίζω το φυσιολογικό είναι μέχρι 90 η 96 κάπου εκεί δεν είμαι και σίγουρος, αλλά μην τρελαίνεσαι δεν είσαι στα επείγοντα να το πω έτσι, λίγο να προσέξεις την διατροφή σου και όλα οκ

  6. #366
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,376
    Στα άτομα με διαβήτη, οι τιμές του σακχάρου στο αίμα είναι πολύ ανεβασμένες. Εάν η κατάσταση αυτή δεν αντιμετωπιστεί, είναι πολύ πιθανό να προκληθούν βλάβες στα επιμέρους όργανα και συστήματα του σώματος και κατ' επέκταση να εκδηλωθούν προβλήματα υγείας.

    Πώς κρίνουμε όμως αν τα επίπεδα του σακχάρου έχουν ξεπεράσει το φυσιολογικό;

    Φυσιολογικό θεωρείται το σάκχαρο που δεν ξεπερνά τα 100 mg/dL –μετράμε όταν δεν έχουμε φάει για 8 τουλάχιστον ώρες, γι' αυτό και η μέτρηση ονομάζεται γλυκόζη ή σάκχαρο νηστείας. Φυσιολογικό θεωρείται επίσης το σάκχαρο που δεν ξεπερνά τα 140 mg/dL 2 ώρες μετά το φαγητό.

    Κατά τη διάρκεια της ημέρας, τα επίπεδα του σακχάρου είναι συνήθως πιο χαμηλά αμέσως πριν φάμε. Στα άτομα που δεν πάσχουν από το διαβήτη, τα επίπεδα του σακχάρου πριν τη συνήθη ώρα ενός γεύματος είναι 70-80 mg/dL. Για άλλους, βέβαια, η μέση τιμή μπορεί να είναι χαμηλότερη (60 mg/dL) και για άλλους υψηλότερη (90 mg/dL).

    Πότε τα επίπεδα του σακχάρου θεωρούνται πολύ χαμηλά;

    Η χαμηλότερη δυνατή τιμή σακχάρου ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Σε αρκετούς ανθρώπους το σάκχαρο δεν πέφτει ποτέ κάτω από τα 60 mg/dL, ακόμη και μετά από πολλές ώρες χωρίς φαγητό. Όταν κάνουμε δίαιτα ή έχουμε πολλές ώρες να φάμε, το συκώτι διατηρεί τα επίπεδα του σακχάρου μέσα στα όρια του φυσιολογικού μετατρέποντας το συσσωρευμένο λίπος και τη μυϊκή μάζα σε γλυκόζη!!

  7. #367
    hlias1988
    Guest
    εγω εχω σαχαρο.. μαλλον..
    ειχα παει σε παθολογο και το μετρησα πρωι πρωι χωρις να φαω τιποτα και μου εβγαλε 140...
    ειναι απο τα φαρμακα... μου εγραψε διατροφη.. να φανταστεις δεν τρωω τιποτα... μονο φαντασου σημερα εχω φαει μονο 4 τοστ. τιποτα αλλο..
    και παλι το σαχαρο ειναι υψηλο..ειναι σιγουρα απο το φαρμακο...
    δεν ασκουμε και ο βλακας... βαριεμαι που ζω... καπνιζω ολη μερα..

  8. #368
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,376
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω εχω σαχαρο.. μαλλον..
    ειχα παει σε παθολογο και το μετρησα πρωι πρωι χωρις να φαω τιποτα και μου εβγαλε 140...
    ειναι απο τα φαρμακα... μου εγραψε διατροφη.. να φανταστεις δεν τρωω τιποτα... μονο φαντασου σημερα εχω φαει μονο 4 τοστ. τιποτα αλλο..
    και παλι το σαχαρο ειναι υψηλο..ειναι σιγουρα απο το φαρμακο...
    δεν ασκουμε και ο βλακας... βαριεμαι που ζω... καπνιζω ολη μερα..
    Και εγώ δεν ασκούμε και δεν ξέρω πόσο σάκχαρο έχω. Όχι μόνο αυτό τρώω πολλά γλυκά παίρνω και φάρμακα άσε πρέπει να κάνω εξετάσεις εσύ tzimani μην αγχώνεσαι 102 δεν είναι πολύ με λίγο διατροφή διορθώνεται, 140 ξεφεύγει εγώ δεν ξέρω πόσο έχω και αν εχω!!

  9. #369
    hlias1988
    Guest
    φιλε ! ειμαι στο ελεος τις τυχης...
    η οικογενεια μου δεν εχει λεφτα... αμα παθω τιποτα επαθα.... δεν εχει ουτε την ψυχολογικη μα ουτε την οικονομικη κατασταση να με φροντισει... απελπισια!

  10. #370
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω εχω σαχαρο.. μαλλον..
    ειχα παει σε παθολογο και το μετρησα πρωι πρωι χωρις να φαω τιποτα και μου εβγαλε 140...
    ειναι απο τα φαρμακα... μου εγραψε διατροφη.. να φανταστεις δεν τρωω τιποτα... μονο φαντασου σημερα εχω φαει μονο 4 τοστ. τιποτα αλλο..
    και παλι το σαχαρο ειναι υψηλο..ειναι σιγουρα απο το φαρμακο...
    δεν ασκουμε και ο βλακας... βαριεμαι που ζω... καπνιζω ολη μερα..
    Τα 4 τοστ που έχεις φάει μεταφράζονται σε 8 φέτες ψωμιού το οποίο ψωμί είναι πολύ κακό για κάποιον που εχει προδιάθεση σε διαβήτη. Δηλαδή ενώ λες πως δεν έχεις φάει τίποτα στην ουσία τρώς ότι χειρότερο υπάρχει. Τρώς κάτι που είναι τίγκα σε λιπαρές ουσίες και πρόσθετα.

  11. #371
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Έχεις σάκχαρο αλλά δεν είναι τρελό νούμερο, νομίζω το φυσιολογικό είναι μέχρι 90 η 96 κάπου εκεί δεν είμαι και σίγουρος, αλλά μην τρελαίνεσαι δεν είσαι στα επείγοντα να το πω έτσι, λίγο να προσέξεις την διατροφή σου και όλα οκ
    Εγώ είχα πάντα εξετάσεις ρολόι. Από το 18 και μετά λόγω ψυχολογικών και άγχους έτρωγα ανεξέλεγκτα. Εξ ου και το νούμερο αυτό. Με περπάτημα και δίαιτα δεν πέφτει?? Μήπως έπαιξαν ρόλο και τα φάρμακα??

  12. #372
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,376
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Εγώ είχα πάντα εξετάσεις ρολόι. Από το 18 και μετά λόγω ψυχολογικών και άγχους έτρωγα ανεξέλεγκτα. Εξ ου και το νούμερο αυτό. Με περπάτημα και δίαιτα δεν πέφτει?? Μήπως έπαιξαν ρόλο και τα φάρμακα??
    Σίγουρα με την κατάλληλη διατροφή θα πέσει, τώρα για τα φάρμακα δεν ήξερα ότι επηρεάζουν το σάκχαρο εδώ το έμαθα. Αν θες μιλά σε γιατρό να σε συμβουλέψει καλύτερα!!

  13. #373
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σίγουρα με την κατάλληλη διατροφή θα πέσει, τώρα για τα φάρμακα δεν ήξερα ότι επηρεάζουν το σάκχαρο εδώ το έμαθα. Αν θες μιλά σε γιατρό να σε συμβουλέψει καλύτερα!!
    Όχι δεν το λέω με βεβαιότητα για τα φάρμακα γιατί έτσι κι αλλιώς οι δόσεις είναι μικρές. Κυρίως στην κακή διατροφή οφείλεται. Ο παθολόγος μου αυτό μου είπε. Το αντιψυχωτικο το έκοψα μόνος μου. Τέλος. Παίρνω ζολοφτ το πρωί και καμία φορά κανένα ηρεμηστικο όταν γίνεται αφόρητο το αγχος. Διάβασα ότι η ολανζαπινη όντος ανεβάζει το ζάχαρο και μπορεί να οδηγήσει σε διαβήτη. Μην το δέσετε κόμπο. Απλά γκουγκλαρετε. Συν ότι ανοίγει την όρεξη. Δεν το ξαναβάζω στο στόμα μου. Για ένα με δύο χρόνια θα τρέφομαι σαν σπουργίτι. Εγώ διαβητικός δεν πρόκειται νά γίνω. Το πολυ να φάω ένα κομμάτι μικρό βασιλόπιτα.

  14. #374
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Όχι δεν το λέω με βεβαιότητα για τα φάρμακα γιατί έτσι κι αλλιώς οι δόσεις είναι μικρές. Κυρίως στην κακή διατροφή οφείλεται. Ο παθολόγος μου αυτό μου είπε. Το αντιψυχωτικο το έκοψα μόνος μου. Τέλος. Παίρνω ζολοφτ το πρωί και καμία φορά κανένα ηρεμηστικο όταν γίνεται αφόρητο το αγχος. Διάβασα ότι η ολανζαπινη όντος ανεβάζει το ζάχαρο και μπορεί να οδηγήσει σε διαβήτη. Μην το δέσετε κόμπο. Απλά γκουγκλαρετε. Συν ότι ανοίγει την όρεξη. Δεν το ξαναβάζω στο στόμα μου. Για ένα με δύο χρόνια θα τρέφομαι σαν σπουργίτι. Εγώ διαβητικός δεν πρόκειται νά γίνω. Το πολυ να φάω ένα κομμάτι μικρό βασιλόπιτα.
    εσυ φιλαρακι εισαι μονος σου δεν σε ελενχει κανενας.... δυστυχως εγω εχω την μανα μου και τους συγγενης μου...που αυτοι αποφασιζουν για εμενα...
    την ολανζαπινη την εκανα μονος μου απο 15μγ 10μγ... και οι δικοι μου μου καναν την ζωη κολαση... αντε μετα να τους το γυρισεις...
    απο την αλλη εχω το φαη μου τα τσιγαρα μου ολα πληρωμενα... τι να πω... λυπαμε για τον ευατο μου που δεν εχω το θαρρος .......

  15. #375
    hlias1988
    Guest
    εχω τριγλυκεριδια αυξημενη χολιστερινη και σαχαρο.. που παει για διαβητη...
    τι να πω... σκατα ολα....
    κλεγεσαι αλλα εχεις την ελευθερια σου . εγω δεν την εχω........

Page 25 of 66 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 00:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 14:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 06:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •